Pokračovanie kultovej sci-fi, ktorá redefinovala žáner akčného filmu a získala 4 Oscarov, nás opäť zavedú do temného sveta budúcnosti, ovládaného strojmi. Ľudstvo naďalej trpí v otroctve virtuálnej reality, z ktorého ho môže oslobodiť len veštbou predpovedaný Vyvolený. Novodobý spasiteľ Neo (Keanu Reeves) musí v druhej časti čeliť novým protivníkom - sú nimi Dvojčatá, nemilosrdní zabijaci, v skutočnosti smrtiace vírusy, ktoré sa pohybujú Matrixom a dokážu ho meniť a podriaďovať svojej vôli rovnako ako Neo. Okrem nich ide Vyvolenému po krku aj agent Smith, ktorý sa oddelil od Matrixu a teraz Nea prenasleduje na vlastnú päsť. Navyše ako vírus dokáže naklonovať sám seba, takže Neo bude v jednej z vrcholných scén filmu čeliť takmer stovke identických agentov Smithov. Medzitým sa Trinity a Morpheus snažia zachrániť tajomného Kľúčnika, ktorý dokáže otvoriť každé dvere v Matrixe a je dôležitou zbraňou ľudí v boji proti strojom. I medzi robotmi prebieha boj o nadvládu nad virtuálnou realitou, a zároveň sa snažia objaviť posledné ľudské mesto Zion, ukryté v hlbinách Zeme. Všetky udalosti vedú k veľkej vojne ľudí proti strojom, ktorá vypukne v tretej časti.

Rozpočet 300 miliónov dolárov umožnil tvorcom vytvoriť celkom nové trikové technológie, ktoré z pokračovaní Matrixu nepochybne urobia filmovú udalosť roka. Producent Joel Silver tvrdí, že oproti vizuálnemu spracovaniu druhej a tretej časti bude divákom prvý diel pripadať ako "film z doby kamennej". V THE MATRIX RELOADED sa diváci môžu tešiť na bombastickú štvrťhodinovú automobilovú naháňačku, ktorá sa nakrúcala celé dva mesiace a filmári kvôli nej postavili za 2 milióny dolárov vlastný 3-kilometrový úsek diaľnice. Nad bojovými scénami mal opäť dohľad najuznávanejší odborník na východné bojové umenia Yuen Woo-Ping a všetci zúčastnení sa zhodli na tom, že tréning bol tentokrát ešte tvrdší, bojová choreografia neporovnateľne náročnejšia a výsledný efekt divákom vyrazí dych. (oficiálny text distribútora)

gjjm

Po fascinující, úžasné, skvělé a nepřekonatelné jedničce dvojka. Vizuálně hezké, Agent Smith je milý pán a dialogy i filosofie jsou v tomto případě mnohem stupidnější. Jablko padá daleko od stromu. ()

galba

Po zhlédnutí naprosto parfekního filmu Matrix, jsem se po pár letech dozvěděl, že je i nějaký matrix 2. Vubec mi ale nebylo jasné, co by se v tom filmu mělo ještě řešit, jednička měla perfektní konec a nic jí nechybělo. Tušil jsem, že to bude jen komerční nastavování dobrého příběhu pro peníze, ale moje předtucha se ani trochu neblížila skutečnosti. Jedna * snad, no ani nevím proč, zasloužil by odpad. ()

lennyd

Zion, poslední lidské město, a také poslední kapka naděje v boji proti nadvládě strojů se chystá na další (a možná úplně poslední) útok strojů, po kterém by lidská rasa mohla přestat existovat. Sice lidé mají na své straně Nea (Keanu Reeves), který jako jediný dokáže ovládnout samotný Matrix, ale i on má své problémy - např. svého věčného nepřítele agenta Smithe. A den zúčtování se blíží... Jak jsem již psal u prvního Matrixe - měl radši zůstat jedináčkem. Matrix Reloaded není špatný film, spíš naopak - zvláště pokud bych na něj nahlížel jako na samostatný film. Pokud bych ho bral jako "dvojku" původního Matrixe, tak musím říct, že mě hodně zklamal, ale jak říkám, vše je relativní, a když odhlídnu od jedničky, tak je to pořád super film se skvělými vizuálními efekty (hlavně mega honička na dálnici je naprosto úžasná). Bohužel je zde od myšlenky původního Matrixe znatelný odsun, všeho je "víc" - víc efektů, víc soubojů, víc lidí (herců), víc strojů - ale k čemu to všechno? Někdy méně je více a stoprocentně to platí i o druhé Matrixu... ()

