Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

Okara

Jednoznačně nejpovedenější, nepropracovanější a nejepičtější sci-fi akčňák co kdy byl, je a bude natočen, který dal vzniknout jedné z nejslavnějších trilogií, mé nejoblíbenější až tak, že v mládí nebyl můj největší idol sportovec, či kulturista, ale Neo a u které bohudík zůstali stejní tvůrci i herci, a tak je i jedna z nejlépe hodnocených. Dle mě nejoriginálnější nápad, který kdy byl převedený na filmové plátno skýtá neuvěřitelné množství nových pojmů a prostředí, které zpočátku mohou vyvolat mírné zmatení, jak tomu u dokonalých filmů se složitým scénářem bývá, ale po zorientování či zopakování projekce a pochopení jste sami nuceni přitakat, že tento snímek plný perfektních počítačových triků, realistických kostýmů a parádní režie proslavil do té doby neznámé režiséry, skladatele i herce a to právem. Dočkáme se úchvatných střetů bojového umění, honiček po městě ale i impozantních přestřelek, mezi nimiž vyniká především záchrana Morfea, která je ze všech akcí se zbraněmi má nejoblíbenější. A samozřejmě vše doplňují charismatičtí Smithové vždy s ledovým pokerfacem. "Vy jste mor. A my jsme lék." Pro mě jeden z nejoblíbenějších filmů, který dokonce párkrát byl v mé TOPce a po právu si zaslouží maximální hodnocení. Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

Dalda

Většina Sci-Fi filmů mě zklame kvůli špatným efektům, na kterých si celý film zakládají. U Matrix už dnes vypadají mnohé Sci-Fi efekty také zastarale (roboti, monstra, ...), ale vše ostatní vychází skvěle. Slow motion, jakožto jedna z hlavních složek akčních scén, vypadá perfektně. Příběh dokáže překvapit, je v něm plno náhlých zvratů. Nejlepší na tom všem je nejspíš hlavní motiv příběhu - všichni žijeme v počítačovém programu. Pěstní souboje mě sice moc nebavily, ale každý má na akčních filmech rád něco jiného. Celkově tleskám a lituji, že jsem film viděl až mnoho let po premiéře. ()

predators

Je to absolutní bomba, Matrix bych přirovnal k takovým trhákům jako Terminátor či Predátor. Je to kultovní záležitost a na tento film se nezapomene. 100% ()

Slartibarkfast

Dodnes si pamatuji, když jsem byl na premiéře tohoto filmu v kině se svými kamarády a vůbec jsme netušili, co od toho čekat. Netušili jsme, že jsme u zrodu nové éry, nového kultu jménem Matrix. Počítačový svět, který naprosto věrně kopíruje ten náš, nebo se tomu našemu věrně podobá. Ještě dlouho po odchodu z kina jsme si pokládali různé otázky a přemítali o tom, co jsme právě viděli. Ano, byl to naprostý fenomén a přelom v kinematografii. Nový náhled na svět filmu a jeho možnosti. Skvělý příběh, který diváka zanechával v naprostém nevědomí a neustálém pozoru. Efekty, které doposud žádný jiný film na takové úrovni nepředvedl. Herecké výkony, které nás uchvátily a každý najednou chtěl být Neem nebo Trinity. Byli jsme uneseni a zároveň jsme se nemohli dočkat slibovaného pokračování. Najednou nám celý svět nepřipadal tak skutečný, tak pravý. Možná i my žijeme v Matrixu.. Tak zdrcující bylo pro mne první setkání s tímto milníkem filmového světa. A hodnocení? Po tomhle všem nejde dát méně. 100% ()

nascendi

K 1470 komentárom sa už naozaj nedá pridať nič nové a zopakovanie nezvýši pravdivosť napísaného. Som rád, že po viac ako piatich rokoch sa mi podarilo znovu vidieť tento prelomový film s neopakovateľnou atmosférou a množstvom dovtedy neznámych prvkov, o ktorom sa dá bez pochybností napísať, že po ňom už nič nebolo v žánri také, ako predtým. Mám rád žáner sci-fi a mám rád aj tento film. ()

