Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

bourec

Musím přiznat, že film u mě zhatily dvě veci. Fénix v jacketu je u spousty fans skvělý herec. Má neučesanej, nervní styl. Jenže mě přijde unylej, pořád stejně strnulej, a prakticky bez karismá. A druhou věcí je spíš zaměření filmu na ty nejnudnější životní trable velkýho Bonaparta. Když k tomu přidám styl Scotta, není to zrovna filmovej gejzír. Podle hodnocení mě to bavilo tak zpoloviny. 50%. ()

necisty

Trošku to nadhodnocuji, ale dlouho jsem takový film v kině neviděl, je tam pusto a prázdno. Já z dějepisu už vše zapomněl a tak mi to připomnělo důležité momenty jeho života a dějin vůbec. Joaquin byl v jeho roli úžasný, i ostatní samozřejmě. Bylo dobře nafilmováno a děj mě také bral, i když nemusel být tak natahován, přestože se nejspíš spoustu nevlezlo. Mohli tedy klidně udělat na dvě části. Co mě ale opravdu sralo, byly fakt hodně tmavé scény, kde nebylo nic vidět ani jakože za denního světla. Ono to sice působilo ponuře, ale při bitvách jsem tak namáhal oči, abych něco viděl, že mě z toho rozbolely. Bylo to vážně nutné? Efekty pak byly levnější, že? A ještě byl docela problém u titulků, které jsem nestíhal číst, protože v rychlém střihu začala první věta, pak titulky překládaly, kde se nacházíme a co je to za postavu a pak přišla druhá věta a já nevěděl ani jedno. ... GA Cinema DA ()

PavelVanekArt

Napoleon je pro mě celkem nezajímavý téma, k Francouzské historii mě to netáhne (už od středověku je to depresivní hnus) a tudíž ani k jejím představitelům. Bitvy pro mě nelogické a zbytečně moc ztrátové. Tudíž tady nebudu nadávat nad tím co je a není pravda a co si Ridley vymyslel nebo přibarvil. Beru to jako že takovej Napoleon Bonaparte byl nebo mohl být, to je krása neznalosti látky. Byl celkem cílevědomej inteligentní sympaťák, kterýmu cíl přerostl hlavu i ego a nedopadl zase tak zle. Takovej malej předchůdce Ády Hitlerů. Cením praktické efekty a živé prostředí, bitvy pak nebyly předigitalizovaný a vypadaly slušně, i když jich bylo málo, což mi asi ani nevadilo, když už se to začalo řezat, tak pořádně. Vizuál špinavé revolučně/porevoluční Francie byl fajn a píchací linka s Josefínou mě taky nesrala, prakticky jsem dle ohlasů věděl do čeho jdu. Herecky to bylo v pohodě ale ne na Oskarovou škálu, celkově to nebylo moc ani na Oskarovou nominaci. Ridley za mě zvládnul zase (Poslední duel) poctivou historickou věc, která mě nenudila a v pár solidních scénách překvapila, hlavně za doprovodu slušnýho soundtracku. Počkám si na rozšířenou verzi. Na hodnocení budu hodnej, 4* a.k.a 75% ()

campix

Zklamání. Ridley Scott vytvořil dvou a půl hodinový film, ve kterém nedokáže říci, to co by chtěl říct a stále skáče dějinami sem a tam. Celkově Napoleon působí jako naprostý paskvil bez vize. Není možné, abych natočil něco a pak řekl, že se tam vlastně všechno nevešlo a to, co prezentuji světu je jenom taková betaverze. Pojďte utratit peníze, ale vlastně to není úplně ono. Počkejte si na moji režisérskou verzi. Produkt, který nakonec spatřil světlo světa vyniká maximálně po výpravné a dobové ztránce. Tohle Ridley Scott umí. Hezké pozlátku na povrchu nefungujícího historického spektáklu. Otázkou je, zda to má alespoň nějakou historickou hodnotu. ()

BoXBe

Dechberoucí monumentální obrazy velkých bitev doručeny. Výprava, kostýmy a sebejistý herecký výkon Joaquina Phoenixe taky. Režisérská sebejistota sice taky, ale v linii s Josephine se člověk nemůže zbavit dojmu, že je určena spíše divákům a divačkám u Apple TV, než těm, co vážili cestu do kina. Nic proti kráse Vanessy ani proti vážnosti institutu manželství v tehdejším pojetí vlády ve Francii, potažmo Evropě. Ovšem jinými slovy, ta cesta do kina takhle na večer za to samozřejmě stála. A ty peníze za tu produkci taky. Jak se spustily manévry u Slavkova a posléze u Waterloo byl jsem chycen. Tak mu (Ridleymu a všem, co si to takhle ve větru dešti blátě sněhu odmakali) přeju, ať se jim to vyplatí, rozhodně na to byla zejména v těch velkolepých momentech radost koukat v kině s Dolby Atmos a přistihovat se s otevřenými ústy. Taková epická kapitola dějepisu, kde se člověk nedozví nic moc nového, ale alespoň si to teď třeba kapku nebo o dost lépe představí a ještě se u toho párkrát i zasměje, vyjma tedy toho součtu padlých na závěr. P.S. Ještě spin-off bitvy u Trafalgaru bych si užil... P.S. 2: Ten fakt, že někde leží ještě 112 minut, které nejsou k dispozici na plátně, je ale velká škoda, ať už z toho vyleze cokoliv. Ne, že bych neocenil ušetřenou hodinu spánku :) ()

FrankSusta

(no tak mi ta časnější recenze zase nevyšla...) Když jsme s kámošem nastupovali do kina, měli jsme rozporuplné pocity. Já byl nervózní už jen z toho důvodu, že byť uje War pigs fakt dobrá písnička, do traileru o Napoleonovi bych ji opravdu nedal - nebo-li bál jsem se, že tento film bude teda zle americky přibarven (vím, že Black Sabbath jsou z Birminghamu, ale chápete). Další z důvodu byl, že ve frontě na popcorn před námi stáli dva (asi) kluci, u každého z nás alespoň o hlavu a půl menší (to je oproti mě normální výška člověka, u kámoše ovšem ne). No a tak jsme tak nějak začali uvažovat, zda to je skutečně film s ratingem 15+. Každopádně, když tam asi po 5 minutách sťali gilotinou první hlavu a po dalších 10 minutách rozervali koni břicho na kousky, měli jsme o ratingu jasno. Každopádně, samotný film je taky velice zajímavý, o tom žádná. Vizuálně vypiplaný (především bitva u Slavkova, která je nesčetnými podvbodními záběry vizuálními orgiemi), zvukově ohromující. Inu, pak tu je ovšem problém. Ten film je úžasně přehledný, dojde-li na soukromí Napoleona. Dojde-li ovšem na politiku (počítaje i bitvy), nemáte ani tušení, která bije. Minimálně, já neměl (a možná to je jenom tím, že o napoleonovi v podstatě nic nevím). Ale ještě mnohem větší problém je skutečnost, že se jedná o ''krátkou'' verzi - i když to má už samo o sobě 2,5 hodiny. Režisérská verze o délce 4,5 hodin bude určitě zajímavá, minimálmě jak nalákává tenhle film, ale nevím, zda na ni budu mít sílu. Především pak jde ale o to, že tato ''krátká'' verze sama za sebe nefunguje a namísto toho působí jenom jako dvouapůlhodinový trailer na režisérskou verzi a Apple+. A to je rozhodně problém! Velký problém! Jinak, jsem rád, že si na Zlatých glóbech radějí všímají Phoenixova druhého letošního filmu, protože tento je sice ok, ale že by byl něco bůhvíjak extra, nehledě na jeho kvality, které se ale souběžně prolínají s jeho vadami, to opravdu není. A můj upřímný názor na Ridleyho Scotta? Je to děděk bláznivá a neuvěřitelný borec. Sice jeho styl nijak extra neobdivuji, ale coby režisér furt válí. 7/10 Více ZDE: ()

