Kapitán Charles Boone (Adrien Brody) sa po smrti svoje manželky presťahuje so svojimi troma deťmi do zapadnutého mestečka, v ktorom zdedil dom. Tu sa bude musieť postaviť temnote, ktorá sa točí okolo jeho rodiny už celé generácie. (Game90)

verbal

Po dlouhých letech děsivého nudění diváků ukrutnými psychosmaženicemi či až mučivými, telenovelizovanými Flenegenovými hemoroidiádami opět v žánru zavál svěží vítr ze zatuchlých otevřených hrobů, dávaje vzpomenout, jak má vypadat pořádný klasický temný gotyk, u kterého se jeden nemusí zoufalstvím cévkovat ostnatým drátem nebo si listovat v tištěném katalogu denních hodnot isobarických tlaků nad Kamčatkou v letech 1975 – 2021, aby se alespoň trochu zabavil. Předloha z dob, kdy ještě Štefan Král bezradně nevykrádal sám sebe a povídkově se rozehříval na svůj mástrpiss Prokletí Salemu, je znát a jednoznačně kraluje zvláště mezi novodobými, tak zvanými „horory“. Tudíž jediné, co bych tomu snad vytknul, je ten anorektický Adryján a jeho jeden a tentýž konstantně kysele strnulý ublíženecký xicht. Smutek, strach, šílenství, odhodlání, zádumčivost a občasnou všeobecnou katarzi s jediným výrazem typu „právě-jsem-si-ukous-svůj-nemytý-žalud“ prostě moc přesvědčivě zahrát nelze! ()

Fr

,,CELÁ STALETÍ KOLUJE V ŽILÁCH NAŠÍ RODINY ZLÁ KREV...“   Maloměsto plný strachu z pověr a předsudků. Zlo je dlouho tajemný a kapitán Boone záhadnej. Baví mě to. Fajnová atmosféra, ze který tvůrci vymáčknou maximum. Příběh o osudech rodiny, ve který se dědí šílenství mi díky tomu, jak všechno funguje, připadá jako dlouhej celovečerák. Navíc každým dílem se napětí stupňuje. Smekám před scénáristy, páč tohle vytvořit na základě povídky… … ovšem abych jen nechválil, od sedmýho dílu je to zbytečně ukecaný a ubírá to na tempu. Taky ubejvá dramatičnosti, ale zase přibejvá hororu. Bohužel se to drama snažej dohnat těma kecama. Ovšem i tak je proti tomu „Půlnoční mše“ holý břídilství…     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Povídku „Jerusalem's Lot“ od Stephena Kinga neznám. 2.) Těším se, až někoho celýho vysaju.  ///  Thx za titule „saurix“.              PŘÍBĚH ****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  *** ()

EvilPhoEniX

Solidní, periodická, gotická Kingovka s upíry z 19. Století, které vévodí oscarový Adrien Brody.Je až paradoxní nakolik je Chapelwaite podobný s Půlnoční Mší s tím rozdílem, že tohle King je a Mše si na Kinga pouze hraje a samozřejmě tohle je v každém ohledu o 2 třídy výše. Několik důvodů proč si pustit tohle a vyvarovat se té nudné sračky. Nejsou tu televizní a ochotničtí herci, ale parádní Adrien Brody. Neodehrává se to v tak nudné době, tohle je poctivý špinavý rok 1850. Upíři nezačnou řádit až v poslední epizodě, ale nastupují na scénu velmi brzy a masky nepůsobí směšně, ale velmi autenticky a nepříjemně a rozhodně jde z nich respekt. Místo nekonečných dialogů z bible, se v Chapelwaite spíše soustředí na atraktivní děj, zajímavé postavy a parádní atmosféru ( každý díl je dostatečně vyvážen v poměru vyprávění děje x akce). Je to místy pěkně brutální, vizuálně správně sychravé a King je z toho cítit každým směrem. Neřeší se zde žádné irelevantní věci, které člověk v hororu zkrátka slyšet nechce a tím mám na mysli alkoholické terapie, nekonečné mše, rodinné trable a trauma, potrat ajiné. Chapelwaite umí být pěkně mysteriózní a tajemný ( nádherné halucinogenní vize! a epizoda s Home invasionem patří k té nejlepší. No takhle bych superlativy mohl mluvit dlouho. Zjednodušeně-Režijně, herecky, vizuálně, ale i po příběhové a atmosférické stránce daleko výživnější, zábavnější, napínavější a tajemnější hororovéj seroš, který se Flanaganovi vyloženě vysmívá a sere na něj z 10. patra a já si to neskutečně užívám.Příběh 4/5, Akce 3/5, Humor 1/5, Násilí 3/5, Zábavnost 4/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 4/5. 7.5/10. ()