Zodd

Nejzajímavější na frančíze jsou vlastně nově odhalené její kořeny svých autorů sourozenců Wachowských, které začaly jako trans metafora. V podstatě si nedokážu představit, že by to někoho v poslední asi dekádě překvapilo, ovšem tehdy to sám Reeves a pravděpodobně zbytek castu nevěděli. V podstatě uvnitř svých skořápek tíhli ke sci-fi a fantasy, není divu, že o dekádu později přišli s nevěrnou, ale neskutečně stylovou adaptací Speed Racera. Ale to odbočuji. Najednou dává větší smysl, jaký směr sequely Matrixu nabraly, aspoň mně. I když z posledního jsem viděl jen druhou polovinu. Nutno říci, že Animatrixy jsou též vytvořeny pomocí námětů a vizí z hlav Wachowských. Pár frančíz je vinilo z plagiarismu, ale když si Matrix srovnám s prakticky brutálnějším Terminátorem, tento film zachází spíše do sci-fi naturalismu a destrukce jiného slova smyslu, z čehož mrazí mnohem víc. A pokud jste viděli Druhou renesanci, následně je z frančízy nepřiznaný horor. Plot holes se převážně snaží vysvětlit komiksy, dokonce prý napsali i jeden s mimozemštany, ale nemůžu ho nalistovat, když mi Google předkládá nějaký z frančízy Scottova Aliena a kde nic tu nic. Termodynamika ovšem hapruje, to jo (takže žádnou paranoiu či falešné iluze). James Cameron je známým skeptikem technologického pokroku, nevím však, jak se k tématu staví sestry Wachowské a je to skutečně těžké vydedukovat. Taky na závěr je nutno obdivovat, jak tehdy teasery a trailery neřekly o filmu prakticky nic a lidi to viděli až na plátně. Já z tehdejším věkem jsem se tam samozřejmě dostat nemohl. A ze Sentinelů mám doteď větší hrůzu než z jakéhokoli skutečného hororu, fuj. ()

cukorek

Pri slove Matrix ma hneď napadne hlavný hrdina Neo, ktorý dokázal niečo nemožné. Obdivuhodne sa tejto postavy zmocnil Keanu Reeves, ktorý dostal rolu na ktorú treba roky čakať, aby potom meno herca vyniesla na vrchol popularity. Dobre odvedená práca tvorcov sa prejavila vo všetkých častiach, ale táto úvodná časť bola predsa tým "hlavným generátorom akčného napätia, ktoré priamo ohrozovalo diváka". Efekty s ktorými prišli vo svojich nápadoch ako spomalené pohyby, objektívne snímanie projektilov či bohatá a priehľadne zosnímaná akcia počas bojových konfliktov mi nie raz vyrazili dych. Veľmi dobre zvládnutý scifi žáner a tak isto aj akčný, keď výprava ponúkla pohľad mimo našu zem, ale aj pohľad do našich mestských ulíc, metra a ohrozenej civilizácie. Celé premostenie medzi spomenutými svetmi dávalo zmysel a zapadalo do dejovej podstaty, takže moje hodnotenie na nezabudnuteľný film je 100%. ()

Ratemus

Snad nejoriginálnější film své doby, naprostá bomba a nejčastější zdroj budoucích parodií, dosud neznámý Reeves vstoupil do podvědomí všech. Animace na maximální úrovni, neskutečná akce a perfektně zmáknutá práce bratrů (sourozenců) Wachowskich. Škoda, že série Matrix je to poslední, co od nich za něco stálo. ()

