Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Šakal

"Jako malý kluk jsem žasl a bál se, dnes: žasnu, bojím se :-) a (d)oceňuju"... bezbřehou nápaditost, animaci, (nadčasový) scénář, vypravěčský hlas. (Téměř) bez výhrad. S osobním dovětkem (přáním). Nebyl by tam (pro mé cynické JÁ) alternativní závěr?! Takové poctivé (černé) práce...by mělo přijít vniveč. Docela škoda ne?! Ostatně, už teď se mi pomalu ale jistě začíná stýskat po: "a mlýn už zase mele CHACHACHACHA". Zajímavé, v dětství jsem tento "problém" neměl :-) ()

Ellesime

Všichni píšou, že je to hororový příběh, krvavá, depresivní pohádka. No já nevím, asi jsem se dívala na jiný film. Vůbec jsem se u ní nebála a ani chlupy na těle mi nestály. Rozhodně jsem čekala napínavější konec. Myslím, že z příběhu se dalo vytěžit víc, například mohlo být více rozvinuto přátelství s Tondou. Přesto se mi film velice líbil a dávám plný počet hvězdiček. Je to poetické vyprávění o lásce, věrnosti a přátelství, které Zeman vkusně a zajímavě zpracoval. I ilustrace jsou hezké, ne jako dnešní večerníčky. Rozhodně však doporučuju přečíst si knihu, protože u té se člověk opravdu bojí a nejednou jsem při čtení měla slzy na krajíčku. ()

Anderton

Od Karla Zemana som vždy zvyknutý na maximálnu precíznosť jeho diel a dávam im skoro vždy maximálne hodnotenia. Čarodejov učeň mi preto v rámci jeho tvorby pripadá ako najslabší článok, je to taký temnejší celovečerný večerníček pre deti aj dospelých. Vizuálu nie je čo vyčítať, ale ja sa radšej znova vyberiem do Zemanových fantasy svetov a jeho klasickú rozprávku prenechám radšej mladším divákom. ()

Frajer42

Upřímně jsem ani nedoufal, že by se mi tato pohádka mohla líbit. A ona se docela líbila. Líbila se mi i ta postarší animace, která mi k celkovému příběhu prostě seděla. Pomalu si k panu Karlu Zemanovi začínám nacházet cestu. A to jsem si po zhlédnuté Cestě do pravěku myslel, že to nebude už nikdy možné. Celý film je moc hezky namluven, celý se odehrává v moc pěkné pochmurné atmosféře a pyšní se moc pěkným a ještě více jednoduchým příběhem a dovedu odpustit i to, že ta sviňě láska zase zvítězila. Dávám takové pěknější 3*. ()

boshke odpad!

Já vám vážně nevím. Co na tomhle filmu vidíte? Animace se mi nelíbila a příběh je o ničem. Tedy pardon, ano, sděluje, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí... Super... 0% ()

Mariin

Výborný, nádherně animovaný film, vlastně hororová pohádka. Dodnes Zemana obdivuji, jak dokázal ve zkratce vyjádřit osobu (konkrétní postavu) i celkovou náladu. ()

Campbell

Původně jsem se do Čarodějova učně vůbec nehrnul, přeci jen takovýhle druh filmu je tak trochu divný:-) Ale jako vždy mě naprosto odrovná. Krabat je naprosto fantasktní příběh mladého čaroděje a jeho začátky. Film má naprosto dokonalou podmanivou atmosféru. A stylizace je neuvěřitelná. Film rozhodně není pro děti, protože by mohly mít traumata buď z příběhu či celkem ošklivého čaroděje. Škoda jen že takovýhle filmů neznám víc. Zeman je génius protože tohle natočit je fakt výkon. TWO THUMBS UP+MY THUMBS ON THE FEET ARE UP TOO. Geniální dílo. ()

nascendi

Čarodejníkovho učňa som dlho vyhľadával, ale televízie tvrdošijne ponúkali verzie, o ktoré som nestál. Neviem, či je optimálne, že som túto hororovú rozprávku premiérovo sledoval so šiestimi krížikmi na chrbte, ale viem, že by som ju nedovolil sledovať môjmu šesťročnému vnukovi. Zemanov Vynález skazy patrí do mojej stovky najobľúbenejších filmov a po dnešku tam bude patriť aj Čarodejníkov učeň. Výtvarné riešenia, animácia a hudba sú v oboch prípadoch porovnateľné, ale vo Vynáleze je navyše môj obľúbený Jules Verne. Ďalší mimoriadny film od mimoriadneho režiséra chrliaceho originálne nápady. ()

nash.

