Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 1

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Hororové rozprávky s postupným poznávaním kultúr nachádzam vo všetkých. Autori asi chcú na silných zážitkoch u detí vyvolať nejaké celoživotné postoje na základe poznania sveta, skúseností, človeku sa to proste vybaví v spojitosti s niečím, lebo deti do približne 6 rokov vnímajú dosť dobre. Otázka potom je, ako ich robiť, keď už sa niekto rozhodne pre takú vážnu vec, aby sa ňou neuškodilo. Toto je neobyčajná rozprávka, síce s trocha bábkovou animáciou, no motívmi, ktoré stoja za zamyslenie a nejednoznačnosťou, ktorá to nerobí nudným. Škoda, že s tou láskou to v živote nechodí tak ako tu. Celkom originálne, za mňa pochvala. ()

Padme_Anakin

Promrzlý, hladový sirotek nachází útočiště ve starém mlýně, netuší, že zdejší mistr není jen mlynářský. Postupem času se vyučí řemeslu, vlastně oběma řemeslům, poznává sílu přátelství i hlubokého citu a střet s mistrem o duši a srdce se kvapem blíží... V dětských střevíčcích jsem tento kus vnímala jako horor a nedodívala do konce. Dnes to beru jako pohádku pro dospělé, drsnou a krvavou. ()

corpsy

Pred začatím sledovania som mal trošku obavy, ale dal som na rady ostatných recenzentov. A obavy sa za krátky čas rozplinuli. Temná rozprávka s úžasnou atmosférou a hororovým nádychom. Vidieť to v mladom veku, tak sa možno aj poseriem. A verím tomu, že keby sa film točil naživo už by to nebolo ono. ()

curunir

Animovaný film ako prelom českej kinematografie, hektolitre preliatej krvi, 3 noci mal rawen nepokojný spánok, desivé!, depresívne!, brutálne!, krvavé!!! ... ale no tak! Možno je tento komentár trocha zaujatý, avšak veľmi som uvažoval dať 4*, napokon konám podľa čistého svedomia a nesnažím sa brať na zreteľ umiestnenie v top 200. Dôvod? Tento film ma síce nikdy nezasiahol, ako malé dieťa som ho nevidel, dokonca som v dobe jeho výroby ešte ani nežil, nič to však nemení na tom, že ako menšiemu a tobôž nie ako dospelému by mi pri tomto tuhla krv v žilách. Svoje na tom určite nesie aj animácia, veľmi milá a jednoduchá, no do takéhoto filmu by som použil viacej prepracovanejšiu, zdôraznil mimiku pri mnohých napínavých scenách a tým viac priblížil atmosféru (veď samotný Krabat má vystrúhaný stále rovnaký face, nehovoriac o tom, že ak by mal iný učes, bol by ho problém rozoznať aj od jeho milej). Samozrejme film má niekedy čím zaujať, omnoho viac sú vydarené nočné scény, tie denné sú menej nápadité, navyše príbeh je naozaj šikovne nahovorený, ku koncu však trocha zbrklo uponáhlaný. Suma sumárum, vo svojej dobe Čarodejov učeň rozhodne zaujal viac ako dnes, ešte k tomu som sa pri krátkej stopáži neubránil pohľadu na hodinky. ()

PauloZ

Kdyby nebyl tak strašně rádoby moderně a uměle vytvořený ten dým a kouř, který tam vůbec nepasoval (nechápu proč to Zeman udělal zrovna takhle, když to šlo udělat stejným způsobem jako celý film!) a narušoval celistvost vizuálu, asi bych dal 5:) ()

F.man

Pěkně atmosfericky temná a hodně hororová pohádka z pera Karla Zemana, založena na klasickém vnímání soubojů dobra a zla. Ono, většina těch klasických pohádek, které nejvíce zaujmou dětskou hlavičku jsou právě ty pořádně strašidelné, jejíž pocity se navždy vryjí do paměty. Čarodějův učeň je přesně ten případ. Skvěle tak funguje i po letech, kdy už pak divák doceňuje zejména genialitu Karla Zemana a jeho animaci. Skvělé, skvělé, skvělé. Láska je silnější, než všechna kouzla ()

depony

Hluboká záležitost o lásce, hledání sebe sama a o magii pekelné, kterou jedině oddaná a obětavá láska může přemoci. Něco ze života, něco z nadějí, něco z krutosti. A celkově z toho máte hororovou pohádku, která dá dětem mnohem víc než několik tuctů Teletubbies a dospělým trochu té nostalgie, která potěší na srdci. ()

baribal

chápu, že někomu to může připadat jako naprosto výjimečná pohádka, ale mě nepřišla nijak výjimečná a dávat jí maximální hodnocení, jen proto, že je česká, mi nepřijde správné... od karla zemana mám radši jiné filmy ()

Krissty

Když jsem si kvůli téhle pohádce zapla ČT2, ani by mě nenapadlo, že by mě mohla natolik zaujmout. Ani těm animacím jsem z počátku moc šancí nedávala, ale čím déle jsem to sledovala, tím více mě ty krásné postavičky fascinovaly. Čaroděj byl děsivý a myslím, že kdyby mi bylo o pár let míň, klepala bych se pod stolem strachy. Takhle jen můžu ocenit nápaditost autorů a ten nádherný příběh :) ()

Krt.Ek

Čarodějnický mistr, toť nejsadističtější postava českého filmu. Pavouk (lapá bezprizorní děti do svých osidel), obdivovatel černé magie, (m)učitel, otrokář, podvodník a vrah. Střež se hlasu havrana slibujícího skývu chleba, Kra - ba - te! Nechoď do mlýna na Černé vodě! Neposlechl. Ale nebojte se, milá dítka (cílovko?), láska všechny úklady temnot nakonec přeci jen slavně překoná. 85 % ()

havLord

Leze vám někdo svojí přebujele pozitivní náladou na nervy? Usaďte ho do křesla v zatemněný místnosti, pusťte mu tenhle film a vedle televize nenápadně položte oprátku. Za hodinu a čtvrt se vraťte a schválně koho najdete, jak se s jazykem na vestě houpá na lustru... film depka jak blázen ()

sta

tohle je ze strukturního a narativního hlediska opravdová pohádka, nevim, jak někdo může napsat, že to je snad akční thriller. mým nejoblíbenějším Zemanovým filmem zůstává Cesta do pravěku ()

Sandiego

Spojení animáku pohádku a hororu v našich luzích a hájích nikdy nezklame a tohle je absolutní vrchol této syntézy, i dospělý člověk jen nevěřícně zírá, pohlcen mrazivou atmosférou i zasažen smutkem a beznadějí, kterými je snímek rovněž nasycen. I ploškový film dokáže udělat s divákem divy, zvláště v rukou Zemana. ()

Laxik

Kouzelná a snivá pohádka, která má snad úplně všechno, co dnešní animáky postrádají. Pravda, je trochu drsnější, ale děsivá? No prosím, pro Muričana snad, ale já doufám, že tohle svým dětem, až odrostou z Krtečka, jednou pustím, protože si nevybavuju žádnou jinou pohádku, v níž se na ploše hodiny a čtvrt dozvíte o životě snad úplně vše. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011