PetrPan

Často bych rád zpátky do kádě, jindy jsem rád venku. Každý si holt žijeme ten svůj matrix. K tomu filmovému nemám ani po letech od prvního zhlédnutí příliš připomínek. Snad jen to, že Keanu Reeves působí i ve svém opus magnum jako akční hrdina legračně a chladná Trinity mne zase okouzlila. ()

silentname

Po asi desiatich alebo pätnástich rokoch som sa rozhodol, že si opäť pozriem "The Matrix". Myslím si, že v roku 1999 to bol pre všetkých skutočne fascinujúci film, ktorý zanechal veľký dojem. 21 rokov neskôr, ako sa film drží? Myslím si, že stále ide o jeden z najlepších filmov, čo som videl. Hoci rokmi už niektoré momentky nepôsobia tak fenomenálne ako kedysi. Poviem to takto. Stále je tu veľa veci, ktoré sú podľa mňa fascinujúce. No súčasne sú tu momentky, kedy som sa začínal už jemne nudiť. A bude najlepšie ak ostránim z cesty najprv tie. V prvom rade je treba povedať, že keď agent Smith začne rozprávať svoje filozofické úvahy, tak tomu nie je koniec. V častiach kedy dá Morfeovi sérum, aby mu dal prístupové kódy je tu asi najideálnejší príklad. To sa ani nedá označiť výsluchom. Je to len niekoľko momentiek za sebou, kde potrebuje filozofovať. O tom ako je ľudstvo vírusom a oni sú liekom a podobne. Takisto lovestory medzi Neom a Trinity je tu trošku zvláštne spracovaná. S tým ako *spoiler* ho privedie naspäť k životu *spoiler end* a podobne. Myslím si, že na to si mali nechať čas na neskoršie filmy. Tu to pôsobí trošku zvláštne. Rokmi je pravda, že efekty už nepôsobia tak fantasticky ako keď som videl film prvýkrát, no aj tak mám pocit, že stále vyzerajú dosť dobre. A celkom presvedčivo. Väčšinou. Okey, toľko mínusy. Čo ma na filme stále baví? Určite nebol prvým filmom, ktorý prišiel s teóriou, že svet okolo nás je ilúzia. Ale bol to prvý film, ktorý zasadil túto myšlienku do mojej hlavy a podal ju spôsobom, ktorý je veľmi dobre spracovaný. Pravda je taká, že prvá polovica filmu je pre mňa fascinujúca. A hltal som ju počas celého hracieho času. Mám rád naše postavy, bol som zvedavý kam sa to vyvinie a dokonca aj kostýmy boli skvelé. A dávajú filmu svoj vlastný štýl. Keď zisťujeme čo je Matrix, ako funguje a aká je realita, funguje to skvele. Scénka u "vědmy" je jednou z najlepších momentiek v celom filme. Padnú tam fakt dobré myšlienky a bolo zaujímavé ju počúvať. Hugo Weaving ako zloduch si to tu vysoko užíva a rozhodne je zaujímavým a silným protivníkom. Akčné scénky sú takisto veľmi dobré. Keď prichádza záchrana Morfea a Trinity s Neom sa pustia do útoku, tak je to skutočne skvelé. Nikdy nezbudnem na vetu: "A proboha!" ... keď strážnik vidí, čo sa skrýva pod kabátmi. Neviem. To mi vždy prišlo vtipné. Myslím si, že film má dobré tempo, myšlienky sú podané jasne a zrozumiteľne, film sa dá jednoducho sledovať a aj pre ľudí, ktorí nemajú veľmi veľké znalosti vo svete sci-fi to dokáže dať veľmi dobrý zmysel. Keď som to videl prvýkrát a film skončil, ostal som skutočne ohromený. A aj po rokoch sa film stále veľmi dobre drží. Je vidieť, že časom si človek začne všímať aj iné veci, no rozhodne nemôžem povedať, že by išlo o zlý film. Práve naopak. Pokračovania sme nepotrebovali, ale možno si opäť pozriem aj tie. Každopádne pre prvý film stále platí, že ide o prelomový film a jeden z mála filmov, ktorý ma skutočne ohromil a priniesol mi novodobý zážitok. Hodnotenie: A () (menej) (viac)

Arsenal83

Nech by som ten film videl 100 krát, nikdy si k nemu vzťah nenájdem. Jediné, čo ma už dávno zaujalo bola tá teória alternatívnej reality, ktorej sám v podstate verím, ale skôr na základe teórie strún. Ani dnes po dvoch desaťročiach nechápem ošiaľu z tohto filmu. Stal sa z toho mysteriózny kult, no mňa akčné scény skôr otravovali než bavili. Za námet a Reevesa celkom ok, za spracovanie pre mňa nuda. ()

