Gaia

Při sledovací misi v lese se strážce parku setká se dvěma přeživšími sledujícími postapokalyptický životní styl. Zdá se, že chlapec a jeho filozofický otec mají své vlastní náboženství a tajemný vztah k přírodě. Jejich existence má mnoho podezřelých aspektů, ale když jsou jedné noci napadeni podivnými post-lidskými bytostmi, zjistí, že v této divočině je větší hrozba. (JasonCZ)

verbal

Búrská mrdna na houbách aneb Smaženice z jihoafrických lysohlávek je poměrně atmosférický a krásně nasnímaný ekoteroristicko mykologický průvodce kapskými halucinogeny, propůjčující zcela nový význam výrazu „zhoubovatět“, a mnohem lépe vstřebatelný s kapkou psilocybinu v oběhu, protože jinak jí budete furt čumět na kozy a vystydnou vám halušky. Tedy aspoň do doby, dokud pipinka od těch prvobytně pospolných Piláta s Ušákem nechytne ty mykózy a nezačne kompostovatět. Poté na ní již budou mlsně čumět jen milovníci hlívy ústřičné a ostatní se mohou konečně soustředit na vyfetovaný děj. Akorát to pak hned skončí, a to prvo- i druhoplánově debilním antikonzumeristickým manifestem, u kterého by se Gréta dozajista lačně ukojila makrelou, chcíplou v ropné sqrně. ()

J*A*S*M

Napůl lesní monster eco horor, napůl dost bizarní art.  Náhodní kolemjdoucí to, hádám, úplně nevydýchají, o čemž svědčí už dost razantně padající hodnocení na IMDb, ale fanoušci zvláštnějších žánrovek s vlastním ksichtem by měli být spokojení. Ten film je vizuální paráda, odehrává se v přenádherném prostředí exotického jihoafrického lesa, a s těmi prapodivnými houbovými mutacemi tvůrci kouzlí vyloženě krásné záběry. Vizáž monster je rovněž skvělá, z posledních let jim může konkurovat možná tak loňský Underwater anebo pár let starý The Hallow. Co jsem tak četl, tak je jejich podoba lehce vykradená z videohry The Last of Us, ale já ji neznám, takže mi to při sledování nijak nevadilo. Nebudu lhát, v tomhle případě bych byl asi i já o něco radši za čistější, napínavou survival žánrovku, ale i tohle zpracování mi šmakovalo. ()

Radek99

Scenárista na ayahuasce, filmový štáb na lysohlávkách, ale něco do sebe to mělo...hlubší a závažnější spodní podtón...nevšední a vpravdě originální ohlasy na filosofii new-age... Eko-horor je skutečně zajímavý subžánr... ()

EvilPhoEniX

Očekávaná Gaia byla mým černým koněm už od prvního Traileru a menší zklamání je sice zaznamenáno, žánrová revoluce se nekoná a adept na horor roku vlastně taky ne, ale pořád je to nadprůměrná podívaná, kterou docení asi spíš okrajové a žánrově vyspělejší publikum.Ke chválení je tu toho celkem dost. Gaia je úchvatně natočená ( Vypadá to lépe než všechny horory z USA za poslední rok!), má to originální nápad ( dost možná za posledních pár let), což je opět vítané, hlavní hrdinka je nádherná a ukáže se full frontal naked dokonce 3x ( opět za poslední 2 roky jsem nikde nahotu v hororu neviděl!) a ještě k tomu umí slušně hrát. Chválím i vzhled monster ( pomkrnutí na Last of Us tu je, ale pochybuji, že v Jihoafrické republice tuhle hru vůbec znají, takže to je spíš náhoda než kopírka)a samozřejmě je to pravděpodobně první hororový zástupce z JAR, což si opět zaslouží uznání, potlesk a Evilphoenixovou pochvalu.Pár výtek by se našlo. Monster mohlo být více, mohlo to být temnější, více creepy, akčnější i svižnější a pak by to byla pětihvězda jak vyšitá, ale člověk nemůže být kverulant a třeba docenit i jiné kvality.Mushroom mutace jsou zde podány hodně nepříjemně ( finální transformace vyloženě brrr) a líbily se mi i ty halucinogenní prvky- rozhodně působivější než v In the Earth.Nevím jestli si Gaiu pustím někdy znova, ale je to docela zásadní Eco Horor, o kterém se určitě v budoucnu bude mluvit. Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor>Ne, Násilí 3/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 3/5 7.5/10, ()

tron

Originálne, fantastické, hrôzostrašné, intenzívne vo svojej realistickosti. Znepokojujúce a mimoriadne nepríjemné. Čím menej sa toho deje, tým je to paradoxne mrazivejšie. Občas sa to trocha zašmodrchá (raz chce odísť, potom nechce, onedlho opäť chce...). Mohli to pokaziť nevhodným kastingom, ale našťastie nepokazili. ()