anli

Pokracovani kultovniho"Matrixu"rozdeli priznivce do dvou taboru.Jedni na nej budou spilat,druzi vynaset do nebe.Za sebe rikam velmi slusne,ale zdaleka ne vyborne.Ano,vizualni zpracovani je dokonale,herci take a scenar je take slusny,i kdyz misty trochu skripe a mezery vyplnuje zbytecnostmi(napr.zbytecne dlouha scena skupinove "technoparby").Rezie je dostatecne bombasticka a je videt,ze tentokrat meli bratri Warchovsti mnohonasobne vyssi rozpocet,coz ale filmu paradoxne ublizilo,protoze mene je nekdy vice.Delka,rozmachlost a mnozstvi strihu v akcnich scenach-to vse je velmi predimenzovane a prakticky neni mozne sledovat alespon polovinu,z toho co je videt.Navic od pulky filmu jsem akcni sceny vnimal jako neco zcela obycejneho a to neni dobra vizitka.Nejvic mi ale vadilo,ze tvurci uplne ignorovali konec prvniho filmu-umeni Nea rozkladat svet na prvocinitele..Byl to absolutne uzasny napad,ktery s druhym dilem ovsem jakoby neexistoval.To je u me neodpustitelna chyba,takze mu davam reloadenovanych 70%.Porad je to ale nadprumerna sci-fi akcni jizda,to rozhodne. ()

tnp101

Druhý, lehce slabší díl, něž výborná jednička, hraje spíše na vizuální podívanou. Ten přístup k téměř nevyčerpatelným účtům Warnerů jde cítit z každého záběru a i přesto, že se nejedná o žádnou filmovou novinku, stále to vypadá hodně dobře. Když už ne kvůli lehce složitějšímu ději, který si určitě zasluhuje více než jedno zhlédnutí a u kterého pokaždé přijdete na něco nového, tak alespoň kvůli té vypiplané, často velice bizardní, ale pro oko neuvěřitelné akci, nebudete u filmu stráveného času litovat. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: U nás prodávaný druhý díl trilogie Matrix s podtitulem Reloaded nabízí velice efektivní pastvu pro oči, která je pro Blu-ray formát jako stvořená. Jak to nakonec dopadlo? Skvěle. Obraz v poměru stran 2.4:1 je hned na první pohled několikanásobně pohlednější, než u jeho starší brášky a to i přesto, že i ten se obrazově určitě může řadit do nadprůměru. Detaily jsou ohromné a překvapivě vypadá hodně dobře i počítačová grafika, což je na starší film docela neobvyklé. Černá je černá, zrna jsem si skoro nevšiml a ostatní barvy jsou pochopitelně filtrované do modra, či zelena, což například honičce na dálnici působí, ve spojitosti s filmem a samozřejmě i perfektním obrazem, fantasticky. K obrazu nemám zkrátka žádné výhrady, je úžasný. To samé se dá říci i o zvuku, který naplno využívá všech kanálů a to jak při akčních scéna, tak i v těch tišších. Dialogy jsou dostatečně hlasité, čisté a srozumitelné. Mluvím teď o anglické Dolby TrueHD 5.1. Je tu možnost, zapnout si i českou DD 5.1, která sice není, co se týče kvalit dabingu nejhorší, ale jako u všeho, samozřejmě doporučuji pouze originální. Teď se již podívejme, jaké bonusy nás na disku čekají. Začněme „in-movie“ bonusy. Disk obsahuje dva audio komentáře – filosofovů a kritiků. Chybějící komentáře tvůrců nahrazuje PiP stopa s komentářem a samozřejmě také různými produkčními videi. Česká lokalizace samozřejmě chybí, ale alespoň anglické titulky si k nim pustit můžete. Nyní k tradičním bonusům. V souhrnně pojmenované kategorii „Behind the Matrix“ vás čekají 4 celkem 47 minut dlouhá videa – úvod, making of, video o reklamách a celkem vtipné video z MTV Movie Awards 2003. Další kategorie „Car Chase“ obsahuje celkem 9 videí, která se zabývají scénou s honičkou na dálnici. Jedná se o hodně obsáhlý, téměř 1 hodinu 30 minut, dlouhý materiál, v němž najdete odpověď takřka na vše. Podíváte se na natáčení, stavbu dálnice, previzualizaci, komentovanou srážku kamionů, bourání a recyklace dálnice, na celou scénu obohacenou o různá produkční videa a storyboardy a další. „Teachhouse Fight – Unplugged“ je další souhrnný název pro 2 krátké dokumenty na téma „Souboj v čajovně“ dlouhý zhruba 7 minut. Další, podobně obsáhlá jako kategorie o natáčení dálniční scény, je 5 videí o celkové délce 40 minut na téma „Souboj s desítkami agentů“. Již méně obsáhlá jsou 4 videa na téma „Souboj na zámku“ o celkové délce 17 minut a jako poslední na toto podobné téma jsou obsažena 2 videa o stopáži 18 minut, přičemž první se zabývá vedlejšími postavami (i z Revolutions) a druhé scénou s architektem. Dále bonusy obsahují 28 minutový „making of…“ o videohře „Enter the Matrix“, který je však na můj vkus až přehnaně chválí (říkat, že hra změní videoherní průmysl tak, jak jej známe nebo že její dohrání zabere 20 hodin snad ani nemohli myslet vážně – mluvím z vlastní zkušenosti). S hrou je pak spojeno 23 filmových cut-scén, které lehce obohacují filmovou trilogii a jejich celková délka činní zhruba 42 minut. Mezi poslední bonusy patří videoklip P.O.D. „Sleeping Awake“ a bonusy uzavírá teaser, trailer a 8 TV spotů. Všechny tyto bonusy obsahují české titulky a kromě upoutávek jsou všechny v SD rozlišení. Titulu nemám téměř, co vytknout a ode mě si zaslouží výtečných 90%. () (menej) (viac)