Tomco

Moc moc prelomový film so všetkým, čo k tomu patrí, ktorý odrazil cestu viacerým následným filmom, častokrát aj tzv. "odvarového" charakteru. Matrix bude mať vždy svoje pevné miesto v dejinách kinematografie. A zaslúžene. ()

WANDRWALL

Tak nevím. Na poprvé se mi to líbilo, ale nemám rád fantasy, která už je popsána v knihách...Rád bych si to užil, ale nejde to...Něco z NHL - Matrix je film, kde lidé ve virtuální realitě předvádí akrobatické a jiné kousky popírající principy reálného světa. Švéd Gustavsson sice puku v cestě do brány nezabránil pouhou myšlenkou, i tak ale byla jeho duchapřítomnost při zákroku ohromující. Dívám se na to po čase znovu, a v ději se stále ztrácím. Příběhová stránka filmu mi nepřipadá tak přehledná jako u jiných filmů podobného žánru. Akcí je ve filmu dost, takže milovníci krve a proměn si přijdou na své. Ani po stránce sci- fi tomu zatím moc nerozumím. Budu se snažit to trochu pochopit. Jsem rád, že tomu nerozumím, je to pro mě výzva abych se snažil, když obecné hodnocení filmu je nejen zde, tak vysoké. ()

jarous

Prostě mi to změnilo pohled na svět okolo nás.....dalo i nový rozměr filmu a nový rozměr sci-fi. Nikdy už to nebude stejné.... ()

Petrucci

"I'd like to share a revelation that I've had during my time here. It came to me when I tried to classify your species and I realized that you're not actually mammals. Every mammal on this planet instinctively develops a natural equilibrium with the surrounding environment but you humans do not. You move to an area and you multiply and multiply until every natural resource is consumed and the only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus. Human beings are a disease, a cancer of this planet. You're a plague and we are the cure." [TOP 10 + The Matrix Reloaded, The Matrix Revolutions] ()

klerik

Skvelá technická stránka, jedna z najlepšíxh prestreliek. Súboje príliš odhaľujú, že hlavne Reeves je drevo. (Prekvapivo Fishburnove scény nemajú chybu.) Výsledok na mňa pôsobí príliš chladno, čomu sterilný vzťah Neo/Trinity tiež nepomáha. A hlavným problémom môjho odstupu je asi fakt, že za špičku žánru považujem DARK CITY a GHOST IN THE SHELL (kto videl, vie o čom hovorím)... ()

Chrustyn

Naprosto fascinující a skvěle promyšlená akční sci-fi, kterých je dnes opravdu velice málo. Je to jeden z těch filmů, který přinaší jak skvělou trikovou podívanou tak i podívanou u které se musí divák zamyslet. Opravdu výborná podívaná. ()

SeBig

Tak na tenhle neskutečnej nářez si vždycky najdu chuť. Naprosto genialní příbeh o tom jak žijeme v matrixu a pravý už zničený post-apo svět ovládla uměla inteligence. Dvě hodiny naplněný zajimavou teorií, skvělýma dialogama, který vedou super postavy v podání Fishburna, Weaving jako nezapomenutelný Agent Smith. Akcí přervanej trhák, kde se hodně bojuje a hodně střílí v doprovodu jednoho z nejlepších soundtracků, co jsem kdy u filmu slyšel pak jsem měl z těch scén diky Prodigy, Rob Zombie, Rise against husinu po celým těle. Životní role Keanu Reevese, pro mě vždycky jako Neo a Carrie pro mě už na do smrti jako Trinity. Po dlouhé době jsem si film pustil a nemohl jsem uvěřit, jak mohl někdo natočit tak nadupanej dvouhodinovej film. Nejlepší postapo scifi jaké jsem kdy viděl. Nemám co vytknout. Milovník akčních filmů tohle prostě musí ocenit. Už jenom za ten námět, akci a hlavne tu hudbu!!! ,,vy jste mor, a my jsme lék" ()