E=mc2

Film Napoleon sú chronologické útržky z Napoleonovho života ako z wikipedie bez toho aby sme ako diváci vnímali dejový oblúk ako v Barry Lindonovi, teda vzostup a pád Napoleona. Vizuál ako Gladiátor len na skurv!@ný digitál. Za Waterloo zvyšujem hodnotenie na kráľovských 60% Internetová Apple TV v kine. Film je mŕtvy! Názory divákov ktorý nemajú prehľad v dejinách filmu a nemajú napozerané a ich vnímanie je prezentované iba pojmami - páči sa mi, nepáči sa mi nie sú smerodajné. Napoleon od Scotta pôsobí ako časť seriálu z Neflixu..Niet divu že je to produkcia Apple TV. A tento človek nám dal filmy ako Duelist! Je to ako dívať sa v galérii na veľké maľby bitiek z obdobia osvietenstva. Kam sa to hrabe na dobové veci ako Master and Commander, Amadeus, Barry Lindon či Statočné srdce. ()

NiWi

Napoleon je další z kvalitních historických kousků Ridleyho Scotta, tentokrát však není bez chyb. Film se opírá o skvělé bitevní scény, které jsou z taktického a výpravného hlediska na vysoké úrovni. Bitvy jsou dobře nasnímané, balanc mezi přehlednou a chaotickou kamerou je tak akorát, a syrovost zobrazení válečných konfliktů vše podtrhuje. Hudba mohla být výraznější. Z historického hlediska film nic moc nevysvětluje, a hodiny dějepisu rozhodně nenahradí, pro mě osobně se však nejednalo o problém. Scénář věnuje hodně času vztahu Napoleona a jeho ženy Josefíny, který dotváří obě znesvářené ale zároveň zamilované osoby, a evidentně by jeden bez druhého nedosáhl toho proč si je pamatujeme. Příběhově je však film poněkud roztříštěný a nepůsobí uceleně, režisérská verze bude jistě komplexnější. Nemohu se zkrátka zbavit pocitu, že ambice a potenciál byly větší. I přesto však nestárnoucí Ridley Scott doručil nadprůměrný historický velkofilm. ()

sir-dave

Až je mi líto dát Napoleonovi pouhé tři hvězdy. Filmařsky to je na 110%, všechny ty efekty, kostýmy, atmosféra, vylíčení bitev (chyby pominu). Ridley Scott tohle umí nejlépe, jsem zvědav na Gladiátora 2. V kině rozhodně zážitek. Joaquin Phoenix po Jokerovi a jiných postav v dalším osobitém výkonu. Ani Vanessa Kirby navzdory nevalným recenzím mi nepřišla špatně zvolená. Právě svým "vulgárním" charisma to obzvláštnila. Bohužel krom dvou hlavních postav žádná další neutkví v hlavě, žádná komtesa, záporák, kardinál. Letmo trochu Alexandr s Františkem I. Jistěže, jmenuje se to Napoleon, který ale jde od bitvy do bitvy, od města k městu a postupně se obdivují právě jen ty exteriéry. Je to dlouhé a i tak je nemožné obsáhnout celý jeho život, aby se vyvážily jak akční scény, tak vzestup a osobní život. Mini série by byla lepší volba. Špatné to každopádně není a hodnocení může klamat. ()