majxik

Uchvatný snímek který se drží nastavené laťky jedničkou, i když tedy zuby nehty. Ale rozhodně ostudu prvnímu dílu nedělá. ()

noriaki

Trikově stejně precizní jako první díl, ale myšlenkově mnohem propracovanější a hlubší, je druhé a třetí pokračování Matrixu. Mytologie působí jako kdyby ji vymýšlel nějaký mazaný schizofrenik. Je velice chytře vystavěná, vnitřně kompaktní a naprosto neslučitelná s běžnou zkušeností. Vrchol dvojfilmu je rozhovor s Architektem, který zahodil mnou zjištěné pravdy do koše a předestřel mi vizi světa, kde pojmy jako přirozenost, predestinace, kontrola, svobodná vůle a funkce dostaly nový rozměr a já pořádný kopanec syrového realismu. Wachowští si z možností "větší myšlenkový dopad" vs "více akce a peněz" vybrali tu druhou a s jejich rozhodnutím nelze polemizovat. Akční scény představují druhý nosník trilogie a bez nich by svět strojů a lidí nebyl tak špičková záležitost, za jakou ji považuji. Top 10 za rok 2003. ()

ywo666

Slabšie ako prvý diel. Príbeh už nemá takú silu. Efekty sú už raz videné. Napriek tomu sa mi páčilo ako sa s pokračovaním vysporiadali. Napchali tam kopec zaujímavých postáv od šilaených dvojičiek po architekta. Pridali na akcií a efektoch a rozobrali aj romantickú líniu medzi Neom a Triniti. A svete div sa zabralo to. Stále musím narvať 5*. Film proste kvalitný a jediná jeho významná chyba je, že má takmer dokonaléh predchodcu. 90%. ()

Koocik

Nemůžu říct, že by se mi film líbil méně, než první díl Matrixu, ba spíše naopak se mi možná dokonce líbí i více. Stopáž od "Francouze" až po konec bitky na dálnici je super a při každém shlédnutí mě vždycky ohromně baví. Problém je ale v tom, že už to není takový filmový "boom" jako první díl. Tam jste vlastně všechno žrali s nadšením a nečekali, co přijde. Zde je to celkem ohrané a vyskytuje se řada prvků, která se akorát zbytečně přehrává znovu a znovu a znovu. I ta animace je strašná - opravdu to byl Neo, kdo tam bojoval ? Ta podoba jim totiž značně unikla a co hůř, tak oni se z týhle špíny nepoučili a šupli to i do třetího dílu. Trošku zklamání a zbytečně to przní film. Dal bych tomu normálně 3*, ale za tu super bojovou scénu a hlavně postavy dvojčat a Serapha, které mám nejraději, se ty 4* akorát hodí. ()

Dreaker.24

Vím že všichni řeknou že je jednička o parník lepší a mají asi pravdu, ale já si ke druhému dílu udělal tak nějak lepší vztah, myslím že je to fakt kvalitní pakračování ()

