Další snímek tvůrčího tria, skládajícího se z režiséra Dannyho Boylea, scénáristy Johna Hodge a producenta Andrewa MacDonalda, si získal ještě větší celosvětovou popularitu než předchozí Mělký hrob. Ve vyprávění hlavního "hrdiny", asociálního mladíka Rentona, se odkrývá bizarní svět revolty proti současné konzumní společnosti. Renton a jeho skotští přátelé jsou totiž narkomané, jejichž jedinou starostí je sehnat další dávku. Jenže "skutečný život" smutné protagonisty "semele" a změní. Někteří nepřežijí, z jiných - jako například právě z Rentona - se stanou "normální" lidé. Epizodické vyprávění vytváří zvláštní mozaiku, z níž se velmi působivě vynořuje pochmurný obraz jedné "ztracené" generace. Snímek těží z tradic britského civilismu a dokumetárních filmů se sociální tématikou, ale zároveň je radikálně inovuje pomocí surrealistických hříček, černého humoru, dynamické kamery, střihu a charakterizace hlavních postav. Režisér Boyle svým pozorováním světa z nevšedního (a generačně vypjatého) úhlu opět provokuje měšťáckou společnost. Svým filmem jako hozenou soubojovou rukavicí políčkuje standardní středostavovskou morálku a tradiční hodnoty. Zároveň si postupně získává u nejmladšího publika přívlastek kultovního režiséra (důležitou roli v tomto procesu hraje hudební složka filmu, obsazená právě kultovními jmény anglosaské scény 80. a 90. let). (oficiálny text distribútora)

macetoma

Asi nejlepší film o drogách. Aspoň z těch co jsem viděl. Dávám 3 hvězdy za umělecký přínos. Drogy ne-e. Drogy jsou fakt svinstvo. Některé scény byly tak nechutné, že jsem to chtěl vypnout. Podruhé to už nechci ani vidět. ()

pestak

Kultovní klasika Dannyho Boyela. Nejlepší film s tématikou drog s chytlavým soundtrackem. Dvojka je hlášená na 9.2. 2017. ()

LukeKiller

Film, ktorý bol dobrý v dobe svojho vzniku, ale rozhodne nezostarol s gráciou. Pozreté pred tým ako som chcel ísť na T2, ale po opätovnom zhliadnutí jedničky som od tohoto plánu upustil, pretože už toto je s odstupom času iba priemerný film. ()

RafaKrakal

Skvělé herecké obsazení, skvělá režie, avšak od filmu o drogách bych očekával trochu vážnější pojetí. Na Requiem for a dream tenhle film i přes svou kvalitu zcela jednoznačně nemá, leč i přesto si zaslouží pěkných 75% ()

Ondrasecek

Osobně bych řekl, že tento film dokázal několik věcí najednou. Ukázal nám poměrně věrohodně způsob života narkomanů. Posloužil ovšem i jako satira konzumního života, krátký monolog Rentona na konci je dosti podobný větě "Hurá, konečně můžu žít konzumním životem průměrného člověka!", což znamená, že film kromě negativ životu člověka užívajícího drogy ukazuje i příčinu, proč drogy začali brát, a kritizuje materialistický způsob života, který byl zvláště té doby tak běžný. Humorné a svižné scény umožnily celkovou větší záživnost filmu a zapamatovatelnost motivů, které nám předkládá. Film sice nebyl nejgeniálnější nápad, ani neměl nejhlubší zpracování, i tak se ovšem jednalo o zajímavý kousek. ()

ostravak30

Přiznám se, že filmy o spodině naší společnosti nepatří zrovna k mým oblíbeným. Česká Perníková věž se třeba zrovna nepovedla. Nicméně tenhle film je naprosto skvělý. Nedokážu si představit autentičtější film o uživateli drog. Pokud patříte k většině těch, stejně jako já, kteří drogy neberou, neumíte si tedy představit, jak se člověk cítí, když drogy bere, jaké má stavy či naopak, jak se cítí, když má tzv. absťák. Film na tuto otázku odpovídá velmi věrně. Pro mě byly v tomhle ohledu důležité hlavně dvě scény. První, když si hlavní postava šlehne a propadne se do koberce. V této poloze tak zůstává dokud nedorazí do nemocnice, kde se zase vrací z pod koberce zpět. Vše co se odehrává mezitím je tak autentické, tak věrné, že jsem si skoro udělal jasnou představu, jak se takový člověk cítí. Skutečné pocity na vlastní kůži vám to sice nedá, ale o ty já ani nestojím. Druhá scéna je pak scéna již zmíněného absťáku. Hlavní postava je zamčená v pokoji a nepříjemné stavy přichází. Hlavně dítě na stropě a další momenty jsou opravdu hodně silné. Běžný den feťáka, jeho pocity, zážitky - to jsou hlavní přednosti filmu. Přidávám, že je neskutečně věrný a autentický. Z tohoto pohledu pak působí vynikající hudba jako pouhým doplňkem, ale nutno dodat, že skvělým. Ještě chválím vynikající herecké výkony, hlavně Ewan McGregor byl strašně věrohodný. Na závěr tak musím jen dodat, že kdyby byl scénář ještě o kapánek lepší, dám maximální hodnocení. ()