*CARNIFEX*

Veľmi by som chcel byť štedrejší, no nedá sa. Pomalý dej viacerých buď odradí, alebo znechutí. Mne osobne v tomto prípade vďaka dobovému zasadeniu príliš nemrzel, no je naozaj pravda, že tej akcie je žalostne málo, a atmosféra ako taká všetko potiahnuť nedokáže. Škoda, ako historická upírčina to malo väčší potenciál .. ()

Chrustyn

Hororový seriál, který na mě paradoxně nejvíce fungoval cca první 3 díly, kdy se buduje atmosféra a není úplně jasné co se bude dít. Spíše než klasické strašení je zde temná atmosféra a vhled do psychického rozpoložení hlavního hrdiny, kdy nevíme zda to co vidí je pravda, nebo je blázen. Ve chvíli kdy se to přesune do klasičtější podoby hororu s "bubáky" už to ztrácí, ale pořád si to drží mírný nadprůměr se slušnou výpravou, atmosférou a slušným Brodym, který by se v televizi a na plátně měl objevovat více. Určitě zajímavější oproti nedávné a podobné Půlnoční mši. ()

TheEvilTwin

Obstojná upírská série se sympatickým Adrienem Brodym, která se celá nese v duchu temna, kletby a upírského sání krve na pozadí nepřátelské atmosféry v zapadlé vesnici. Chapelwaite neurazí a dobře se na něj kouká, napětí i příběh jsou celkem fajn, avšak kvůli slabšího středu seriálu a průměrného finále se přikláním spíše jen k lepší trojhvězdě. ()

Necrotongue

Tak jsem zase jednou viděl práci Stephena Kinga převedenou do formy pohyblivých obrázků, aniž by se o mě pokoušel spravedlivý hněv nebo nuda. Děj byl sympaticky umístěn do amerického středověku, přičemž byly dodržovány všechny hlavní zásady, které se ctí ve Státech dodnes (porušuj klidně všechna přikázání, jen když přijdeš v neděli do kostela). Tvůrci od počátku sympaticky nakládali s napětím, bez větších problémů budovali kvalitní, chmurně- tísnivou atmosféru a celkově pracovali na tom, abych se při sledování dobře bavil. Sem tam jim sice něco zahaprovalo, ale bez mučení přiznávám, že mi čas u těch deseti epizod velmi rychle utekl, nuda se nedostavila, bavil jsem se a zamrzel mě jen logiku výrazně postrádající závěr. Za mě tedy spokojenost a zasloužené hvězdičky. / Poučení: Cestuješ-li do Maine, nezapomeň na repelent. ()

Morholt

První tři čtyři díly jsem si chrochtal. Bylo tu prakticky všechno, co člověk od gotického hororu očekává. Temná a sychravá atmosféra zalézala za nehty, prostředí opuštěného sídla působí znepokojujícím dojmem, rodinné prokletí halí rouška tajemství, které vyvolává zvědavost a navrch je tu nesnášenlivé prostředí úzkoprsých amerických měšťáků 19.století, které dává hlavnímu hrdinovi sežrat nejen jeho rodinný původ, ale i barvu kůže jeho dětí. Když se ovšem ukázalo, o co tady jde, šel můj zájem rapidně dolů. Já jsem rád, že jsou tu klasičtí upíři, co nejsou vidět v zrcadle a nedělá jim dobře pohled na kříž, ale ve chvíli, kdy došlo na první tesáky, se stala ze seriálu klasická hra na honěnou, ve které se dalo celkem lehce odhadnout, jak bude probíhat a i to, jak skončí a kdo všechno to nepřežije. Temný vizuál zůstal, fajn byli i herci, ačkoliv Brody by ten ublížený výraz mohl občas sundat, a našlo se i pár solidních momentů, ale víc než polovinu série jsem měl pocit, že se dívám na něco tuctového, co už jsem někde viděl. 60% ()

Lacike

Na môj vkus príliš pomalé a rozťahané. Najviac ma bavili úvodné diely a trenice medzi obyvateľmi mestečka a rodinkou, ktorú všetci nenávidia. Uprostred série sa nič poriadne nedialo a záverečné akčné diely, v ktorých sa bojuje s príšerami, sú len tuctový štandard. Aspoňže záver je celkom uspokojivý. Z hercov ma najviac bavil hlavný hrdina Brody. Celkovo to je taká mierne nadpriemerná hororová miniséria na jedno pozretie. 6/10. ()