Ani po letech se kouzlo nevytratilo. Poetická pohádka, která je současně ponurým až depresivním horrorem funguje v obou rovinách na výbornou. Chytré, dokonale vystavěné a vyprávěné, zemanovsky hravé a přitom mrazivě děsivé. Zásluhu na tom mají nejen šibenice, krev vytékající pode dveřmi, stále se obnovující rakev nebo hrob, který si učni musí sami vykopat, ale také Luděk Munzar jako vypravěč a Jaroslav Moučka, jehož hlasem mluví Čaroděj. Jeden z nejlepších českých animáků. ()

Slarque

Výborná animovaná pohádka se silným příběhem a dobře postupně gradovanou atmosférou. Označovat film za horor mi přijde trochu zcestné, vždyť pohádky vždycky nebývaly tak roztomile bezzubé jako dnes. Zlaté časy! ()

Bachy

Zřejmě jsem se stal zlým. Buď se ke mně učeň dostal pozdě, nebo možná přišel do špatné nálady...ale spíše jsem prostě jen zlý. ()

Willy Kufalt

Jako dítě mě tohle dílko minulo, jako dospívajícího kluka, když jsem se k Čarodějovu učňu dostal, neoslovilo, nedokázal jsem se dostat do příběhu v dobových animacích a nakreslená krev ve mě vyvolala spíše pousmání. Snad jsem za těch 5 let trochu více dozrál, odsledováním řady stylově osobitých filmů nabyl větší smysl pro vnímání uměleckého a výtvarního estetična, snad jsem si mezi tím vybudoval pozitivnější vztah k hororům (tedy zvláště těm, které kráčejí ke svému cíli vyvolat hrůzu jiným, sofistikovanějším způsobem, než jak je to běžné u současné žánrové tvorby), ale teď na mě Čarodějův učeň překvapivě zapůsobil tím očekávaným způsobem. Z barevných animací spolu s namluvením postav a úžasnou hudbou na mě šla silná atmosféra, i mražení, zděšení a napětí se dostavilo. Starý čaroděj, vynářející se v noci z kočáru či udírající svou botou Krabata proměněného v koně při jízdě až do krve, mi slušně naháněl hrůzu, zatímco romantická stránka příběhu o síle lásky s kouzlem magičtějším, než kouzla všech zlých čarodějníků, mě vedle toho až lahodně dojímala. Tento film Karla Zemana je pro mě dalším důkazem, že horor a pohádka se jako žánry vůbec nemusí vylučovat, neboť ve své nejklasičtější podobě mají naopak mnoho společného, ať už jde o romantický náboj nebo ústřední motiv boje proti velkému, mnohdy nadpřirozenému zlu, a můžou se proto v dobře vyváženém poměru skvěle doplňovať. Takže po čase další pěkný zážitek z dílny mého oblíbeného mistra. [90%] ()

Chrustyn

Zajímavá kombinace animované pohádky a hororu od iluzionářského mistra Karla Zemana. Rozhodně to má něco do sebe a příběh je zajímavý ale jako celek mě to moc nezaujalo a i přes krátkou délku jsem se docela nudil. Nápad a zpracování je však zajímavé. ()

ainny

Tohle je pohádka? No já nevím, poprvé jsem ji viděla den po tom, co jsem byla v kině na Devátém srdci a z obojího jsem pak byla rozklepaná ještě týden. :^) Ale i přesto nebo možná právě proto Krabata můžu - jak animovaného, tak knížku. ()

bassator

V dětství ten největší horor kterého jsem se vždy strašně bál, v této době ta největší česká kreslená klasika co kdy byla u nás natočena. (A obávám se, že už ji nikdy nic nepředčí)... - Viděno 3x cca + 95% ()

Yardak

Brilantní hororová pohádka z výrobny Karla Zemana. Příběh, atmosféra, dabing a animace jsou prostě na špičkové úrovni. Asi nejlepší dílo od génia Zemana. ()

Oktavianus

Nádherně temná pohádka, která se krve rozhodně nebojí. Když umírá jako první Tonda, už jako dítě jsem se třásl hrůzou, jak z něj pomalu zurčí potůček krve. Preussler to napsal nádherně, dokonce lépe, než je zde ztvárněno, a můžeme na něj být právem hrdí (fakt, že byl Sudeťák, mi v tomto tvrzení ani v nejmenším nevadí, a skutečnost, že takoví lidé byli odsunuti, je prostě ohavná). Skvělá postava čaroděje, sípavě namluvená Jaroslavem Moučkou, mě ze sna občas budí doteď. Tak mají vypadat pohádky. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011