Fascinující příběh z 1. poloviny 19. století o posledních dnech velkého vojevůdce Napoleona Bonaparte. Na sklonku života je Napoleon ( v podání strhujícího P. Torretona) spolu s několika svými přívrženci uvězněn na ostrově Svatá Helena, kde roku 1821 za poněkud záhadných okolností umírá. Film A. de Caunese kombinuje známá i překvapivá fakta s mýty, obestírajícími tuto kapitolu našich dějin. Odhaluje lidskou tvář i slabost kdysi velmi vlivného muže, čelícího posledním okamžikům svého života v nepřátelském zajetí... (oficiálny text distribútora)

Estrecha

Jde spíše o pohádku, než o historický film. ___Jak vlastně vypadaly poslední roky života generála Bonaparte vězněného na ostrově Svatá Helena? Tento film bych rozdělil na 2 poloviny - první půlka nabízí pohled, jak takový život na Svaté Heleně mohl vypadat. Stejně jako A. Hitler v Pádu Třetí říše, nám je tentokrát generál Bonaparte představován jako obyčejný člověk. Pokud bych zde skončil, dal bych 4 hvězdičky.....Druhá polovina filmu se však zvrhla ve velice špatnou detektivku. Skoro jsem si myslel, že v polovině filmu buď vyměnili, nebo naprosto odstranily režiséra, spálili scenář a ještě k tomu změnily žánr filmu, který nejsem plně schopnen identifikovat ... Konec prostě HRŮZA! ()

Rudovous

Mozna jsem z tech mene narocnych, ale tato historicka etuda mi vubec neprisla nijak urazliva, hloupa a kdovi co jeste. Je mnoho jinych hypoteticky pojatych kousku v dejinach filmu, divadla a televize (Amadeus, nebo televizni serie Oldřicha Danka), ktere z historii maji take casto vice ci mene(to mene bych podtrhl) spolecneho, presto diky skvelemu pribehu jsou tato dila vice nez opodstatnitelna. Slusny film, vyborni herci 3-4 hvezdy. ()

Oskar

Nikdo neví, jak přesně trávil Napoleon Bonaparte zimu svého života na Svaté Heleně, což je pro fabulátory ideální. Osobně se mi víc líbí verze Jiřího Hubače ze hry Generálka, kde nervově labilní císař komanduje slepice a své dva zbylé pobočníky, pustne a mění se ve velké vzpurné dítě, kterému sebrali hračky. Francouzi natočili kvalitní film, ale s furiantstvím sobě vlastním. Napoleona i v této pokořující situaci ukazují jako rozvážného státníka a dopřávají mu společnost a luxus značně nadsazené jakosti. Jeho věznitel sir Hudson Law (Richard E. Grant výrazně charismatičtější než představitel Napoleona) co chvíli jen bezradně lapá po dechu nad autoritou svého protivníka. Fabule zpochybňující okolnosti Napoleonovy smrti tak posloužila jen další jeho akademické mramorizaci. 60% ()

Thrain

Velice úsměvný film, zabývající se tématem Napoleonova vyhnanství na Sv. Heleně, kde trávil poslední dny svého života. Některé drobné detaily objevující se v tomto filmu mě jakožto znalce, který psal na toto téma práci, příjemně potěšily. Naopak jsem se ale zhrozil některých scén, které se jednoznačně zakládaly na nepravdě. Stejně jako hlavní myšlenky filmu, že místo Napoleona zemřel na Sv. Heleně někdo jiný a sám Napoleon si žil šťastně až do smrti někde v Americe. ()

Dubro

Tento film zachráni už len nasledovná citácia z Wikipédie: „Stalo se to takhle. Napoleon byl velký chumáj, který si myslil že může rozdrtit svět pod svými kopýtky. Hup sem hup tam a najednou byl bez armády, sám samotiný, chudinka malá (měřil okolo 150 cm) a v nesnázích. Tož si lidi řekli co s ním. Dali ho na ostrůvek se jménem Svatá Heluš, protože všecky ostatní byly zaplněny jinými bandity a zločinci. Ale Napoleon na svůj věk a mohutnost byl veliká vyžírka. Jelikož se občanů titěrného ostrůvku nechtělo porád dovážet drahé zboží a laskominky, na které si jenom jejich milostpán Napoleoníček vzpomenul killnuli ho. A toť slavný konec moudrého a statečného francouzského mužíčka.“ ()