M.i.k.e

Kingovu povídku,kterou se tvůrci inspirovali sice neznám,nicméně i bez toho je Chapelwaite solidní upířina s povedenou atmosférou a fajn vizuálem.Škoda,že se místy motá v kruhu a utápí se ve zbytečných dialozích,což má vliv na tempo vyprávění a zkrácení o 2-3 díly by vůbec ničemu nevadilo.Lehce mě zamrzelo i finále,které mi vzhledem k půdě která se pro něj trpělivě připravovala,přišlo lehce uspěchané.Ale asi to tak mělo být...70% ()

Lenka.Vilka

Skvělá atmosférická dobovka nádherně zahraná kvalitními herci, byť logicky nejvíc vyčnívá mistr Brody. Nebudu lhát, trochu jsem se bála výsledku. Kdo četl předlohu, možná měl stejnou obavu. Ale scenář to zvládl skvěle. Od tempa, které mi naprosto vyhovovalo, po temnou atmosféru, která od druhé poloviny byla vážně na přehazování vidlema. Byť první díly se svou atmosférou "něco je špatně s domem" byly skvělý, když se rozjede druhá polovina a karty jsou nejen rozdaný, ale hráči už ani nemají klapky na očích, bylo to nádherný. Jenom doufám, že nebude pokračování (jak je vedené info na wiki mě znepokojuje), protože konec byl dojemný, neskutečně emoční. Byla jsem naprosto spokojená a už se těším na plánovanou adaptaci Prokletí Salemu a návrat do tohohle děsivého světa  :) ()

Skeksis

Pre naše veľké potešenie v dome čaká prekvapenie. Adrien Brody hneď niečo tuší, preto má oči vyoranej myši. Protivná dcéra s pokazenou nohou skisnutý ksicht má od rána do večera, môže sa zúčastniť upírskych hodov. Prečo nevyužiť ponuku upíra? Zo sľubnej záhady sa zase vykľuje patetická upírska kravina. Citové výlevy znásobuje, King sa len z banky vyškiera. ()

simply

Chapelwaite mě dostalo už od prvního dílu. Pozvolna budována atmosféra, Adrien Brody kterého můžu téměř kdekoliv se objeví a zjevný rukopis Stephena Kinga. Moc se mi líbil i ten netypický konec. Na druhou stranu by seriálu prospělo osekat hluchá místa a nadbytečné postavy. ()

Marius_ss

3,5/5. Na tri hviezdy je to príliš dobré, ale či si to zaslúži až štyri, to neviem. No nakoľko z nepochopiteľných dôvodov nie je možné hodnotiť polovičnými hviezdami (ako kedysi), tak to zaokrúhlim smerom hore, pretože kvalitne natočených mysterióznych hororov je v dnešnej dobe ako šafránu, a na televíznom poli je to ešte vzácnejšie. Navyše mi tento seriál (podobne ako minuloročná Polnočná omša) sadol aj zasadením, aj štylisticky. 18. storočie, severovýchodné pobrežie Ameriky, temná atmosféra s nádychom Lovecraftových poviedok (ktorými sa inšpiroval aj sám Stephen King). Parádna kombinácia. ()

SatyR.film

Celkom fajn atmosféra, prostredie, rodinná kliatba, dobre pútavo natočené, ale nič moc dej. Upíri spočiatku bavia, no čím sa blíži finále, tým sa znižuje dôvod pozerať to. Toľko hľadaná kniha De Vermis Mysteriis zasa až tak veľa nespôsobila. Ako ľahké je zabiť nemŕtveho, čo? Čakal som viac. Slabšie 3* ()

Bozvav

Co na to říci? Jedno oko nezůstalo suché, jak se snažilo mžourat do obrazovky monitoru a čekalo, až se tam sakra začne něco dít. ale ono nezačalo. Tak schlo a schlo až úplně uschlo. Zajímavý příběh, že? Přidejte si k tomu vcelku, zvláště ze začátku slušně vybudovanou a patřičně ponuru atmosféru, dobové kostýmy a máte navlas stejně záživný příběh, jako tento seriál.  Začátek, tak jeden a půl dílu vypadal zajímavě, pořád jsem čekala nějaký ten bubu sešup, ale ono nic. Od chvíle, kdy je jasné o co jde, už jenom děsná nuda, kde se všichni chovají jako debilové, napětí mizivé a Brody s tím věčně ukřivděně zchmuřeným ksichtem si koledoval o to, že ho vezmu lopatou po hlavě já osobně. Za mne velké zklamání. kdyby z toho byl dvoudílný film, kde by se někdo namáhal dát do toho více emocí, masky byly trochu propracovanější a ubylo nudných dlouhých záběrů a plků o ničem, mohlo jít o vcelku kulantí záležitost. Takto za mě slabota sotva průměrná. ()

