Krabat: Čarodejníkov učeň

• Česko Krabat: Čarodějův učeň (viac)

Veden vnitřním hlasem, ocitá se čtrnáctiletý sirotek Krabat uprostřed zmatků třicetileté války u vrat mlýnice. Když mu mlynář pochmurného vzezření otvírá dveře domu, čeká ho tam již skupina mlčenlivých postav. Mistr uvítá nově příchozího se slovy: „To je Krabat. Až absolvuje zkušební lhůtu, stane se jedním z vás“. Jemu však tato mistrova věta zní v uších jako hrozba. Všední den v mlýnici znamená pro Krabata tvrdou práci pod dohledem přísného a nesmlouvavého Mistra. Jen tovaryš Tonda pomáhá Krabatovi přestát první měsíce v mlýnici a Krabat brzy poznává její tajemství: Ocitl se v kouzelnické škole, ve které se dvanáct tovaryšů učí umění černé magie…

Děsuplná romantická pohádka o kouzelnickém učni Krabatovi se postupně odhaluje jako příliš pochmurná a morbidní pro malé děti. Dlouhá léta po překrásném českém animovaném snímku Karla Zemana Čarodějův učeň podle románu Otfrieda Preuβlera Krabat (1971), přichází Marco Kreuzpaintner s jeho hranou adaptací. Napínavý snímek s Davidem Krossem a Danielem Brühlem v hlavních rolích Krabata a Tondy byl v roce 2009 nominován na Německou filmovou cenu. [Der Film 2009] (oficiálny text distribútora)

Rex Mundi

Nečakala som nič svetoborné, kvôli nemeckému pôvodu som bola skôr skeptická (je málo nemeckých filmov, ktoré sa mi páčia a pritom tam nehrá Schweiger ani Bleibtreu:-)... ale temná atmosféra ma rýchlo očarila. Páčila sa mi aj autentická špinavosť hercov, drsnosť príbehu, efekty boli slušné a vôbec ma film prekvapujúco pevne schytil, len čo som začala pozerať. Asi dám predsa len tie 4*, lebo celkový výsledok si to zaslúži. (Neskorší update - práve Krabat bol niekde na začiatku toho, že dnes ma k nemeckému (alebo inému) filmu prilákajú práve mená David Kross a Daniel Brühl :-) ()

rawen

Kdo viděl jako dítě český animovaný film Čarodějův učeň, určitě si ho bude pamatovat až do konce života. Kdo viděl hraný německý remake (a je jisté že si jeho režisér vzal za předlohu spíše Zemanův film, než románovou předlohu - viz podoba Krabata a Mistra) - tomu se zřejmě vykouří z hlavy docela brzo... To je ten hlavní rozdíl... Není nad ty děsivě zmučeně smutné animované tváříčky původní verze a celá ta mrazivá atmosféra. --- Německý Krabat je přesto slušný film, hlavní klady a zápory už tady napsali ostatní uživatelé - já bych jen dodal, že se mi nelíbila hudba a několik kýčovitě holywoodských scén (oslava Krabatova iniciačního úspěchu, souboj "s holemi" apod.) - jinak mi nic moc nevadilo, snad až na to, že jsem se neubránil neustálému srovnávání s Učněm... 7/10 ()

MA.KI

Filmová adaptace tradiční lužickosrbské pověsti, známé díky legendární knize pro děti Krabat od Otfrieda Preußlera z roku 1969. Pověsti o černé magii, dobru a zlu, lásce a smrti. Pověsti o čtrnáctiletém sirotkovi Krabatovi, kterak se dostane do Černého mlýna k Mistrovi do učení. Brzy zjišťuje, že mlýn ani Mistr nejsou jen tak ledasjací… Tolik základní info, teď trochu kritiky. ~ 1. Ač snímek německé provenience, režisér jej natočil v tuctovém stylu amerických fantasy příběhů. 2. Ač pověst původně z lužických nížin, režisér jej natočil (mimo jiné) v rumunských Karpatech. 3. Ač příběh atmosférický, temný, režisér jej natočil takřka bez atmosféry a napětí. ~ Shrnuto, podtrženo: Pro cílovou skupinu tak 12 – 15 let by tato, řekl bych, neškodná light verze byla dostačující. Doporučuji Zemanovo animované ztvárnění Krabata. ()

Ivoshek

První polovina 17. století byla pro německé země jedním z nejhorších období v dějinách a ve filmu se to odráží víc než povedeně. Všude okolo válka, lidé jsou chudí, ušmudlaní, hladoví, nemocní.... A mlýn, kde s temným mistrem dlí jeho 12 učedníků, se neukazuje jako to správné klidné místo pro přečkání zlých dob... Pocitově se mi to líbilo - atmosféra, realismus, neokoukané tváře. Filmově mi tam chybělo víc silnějších scén, včetně finále, a taky mi přišlo, že na čarodějovy učně kluci těch kouzel moc nepředvedly. ()

DruidKarel

1059. hodnocený film: Někoho tenhle film může odradit pro jeho přemíru v obsazení německými herci. U mě to spíše naopak zafungovalo jako stymul a tak jsem si jej tedy pustil. Již dříve jsem viděl jeho animovaného předchůdce z dílny velmistra Karla Zemana a nyní jsem byl zvědav, jak předloha dopadne pod taktovkou režiséra se skutečnými herci. Herci podávají nadstandartně kvalitní výkony a dokonce jsem ani nečekal tak dobré vizuální efekty. Navíc Daniel Brühl je skutečně frajer a hodně se mi líví jeho herecký talent. 4* si film jistě zaslouží a mohu jej tedy dále doporučit. 4* ()

• Daniel Brühl (Tonda) raz povedal, že to bolo vôbec prvýkrát, keď súhlasil s účinkovaním vo filme bez toho, aby si prečítal scenár alebo vedel, kto bude režisérom. (misterz)
  • Tvůrci představili film na 16. ročníku FilmFestivalu Cottbus (Chotěbuz) -Festivalu východoevropského filmu v rámci retrospektivy filmů spojených s Lužickými Srby už v listopadu 2006. Ukázka filmu trvala 7 minut. (Ampi)
  • Film je druhou adaptací potemnělé knihy pro děti Otfrieda Preusslera, tou první je slavný animovaný počin Karla Zemana z roku 1977. Snímek se natáčel v Německu a rumunských Karpatech a zahráli si v něm známí němečtí herci Daniel Brühl a David Kross. (Jinny)