Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

H34D

Nemohu si pomoct, ale s každým dalším zhlédnutím se stále více blížím k onomu rčení vytrženému z pravidel CSFD, že "Matrix je nejlepší film mého života"... Od naprosto dokonalého vizuálního zpracování se spoustou zajímavých a neokoukaných vychytávek, přes stylovou hudbu, sympatické herce až konečně k ohromujícímu, originálnímu a sofistikovanému příběhu, který sic možná nesděluje filozofické myšlenky zbrusu nové, ale stále dostatečně hluboké, podnětné a daleko přesahující běžný žánr akce/blockbusteru. Navíc schopné velice stravitelně vybídnout k zamyšlení široké publikum... Matrix pro mě nejspíš navždy zůstane nejen měřítkem a nedosažitelnou metou všech akcí a sci-fiček, ale také nedotknutelnou, srdcovou záležitostí. 10/10 ()

xxmartinxx

Něco takového se nevidí každou neděli. Perfektní akčňák s trochou toho filosofování. Popisovat "požití" je asi zbytečné, protože na tomhle už jel asi každý. Nápaditá jízda, která posunula hranice. To o sobě nemůže říct každý. ()

dobytek

Matrix je podle mě jeden z nejvíc přeceňovanejch filmů. Někdo prostě filmy až moc žere, ale to neni muj případ. Je mi celkem u prdele, jestli se o Matrixu mluví, jako o kultovnim, revolučnim, geniálnim a já nevim, jakym ještě. Já na něm ocenim akorát docela zajímavej začátek a pak těch pár akčních scén. Naopak mě hrozně nudily všechny ty rádoby chytrý bláboly. Prostě měli natočit buď akční film a nebo něco ve stylu Blade Runnera. Tohle mi nějak nesedí, takže celkově to je pro mě naprostej průměr a víc, než celej film, mě teda pobavilo upravený video s názvem Fartrix, který je k nalezení všude možně na netu. ()

Melies

9 / 10 Za to, že ďalšie diely tejto série dopadli tak, ako dopadli, môže práve jednotka, ktorá si nastavila tak vysokú latku, že sa jednoducho nedala prekonať - a radšej sa o to ani nemal nikto pokúšať, ale to je už iný príbeh... Dalo by si síce donekonečna filozofovať nad tým, či Wachovskí námet ukradli, alebo nie, alebo by ste sa mohli oháňať faktom, že známy 'bullet-time' vymyslel už dávno pred nimi režisér Michel Gondry v reklame na vodku Smirnoff, ale bolo by to na niečo dobré? Určite nie a celkový úžas nad výsledným dielom prevyšuje všetky negatíva - film, ktorý tak zmení filmové dianie, jednoducho musí dostať päť *. ()

Arx

Nevím kterému jinému filmu sedí výraz kultovní více než Matrixu. Film na který se hodně dlouho nezapomene a který zůstane silně zarytý v srdci každého filmového fanouška. ()

BadoXXII

Dokud bude Matrix existovat... Nikdy nebude lidstvo svobodné....... Matrix toho priniesol vo svojej dobe veľmi veľa iného (nového) či už to boli veľmi vydarené a revolučné efekty, zaujímavá myšlienka, punc originálnosti a veľmi kvalitne a inteligentne vystavaný príbeh. Toto všetko zaručilo Matrixu divácku nesmrteľnosť a širokú obľubu. KULTovosť filmu je nesporná a pre mňa existuje len prvý filmový Matrix, ktorý mám rád a naozaj ho aj rešpektujem. Tie ostatné sú už len prázdnou (nie však nekvalitnou) akčnou pochúťkou a nepotrebnou nadstavbou. ()

