Kapitán Charles Boone (Adrien Brody) sa po smrti svoje manželky presťahuje so svojimi troma deťmi do zapadnutého mestečka, v ktorom zdedil dom. Tu sa bude musieť postaviť temnote, ktorá sa točí okolo jeho rodiny už celé generácie. (Game90)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Chapelwaite (2021)

Tak jsem zase jednou viděl práci Stephena Kinga převedenou do formy pohyblivých obrázků, aniž by se o mě pokoušel spravedlivý hněv nebo nuda. Děj byl sympaticky umístěn do amerického středověku, přičemž byly dodržovány všechny hlavní zásady, které se ctí ve Státech dodnes (porušuj klidně všechna přikázání, jen když přijdeš v neděli do kostela). Tvůrci od počátku sympaticky nakládali s napětím, bez větších problémů budovali kvalitní, chmurně- tísnivou atmosféru a celkově pracovali na tom, abych se při sledování dobře bavil. Sem tam jim sice něco zahaprovalo, ale bez mučení přiznávám, že mi čas u těch deseti epizod velmi rychle utekl, nuda se nedostavila, bavil jsem se a zamrzel mě jen logiku výrazně postrádající závěr. Za mě tedy spokojenost a zasloužené hvězdičky. / Poučení: Cestuješ-li do Maine, nezapomeň na repelent. ()

Blood Calls Blood (2021) (E01)

Pilotní epizoda seriálu se uvedla velmi slušnou atmosférou, díky níž divák prostě musí očekávat špatný vývoj událostí, i kdyby nechtěl. O to paradoxnější je pak fakt, že téměř k ničemu zásadnějšímu nedochází. Tvůrci využili úvodní díl k představení jednotlivých postav a k nastínění příběhu, aniž by se zatím pouštěli do větších akcí. Mně to takhle vyhovovalo, a pokud pominu nutný tribut současným kvótám, byl jsem v zásadě spokojen a jsem zvědav, jak se bude příběh dále vyvíjet. / Poučení: Zamykej dveře do sklepa. Bacha na žížaly. ()

Memento Mori (2021) (E02)

Já tedy nevím, jak je na tom seriál s duchy, každopádně disponuje mnoha bohabojnými křesťany, a z těch mě opravdu mrazí. Duchové, démoni a nemrtví obecně totiž tvoří mnohem příjemnější společnost než tlupy fanatických uctívačů kteréhokoli boha / bohyně/ bohů. Alespoň já to tak cítím. Ale abych byl fér, oni za to nemůžou, vždyť už název městečka dává každému potencionálnímu přišelci jasně najevo, co může očekávat. Tvůrcům se zatím velmi dobře daří udržovat kvalitní atmosféru i určité napětí, aniž by museli používat stupidní lekačky, Adrien Brody se do role Charlese Boona skvěle hodí a vypadá to tak, že se budu u seriálu dobře bavit. / Poučení: Když tě někde nemají rádi, moc si nekoleduj. 4*- ()

Legacy of Madness (2021) (E03)

Ani při třetím setkání s barvitými postavičkami obývajícími městečko Preacher's Corners a jeho blízké okolí jsem nebyl zklamán. Opět jsem se dočkal přímo kouzelné kombinace tuposti, víry, nenávisti a násilí, jen jsem musel lehce poopravit svá očekávání. Původně jsem si totiž myslel, že půjde o novoanglickou duchařinu, zatímco teď mám dojem, že půjde o druh jakéhosi mysteriózního thrilleru/ hororu. Ale čert ví, po dalších dvou epizodách se z toho může vyvrbit i komedie nebo muzikál. Tvůrci jsou mi se svým záměrem zatím poněkud nečitelní. Jednou věcí jsem si ale naprosto jistý- zatím se u seriálu výborně bavím. / Poučení: Pokud tě někdo nakope do žeber, bohatě leduj. ()

The Promised (2021) (E04)

Tak jo, muzikál ani komedie zjevně nebude, včil už mám konečně jasno. Nová Anglie byla zjevně plná rodinných starožitností i hodnot, na něž by každý radši zapomněl. Od Stephena Kinga jsem přečetl opravdu mnoho knih, ale zrovna tento příběh ve mně žádnou zašlou vzpomínku nevzbudil. Buď jsem tedy předlohu nečetl, nebo byla přepracována k nepoznání. Sázím spíše na první možnost. Seriál si stále udržuje svou temnou atmosféru i slušné napětí, nevyhnul se však ani nelogickým momentům (číhat na někoho ve tmě a mít vedle sebe rozžatou petrolejku, to není ani košer, ani halal). Velké rodinné tajemství bylo odhaleno, takže jsem zvědav na další vývoj. / Poučení: Chceš-li zůstat ve tmě neviděn, nerozsvěcuj. ()

The Prophet (2021) (E05)

