Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Xavi6

Toto se mi opravdu nelíbí. Celkově styl nakreslené tvorby je pro mne odpudiví (v té době už byla grafika lepší), skoro se tam nemluví a je to celkově protivné pro mne. Bude to asi tak, že já s touhle dobou nebyl nikdy ztotožněn. ()

Ixbalanke

Pohadka pro děti to tedy rozhodně není. Asi jsem měla to štěstí, že mi to nikdo jako "socialistickému děcku" nepustil. Takže jsem měla o noční můru míň (což není případ Trona, Medvěda či The Peanut Butter Solution:). Krásné výtvarné zpracování a hudba. Opravdu mě to překvapilo. Hrané by to rozhodně nemělo takovou sílu. ()

MatejNosal

Rozprávky to nie je zrovna moja šálka kávy, ale toto je veľmi vydarená "hororova" rozprávka s pekne temnou atmosférou a zaujímavou animaciou. Primeraný rating +8 :-D (80%) ()

Mouzon

Co k tomuto filmu dodat? Je to naprosto úchvatný výtvor génia, čili dílo geniální. Svou podstatou metaforický příběh, kde se mísí jemný humor (nezapomenutelná scéna s volem), láska, strach a skvěle vykreslená atmosféra, to vše zabaleno do přenádherného hávu klasické kreslené animace - jen oblíznout všech deset. Hororový nádech snímku, celé jeho posmutnělé ladění i filosofický přesah opravdu plně docení spíše odrostlejší diváci...............a vadí to? Mně tedy ani omylem! Skutečně velkým plusem, a to musím znovu vyzdvihnout, je Zemanova práce s postupným budováním a zahušťováním atmosféry. Což, uvážíme-li, že film se tváří pěkně depresivně již od začátku, slibuje zážitek silný jako turecká káva, kterého se nám také dostane. Vynikající je rovněž práce Františka Belfína na hudební složce snímku, to byl opravdu onen příslovečný bonbónek, který jen potvrdil punc nadčasovosti a geniality. Taktéž Moučkovo démonické chechtání a Munzarův megapříjemný medový hlas, to všechno jsou právě ty jednotlivé ingredience, které ve finále tvoří naprosto úchvatný výsledek. Celou dobu jsem měl v sobě zvláštní smutek. Ten se ještě znásobil při obou scénách kopání hrobu, kdy žebraví sirotci odcházejí s lopatou v ruce vstříc krásně poeticky smutné zasněžené krajině. Ne, že bych byl vyznavačem emo-kultury, ale zde nezbývá, než konstatovat - hodně drsné a hodně dobré. ()

ekomo

Temná pohádka podaná krásným příběhem a především nenapodobitelným způsobem Karla Zemana s úžasným dabingem pana Munzara a Moučky. Prostě fantazie. ()

Martin_W

Hrozný film. Hrozný. Je těžké najít něco kladného na tomto předceňovaném snímku, ve kterém se nevyvedla jak animace, příběh, tak snad ani hudební doprovod. Kýč, který bylo těžké dokoukat, naprosto nemá co dělat ve 150 nejlepších filmů. 32% ()

Garch

Měl bych dát pět, ale viděl jsem to jako dítě a "...Krabate!..." jsem slyšel ještě ze spaní. Vůbec to není pro děti. ()

Ollie235

Není to špatné, to vůbec ne, ale celý pohádkový příběh i se svou temnou atmosférou prošel mimo mně, aniž by zanechal výraznější dojem. Začátek mě nebavil takřka vůbec, s postupem času jsem tomu začal přicházet na chuť, ale než se mi to začalo líbit, zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Zkrátka jsem napoprvé nedokázal zachytit a ocenit to kouzlo, o kterém zde všichni píšou. Třeba příště. ()

ArthasKarfa

Kdyby se děti bály takových pohádek dnes, nemohly by být základní a střední školy plné takových syčáků, dřív se u nás v ČSR uměli točit filmy s duší a pohádky, které děti milovaly. Tato skvělá pohádka je toho důkazem a myslím, že i pro většinu dospělých má pořád tajuplné kouzlo stejně jako pro mě. ()

waits

Silny pribeh, vytecne podany, s mnoha ponurymi momenty, smutny a velmi pusobivy. Je v nem zlo, ktere dokaze menit svet a laska, ktera dokaze totez. Vyborne. ()

Oxymoron

Jen Karel Zeman dokáže hraný film propojit s filmem animovaným, aniž by to vypadalo šíleně. A co víc, Karel Zeman dokáže animovaný film propojit s reálnými prvky, aniž by to vypadalo šíleně! A to je přesně případ Čarodějova učně (nebo jste snad tu opravdickou vodu a oheň přehlídli:). Zeman je prostě geniální a dokazuje to ve všech "odvětvích" kinematografie. A vůbec, znáte snad jinou animovanou pohádku, u které se bojí i dospěláci? ()

Suchinnen

Karel Zeman několikrát posunul český animovaný film daleko za hranice "pouhé" dětské zábavy. Jeho fenomenální nápady a osobitý výtvarný styl by snad samy stačily k úspěchu, ale ten pán měl navíc dar skvělého vypravěče a vždy si pro své filmy vybíral i správné předlohy. Ne jinak tomu bylo i v tomto případě. Temný, až hororový příběh o přátelství a lásce, který navíc výborným způsobem podbarvuje hlasem L. Munzar, je jeden z těch nad kterými se neušklíbnete, ale který vás po celou dobu děsí a napíná a nakonec opravdu lidsky dojme. Pro mě nejkrásnější animovaná pohádka, která u nás kdy vznikla. ()

Rilian

Když sem si pročítal žebříček 200 nejlepších filmů, tak mě Čarodějův učeň ihned zaujal. Česká kombinace pohádky a hororu? A od Karla Zemana? To musím vidět. Film splnil má očekávání. Je to nejlepší animovaný horor. Vřele doporučuji... ()

ChaZty

Nemám slov. Výborně namluvené, dobrý děj, napínavé a některé efekty na tu dobu jsou hodně dobré. Dopředu člověk nikdy neví co zrovna teď bude nasledovat. Když jsem ale byla mála, tak jsem radši od toho to filmu utekla protože bych pak určitě měla noční můry. ()

Elgin

Naprosty klenot Cesko-Slovenskej produkcie. Mraz mi beha este teraz ked si spomeniem na jednookeho carodeja. Film schova kdejake dielo sucasnej produkcie jak trikmi tak vypovednou hodnotou. Temny pribeh chlapca bez domova ktory sa snazi prezit a pri putovani zivotom natrafi na spolok carodejnikov kde sa uci remeslu carodejnictva. Evokuje mi to jeden vyrok nemenovaneho politika "Laska a pravda zvitazi nad lzou a nenavistou." Pripominam ze je to nevhodne pre deti. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011