Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Revelate_17

Tahle pohádka má své nezaměnitelné kouzlo i dnes. Možná právě kvůli té "zastaralé" animaci, která se ale perfektně hodí k ponuré a smutné atmosféře. Postava čaroděje v tomhle podání je jedna z nejlepších a nejdrsnějších, jaké jsem kdy viděla. Karel Zeman prostě uměl! Není od věci zmínit také vypraveče, jehož hlas nasadil celému příběhu pomyslnou korunu. ()

billcarson

Zeman byl génius českého filmu co se rodí jednou za generaci. Ve své době naprosto unikátní dílko, dnes milá vzpomínka a důkaz toho, že i z mála jdou udělat fantastické věci. ()

Druid

Filmová verze velmi dobré knihy, napsané na základě legend Lužických Srbů o černých mlýnech, v kterých se vykonávala zcela jiná činnost než mletí obilí na mouku. Jsem rád, že se toho ujal právě Karel Zeman a natočil jeden z nejlepších českých filmů. Zpracování je opravdu bezva. ()

eaglestar

Famózní a zaroveň hnusný. Jako dítě jsem to nenáviděl, prostě animovaný pohádkový horor jak má být. Možná bych se ze spaní strachem pochcal i teď. ()

Vero

O téhle pohádce jsem se dozvěděla až z ČSFD, kde mě zaujal hororový žánr. Neřekla bych, že jsem tak otrlá, ale nic strašidelného jsem na pohádce neshledala (což mě trochu zklamalo). Zkrátka a dobře to má k hororu hodně daleko. Jinak je to příjemný protipól k americkým násilně přeroztomilým pohádkám. ()

Zopyros

Pod většinové názory v diskusi (drtivě těch, kteří film viděli v dětství) se nelze nepodepsat. U mě s menším rozdílem, že z tohohle majstrštyku páně Zemana jsem neměl a nemám nějaké trauma. Naopak, tahle pohádka mě ukázala jak se dá i v příběhu určeném dětem (navíc animované loutky s poměrně malým mimickým potenciálem, což je u Zemana tak poetické a emotivní) vybudovat naprosto mrazivá atmosféra. Doslova mrazivá, protože některé scény mrazení v zádech a úzkostné stavy jednozančně rozjedou. Aspoň u mě to tak bylo, když jsem se coby sedmi/osmiletý poprvé díval sám na nějakou pohádku, jak mi řekli rodičové :)... všechny atríbuty jsou tu jmenované (fantastický hlasový podkres - hlavně Moučka, z jeho projevu na mě jakožto děcko prostě šel děs, skvělá Liškova hudba zase s Munzarovým tónem hlasu - tušení něčeho zlého a obrazivost na úrovni hororové estetiky; jo a "mlýn zase mele"... co dodat, úžasná atmoška, všeříkající a pro mozek dítěte, které už si dá dvě a dvě dohromady, jsou to strašné čtyři!!). Tyhle kousky podle mě prostě tvoří skupinové myšlení a vnímání generací. Asi tu hraje roli i věk při shlédnutí a "zatíženost" estetikou-dynamikou moderních animáků. Za mě ale neoddiskutovatelných pět stars a díky pane režisére! ()

RozaF

Tak tohle je pecka. Mistr Zeman tady dokázal skloubit poetiku a horor do jediného, naprosto úžasného celku. Poprvé jsem to viděla jako malá holka a nikdy jsem na tuto hororovou pohádku nezapomněla. Vážně povedené. A hlasy pánů Munzara a Moučky zážitek ještě umocní. ()

Sadova302b50

Úchvatné zpracování pohádky napěchované poetikou, nápady a fantazií, smíchané s hororem a skřípavým skřehotáním "Krabate". Naprosto mě to dostalo. ()

stuj

Vzhledem k okolnímu hodnocení jsem očekával bombu, a ono nic. Místy mi to přišlo i zdlouhavé. Některé scény byly dobré a pro děti to rozhodně není, ale prostě jsem čekal víc. Odřené 3 hvězdy. ()

Makaan69

To ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle není horor. Neměl bych problém pustit to dětem, tady není žádné násilí, nejde z toho strach, spíš by se to hodilo jako nějaké poučení... Ale kde to přišlo k tak vysokému hodnocení? To už je trochu přehnané. 3* ()

abanek

Az zpetne jsem si uvedomil,ze TOHLE zapricinilo mou lasku k horroru...Nejdriv me to,ale asi v sedmi letech totalne vydesilo... KULT !!! ()

Bonbon

Jedinečně ztvárněný příběh, který mě v dětství naháněl hrůzu a v dospělosti nesmí chybět každý rok jako vánoční/tříkrálová podívána. ()

Beliel

Kdo umí, ten umí a kdo neumí, ten, ať raději netočí. Tohle je naprosto skvostné dílo z rukou mistra. Od první do poslední minuty jsem neodtrhnul oko od obrazovky. Lehce hororový příběh s překrásnou grafikou! ()

fyzikus1

Klasická pohádka animovaná originálním, rozpoznatelným stylem režiséra Karla Zemana, chvílemi skutečně strašidelná, rozpadlý mlýn, kde se dějí podivné věci, mladí učedníci starého zlého mistra, kteří se mění v krkavce, výborný dabing (L. Munzar, J. Moučka), nakonec zvítězí dobro – prostě vynikající pohádka pro starší děti (a ani jejich rodiče nebudou určitě zhlédnutí litovat). Dodejme, že krkavec je pták často se vyskytující v evropských pohádkách a že Krkavec se rovněž jmenuje i známá báseň Edgara Allana Poea, kterou ale naši básníci přeložili jako Havran. ()

burg

Temná a drsná, i když krapet naivní pohádka. Co mě strašně štvalo byla právě ta naivita tvůrců - opravdu mistr, který dokáže zastavit čas a proměnit člověka ve zvíře, nedokáže poznat kdo z učňů mu lže, nebo se něčím provinil? ()

pekkanik

Ale áno. Tie detské strachy, predstavy, frustrácie a depresie.... Áno, videl som to v detskom veku. A poctivo som si to pozrel v hodne dospelom veku. Je to rozprávka a kruci dobre sa na to pozerá. Že to občas príbehovo moc nesedí a postavy sa občas chovajú divne - a nikto s hlavných oponentov si to ani nevšimne, O. K., je to rozprávka. Ale výtvarne, obrazovo a výrazovo je to špička (na rok 1977) o tom nie je pochýb (že tí kladní hrdinovia vyzerajú graficky najkrajšie a záporáci najškaredšie, to tu už máme vyše sto rokov - holt, princovia a princezné musia v prvom rade dobre vyzerať) ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011