SeanLSD

Odmietam Scottovho NAPOLEONA hodnotiť, kým neuvidím CELÝ film. Lebo to, čo ide v kinách, je evidentne len veľmi nahrubo osekané torzo, čo musí byť jasné každému divákovi, ktorý nie je slepý alebo sprostý. Stačí sa pozrieť na stopáž kinoverzie a údajného „director´s cutu“, Stále síce nie je veľmi jasné, v akej dĺžke a kedy bude prístupná, ale ďalšia hodina či dokonca dve navyše musia vytvoriť celkom iný – a trúfam si povedať KOMPLETNÝ - zážitok. ___  Scenár Davida Scarpu síce ide dosť neoriginálnou metódou napoly po rovine práce a napoly vzťahu a k tomu ešte otrocky chronologicky, ale je spracovaný extrémne poctivo a vyberá zaujímavo kontrastné epizódy, dáva nám s Bonapartom precítiť veľký triumf hneď vedľa sklamania či neúspechu a legendárneho vojvodcu stavia proti mužovi z mäsa a kostí. ___ Prvá polovica, povedzme až do toho rozvodu, je nádherná - strieda veľké dejinné udalosti s osobnými okamihmi, vystihuje charakter doby aj náladu spoločnosti a ukazuje ľudsky intímny aj dejinne politický rozmer svojho hrdinu... - a čo je najdôležitejšie!, každá scéna je dotiahnutá, vypointovaná, zasadená do celku... všetko tu dáva zmysel, má svoj rytmus, osobitú atmosféru, napriek veľkolepému záberu a rozmáchlosti nechýba cit pre detail a emocionálne dramaturgické doznenie, ako napríklad keď po dobytí Toulonu vytiahne z hrude svojho mŕtveho koňa delovú guľu, hodí ju pobočníkovi a odkráča. Napoleon ako vojvodca, štátnik, človek, muž… všetkým týmto jeho podobám sa scenár venuje.___ Ale postupom času akoby začal tlačiť čas... a scény sú stále kratšie a stále necitlivejšie ukončené. Vykreslenie doby a reflexia spoločnosti úplne miznú, Napoleonovi spoluhráči a protihráči (ale aj jeho vlastné dieťa, okolo ktorého sa predtým točila polovica všetkých jeho starostí) sa zjavujú a miznú podľa akejsi záhadnej logiky, ktorá by scenáristovi prvej polovice bola dobrá len na poklepanie si po čele... Čím viac sa preklápame do druhej polovice, tým viac to vyzerá, akoby opraty preberal nejaký netrpezlivý strihač, na doznenie a atmosféru nezostáva čas, scéna či rozhovor sa strihne hneď ako je zdelená podstata či fakt, len aby sa ušetrilo ďalších pár sekúnd...  a trpia tým dokonca stále viac aj veľkolepé bitky, ktoré Scott miluje (a ktorých absenciu či komornosť by mu jeho diváci neodpustili). Kým Slavkov je ešte nádherne natočený a emotívny, ďalšie „povinné“ súčasti ako výprava do Ruska atď. sú už podozrivo krátke a Waterloo vyslovene únavné a nezábavné... nie preto, že by som bol už vtedy unavený z dĺžky filmu, skôr z toho uvedomovania si, ako sa ponáhľajú do cieľa. Nielenže nemajú pozadie a strácajú tak účinok, ale svojou rozmáchlosťou začínajú byť vyslovene nudné… ___ Existencia (o hodne) dlhšej, takpovediac plnohodnotnej verzie sa tak zdá neodškriepiteľná. Aj keď v nejakých rozhovoroch Ridley tvrdil niečo iné… Už od začiatku som veľmi neveril tomu, ako chcú do jediného (veľko)filmu so všetkým, čo k tomu v súčasnosti patrí, napratať celý Napoleonov život. Hodila by sa aspoň trilógia. Ale také Ridley neľúbi. Zatiaľ sa zdá najzmysluplnejšie vysvetlenie, že v prípade NAPOLEONA akoby sa obrátilo zaužívané pravidlo, pri ktorom rozšírená verzia poskytuje o pár minút dlhší zážitok pre fanúšikov filmu alebo dokreslenie niektorých postáv či línií, ktoré sa kvôli dĺžke nedostali do kina, tie odvážnejšie dokonca alternatívny záver. V tomto prípade ale enormná dĺžka kdekade udávanej „režisérskej verzie“ a evidentná osekanosť kinoverzie naznačujú skôr opak – že ona bola celkovým filmom, z ktorého sa pre kiná urobil akýsi polouspokojivý výcuc. ___  Do pozornosti kladiem ešte záverečné titulkové info, ktoré nás poučí, že Napoleon Bonaparte vybojoval 61 bitiek – ale v súlade s celým filmom z neho nerobí legendu, ktorú by podporilo tým, koľko z nich bolo víťazných (pretože na túto zdanlivo jednoduchú otázku nie je už vždy tak jednoduchá odpoveď...) ale uvádza koľko pri nich zomrelo vojakov. Pri tých číslach už tie víťazstvá tak úžasne nevyzerajú... () (menej) (viac)

CinemaRanger

Kinoverze je samozřejmě jen polovina celého příběhu ochuzena o všechny ty politické machinace, ovšem plna bitev a nejdůlžitějších výjevů z Napoleonova života. Tohle je klasický Ridley a protože mu historické filmy jdou nejvíce, nemůžu být příliš nespokojen. Moc se těším na plnou verzi. ()

okkac

Avizovaného director's cutu se asi bohužel nikdy nedočkáme, tak jsem teda si pustil kinoverzi a je to opravdu leporelo, kde některé scény s Josefínou byly spíše k smíchu. A ani Joaquin mi nepřišel extra dobrý. Waterloo je super (doporučuji film od Bondarčuka z roku 1970) a Slavkov taky fajn, jen krajiný ráz neodpovídá. Jezero nebo rybník tam kdysi byl, ale ohledně utopení vojáků je to dle zdrojů nafouknutá historka. 6/10 ()

Triple H

Podobne ako Scorsese, ďalší režisérsky velikán, ktorý už má 8 krížikov na chrbte a ktorý na jeseň svojej tvorby dostáva od veľkorysých streamov voľnú ruku na to, aby svoje vízie realizoval nekompromisne a podľa svojich predstáv. Na poli filmárčiny nevidíme nič čo sme od Scotta ešte nevideli a je citeľne poznať jeho rukopis z Gladiátora a Kráľovstva nebeského, ale našťastie to tentokrát drží pokope viac ako nie úplne zvládnutý Exodus. Je vidno, že sa strihalo, redukovali vedľajšie postavy, ale na mňa to nepôsobilo ako nesúdržná mozaika, možno len miestami potrebovala niektoré medzery lepšie vyplniť a byť viac podrobná čo sa týka Napoleonových motivácií. Čo je veľmi dobrý výsledok, ktorý vzbudzuje menšiu nádej, že ten dosť nejasne pôsobiaci Gladiátor 2 môže nakoniec vyjsť? Páčila sa mi výprava, bojové scény sú epické, páčila sa mi hudba a ten ľahko rýpavý, humorný tón, ktorým si Ridley možno trochu ako grumpy old man rýpol do Francúzov, ale aspoň filmu dal niečo svoje. Phoenix je na vysokej úrovni a je presný ako hodinky (čo je uňho už štandard, ale treba to vyzdvihnúť) a Vanessa Kirby je ale tá, ktorá tu našla asi svoju najlepšiu úlohu a patrične ju aj odohrala, obzvlášť keďže veľa vecí prežíva jej postava len vnútorne, tzn. čítame jej všetko z očí a často strnulej tváre, ale deje sa tam pod povrchom veľa a typovo vybral Ridley na túto postavu podľa mňa veľmi dobre.  Pozrel by som si aj dlhšiu verziu, ale neviem kedy sa mi bude chcieť pri tom sedieť 270 min., lebo Napoleon ako postava človeku k srdcu úplne neprirastie (hoci zaujímavá je) - minimálne posledná tretina a exil na Elbe by podľa mňa zniesol aj niečo viac ako film ukazuje, ale tu už by sa Ridley vlastne stával ideou a vyznením veľmi podobný tomu čo pomerne jasne komunikoval Scorsese v Irishmanovi a Killers of the flower moon. Tzn. zaoberal by sa akýmsi podumaním nad jeseňou života a nad tým aký to malo celé význam a je cítiť, že ako Scorsese, a už čiastočne aj Spielberg (Fabelmanovci), aj Scotta to k niečomu podobnému asi aj trochu ťahá, hoci našiel spôsob ako to odkomunikovať kus inak. Vlastne sa mi to celé prekvapivo páčilo a ak bude u Akadémie vôľa Scottovi konečne dať jeho Oscara, síce sa nejedná o jeho najlepší výkon a na body by som Killers of the flower moon pasoval ako lepší/dotiahnutejší film, ale ak sa k niečomu vrátim častejšie aj do budúcna, bude to asi Napoleon a no Ridley má predsa len 85 a teda buď mu cenu dajú teraz, alebo sa bude musieť čakať na vabank vo forme Gladiátora 2. Na filme, podobne ako na Killers of the flower moon je cítiť, že jedna dlho trvajúca éra Hollywoodu sa určitým spôsobom pomaly uzatvára. ()

Motinski

K filmu mám viacero výhrad, začnem ale pozitívami. Joaquin Phoenix mi hlavnú postavu predal. A to som čakal trochu iný typ charakteru, no zvykol som si rýchlo. Všetky bojové scény boli nádherne natočené, dianie na bojisku prehľadné a hudba v pozadí dodala ten správny efekt nelútostneho zabíjania. Zájsť do kina sa oplatilo hlavne kvôli nim. Bitka pri Slavkove je fantastická, ale to napovedali už trailery. Keďže som spomenul hudbu, premostím ňou k negatívam. Nie úplne mi sadla pri osobných scénach mimo vojnových konfliktov. A to sa mi stáva v historických drámach málokedy. Okrem Napoleona a Jozefíny som nenašiel žiadnu inú výraznú postavu, fakt ani jednu. Ich zložitý vzťah  nie je natoľko pútavý aby utiahol pomalé pasáže, dialógy škrípu a občas mi vadilo aj nasvietenie scén. (hlavne v interiéroch) Striedanie farebných filtrov celkovo dosť rušilo. Ridley Scott vie čo chce divákovi povedať, no tu jasne ukazuje že director's cut prospeje a pridá množstvo momentov ktoré pre komplexnosť chýbajú. Aby som to uzavrel, Napoleon je poctivý veľkofilm, mimo stretov armád ale ponúka mdlé scény, občas lacnejší vizual (vpád do Moskvy) a pachuť nenaplneného potenciálu. Pri 158 minútach som sa ale nenudil a zvládnem aj rozšírenú edíciu. Dokonca sa na ňu aj teším. ()

Lopezka1982

Mam rada historicke filmy, tak jsem se do kina tesila. Kazdopadne za mne urcite zklamani, nebot jsem ocekavala, ze film bude zameren hlavne na genialniho vojevudce a budou tam hlavne bitvy a to jak je vedl, proc byl tak uspesny atd. Bohuzel za mne je jich tam malo a kratce, chvilemi hodne poznat pocitacova grafika. Film je podle mne zbytecne zameren na jeho soukromy zivot a diky tomu jsou tam delsi zdlouhave a nudne casti. Jinak skvely vykon Joaquina jako vzdy a celkove doporucuji. ()

UhLee

(7,5/10). Ridley Scott patří k současným největším stálicím, co se týče režie. Je tady s námi už úctyhodných 86 let a na jeho režisérských schopnostech to není vůbec zdát. Ba naopak - rád experimentuje s žánry, kde se cítí jako ryba ve vodě. Jedním z nich je právě historický žánr, kde v roce 2021 představil mistrovské dílo jménem The Last Duel a tento neobvyklý počin se zapsal na seznam nejlepších filmů tohoto roku. Po roce odmlky je však tento režisér s titulem Sir zpátky a nachystal si pro nás další historickou laskominu. Tentokrát se však musí držet historických přesností, neboť Napoleon je příběh o reálném francouzském lišákovi. Asi neexistuje nikdo, kdo by alespoň neznal toto jméno. V mém případě se jeho jméno zapsalo do šuplíku na základní škole, ale od té doby na něj už sedla pěkná vrstva prachu. Díky tomuto filmu jsem však tento prach mohl vzedmutě sfouknout a dozvědět o této osobě mnohem více. Vůbec jsem třeba netušil, že vztah Napoleona s Josefínou bude takto důležitý. Byla mu věnována opravdu enormní porce stopáže a utvrdilo mě to v tom, že poslední dobou se Ridley Scott snaží dávat prostor hlavně ženským postavám. V jeho posledních třech filmech tomu tak bylo - Lady Gaga v House of Gucci, Jodie Comer v The Last Duel a Vanessa Kirby, která v Napoleonovi excelovala. Dokázala perfektně zachytit protipól tohoto sebestředného vojevůdce a při pohledu na ni, se nejednomu muži tajil dech. Když už jsme u toho Napoleona, tak musím konstatovat, že Joaquin Phoenix jej ztvárnil přímo geniálně. Když teď někdo zmíní jméno tohoto vojevůdce, tak si vybavím jeho obličej. Herecké výkony byly bezchybné. S čím mám problém, tak to je délka filmu. Na ČSFD převládá společenské mínění, že jsou ty skoro 3 hodiny málo. V tomto případě půjdu proti proudu a já bych ocenil film o třeba půl hodiny kratší. Hlavně v úplném závěru se film už hrozně vleče. Zcela odlišný pohled jsem měl u ještě delšího letošního filmu Killers of the Flower Moon, kde mi ta stopáž přišla daleko více opodstatněná. Mnozí čekají na Director’s Cut jako na spasení, ale já jsem spokojený i s tímto "kino" sestřihem. Vrcholem celého filmu jsou poté bojové scény, které berou dech. Hlavně bitva u Slavkova je ekvivalentem pro ryzí filmařinu. Do toho znějí monumentální chorály, které utvářejí jedinečný zážitek. Bojové scény má britský velikán zmáknuté na výbornou a já můžu pouze a jenom smeknout můj fanouškovský klobouček. "If you look down, you’ll see a surprise. Once you see it, you will always want it." ()

Idego

Člověk čeká nějaké nudné válečné drama a dostane svěží, satirou a ironií protkanou studii narcisty, jehož snahu dobýt Evropu skrytě žene potřeba zavděčit se mamince. Scott si dělá prdel nejenom z Napoleona, ale vlastně ze všech naristních psychopatů, kteří vládnou svým impériím. Těžko nevidět paralely se současností v příběhu mindrákama hnanýho ňoumy, kterej napadne celou Evropu, protože "chce mír", a způsobí při tom smrt 3 milionů lidí. Joaquin Phoenix a především Vanessa Kirby hrajou skvěle, jejich turbulentní vztah je fascinující sledovat, místy je to tak vtipné, že jsem se smál nahlas. Historická nepřesnost je mi zvysoka ukradená, bavil jsem se skvěle. ()

Lachtaan

Ridley Scott nelení a i v tak pokročilém věku stále točí rozmáchlé velkofilmy se zvučnými jmény, nemalým budgetem a snahou o značný otisk do knihovny světové kinematografie. To vše se mu v potřebě oživit pro dnešní publikum životopis o jednom z největších vojevůdců všech dob vskutku daří, ale kromě výborně nasnímaných bitevních vřav a poukázání na Napoleonou životní lásku mám stejně, jako většina ostatních, pocit, že se ta epochální výprava dala celá natočit poutavěji, více stmeleně a tak, aby se nedala považovat za zklamání a nepropadla do takto nízkých, byť bohužel odpovídajících čísel. [viděno na Apple TV+ 2.3.2024] ()

Johnny.ARN

Je to veľkolepé a človek si má chuť hneď pozrieť aj Gladiátora. V kine to zbehne skutočne rýchlo. Avšak, je to Ridley a tak k tomu treba aj pristupovať. Veľa vecí je skratkovitých, veľa vecí sa prejde bez povšimnutia a hlavne, tvorcovia od vás chcú, aby ste to navnímali. Potom sa vám dostavia emócie, ktoré vám ten príbeh ovplyvňujú. To je presne Scottov štýl. Radšej niečo nepovie, aby si to divák vyložil po svojom. U mňa to bol vzťah N+J, ktorý má v prvej polke filmu nejakú emóciu a úplne inú v druhej polke. A presne na tento kontrast a vývoj sa to hralo. Bitky? Choreografia, výprava a zmar postupne gradovali. Waterloo si pozriem niekoľko krát. Nad technickou stránkou sa snáď ani nemusíme zamýšľať. V Moskve mi bola zima aj za nich. Určite je to snímok, na ktorý treba ísť do kina. Lenže, pri záverečných titulkoch som si ako prvé povedal, že sa teším na režisérsku verziu. Ako film a zároveň historický (skoro verný) exkurz to však funguje, aj keď Phoenix je tu viac výrazový ako akčný. Jednu si nechám do foroty, preto mocné 4 z 5 (CC, Superscreen, predpremiéra) ()

miguel_111

Veľa romantiky,vzťahov a politiky len malo akcie aj tak by sa dal opísať tento vojnovovo/historický epos a som strašne zvedavý na režisérky zostih a možno moju mienku o tomto filmovom  diele  celkovo zmení. Bolo to jednoznačne  úspechane a tak sa človek občas stracal a nevedel čo a prečo. Phoenix jednoznačné výborná voľba a hraje famózne. Hudba super. Akcie je síce malo, ale Ridley Scott ma technickú stránku v malíčku a jednoznačné sa dá asi najviac vystihnúť sekvencia v Slavkove. Pre mňa osobne celkom sklamanie hlavne po akčnej stránke, ale uvideme čo prinesie DC. 65%. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům