Pod vodou

• Česko Pod vodou (viac)

Je to možno jedno z najhorších a najnebezpečnejších pracovísk na Zemi. Podmorské vedecké laboratórium stojí na jednom z najhlbších miest morského dna. Je obklopené úplnou temnotou, zvierané extrémnym tlakom, teplota vody sa blíži nule. Výskumný tím robí sondážne vrty, keď príde nečakané a ničivé zemetrasenie. Do tejto chvíle bezpečné priestory laboratória sa stávajú smrteľnou pascou. Jednotlivé časti vedeckého komplexu sú extrémnymi tlakmi vody drvené ako papierová škatuľa. Jedinou šancou pre členov posádky je evakuácia pomocou hlbinných skafandrov. Lenže v okamihu, keď sa ocitnú mimo zdevastovanú stanicu, zistia, že ich zásahy do morského dna a následné zemetrasenie prebudili niečo, čo do tejto chvíle zostávalo ukryté pod morským dnom. Niečo neznáme. Niečo desivé. (CinemArt SK)

lamps

Osmdesátkový námět v moderním audiovizuálním pojetí rozhodně neurazí a až překvapivě mu pomáhá i castingová trefa Kristen Stewart, která není v 'Ripleyovské' poloze, s klučičím sestřihem a občas i ve spodním prádle vůbec marná. Potěší také absence expozice a okamžité dravé tempo, slibující možná nejpoctivější sci-fi horor od Horizontu události, tentokráte však v lákavém a neméně atmosférickém podmořském prostředí. Pod vodou se ale posléze dějí věci, které nejsou úplně na facku, ale divák z nich kvůli samé tmě a divokému střihu zřetelně rozezná možná 60% záběrů a po nejakčnější pasáži přichází utrum, který všechno napětí nenávratně stlačí pod úroveň výborného úvodu. A opravdu vtipná je místy totální dehonestace jinak jasně načrtnutých fyzikálních zákonů, ale to bych v rámci námětu i rád odpustil. Příšera je creepy, i když až moc sci-fi (v 11 kilometrech přeci jen může žít něco děsivého, ale více realistického), zakončení je ok. Jako promítání na večer s přáteli ideální, větší pochvalu ale navzdory mnoha pozitivům vytáhnout nemohu. 65% ()

Marze

Okamžitě zapomenutelné. Pod vodou je směska několika filmu jako Vetřelec, Pacific Rim, Poseidonovo dobrodružství apod. je ale fakt, že se film nesnaží přinést něco nového, ale jen bavit. Monstrum vypadá jako by bylo vyloveno z nějakého koše. Je to vizuálně nesoudržné a scénář má mnoho mezer. Také vztahy jsou zde tak nezajímavé, že jediné o co se lze zachytit je výkon Stewarta. ()

castor

Kilometry pod hladinou a rozvrtané mořské dno. A v něm cosi neznámého a zřejmě nebezpečného. Přitom se už tak nacházíme na jednom z nejnebezpečnějších pracovišť na Zemi. Uvědomuje si to i tým okolo kapitána Vincenta Cassela. Na nic nečekáme a hned jdeme do akce, kdy začnou do základny téct hektolitry vody. Tady se zůstat nedá, takže parta přeživších spřádá s pomalu docházejícím kyslíkem plány, jak z toho ven. A to ještě netuší, že hroutící se stanice nebude tím hlavním problémem. Vesměs kameraman a klipař William Eubank se nám pokouší namluvit, že má silné a zajímavé postavy (třeba kapitán má jakési trauma týkající se jeho dcery, ale bližší info nedostaneme), a že kromě představení neznámých tvorů umí i napětí a atmosféru. No, místy se mu to i daří. Předvádí solidní řemeslo, slušně si hraje se světlem a tmou a ani moc nezklame. Ostatně podobné béčkové žánrovky mám rád a je jedno, zda se odehrávají na mořském dně nebo třeba na Marsu. Kristen Stewart nám chtě nechtě připomene Ripleyovou z Vetřelce, už jenom proto, že se nejednou před kamerou proběhne v kalhotkách. Fajn žánrovka. A silné tři hvězdy!! ()

Nevka

Když jsem vyrazil do kina na snímek "Pod vodou", opravdu jsem nečekal, že dostanu až tak nudný film. Ano, slyšíte správně. Trailer sice láká na parádní akci a hrátky s vodními příšerami, ale samotný snímek je strašně fádní a nezajímavý. Ale nějaká ta pozitiva samozřejmě má. Jedním z nich je určitě Kristen Stewart. Ta má podobně jako Robert Pattison problém s tím, že se nějak musí zbavit své "Twilight" image, která dost výrazně ovlivňuje diváky jejích filmů. A tady se jí to celkem daří. Kompletní změna vizáže jí tady rozhodně pomohla a po delší době má tak možnost představit postavu, která není otravná nebo vyloženě divná. Herecky jí navíc pomáhá i Vincent Cassel, který si odvádí svůj standard a drží "Pod vodou" těsně "nad vodou". Protože jinak je to celkem otrava. Začátek sice vypadá docela slibně a exploze na vrtu poskytují celkem solidní zábavu. V momentě, kdy se však příběh přepne do týmové polohy, kdy se všichni snaží zachránit své krky, scénář dost výrazně skřípe. Nejde ani tak o to, že by byl nelogický, ale celkově je nepřekvapivý a zdlouhavý. Tvůrci se sice nebojí zabíjet postavy, ale kreativitu v těchto úmrtích rozhodně nehledejte. Buď tam někomu praskne maska, nebo někdo jiný vybouchne. A tenhle postup se opakuje prakticky od začátku filmu až do jeho konce. I díky tomu nemáte moc šancí, abyste si užili monstra, která na dně oceánu čekají. Tady jsem se nechal nachytat a z trailerů jsem čekal jen nějakou velkou chobotnici. Ve finále jsem dostal variaci na "The Trench" z Aquamana. Pokud jste film viděli, ale název vám nic neříká, pak si zkuste vzpomenout na bouři na moři, světlice a cestu za Atlannou. Být to celé více v duchu hororového konce, pak bych šel možná s hodnocením o něco málo více. Takhle čistý průměr a "Underwater" už nikdy vidět nepotřebuji. ()

Arsenal83

Kristen Stewart by sa mala rovno vystrihať dohola nech je každému jasné, že je cool LGBT. Už jej aspoň jej priateľka povedala, že vyzerá otrasne? Ale ok, ten černoch vyzeral ešte hnusnejšie a Kristen to zase zahrala dobre, takže v poriadku. Dokonca by som povedal, že to zahrala až na úrovni Cassela a to je už fakt vysoká úroveň. Zrejme sledovanie ich výrazov je to najzaujímavejšie na celom filme. Stiesnená atmosféra v uzavretom priestore, strach z neznámeho? Nedeje sa to tu, neprenáša sa to na diváka. Sem tam sa zľaknete, že vás zožerie príšera, ale inak nič. ()

• Z rádia hraje „Spongebob Squarepants Theme“ od Avril Lavigne a na konci filmu hraje „The Unknown“ od BONNIE X CLYDE. (Duoscop)

Drama 1917 v kinech jede

Drama 1917 v kinech jede

13.01.2020

Nový válečný snímek 1917 režiséra Sama Mendese (Skyfall) čerstvě dokazuje, že k úspěchu v kinech nepotřebujete jen známou předlohu. Klidně totiž stačí před nasazením do širší distribuce vyhrát pár… (viac)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu