Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

horacko

Uzasne majstrovske scifi dielo, v ktorom nechybala ta prava davka akcie a napatia. Namet je jedinecny. Nic mi tam nechybalo. Skvele, skvele, skvele. Kto Matrix nahodou nevidel, tak povinne pozriet! ()

ganz

První díl s výborným nápadem ve výborném provedení. Bože proč jen museli natočit ty dvě hovadiny, kterým se říká pokračování. ()

JohnSmith

Moc pěkná sci-fi podívaná,ikdyž musím uznat,že to není zrovna můj šálek kávy.I tak dávám 5* páč tomu filmu není co vytknout a dobře jsem se bavil ()

Gerret

Naprosto dokonalé Sci-Fi. Už jenom ten nápad příběhu a ta akce s plno přestřelkama, dobře načasované zpomalené efekty, na tu dobu skvěle zpracované. Hercům nemám co vytknout. Tento díl byl ze všech třech podle mě nejlepší, ale ty další 2 alespoň dosahovaly skoro stejných kvalit. Jedna z nejlepších rolí Keanu Reevese. Hodnocení 100%. ()

Ravi

Tento film se zkrátka povedl, sice trochu čerpá z Trona, ale vem to čert. Nápad je geniální. Jde jak o prvotřídní zábavu, tak o filmový zážitek s akcí jako velkou třešní na dortu. Znamenitě vybraný soundtrack a skvělá hudba. Skvělé hlavní i vedlejší postavy z hlediska jejich charakteru i důležitosti v ději. Nejlepší je, že Matrix funguje jak sám, tak i jako 1. díl trilogie. Dávám plných 100% = 5/5 ()

Kalidor_

Pokud bych měl uvést nějaký film jako typicky kultovní, je to Matrix. Pokud bych mohl o nějakém filmu říct, že je dokonalý, je to Matrix. ()

corbeau

Film, který změnil žánr. Vím, že tahle věta zní jako odporné klišé, ale k Matrixu podle mě sedí, protože skutečně můžeme dělit akční filmy na "ty před ním" a "ty po něm". Matrix ale hlavně dokázal oslovit jak masové publikum, kterému servíruje brilantní akci v (tehdy) dokonalém technologickém hávu, tak i intelektuálnějšího diváka, kterému nabízí velmi znepokojivou antiutopii, ve které je lidstvo pouze obří bioelektrárnou (zdravím Zelené :-)), napájející stroje. Ve svém žánru dosud nepřekonaná záležitost... ()

mirec88

Tak toto je audio-vizuálna lahôdka, ktorá uspokojí všetkých fanúšikov sci-fi, akčných filmov, filozofických filmov a japonského anime. Na Matrix som bol už v kine a tam keď mi to všetko svišťalo cez hlavu zo všetkých možných smerov, som aj uvažoval, či to tak nie je naozaj... Výborný film, ktorý ja osobne považujem za najlepšie sci-fi 20. storočia. Ani si neuvedomíte, že to má vyše dve hodiny. Už len tá myšlienka, ten postapokalyptický svet je úžasná. A možno by som to o žiadnom inom filme nepovedal, ale tento túžim vidieť v 3D. Právom patrí do mojej topky. ()

Eoin

Jeden z najlepších sci-fi filmov čo som ja videl. Na tu dobu musím povedať. že veľmi vydarene vizuálne efekty, síce sem tam sa im to nepodarilo, ale aj tak musím dať 5 hviezdičiek. Keby som si mal vybrať medzi Počiatkom a Matrixom tak si vyberiem matrix, len o kúsoček u mňa prekonal Počiatok. 90% ()

THE_Mirec

Tento film súrodencov Wachowskich mi po prvom zhliadnutí vyrazil dych.Je to to najlepšie zo scifi žánru čo som kedy videl.Famózne vyzuálne efekty na tú dobu nevídané.Scenár vynikajúci,bojové scény fantastické.Ja osobne som ho videl minimálne 30krát.Môj názor je,že tento film už nič neprekoná. ()

Avari.73

Matrix je kult a metafora k dnešnímu světu. Myšlenkově je daleko před konkurencí a dodnes ho považuji za jediný film a nikoli jako součást trilogie. Nezlobil bych se, kdyby právě tohle dílo v roce 1999 získalo Oscara za nejlepší film. ()

klima777

Vůbec to není originální. Směska inspirovaná Blade Runnerem & zběsilými kung-fu filmy; jež krade koláčky Alence a diskutuje filosofická a (pseudo)náboženská témata s vypelichaným bílým králíkem a pokoutně si špitá s Terminátorem. Matrix je trochu legrační. Jenže i po letech zůstává živelný a svěží. I když jenom JAKO... Krásná cyber-punková pohádka. Nejenom působivá, ale krásná [faktor vyčůranosti tvůrců (sic!) mě pro tentokrát jaksi nevzrušuje]. ()