Eliott

Pokus o tento artový horor mě nikterak neoslovil a když pominu několik překvapivě dobrých scén s lesními stvořeními, po většnu času jsem se neuvěřitelně nudil. Nebylo zde nic strašidelného a to co mi zde přišlo alespoň zajímavé, bylo zaobaleno do tripy snů a halucinací. Ačkoli to pro mne bylo utrpení, výtvor se mi v očekávání něčeho lepšího podařilo dokoukat až do konce. Ten se bohužel nesl v podobném duchu jako zbytek filmu a tak se dostavilo pouze zklamání. Sledování považuji za takřka ztrátu času a proto tak nízké hodnocení. 30% ()

Faustka

"Hladový pták se mezi kořeny dychtivě noří, Bohyně na něj z výšin toužebně hledí, vyvrcholení můj drahý, přijde brzy.. již brzy." Poznávej JAR a všechny jeho záludnosti. Svět je veliký, příroda pestrá, jen lidé jsou všude stejní. A zajímalo by mě, kde splašili tu vyschlou houbu. ()

darkrobyk

Dle několika nadšených ohlasů jsem čekal trochu více, ale přeci jen zklamán nejsem. Rockmanová je samozřejmě hlavní postavou, byť její občasné hovadské chování mě točilo. Ten provaz fakt nebyl vidět, a když má být ticho, tak zkrátka ječí. Jo a občas se ukázala poodhalená, ale opatrně, aby toho nebylo zas tak moc vidět. Ok, na tom film nestojí. Prostředí lesa je příjemné, atmosféra tajemnější, strašidelná tedy moc ne. A když Barend vezme sekeru, tak jsem si nechtěně vzpomněl na starýho Brůnu. Mrzelo mě, že lehce surrealistické vize nešly více do fantazie, jako by se tvůrci báli, aby se moc neodvázali. Kreatury byly spíše legrační, ale budiž. Osud Gabi připomněl závěrečné výjevy z Guinea Pig: Mermaid in the Manhole. Co se týká houby, tak tu máme v krátké době další kousek k In the Earth. Škoda, že nebyl více využit potenciál houby a lesa vůbec, kdy se dala rozpoutat vizuální žranice. Asi to nedovolil rozpočet.... 3,5* ()

pornogrind

A pak že nerostou.... K filmu jsem četl jen zdejší obsah jinak jsem o něm nevěděl zhola nic a musím uznat, že tohle mě fakt mile překvapilo. Jihoafrická republika potažmo Jaco Bouwer dokázal, že umí. Chválím herecký obsazení a taky výběr lokace. Líbilo se mi i jak byl celej film pojat a hlavně natočen. Největší strach jsem měl z toho jaký zlo mi les nabídne ale zklamanej jsem rozhodně nebyl. Tohle se fakt povedlo. Trošku mi to připomínalo zlo skrývající se v kraťasu The Birch z roku 2016.  Mínusem je u mě určitě zakončení filmu, který bych si osobně představoval trošku jinačí. Celkovej dojem mi to ale ani tak nepokazilo. Silné 4 hvězdy. ()

InJo

Jihoafrický mykologicko-ekologický art horor člověk nevidí každý den (zajímalo by mě, co na to budou říkat uživatelé lysohlávek). Teenagerům doporučuju se tomuhle vyhnout obloukem - lekačky ani extrémní brutalitu tady nenajdete. 60 % ()

Socrates

Super. Taková vizuální artová poezie s téměř biblickými obrazy a horrorovým nádechem. Dal jsem to jedním dechem. (Když jsme u tý poezie.) ()

Kudly4

Tak tohle teda jo ! Pokud máte rádi kulajdu a další pochutinky z hub, směle do toho. Vynikající, bizární Horor, asi né pro každého, mě to ale šmakovalo od samého začátku. Krásně děsivé prostředí z jížní Afriky, dechberoucí záběry, monstra jsou zde hodně creepy, scéna kdy přijdou do chatrče byla fakt děsivá. Nechybí vynikající Hororová hudba a pár poselství, se kterýma se ztotožní nejeden z nás. Krásná, neznámá Monique Rockman, je zde třešničkou na dortu a musím se pochlubit, podobá se na moji bývalou sousedku z dětství, akorát o 10 let starší. Btw kozy mají stejný =) Gaia, za mě velkým překvapením, čekal jsem nudnou náboženskou hovadinu, ale tohle se teda vážně povedlo, originální Horůrek. Někdy v budoucnu dám klíďo znovu. " ... dětská havěť přežívá na zbytcích rozpadajícího se světa ..." (138. hodnocení) ()

PetrPan

Je docela škoda, že v jihoafrických džunglích patrně neroste hadovka smrdutá. Možná by leckterým prastarým bohyním vyřešila palčivý problém a měli bychom o jednu hrozící apokalypsu méně. Interpretačně se dá Gaia chápat samozřejmě různě, nicméně objímání stromů po zhlédnutí tohoto snímků nabývá nových rozměrů. Nedávno jsem měl možnost vidět  americký horor Men, s nímž Gaiu někteří mí oblíbenci srovnávají.  Byť tu samozřejmě ( třá tajemná příroda) paralely jsou, tak si ale troufám tvrdit, že Gaia vlastně po celou dobu zůstává nohama na zemi, zatímco Men se vydává na symbolickou snovou pouť.  Men pak přes veškeré odkazy na prvotní hřích nepůsobí nijak zvlášť chlípně, kdežto Gaia je chtíčem posedlá. Osobně ji tuhle polohu pochopitelně přičítám k dobru, ale rozhodně jsem čekal větší nálož halucinogenů. Silná trojka bude stačit. ()

Arsenal83

Nie moja šálka kávy. Dozvedel som sa síce, že nemám žrať huby ale inak film nevystrašil, nespôsobil des ani emócie a niektoré efekty boli naozaj veľmi lacné. Na to, že sa tu nestane dokopy takmer nič, je to dosť uťahané.  Málo hercov, málo deja, ale hubári si možno prídu na svoje, je ich tu dosť. ()

Chrustyn

Horor a ekologická agitka v jednom. Ani jedna z věcí nefunguje na 100%, ale jako celek se jedná o jeden z těch zajímavějších "hororů" co jsem za poslední dobou viděl. Jen to v divákovi zanechá méně, než by samotný film chtěl. ()

honajz

A já si vždycky myslel, že Gaia je hodná matka Země, která má ráda vše živé, včetně člověka, ale ona je to vlastně mrcha zákeřná a mstivá - aspoň soudě podle tohoto filmu. A hodná je jen na někoho a jen někdy a své největší uctívače klidně nechá chcípnout. Ale jinak je to kulantně natočeno - slušná kamera, výprava, herecké výkony, atmosféra a prostředí lesa, ženská několikrát ukáže kozy (žel jednou i zadek, ale naštěstí zdálky, protože by koňský valach záviděl, ale ten zas nemá celulitidu), nu a konec, ten se dal docela čekat. Takže je to nakonec takové vlastně před postapo. :) ()

JASON_X

Vizuálně i "atmosféricky" nečekaně úchvatná pecka z Jižní Afriky, která se chvilinku tváří jako nějaký běžný béčkový survival o konfrontaci krásky v nesnázích se zdegenerovanými podivíny v pralese, aby se však záhy změnila v něco mnohem působivějšího, hlubšího, symbolističtějšího, a ve své podstatě i tajemnějšího a děsivějšího. Protože svět hub z jistého úhlu pohledu opravdu tajemný a děsivý je. Patogenní parazitické spóry, násilná symbióza člověka a houby, zrůdné mutace, psychedelické vize a halucinace, něco starozákonních podobenství (žena - pokušitelka, ztráta nevinnosti, Abrahamova oběť Izáka), možná i inspirace Holdstockem (kopulace se zemí). Děj není úplně jednoduchý a primitivně přímočarý. Ovšem Gaia není ani žádná intelektuální a artová menšinovka, jen zkrátka trochu sofistikovanější horror. Jedinou vadou na jeho kráse jsou nešťastně špatně udělané "digitální" animace, naštěstí jich ale není mnoho. Ozdobou filmu je pak tuze pohledná prdelatá prsatice v hlavní roli, která se mi tu bez makeupu líbila ještě mnohem víc, než na nějakých komerčních fotkách na síti, které jsem si po filmu vygooglil. / Po dvou dnech zvyšuju o hvězdu na maximum, protože když vidím podobné skvosty sunout se v hodnocení pomalu k průměrné procentuální hodnotě, je mi smutno a na blití. 90%+. ()