Shit

Asi nejpromakanější díl z celý série a proto taky nejlepší, sice ve druhým dílu je mnohem víc akce, ta se tady projeví až po delěí době a je dávkována po troškách, ale zato závěrečnej masakr nemá obdoby, neuvěřeitelně promakaná akce, do který jsou narvaný ty nejlepší triky a spusta zpomalovacích prvků a cool záběrů, takhle nějak bych si představoval zakončení celé série, to se bohužel nestane a kvalita má u dalších dvou dílů sestupnou tendenci. Největší rozdíl mezi vsemi díly je v ději, ten je jednoznačně nejlepší v Matrixu, dál už to je jen taková nastavovaná kaše, která slouží akorát jako záminka pro akční prvky, to mi sice vůbec nevadí, jenže Matrix pověsil laťku tak vysoko, že jen dobrá akce nestačí. Co se týče herců, tak Keanu Reeves se timhle filmem stal nesmrtelným a i kdyby už točil jen samý kraviny, tak stejně zůstane slavnej napořád, postava Nea je už skorok jako nějaká legenda a zastiňuje všechny ostatní včetně Trinity či Morphea, možná ještě agent Smith se mu dokáže vyrovnat, Hugo Weaving bude asi s touto postavou spojován stejně často jako Reeves s Neen, ale přes všechnu tuhle chválu mi stejně nepřipadá, že by film měl být mezi 40 nej ()

M.a.t.t.

O originalite Matrixu sa diváci môžu prieťdo nekonečna, súrodenci Wachowski v skutočnosti naozaj len pozlepovali množstvo rôznych inšpiračných zdrojov. Ale podarilo sa im to takým kompaktným takým spôsobom, že dali bežnému konzumentovi pocit predtým nevideného a ešte k tomu v efektnom balení s výdarnou porciou prelomových trikov a prehľadne natočených prestreliek. Vďaka nadčasovej myšlienke naviac Matrix nestarne ani po rokoch a jeho silnou pozíciou naštastie neotriasli ani tak trochu neprávom kritizované pokračovania. Menší kult, ktorý raz a navždy zmenil filmové sci-fi. ()

flanker.27

Film rozhodně zajímavý a nutící k zamyšlení, zas takovou revoluci bych v tom ale neviděl, obdobných myšlenek už se ve scifi literatuře objevilo mnoho, jmenujme namátkou Lema, Dicka, i takového Heinleina. Kult z toho dělá spíš vizuální podání (a pro určitou skupinu obyvatelstva též kožené oblečky), než skutečná síla myšlenek. A díky tomu vznikla moje oblíbená sranda Metr X. ()

Morien

(1001) -"Myslíš, že to, co tu dýcháš, je vzduch?" Jestli existuje filmový ekvivalent pohlednice se západem slunce a motivačním nápisem "Which one of you bitches wants to dance?", pak je to Matrix. Protože není žádná lžíce. Je to pohádka o tom, že nakonec všechno může být v pohodě, kompletní s liškou Ryškou, koněm Zlatohřívákem a rozcestím, kde si hrdina musí vybrat, která cesta asi vede k živé vodě. A asi nikdy předtím ani potom už nebyl neměnný výraz Keanu Reevese využit tak efektivně a efektně. Film, na kterém jsem vždy milovala všechno, včetně toho, že ten steak, který si tak užívá Cypher, mi připadá odporný. ()

gudaulin

Vzpomínám si, že při premiéře Matrixu přišel kamarád s očima navrch hlavy a prohlásil, že viděl nejlepší film svého života. Koncem 90. let přinesl Matrix oživení na půdu skomírajícího žánru sci-fi, ani ne tak po obsahové stránce, jako spíš vizuálně, střihem a celkově stylem, který vyhovoval mladé generaci ovlivněné fenoménem počítačů a počítačových her. Vnesl do žánru dynamiku, akci a prvky kyberpunku, který v té době už dávno kraloval v literární oblasti sci-fi. Neoznačil bych Matrix za kyberpunkový film, na to mu schází propracovanost a myšlenková hloubka, kterou nahrazuje efektními střílečkami a zápasy v duchu východních bojových umění, stejně jako bombastickými triky. Souhlasil bych ale s komentářem Radka99, že to je film přelomový a stylotvorný, který hodně ovlivnil žánr, přinesl mu spoustu nových fanoušků a přiměl řadu následovatelů k napodobování. Další dvě pokračování bohužel nepotvrdily tvůrčí ambice, měly odfláklý scénář, mizerné dialogy a poškodily slibně zkonstruovaný alternativní svět. Matrix pro mě znamená film, který mě na první dojem vizuálně ohromil, ale už tehdy mi vadily plytké prvky laciných akčních filmů a jeho obraz s léty vybledl, nicméně čtvrtou slabší hvězdičku mu přece jen nechám. Musím ale říct, že by mi vyhovovalo, kdyby Wachowští šli méně snadnou cestou a natočili film založený na ryze kyberpunkovém a biologicko-technologickém stylu kombinujícím pohled H. R. Gigera a Williama Gibsona. Pár takových scén se sice ve filmu najde, viz Neovo procitnutí v elektrárenské buňce, ale je jich bohužel málo v porovnání s videoherními střílečkami. Celkový dojem: 70 %. ()