warrenur

Zbytocne roztahane na desat epizod. Ani Brody nezachranil to, aby som sa i tu mnohokrat nepotykal s minimalnou atmosferou, ci predvidatelnym dejom. Asi po piatej casti uz som pouzival rychloposuv, lebo bola bud plna vaty, alebo mi pripadala ochotnicky, ci dokonca ako parodia. Slabota. Neodporucam. Myslim, ze z cervenych cisel velmi rychlo klesne. ()

zahadum

Veľmi nerád konštatujem, že som sklamaný aká nudná fraška je tento seriál. Potenciál bol v prvej a druhej časti kedy to malo lákavú a zaujímavú príchuť niečoho tajomného. Postupne z toho opadla ona tajomná atmosféra a nastúpila len permanentná nuda a večné rozťahané dialógy o ničom. Spracovanie a výprava horšia ako posledné televízne spracovanie nejakej argentínskej telenovely. Jacob ten bol vyslovene na smiech a to jeho mávanie a čarovanie s rukami vyzeralo odporne smiešne. Brody ako hlavná postava je od začiatku zachmúrený, viac zachmúrený a veľmi silne zachmúrený a nič viacej. V jednej scéne bol raz prekvapivo len mierne silne zachmúrený. Ináč stále vyzeral ako s bandážou na hemoroidoch. Proste seriál sklamal na plnej čiare, začiatok mal potenciál a nepomohlo tomu ani to, že scenár napísal King. Autor kedysi zvaný kráľ hororu je už dávno starec ktorý pľuje na svoje životné dielo a píše sračky a vykráda sám seba. V posledných knihách je politicky korektný, poriadne vymäkol a mal by sa zamyslieť nad starým dobrým zavesením remesla na klinec. Tento seriál je toho dôkazom, že ak je námet úbohý tak aj spracovanie bude úbohé. ()

Eluin

Americký seriál Chapelwaite je inspirován povídkou Stephena Kinga "Prokletí Jeruzalémské", k níž mám blízkou osobní vazbu, neboť je to pravděpodobně první věc, kterou jsem od známého mistra hrůzy vůbec kdy četl (bylo to někdy v polovině devadesátých let ve sbírce povídek Noční směna). Už tehdy mě z příběhu příjemně mrazilo v zádech a říkal jsem si, že onen příběh v dopisech by si zasloužil filmové zpracování. Nejedná se pochopitelně o převod do filmové podoby naprosto věrný předloze, ale tak už to bývá a často je to ku prospěchu věci, protože literární a filmové vyprávění jsou trochu jiné "sporty". Základ je však zachován, takže tu máme rok 1850 a rozháraného pana Boona, kterému do klína spadlo trochu nečekané dědictví v podobě domu s názvem Chapelwaite poté, co druhá část rodiny, s níž se ta jeho po dlouhou dobu nestýkala, kompletně vymřela. Jak už to ale také bývá, není smrt jako smrt, že....   Příběh je o to zajímavější, minimálně tedy pro mě, protože je zasazen do prostředí Lovecraftova Mythosu. Inspirace dávným mistrem kosmického hororu byla znát z předlohy a je pochopitelně i ze seriálu, což je jen dobře. Mumlá se tu cosi o Yog Shoggoth, je tu kniha De Vermis Mysteriis, atd. Pochopitelně "modří" už vědí, troufnu si říci, že pro nemálo fandů H. P. Lovecrafta půjde o příjemné rochnění.   Samotný seriál má 10 dílů a při jeho sledování jsem neměl pocit, že by tam snad bylo něco navíc, nějaká vata, či zbytečná natahovací výplň v podobě vedlejších nedůležitých linek. Vše do sebe zapadá a je správně načasováno. Úvod možná někomu přijde trochu zdlouhavý, ale podle mě má svůj smysl pro budování celkové atmosféry. Seriál se drží osvědčeného pravidla, tedy - první polovinu buduj napětí a nastiňuj záhady, někdy v půlce je víceméně odhal a v té půlce zbývající to nech postavy řešit.   Ze známých herců si zde střihl titulní roli Adrien Brody, ostatní "ansámbl" jsem neznal. Paradoxně největší problém jsem měl právě s Brodym, jehož ublížený výraz ve tváři mě trochu iritoval. Chápu, že to byl asi i záměr, ale moc mi to nesedlo.   I zde by se dalo najít několik logicky trochu zvláštních scén a způsobů jednání (například konec příběhu konstábla a jeho ženy), nicméně nic z toho extrémně nevadí a připouštím i možnost, že mi třeba ne vše docvaklo tak jak má. Každopádně Chapelwaite je podle mého na poli hororových seriálů mimořádný počin, který by žádnému fandovi žánru neměl uniknout.   A teď se omlouvám.... Shudde M´ell fhtagn.... ()