classic

Prestížny Americký filmový inštitút má k dispozícii rôzne rebríčky, medzi ktorými nájdem napríklad i niečo na spôsob filmových žánrov, trebárs uvediem príklad. Epický film - 1. miesto Lawrence of Arabia. Western - The Searchers. A do tretice pridávam SCIENCE FICTION, kde jednoznačne tróni nadčasová lahôdka 2001 Vesmírna Odysea z roku 1968. Vždy to obsahuje zhodne po desať filmov v týchto jednotlivých kategóriach, ale nikde tu nevidím unikátny MATRIX, vtedy bratov Wachovskich. Prečo ? Nemiestné a nedôstojné, isto nezaslúžené, pretože minimálne od spomínaného filozofického skvostu tu nebolo nič tak TRIKOVO, vizuálne prelomové, nové, náročné, čo doslova vyráža dych z pľúc ! Niekto by 100 % navrhol, že AVATAR je predsa 3D vec, aká tu predtým ešte nebola, a jej technické možnosti sú taktiež nádherné. To áno, s tým súhlasím, ale kto je pod tým všetkým podpísaný ? Megaloman Cameron, narcistický režisér, ktorý sa vždy z filmu na film - predvádzal, prekonával, chvastal, čo dokáže, a že má neobmedzené PROSTRIEDKY, ako posúvať hranice možností. Má na konte oboch Terminátorov, alebo taktiež uctievaný, 11 oscarový, pompézny TITANIC. Predovšetkým posledne nakrútený snímok považujem ako samoúčelný ! _ Poďme teraz k Neovi, Morpheusovi, Trinity, Agentovi Smithovi a cetera. Z bratov sú dnes sestry, čo riešiť ani nemám za potreby. Vyčítať im to nebudem, lebo pred takmer 20. rokmi prišli s niečím prevratným, čo si dejiny filmu ešte nepamätali, a de-facto, nikto nemal možnosti si na to vôbec trúfať. Nakrútenie tohto geniálneho filmového diela vnímam, ako mimoriadne ťažké, komplikované, s čím nie sú žiadne žarty. Myslím, že ani v súčastnosti by to tak nezvládli, ako predtým, taká starostlivosť venovaná - STRIHU, ZVUKU, KAMERE, bojovej CHOREOGRAFII, VÝPRAVE, či určite aj VIZUÁLNYM EFEKTOM, je na nezaplatenie, nadštandardná prácička, ktorú si treba vážiť, lebo sa nevyskytuje často, iba zriedkavo, viď vojnový Dunkirk, aj Gravitácia, Interstellar, Počiatok, vymenoval som významné sci-fi filmy, nakrútené v 21. storočí, ale tomuto konkurentovi sa skrátka nevyrovnajú, pričom majú svoje nespochybniteľné kvality ! JA OSOBNE BY SOM HO UMIESTNIL VEDĽA : STAR WARS, VOTRELCA, s ktorým si môže porovnať extrémne depresívnu atmosféru, lebo MATRIX zotrvá oveľa dlhšie, ako TUCTY tzv. bezvýznamných sci-fi záležitostí, ktoré mu nesiahajú ani po členky. Veľký rešpekt budem i naďalej prechovávať k tomuto snímku z roku 1999, ktorý všetkých zúčastnených v kinosálach posadil na zadky, a to doslova ! ()

korbitch22

Neskutečně fascinující záležitost,jenž navždy změnila tvář filmu,neuvěřitelný nápad,že lidi jsou jen baterie pro roboty,kteří nám pouští do mysli virtuální realitu aby nás tak mohli ovládat,okořeněný skvělýmí herci,na tu dobu fascinujícímí akčnímí sekvencemi a skvělou stylizací.opravdu obdivuhodný projekt který se bohužel utopil v euforii a neskromnosti bratrů wachowskích,v dalších až přílíš zamotaných a megalomanských pokračováních. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)