koxin

Rewatchuju trilogii po dlouhé době a musím u dvojky stáhnout hodnocení. Ona ta fundamentální změna stylu oproti jedničce ani nevadí, ale to provedení ano. Nadšeně uvítám rozšíření lore, on sám o sobě ten svět je neskutečně zajímavý a promyšlený a teprve tento sequel to plně ukazuje, ale bohužel je najednou toho strašně moc — postav, míst, historie — aniž by cokoli z nově představeného mělo nějakou váhu nebo význam. V prvním díle, který byl postaven na příběhu, postavách, a především dilematech a myšlenkách, jsem dychtil po každém střípku informace o Matrixovském světě — u Reloaded mi to množství informací bylo ukradené. Postavy, staré i nové, jsou moc fajn, ale všichni působí během filmu tak nějak pasivně, jakoby v kómatu, a to bohužel především ústřední trojka, která si neprochází žádným vývojem. Akce má skvělou choreografii a drží si šmrnc jedničky, ale je jí příliš moc, příliš dlouho, s příliš CGI, a hlavně to nikam nevede. Stále je to fajn film, ale po úchvatné jedničce mi fakt chyběla ta hloubka a tempo, které vám nedovolí se nudit. Možná by to bylo bývalo lepší jako seriál či kniha. ()

haj

Sice nadprůměrný akční film, ale po jedničce přece jenom mírné zklamání. Velká škoda je, že až na honičku na dálnici jsou ve filmu pouze pěstní souboje a nic podobného jako scéna záchrany Morphea v jedničce, což je podlě mě jasný vrchol filmu, kterému se ve dvojce nic ani vzdáleně neblíží. Příběh poněkud ztratil svižnost a je zbytečně složitě a zdlouhavě vysvětlován. Na druhou stranu kdybych nesrovnával The Matrix Reloaded s jedničkou (což samozřejmě nejde), ale s jinými filmy posledních let, tak bych asi tak příšný nebyl. ()

Krysa SPK

Výrazně slabší než první díl, navíc s hoodně špatnými/divnými CGI - hlavně ve scéně Neo vs. Smithové. Nad průměrem dřží film pouze filozofický podtex s historicko-sociálním rozměrem. Morpheus: " I had a dream..." Díky tomu je Matrix jako celek opravdu VELKÉ dílo. ()

Natabar odpad!

Nejkřiklavější příklad toho, jak k excelentnímu filmu udělat příšerné pokračování. Pokud si 2 a 3 nebude nikdo spojovat s Matrixem, zůstane 1 skvělým a nepřehlédnutelným filmem. Ale jinak... Jediné, co mě u tohot filmu potěšilo, že jsem na to nešel do kina - ty peníze vyhozené za vstupné bych si dodnes vyčítal. ()

yeniczek

Klasický druhý díl, ale přesto splnil má očekávání. Takový můstek mezi prvním (umírněným) a třetím (oh goood:) ) filmem. Tomu, že měl Matrix končit po prvním díle se jen usmívám. 9/10 ()

swe

Mé zlé předtuchy se staly realitou. Druhý a třetí díl Matrixu jsou primárně určeny k tomu, aby z diváka tahaly prachy. Stojí POUZE na tricích a akci, mnoho situací je řešeno na efekt, tudíš postrádají logiku. A z tanečku v Zionu mám doteď noční můry. ()

Trustme

Vysoko nasazená laťka prvního dílu musela klesnout před jeho pokračováním. Tento díl i když se může zdát jako pokračování zbytečné je natolik vizuálně famozní, že už za to se budu modlit jen k Bratrstvu Wachowskích, že dali světu nejvytříbenější akční scény jaké kdy oko spatřilo! Film posuzuji z hlediska akčních scén, stylu a všechny ty šroubované "intelektuální" logismy o computerizaci světa a lidé jako programy, beru jako vedlejší podpůrný software k velkolepé podívané báječného všeho dovolujícího světu - Matrix. Udělat kultovní film je přece tak snadné: Ukažte divákovi konspirační teorii o ovládání světa něčím tak uvěřitelným jako jsou Jedničky a Nuly, přidejte k tomu šifrované dialogy o pravé podstatě příběhu a postav, tvařte se COOL a rozházejte po filmu plno drobných náznaků, rekvizit a názvů, aby miliony ovlivněných lidí celého světa svedli bitvu v internetových diskuzích.... I toto je vlastně Matrix... ()

Danny F.

Tak jako první díl je i tento přes možnosti chápání. Vizuál je dost extravagantní. A to hodně. To už nic lepšího snad tento film nabídnout neumí? 55% ()

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

Kteří herci ve filmech nejčastěji bourají?

22.03.2021

Server Car Scrap Comparison teď zveřejnil studii, ve které se zabýval počtem dopravních nehod ve filmech u jednotlivých herců. Asi nikoho pak nepřekvapí, že za nejnebezpečnějšího filmového řidiče byl… (viac)

Šílený Zorro

Šílený Zorro

30.04.2011

Někdo ve studiu 20th Century Fox si myslí, že je načase, aby se vrátil maskovaný mstitel Zorro. Rozhodně ale nečekejte návrat Antonia Banderase – konec konců, po skvělé jedničce přišla Legenda o… (viac)