choze

"Vítej ve skutečném světě." Kde nejsme cool. Klasický příběh o mesiáši z lidu (který projde velmi originálním a zábavným výcvikem) Wachowští naroubovali na děsivou technofobní vizi konce světa, který proběhl aniž bychom si ho všimli a vyšperkovali to hromadou symboliky, geniálními akčními scénami s hongkongskými kořeny a revolučními triky. Jestli nejlepší film všech dob to nevím, ale nejlepší sci-fi? Kde to mám podepsat? ()

Dudek

Největší síla tohoto kultovního eposu netvkí jen v přirozeném scénáři, který si skvěle pohrává s myšlenkou propojení reality a virtuálního světa, ale v tom, že Matrix se nenechává strhnout vlastním potenciálem - to činí až pokračování. Originální myšlenka je tu rozepsána v téměř dokonalý scénář, ve kterém je cítit jemný smysl pro správné načasování. Další výhodou je tu samotný hrdina, který je zde postaven do stejné role jako divák, stává se tak současně naším průvodcem, aniž by se tvůrci museli zdržovat přílišným popisováním. Stejně jako on jsme hozeni přímo do 'ledové vody' a musíme se zorientovat. Za zmínku jistě také stojí technické zpracování, bez nějž by Matrix nebyl tím čím je. [TOP 19/17 98%] ()

Sarkastic

Když jsem to viděl poprvé, zcela mě to pohltilo, ale dá se nato kouknout víckrát. Akční a sci-fi filmy (s vyjímkou Star Wars) mě moc neberou, ale tohle je naprostá špička. Originální myšlenka (podle mě), uchvátné triky, cool vyzáž a zvuková stránka, a pak akce, akce, akce. Ano, troufl bych si to označit kultem. ()

Hal_Moore

Matrix by neměl uniknout nikomu!!!! Je to nejneuvěřitelnější, intenzivní, báječný, vzrušující... vše ostatní jste si určitě přečetli z kolem ležících komentářů. ()

TheDarKnig

Jedno z nejlepších scifi všech dob, a rozhodně s nejkultovnější akcí, která prosadila do akčního žánru bullet time a zpomalovačky, co se hodně filmů snažilo napodobit, ale většina stejně už nedosáhla takové dokonalosti, jaká byla tady. Perfektní choreografie, změť bojových umění, tisíce vystřílených kulek a vše se odehrává na pozadí perfektně napsaného děje s mnoha úžasnými scénami rozhovorů (Smith, Vědma, Morpheus) a scenérií. Wachovsti se nesmazatelně navždy zapsali jako tvůrci filmu, který vždycky bude nadčasový, filmu, který poskytl mnoho otázek, a ukázal jednu z temných vizí budoucnosti. Dodnes přemýšlím, kterou pilulku bych si asi vybral. A proč nemůžu vypadat jako Neo.. :)) Human beings are a disease, a cancer of this planet ()

TeeAge

|| Scenár: The Wachowski brothers | Hudba: Don Davis | Produkcia: Joel Silver | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Village Roadshow Pictures, Silver Pictures, Groucho II Film Partnership | Rozpočet: 63 miliónov $ | Tržby: 463,517,383 $ || Červená pilulka, ktorá obsahuje všetké ingrediencie dokonalej filmovej záležitosti. 100% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)