S tím, jak děj příběhu postupuje, začínám nabývat neodbytného dojmu, že městečko Preacher's Corners už nebude nikdy stejné. No, není se čemu divit, když kousek od něj existuje osada nepřizpůsobivých jedinců. To je situace, s níž se v našem regionu také denně potýkáme a nutno přiznat, že to mnohým z nás pije krev. Tvůrci se ovšem postavili k problému čelem a začali ho řešit přímo s místním vajdou, který se jim vyvedl k mé spokojenosti. Zbývá pět epizod, a pokud se tvůrci seriálu úplně nezblázní, mohl by to být fajn zážitek. / Poučení: Pokud se tvá žena okusuje s někým jiným, asi bude něco špatně. ()

The Offer (2021) (E06)

S tím, jak příběh postupuje, atmosféra (už tak dost tísnivá) ještě houstne. Fakt mě těší, že se tvůrci od samého začátku úspěšně vyhýbají prvoplánovým lekačkám a místo toho se věnují postupnému budování atmosféry a napětí. Nevkusné bubání tak zůstalo zcela stranou, zatímco ve mně autoři seriálu i v této epizodě vyvolávali celou řadu nepříjemných pocitů, jež jsem si masochisticky užíval. Jediné, s čím bych si dovolil nesouhlasit, je místní tendenční pohled na nemrtvou komunitu. Jistě, každý kolektiv  má mezi svými členy i černé ovce, ale mnozí z nás jsou celkem milí. / Poučení: Pokud vztahy v rodině haprují, nevěřte svým příbuzným ani jejich vlastní smrt. ()

De Vermis Mysteriis (2021) (E07)

Sedmá epizoda se mi zdála být přece jen o něco slabší než předchozí díly; zřejmě za to mohl hlavně ten fakt, že se po většinu času čekalo na nevyhnutelné. No, a čekání mi nikdy nepřišlo příliš zábavné. Nemůžu sice tvrdit, že se v průběhu dílu neudálo nic zajímavého, ale byly to spíše jen takové momenty. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se tentokrát nudil; na nudu opravdu nedošlo, jen jsem se nebavil tak, jak jsem si už u seriálu zvykl. Právě proto jsem se rozhodl ohodnotit epizodu pouhými třemi hvězdičkami, velrybářský závěr mě ale přesvědčil k tomu, abych jeden slabší kousek přihodil. / Poučení: Pokud čekáš na smrt, naposled to rozjeď. 4*- ()

Hold the Night (2021) (E08)

Při své osmé návštěvě Chaplewaite jsem se bavil o výrazně více, než tomu bylo v předchozím případě. Nebylo se čemu divit, jelikož se daly do pohybu události, na něž se předtím pouze čekalo. Došlo na boj fyzický i psychologický, takže si každý mohl přijít na své; o nejslabším článku obrany jsem vůbec neměl pochyb- on to tak pan King má a já mu to vůbec nezazlívám, naopak, perfektně to zapadá do mého vidění světa. Tvůrci tedy popustili uzdu různým formám odživotnění, ale je nutno podotknout, že to nikterak nepřeháněli, zato si opět pěkně pohrávali s atmosférou a napětím. / Poučení: Pokud dojde v boji k podrývání morálky, nezdržuj se polním soudem. ()

The Gathering Dark (2021) (E09)

Ano, teď už bylo zřetelné, že jde seriál do finále. Přestože šlo vlastně jen o přípravu na závěrečný střet, měla mi epizoda co nabídnout, takže jsem se u ní nemohl nudit ani naprostým omylem. Předpokládám, že Nová Anglie dostala svůj název podle počasí, které muselo kolonistům dokonale připomínat jejich původní domov. Tvůrci tuto pošmournost dokonale využili jako významnou součást tísnivé atmosféry, která po celou dobu prorůstá celým seriálem. Oceňuji, že Stephen King opět složil poklonu H. P. Lovecraftovi, jehož texty ho (mimo jiných) inspirovaly ke psaní hororů, a rovnou jdu na poslední díl. / Poučení: Pozor na ty, kdo ti pijí krev. Pozor na to, komu piješ krev ty. ()

The Keeper (2021) (E10)

No toto. Finále seriálu neproběhlo vůbec tak, jak jsem očekával. Přestože jsem si byl vědom, že by se při sčítání lidu nedospělo v obou městečkách (osadách) k vysokým číslům, i tak jsem čekal, že bude rozhodující střetnutí mnohem epičtější. Vůbec jsem naopak nebyl připraven na emocionální rozhovory a rozhodnutí ve druhé polovině dílu. Za běžných okolností by mi takový rodinně- hodnotový vývoj vadil, tady byl ale tak dobře naředěn téměř incestním řešením, že jsem to tvůrcům prostě musel odpustit. Stále se ale musím zamýšlet nad třemi otázkami, které zůstaly bez odpovědi. Čím tu malou krmili? Čím se krmil kapitán? Nemohlo mu náhodou na otevřeném moři svítit do člunu slunce? Kdybych dostal uspokojivé odpovědi na tyto otázky, ihned zvednu hodnocení epizody na pět kousků. / Poučení: Jsi-li vášnivým čtenářem, bez knihy na dovolenou neodjížděj. ()