Ešte pred narodením kráľovskej dcéry odchádzajú kráľ s kráľovnou za kráľovninou sestrou Melániou. Tá už roky žije odlúčená od sveta v spustnutej krajine od chvíle, keď dal kráľ prednosť jej sestre Eliške. Ani teraz však nestojí o zmierenie a neustále myslí na pomstu. Pri narodení dcéry Ruženky vyriekne kliatbu, podľa ktorej jediné pichnutie do prstu Ruženku uspí a spolu s ňou aj celé kráľovstvo, ktoré sa tak ponorí do hlbokého večného spánku... (STV)

007hanka

Protože od dob vzniku už nějaký ten pátek uplynul, dovoluji si osobně ohodnotit tuto pohádku jako téměř to nejlepší co se v české kotlině urodilo. Navzdory faktu že jde o (mimochodem mistrně) rozepsanou klasiku a že zde hlavního klaďase znázorňuje můj oblíbený záporák Honzík Hrušínský se nedá filmu vytknout ani to nejmenší. Děj ubíhá svižně, dialogů je fůra a stejně u žádného nemáte pocit že je to jen vata, nechybí ani místa k zasmání, hudba je původní a perfektní, kamera nepobíhá jak splašená, vykrádačku jsem nezaregistrovala žádnou, no prostě pohádka jaká má být. Laik žasne, odborník se diví že se pan režižér později nechal zlákat k hrůzám typu pokračování Saxany nebo Macha a Šebestové, neřkuli hrůzaseriál On je žena! Inu Pecunia non olet. Já to chápu... svobodné povolání. Ale bolí to, bolí... ()

neo101

Menšík tomu dodává společně s Krausem tu komediální linku, která českým pohádkám sluší. Chce to jen ocelové nervy, železné pěsti a mrštnost leoparda. ()

LameHand

Klasická pohádka, ve které září jedna filmová hvězda vedle druhé. Ale jak se na obrazovce objeví Vladimír Menšík, tak vše už tak dokonalé ještě povýší na druhou svým nezaměnitelným humorem. ()

Vites

Vážení, tato pohádka právem patří do zlatého fondu naší kinematografie, protože v ní funguje všechno: postavy, atmosféra, děj, hudba a hlavně herecké výkony a humor, který ocení děti i dospělí ( viz tolikrát zmiňovaná postava Matěje v podání vynikajícího Vladimíra Menšíka). Schválně zpozorněte v pohádce Tři bratři Jana Svěráka ve chvíli, která patří právě pohádce o Růžence - tohle přece natočil pan Vorlíček mnohem lépe a zábavněji již před 37 lety! ()

sbinda

Co rozhovor, to dialog. Co krok, to děj. Normální stopáž, míň je víc. Ne herci, ale páni herci. Žádné trapné pitvoření, šišlání a podlejzání divákovi - dětem (Troška). Legendární je souboj s medvědem a Krausovo "...když jsem byl malý měl jsem osypky a mohl jsem umřit..." nemůže nezanechat úsměv na líci žádnému dospělákovi. 85% ()

Paradax

Pět hvězdiček. Ta poslední za skvělý výkon Vladimíra Menšíka. Pohádka je nabitá hereckými hvězdami těmi velkými i těmi začínajícími - Jan Hrušínský a zejména Jan Kraus. A samozřejmě skvělá hudba Karla Svobody. ()

DavidAAAA

Stará hezká pohádka ve které excelují známí a dobří herci. Ale přeci jen, oproti některým jiným tehdejším filmům, tahle pohádka očividně zestárla a z mého dnešního pohledu to není Top. Je zde příliš mnoho věcí, které ruší, až příliš mnoho nedokonalostí. Příběh OK, ale to je klasika, zpracování docela bída. Takže průměr, kterej neurazí. ()

dalia

Nádherná pohádka, jedna z mých nejoblíbenějších. Nadchla mne už coby dítě a i dnes se na ni vždy znovu ráda podívám. Skvělý Vladimír Menšík, ale celé obsazení je výborné. Jak to jen tehdy dělali, že dokázali dělat humor bez trapností, a že ty příběhy působí tak mile, to už se u dnešních pohádek nevidí, ani u těch povedenějších. K tomu překrásná hudba Karla Svobody... ()

scarlet

Překrásné zpracování, lehce zmodernizované, ale velmi vkusně. Pravda je, že 50 % úspěchu dělá Menšík a jeho nezapomenutelné hlášky. Skvělá režie, také krásná hudba od Svobody, písnička, kterou zpívá Vondráčková, prostě geniální soundtrack... Perfektně odvedená řemeslná práce všech zúčastněných. Jaký rozdíl oproti těm dnešním patlalům, kteří angažují lidi, co neumí režírovat, zpívat ani hrát a považují to za standard. ()

aragonit

Dokonalé spravování klasické pohádky, asi tak by to mělo vypadat, špičkové herecké obsazení, výborný scénář, dobré, nápady, nenucený, přirozený, humor... Tato pohádka má všechno, co ty moderní porevoluční, často nemají, ani ze jedné třetiny.. ()

oashi

Po letech mne vyděsila princova úvaha ve stoce pod hradem, že "práce je cennější než odvaha"... - Hu! V pohádkách sice bývá moudrost předků, ale tohle už je spíš snaha cpát dětem do hlav svou ideologii. Vlastně jsou to filmy dva: Před pichem, a po. V první části společenské epizodky, druhá část už je to klasická "výprava družiníků". Obě části mají společné, že jde o sled ani ne moc navazujících, nebo naopak prvoplánových situací. Ještě že komika pana Menšíka to lepí dohromady. Logiku v tom raději nehledat. ()