Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

darkrobyk

Temná legenda zpracovaná O.Preusslerem mistrně převedená do animované podoby. Nejstrašidelnější film Karla Zemana ( kniha je ještě o něco děsivější). Je zajímavé, že kdykoliv se Češi pustili do filmování pohádek s Němci, vždy z toho vyšel napůl horror. Nejspíše dědictví po sběratelích Grimmech a okouzlení germánskou mytologií. ,,Krabate!" - Moučkův hlas mě kdysi ještě dlouho po skončení filmu strašil. Působivá hudba, napínavý příběh a kouzelné barvy. Silueta mlýna na horizontu má v sobě cosi nádherně děsivého, romantického ( nikoliv sentimentálního, ale skutečně romantického). Les, kde se i drobná kvítka mění v umrlčí hlavičky, mlýn, který je zhoubou i útočištěm, a rakev, čekající na toho, kdo prohraje souboj....Silný film i po letech. ()

cheyene

Věřím, že pro děti se jedná vskutku o hororovou podívanou. Dospělého diváka musí ovšem nutně zaujmout perfektní animace a dabing. ()

Ampi

Toto je můj 200. komentář a píše se poměrně těžko, protože Čarodějův učeň je mých nejoblíbenějších filmech a přes všechny avatary, akční hrdiny, sličné sexbomby tam zůstane. A proč? Chce se mi napsat, koukněte se a pochopíte, ale přece jen něco málo napíšu. Čarodějův učeň alias Krabat je magická pohádka, která v době mého dětství i v dnes má prvky hororu. Není to škodu. Animace by se mohla zdát primitivní, ale kouzelné. Má rovněž silný a podmanivý příběh. Otfried Preussler a Karel Zeman byla dobrá tvůrčí dvojce, doplněná hlasem vypravěče Luďka Munzara, doprovázeným hlasem Jaroslava Moučky. Kdysi dávno, dávno se při sledování tohoto filmu strhla rychlá a silná bouře, která krásně dokreslila atmosféru tohoto filmu. Možná i proto je tento film mezi mými oblíbenými pro celkovou atmosféru. A to bude asi vše přátelé a čtenáři. Děkuji za pozornost. ()

juta

Temná to pohádka, kterou bych opravdu těm nejmenším nedoporučoval, ale aspoň by děcka viděly, jaké to je na světě ve skutečnosti. :-) Docela fajn, dokáže zaujmout, je to takový lepší průměr. Jen kdyby byly postavičky namalovány Burtonovým stylem, to by byla teprve pecka. :D ()

paascha

Bezvýhradný obdiv k umění Mistra Zemana a jeho imaginaci. Jeden z mála filmových děsů mého dětství:-)) 2 ježík: "Když tomu nerozumíš, pitomče, raději drž hubu, nebudeš tak trapný. " Doporučuji k přečtení i komentář Xavi6, ve spojení s jeho profilem jde o výtečnou příležitost podívat se na skutečného kreténa. ()

filmfanouch

Mnoha českých filmařů možná nemá v Hollywoodu tak známé jméno, jistě se ovšem najdou i výjimky. Jednou z nich může být i Karel Zeman. Skrze jeho práci s vizuálními efekty a animací je Zeman s dnešním odstupem vnímán jako český George Méliès, svou tvorbou inspiroval Tima Burtona, Stevena Spielberga nebo Wese Andersona, jeho tvorbě je věnováno Muzeum Karla Zemana umístěné na Malé straně v Praze, svojí prácí se stop-motion animací a praktickými kritiky je dodnes vnímán jako legenda. Za jeho nejznámější díla je poté vnímána Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil, výrazným filmem v kariéře Zemana je ovšem i Čarodějův učeň. Zemanův pokus o adaptaci novely Otfrieda Preußlera a jeho příběhu o Krabatovi (která je založena na mnohem starší pověsti) je směsicí pohádky a hororu, dvou zdánlivě neslučitelných žánrů, kdy při jeho tvorbě byla využita nejstarší animační technika s názvem plošková animace. Výsledkem je další výrazně stylizovaná práce, kterou mohl Zeman ne poprvé a téměř naposledy (následující snímek Pohádka o Honzíkovi a Mařence byl jeho posledním) opět vytřít zrak.  Spíše než pohádkou je Čarodějův učeň horor, pravidelně dokáže nadělit husinu a dokázat, že tento animovaný film možná ideálnější servírovat krapet odrostlejším divákům, není snadné zbavit se pocitu, že jde dost možná o animák, který je ideálnější pouze pro dospělé diváky. Jestli měl nějaký konkrétní projekt Karla Zemana inspirovat Tima Burtona, bylo by snadné uvěřit, že to byl právě Čarodějův učeň.  Občasná sázka na černý humor, démoni, krev i děsivá zvířata. 72 minut dlouhá podívaná nikdy neztratí zápal, přitom všem zůstává depresivní nádech, který by se jako pohádka před dobrou nocí jednoduše neosvědčil. Nepůsobí Zemanův cit ke stylizaci, kdy i v animované formě zvládá předkládat poutavé vizuální výjevy, očividná snaha o vyšperkovanost. Luděk Munzar zvládá roli Krabata/vypravěče, Jaroslav Moučka nahání hlasem děsivého Čaroděje mráz, v součtu jen možná zamrzí, že se pořád příběh vydává pořád krapet cestou pohádky a má to vliv na vývoj zápletky i momenty, kdy by pohádka už při tak výrazných výjevech mohla zajít ještě o ždibec dál.  Atmosféře zvládá přispívat i hudba Františka Belfína, příběh je jen možná krapet urychlený, kdy se v tomto případě jeví další příznak pohádky, která musí být kratší, aby byla divácky vděčnější. Hybridnost mezi pohádkou a hororem je tak možná u Čarodějova učně drobnou překážkou, přesto jde o další výrazný Zemanův zářez. Ne nutně jeho nejlepší film, přesto pořád jeden z nejvýraznějších českých filmů všech dob. Jeho mezinárodní uznání je dalším důkazem navíc. A především je Čarodějův učeň dalším důkazem, že se nevyplatí soudit dle příjmení. Dekádu trpět prolhanou a chlastem nasáklou hromadu hnoje na Pražském hradě je sice obtížné, Karel ovšem Zemanům i po letech vrací hrdost.... ()