Autogram

Pri prvom pozretí v kine Capitol v čase uvedenia som videl, že to bude niečo viac ako bežné sci-fi. Všetko sa mi to mohlo rozležať v hlave až po niekoľkých dňoch a kompletné pochopenie prišlo oveľa neskôr. Na film s hlbším posolstvom môže niekoho pomýliť veľké množstvo akčných a kung-fu scén, nie sú však samoúčelné. Červená pilulka, zastavené strely, človek-baterka alebo akcia pri výťahoch sa stali nezabudnuteľnými scénami kopírovanými pri rôznych príležitostiach. Všetky dohromady robia film jedinečným a škoda tých ďalších pokračovaní, ktoré kvalitou značne zaostali. (6.4.2013) –––– Každé opakované sledovanie filmu je zážitkom aj po 18 rokoch a potvrdzuje nespochybniteľné kvality filmu a status klasiky sci-fi žánru. (9.2.2018) ()

JustMeeKatie

Další kultovní film, který jsem až do včerejška nikdy neviděla. Musím říct, že na mě to bylo až trochu moc velké sci-fi, přesto mě film bavil a přišel mi velice dobře zpracovaný. Hlavně teda akční scény byly natočené na jedničku a vůbec se nedivím, že Matrix získal Oscara za speciální efekty, které zde byly opravdu působivé! Film je opravdu hodně dobrý, ale řekla bych, že se bude nejvíc líbit určitému typu diváků. Za podívání to stálo, ale Matrix (a další díly) asi do budoucna vyhledávat nebudu. ()

Ichabod

Před 18ti lety napsal Fuka do Cinemy : "Vždycky jsem doufal, že někdo někdy natočí takový film. " A zpětně musím potvrdit, že Wachowski tenkrát natočili něco co tu nikdy nebylo. Dokonalé scifi co nestárne. První film 21. století. Všechny jeho aspekty jsou dokonalé. ()

J.Lajner

Na světě neexistuje patrně jediný filmový fanoušek, kterého by se byť jen okrajově nedotkl fenomén jménem Matrix. Překvapivá směs symbolismu, elementární filozofie, moderních technologií, kung-fu bojových scén, revolučních efektů a nápadité centrální zápletky, která si na přelomu tisíciletí podmanila celý svět moderní kinematografie. Ještě větší pozdvižení vzbudila i skutečnost, že za filmem stálo takřka neznámé režijní duo bratrů, jež za sebou mělo pouze nízkorozpočtový kriminální thriller Past (1996). Sci-fi snímek Matrix, zabalený do jedovatě zelených kulis, byl až podezřele vyspělým dílem, v němž stavidla neomezených schopností vyvoleného jedince uvolňovala jeho vlastní představivost. Široká paleta témat a mocné vizuální stránky jsou přitom efektně naroubovány na veskrze klasický příběh o boji dobra se zlem. Scénář k filmu Matrix začal vznikat již počátkem devadesátých let, kdy virtuální realita ležela v plenkách, počítačoví hackeři evokovali zvláštní samotářské podivíny a tvrdá kytarová alternativa udávala hudební směr.  Ačkoliv tedy Matrix odvážně hleděl do budoucnosti, jeho podstata stála na nejrůznějších inspiračních zdrojích osmdesátých a hlavně devadesátých let, které bratři Wachowští posbírali, přepracovali a následně aplikovali do svého díla. Výsledkem byl jedinečný svět, v němž je za zachránce lidstva považován zdánlivě paranoidní hacker, který navštěvuje temné gotické kluby a snaží se prolomit neuchopitelnou záhadu. Kameramanské vedení Billa Popea, nevšední zápletka a moderní audiovizuální zpracování, přivedly k životu obraz depresivní společnosti, jejíž podstata dosahuje takřka mýtické podoby. Bez ohledu na věk, vzdělání i místo ve společnosti, lidé film uctívali jako novodobého krále žánrů akční/sci-fi, z něhož se stala okamžitá klasika. Rok 1999 jednoznačně patřil Matrixu. Nejlepší na tom všem je, že film ani po čtyřiadvaceti letech od premiéry neztratil takřka nic ze své jiskry. Více v mém retro ohlédnutí. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)