ACDCKL

Báječný film, chlast, drogy, anarchie, sex, revolta, výborné herecké výkony (hlavně Robert Carlyle), mistrovský výkon Dannyho Boyla. Jasných 5 hvězd. ()

petite fille

Trainspottingu som sa dlho dlho vyhýbala, povedzme, že ma táto subkultúra nikdy nefascinovala ...predsa len, teraz po pozretí si vravím, že to vôbec nebolo až také hrozné ako som čakala. dokonca ma to miestami celkom pobavilo a rozumiem, prečo na tento film niekdo nedá dopustiť. no beriem to skôr ako položku odškrtnutú v pomyselnom zozname. ()

0verseer

”It's shite being Scottish! We're the lowest of the low. The scum of the fucking Earth! The most wretched, miserable, servile, pathetic trash that was ever shat into civilization. Some hate the English. I don't. They're just wankers. We, on the other hand, are colonized by wankers. Can't even find a decent culture to be colonized by. We're ruled by effete assholes. It's a shite state of affairs to be in, Tommy, and ALL the fresh air in the world won't make any fucking difference.” Trainspotting som plne docenil až pri druhom vzhliadnutí. Na prvýkrát človek nemá možnosť vstrebať všetky detaily a odkazy na popkultúru, ktorými je film priam prešpikovaný. Scéna, v ktorej Rentona zloží dávka a následne je odvážaný do nemocnice za doprovodu Reed-ovej pesničky Perfect Day je jedna z najdokonalejších, akú som kedy vo filmoch videl. McGregor a Carlyle hrajú prím, zbytok hereckého osadenstva im zručne sekunduje a napriek tomu, že dej by mohol byť o niečo ucelenejší, všetko zachraňujú spomínané jedinečné dialógy a hlášky. ()

Mr.Sombrero

Hořkosladký pohled na svět očima člověka závislého na heroinu s výborným výkonem mladého McGregora. Snímek skvěle zpracovává tématiku drog a ukazuje, jak těžce se dá vymanit ze začarovaného kruhu závislosti a uniknout minulosti, která vám i poté neúprosně šlape na paty. Další plusy vidím v perfektně zvolené hudbě. 90% ()

curfew77

Klasika všech klasik. Generační výpověď děsivě snadno propojující vtip a humor s depresí a hrůzou. Devadesátkový kult, který zatím (2020) nezestárl ani o kousínek. A soundtrack, který se vám okamžitě i po letech s tímhle filmem spojí, kdykoli ho uslyšíte. S překvapením jsem zjistil, že TRAINSPOTTING tady nemám ani bezmála čtvrtstoletí po premiéře ohvězdičkován, a to příhodně právě v okamžiku, kdy došlo na mé jubilejní tisící hodnocení tady na CSFD. Hezká náhoda, a myslím více než důstojná volba. 90 %. A pozor, ani dvojka vůbec není tak špatná, jak se leckdo tváří! ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,1/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 91%, Audience Score - 93% | FDb.cz - 85.6% | My jsme vlastně nečekali nic moc, spíše jen takový průměr, ale nakonec jsme dostali úplně něco jiného! Vtipnou pecku s chvílemi až krutým černým humorem a skvělým Ewanem, který Rentona vystihl naprosto přesně! Zbytek pak už jede jako po másle. A k tomu nezapomenutelný závěr, kterému hodně svědčí Robert Carlyle alias "Franco":-) Zároveň poučný film, zároveň pecka typu Ritchie a zároveň výborný snímek! 80% Nicméně TOP scénou filmu je pro nás příjezd do Londýna v pozadí s "devadesátkovým" hitem Think About The Way, to bylo něco! ()