Big Bear

Nádherná věc, místy pro dětskou duši dost strašidelná. Další skvělá Zemanovina s úžasnou hudbou F. Belfína. Při každém shlédnutí této animované pohádky na mne dýchne dětství. Nutno vidět! * * * * * ()

Paldini

Geniálně atmosférická hororová pohádka se spoustou mrtvých a s ´hektolitry prolité krve´ a to vše v animovaném filmu. Proto věřte,že nejlepší animovaný horor nevznikl v Japonsku, ale u nás. Karel Zeman byl génius. ()

hippyman

bohužel jsem prostě nepřenesl přes srdce nevzhledné postavičky a (až na mlýnskou vodu a dým) vyloženě špatnou animaci... prostě jen průměrná, strašidelná, technicky nedokonalá pohádka pro větší děti, zdejší vysoké hodnocení naprosto nechápu. film, který nemá v top 200 co dělat. 60% ()

salahadin

Výhoda animáků je, že se jim všechna klišé tolerují. I když je animace stará jako Metuzalémova fousiska, docela hezky se na ni dívá. Všechno tu klape a já skutečně nemám problém ani s jednou složkou filmu. Ovšem strašidelné to je max. pro děti na nočníku, krev je tam asi ve dvou záběrech a to má ještě barvu pomerančovýho džusu. Tenhle snímek je spíše o atmosféře a poetice. Co se týče animáků, tak tohle je rozhodně lepší než všichni ti Shrekové, Příšerky, ryby, paryby, osli, paosli, mamuti, pixaři, Fiony, auta, úžasňáci a já nevím, co všechno ještě. Jenže Čarodějův učeň mi přijde i tak nemastný neslaný - příběh triviální, dlouhý, málo strašidelný (psalo se tu přímo o děsivosti, hmm...), lepší dojem nezachrání ani sebelepší ztvárnění. ()

Disk

Přiznávám, že jsem pohlcen. Absolutně. A čím, ptáte se? No přece Čarodějovým učněm světového génia Karla Zemana. Nádherná animace, skvělá hudba Františka Belfína a naprosto jedinečná atmosféra, která je neopakovatelná. A nesmím samozřejmě zapomenout na oba vypravěče Luďka Munzara a Jaroslava Moučku, jehož "Krabate" děsí a zároveň fascinuje. Maně si vzpomínám, že jsem tenhle snímek viděl jako malý chlapec, když mi bylo tak sedm let. Je to fakt dávno, ale není možné zapomenout. Teď jsem to viděl po mnoha a mnoha letech a úplně mě dojalo, že ten film vůbec nezestárl. ()

Aky

Výběr tématu je součástí talentu. A Karel Zeman dokázal předloze vtisknout ještě mnohé navíc. Zvláštní atmosféru napětí a tajemna, přitom jeho vyprávění zůstává prosté a přímočaré, animace je profesionálně dokonalá, ale zbytečně na sebe neupozorňuje, jen pokorně sleduje příběh a jeho vyznění. Silný, harmonický zážitek. ()

Peytl

Nikdo nedokáže zachraptět s umrlčím frázováním Krabate lépe, než starý, dobrý soudruh Moučka. Kromě neoddiskutovatelných výchovných momentů jsem si zamiloval i hororové atmo, které můžede kdykoliv vytáhnout ze skříně na své, či cizí nezvedené parchanty, zatímco jím do předsíně připravíte lopaty, rýče a broukáte si pod vousy Jak si kdo ustele, tak si i lehne, pokud ovšem chcete mít hajzlíky méně traumatizované, zůstaňte u starého dobrého Vetřelce, počítejte ale s tím, že vám z nich vyrostou změkčilé, bezcharakterní stvůry, oproti silným zemanovcům, kteří je budou šikanovat, kriplíky. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011