Klan Gucci

• Česko Klan Gucci (viac)
USA, 2021, 164 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Sara Gay Forden (kniha)

Kamera:

Dariusz Wolski

Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek, Alexia Murray, Vincent Riotta, Gaetano Bruno, Camille Cottin (viac)

Klan Gucci je inšpirovaný šokujúcim skutočným príbehom impéria talianskeho módneho domu. Tri desaťročia rodinnej histórie, v ktorej nechýbajú láska, zrada, dekadencia, pomsta ani vražda, skladajú dokopy mozaiku toho, čo všetko so sebou nesie slávna značka Gucci. (Forum Film SK)

Isherwood

Povrchní jízda po laciném pozlátku módních mafiánů, která se rochní ve vlastním nabubřelém šovinismu, ale pod kůži se nezaryje ani jedenkrát. Scott je velký pán, sto padesát minut sfoukne suverénně jako Aldo svíčky narozeninového dortu, kde i tu dýchavičnost odpustíte, ale když to pak celé dojede, trochu vás zamrzí, že si to na streamu nevzal do parády odvázaný showrunner, který by se se nebál osm až deset hodin provláčet postavy něčím hlubším. ()

marhoul

Stařík mě i v tomto případě, po luxusním Posledním souboji, potěšil. Klan Gucci je zábavný film, s řadou vtipných momentů. Já tu taliánskou teatrálnost, afekt a výstřední trapnost chválím. Mě to bavilo, obsazení jedna báseň. Nevím, koho dřív, ale GaGa je prostě tlama non plus ultra, na této ošklivé holce se talentem nešetřilo, její kreace a výstupy mi silně evokují jednak Barbru Streisand, ale i pavlačové komediální manýry Sophie Loren. Tady se děvče vybláznilo tak, že v záběrech na obličej mohl bystřejší divák vidět v zorničkách blikající kalkulačku, čili pochvala. Krom jejích pěveckých počinů s Tony Bennettem mě její hudební extravagance míjí, ale hrát umí. S chutí si ji dám i v budoucích rolích na tělo. Al Pacino. Alovi bude dvaaosmdesát, jasně že vystřihl svůj standardní nadstandard, no a mě jeho stařecký, taliánský, odbržděný naturel nijak nepohoršoval. Jareda Leto bych nepoznala ani s pistolí u hlavy, toť chameleon, který Pacinova idiota vysekl parádně. Adam Driver, herecká perla současnosti. Já se toho ohyzdného chlapa nedokážu nabažit! Skvělý. Filmu sluší velké plátno, zobáky, ani kluky asi moc bavit nebude, pojetí je spíše klasické, prostředí okázalé a děj opřen o výstřední postavičky, které k byznysu kolem módy přirozeně patří. Ridley Scott ví přesně, co na plátně chce mít, sází na uvolněné, ale precizní herectví, perfektní kameru, kostýmy, hudbu, objektivně je to na 80%, však hodnocení vypeckuju na max. kvůli přidané hodnotě. Nejen že mě film zajímal, ale taky mě slušně rozesmál a pobavil. Žánr drama je v tomto poněkud zavádějící. ()

tron

Skutočne nie som odborník na módu. Som v tejto téme natoľko mimo, že som síce možno kedysi túto informáciu zachytil, ale následne som ju úplne vymazal z hlavy, takže som vôbec netušil, ako celý „incident“ dopadol (a pre koho). O to mohutnejšie som si Scottov film užil, pretože scenár pre mňa predstavoval nezmapované, nepredvídateľné územie, na ktorom sa môže stať všeličo. A veruže sa aj počas monštruózne stopáže (ktorá mi však vonkoncom neprekážala) stane. 84-ročný pán režisér si to užíva, herci si to užívajú, kameraman si to užíva, soundtrack je skvelý, dobová atmosféra parádna. Takýmto filmom 3* nedávam. ()

castor

Čekal jsem kombinaci požitkářství, chytrého scénáře, lahůdkového obsazení, silných detailů, šťavnatých emocí a precizních kostýmů. Dostal jsem od každého nečekaně málo. Vždyť třeba úvodní půlhodina do svatby je absolutně nijaká, pak naštěstí nastoupí Al Pacino a zejména skvostně přehrávající (italsky rázně temperamentní) Jared Leto, přesto o lákavou látku opravdu nejde. Ridley Scott stvořil několik kultů a letos se s velkou pompou představuje (vinou pandemických opatření) už podruhé, jenže tenhle kus je prostě „obyčejné“ rodinné drama s osudem jednoho skomírajícího impéria za zády. Děvče ze skromnějších poměrů se provdává za vnuka zakladatele módního domu Gucci, ač se to jeho otci nelíbí. Ona má však své manipulativní kroky řádně promyšlené a pomocí manželova strýce se hodlá dostat zpět do rodinného podniku. Hlubšího vhledu do vývoje značky se nedočkáme, vztah ústředního dua dělá podivné kotrmelce a skutečný kriminální čin je vlastně jen jakousi poznámkou pod čarou. Prostě žádná linie netvoří to pravé jádro. Nejsou to ani rodinná trápení, ani vliv peněz na charaktery postav. Jednoduše žádné suverénnější téma. A ta přetahovaná mezi herci o „lepší“ přízvuk? Buď natočme film s italskými herci nebo prostě mluvme anglicky bez toho divadla okolo. ()

HAL

Solidní rodinné drama i pro lidi kterým svět módy nic neříká - pro ně je House of Car...ehm, Gucci možná vlastně i lepší, protože nejspíš netuší jak dopadne. Ridley dokáže budovat dramatickou scénu jako málokdo na světě a má k tomu i herce, kteří svými výkony vyloženě žadoní o oscary (je to zvláštní, ale ona ta Lady Gaga vážně umí hrát). Až si říkám že bych od něj vážně rád viděl ještě nějakou epickou gangsterku. U ní by ani nevadila ta přestřelená stopáž - skoro tři hodiny na historku o jednom partnerském vztahu jsou trochu moc, zvlášť když se tahle story ani nesnaží o žádný přesah a prostě "jen baví". 7/10 ()

• Patrizia a Maurizio Gucci měli dvě dcery, Alessandru (*1976) a Allegru (*1981). Ve filmu se však objevuje jen Alessandra. (hansel97)
  • V momente, kedy Paolo (Jared Leto) oznámi otcovi Aldovi (Al Pacino), že predal svoj podiel v rodinnej firme, je počuť trepot vtáčích krídel, čo je odkaz na Paolovu skoršiu repliku o slobode, že chce zažívať slobodu ako holub. (Biopler)
  • Film měl celosvětovou premiéru 9. listopadu 2021 v Londýně v kině Odeon Luxe Leicester Square. (hrumsrt)

Byly uděleny Zlaté maliny

Byly uděleny Zlaté maliny

27.03.2022

Jak už bývá každoroční tradicí, den před rozdáním zřejmě nejprestižnějších filmových ocenění, jakými jsou Oscary, přichází i udělení nejznámějších anticen. Zlaté maliny každý rok směřují nejhorším… (viac)

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

28.11.2021

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

Pokračování Gladiátora se blíží

Pokračování Gladiátora se blíží

30.09.2021

Legendární režisér Ridley Scott potvrdil, že se skutečně chystá natočit pokračování Gladiátora. 83letý režisér nedávno dokončil dva nové snímky, Klan Gucci a Poslední souboj, oba dorazí do kin ještě… (viac)