PlysovyMacko

Prva polka je lepsia ako druha. Vizualne ani pocitovo to nie je prijemny film. Chlapci nechcu normalny zivot, len fetovat. Neni tu co obdivovat, bolo mi ich luto. Spud bol zlaty. ()

mrclTV

Tak to to bol trip, vzbura proti pokojnému životu obyčajného, konzumného človeka. Zaujímavé, že táto téma sa vo filmoch druhej polovice 90-tych rokov tak často objavuje - Trainspotting, Fight Club či American Beauty a ďalšie. Tento film bol solídny pohlaď do vnútra jedinca aj spoločnosti, síce ku koncu film u mňa nejako stratil drajv a záver ma veľmi nenadchol, ale božský soundtrack dopomohol film udržať na plnom hodnotení. ()

hrumsrt

Šetřil jsem si Téčko hodně dlouho, kolikrát jsem už od někoho slyšel, jak má tenhle film rád, jak ho řadí mezi své oblíbené, jenže mně to téma nepřijde zkrátka dostatečně sexy a je potřeba si na něj najít správný rozpoložení. A ve finále musím tenhle film shledat divným x)! Již tradičně se můžu rozplývat nad tím, že jsem si zase spíše užil tu vztahovou stránku a příběhově mě to tolik neoslovilo a nelhal bych, ale tady je to tak nějak jedno. Krásně převedený na plátno, co jsou drogy zač, takže si cítíte to opojení, ale současně i jaký je to svinstvo. Je jednoduchý točit filmy o feťácích, kteří mají tendenci malinko filozofovat o životě, protože s drogama máte velký manévrovací pole a tohle spojení se zkrátka nabízí. Už kdejakýho pisálka napadlo, že s drogama vidíš všechno jasněji. Ewan McGregor si došel k doživotnímu uznání, jelikož tady ukazuje, jak schopným hercem umí být. Avšak nebýt celé té jeho party absolutně by to nefungovalo. Jasně u mě vede šílenec Begbie (Robert Carlyle), který si v celých těch sračkách našel i nějakou stylovost. Ale vychválit můžu vlastně i tu studentku. Výsledkem je tak jeden z nejkultovnějších - nejen britských - filmových fláků všech dob. Osobitý styl Dannyho Boyla, který nezapomíná na efektivní prostřihy a geniální hudební doprovod. Máte možnost se s filmem svést, jak to jen jde. Užít si to naplno, cítit to opojení, zvracet z těch nechutností. Ale vždy se na to nezapomenete povznést a i nad tím hovnem se rozřechtáte. Není to kampaň proti drogám ani to není film, který Vám ukáže jen ty sračky, jenž z toho plynou - je to zkrátka Trainspotting! 80% ()

Binne

"Vyber si úvěr, vyber si auto, vyber si dům, vyber si ženu, vyber si práci, vyber si školu" Ano, může se to zdát, že všichni před sebou máme volbu, ta volba leží ale úplně jinde než v naší budoucnosti. Už Katka v dokumentu od Heleny Třeštíkové řekla, že drogy jsou nejlepším prostředkem k tomu, abychom se vymezili většinové společnosti. Oni nechtějí být, jako všichni ostatní. Trainspotting věrně odráží smýšlení plné beznaděje, nevyužité svobody, zmaru a strachu z budoucnosti a transformuje ho do 90 minut směšných i smutných situací. Opět máme možnost hledět do očí závislosti, která už od počátku lidstva pomáhá zapomenout na svět zdejší. Každý operujeme s jinou závislostí a ne všechny jsou tak patrné a destruktivní jako závislost na tvrdých drogách. Paradoxem ale je, že nejnebezpečnější postavou v celém filmu nebyl feťák. Byl to prvotřídní psychopat, jehož závislost spočívala v násilí, vyhrocených situací, které mohl dál eskalovat - ovládat je. Tenhle film odráží věrnou podstatu drog, které v nás probouzí tu část, která si umí poradit v absolutní anarchii. Na počátku milénia a obecně kolem něho se z drog stalo univerzální téma, které fascinovalo i děsilo. Trainspotting je ovšem jedním z těch filmů, které podstatu drog nijak neglorifikují - ale ani je kompletně neodsuzují. Film mu dává přesně takovou váhu, jakou mají i v naší společnosti. Existují, jsou mezi námi a lidé je pravidelně užívají. Film má lehce depresivní nádech, nicméně ten je v kombinaci s humornými situacemi. Některé věci nepotřebuje vyslovovat nahlas. ()

Arigato

Morfin, diamorfin, cyklosin, kodein, temazepam, nitrazepam, fenobarbital, amytal sodíku, metadon, nalbufin, pethidin, pentazocin, buprenorfin, chlormethiazol... Ulice jsou plný drog, co pomůžou od neštěstí a bolesti. Odvykačka fetu, první jednání. Za mě asi v pořádku, akorát stále tápu nad tím, co dělá tento film tak skvělým. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (viac)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu