Helena a její chlapci

• Francúzsko Hélène et les garçons

Helena Girardová začne studovat na univerzitě v Paříži. Na koleji se rychle spřátelí se svými novými spolubydlícími, s Johanou a Katkou. Už v prvním dílu dívky potkají tři mladé hudebníky - Mikuláše, Štěpána a Kristiána zvaného „Kuře“. Brzy po té začne každá z dívek chodit s jedním z chlapců.

Tento francouzský komediální seriál pro mladé se téměř celý odehrává v interiérech. Zvláštností české dabované verze je, že velká většina jmen byla počeštěna – z Nicolase se tak stal Mikuláš a z Etienna Štěpán. Volné pokračování u nás běželo pod názvem "Rozmary lásky". (decouble)

Slartibarkfast odpad!

Díky nejmenovanému duševně nemocnému uživateli jsem si připomněl jednu z nejtrapnějších kokotin, které kdy spatřily světlo světa. V době boomu chlapeckých a dívčích kapel vznikly i jiné fenomény, jihoamerické telenovely, kupónová privatizace, Pergnerová a seriály o skupinách studentů. Ať už zmíním BerlyaHnis, Dawnův Svět, či jiné, kde kámen drbal cihlu a každý dialog vás uváděl do rozpaků svou důmyslnou nesmyslností, seriál Helena a její chlapci byl jednoznačně nejkrutopřísnější hovadina, která se kdy objevila v odpoledních hodinách na televizních obrazovkách. Pamatuji si ho naštěstí jen letmo, ale naprosto jistě vím, že to byla nehorázná čurákovina, kterou se zřejmě pokusilo francouzské impérium vrátit úder americkému filmovému průmyslu. 5% ()

Carreen

Objektivně vzato to byla fakt děsná hloupost. Téměř nic se tam nedělo, postavy řešily úplné s prominutím kraviny, vedly úplně pitomé rozhovory a nejvíc mě fascinovala ta strašná studiovost a nelogičnost jejich oblečení. Jen tak pro ilustraci: jednou jsem zapnula televizi a tam se pásly krávy - úplně mě to šokovalo. A pak, vždycky mi vrtalo hlavou, proč když má Lolla letní šaty, tak proč Sebastian nosí zimní kabát. Ale aspoň se nepřevlékali tisíckrát za jeden díl jako v BH:o) No a v každém případě mě ten seriál děsně bavil a hlavně jsem se na to stále musela dívat, protože mě moc zajímalo, jak se bude vyvíjet vztah Cricriho a Johanny. Ano, vím, nejsem normální:o) ()

Oskar

Název může evokovat ledacos, takže ne, Helena není prostitutka. Je amatérská zpěvačka, má na repertoáru toliko jednu píseň a v každém ze 116 dílů ji do roztrhání těla nacvičuje v garáži za doprovodu "chlapců" (Mikuláš, Štěpán, Kristián - slyšící také na jméno "Králíček Kri-Kri"). Podle mě by slečna Helena udělala větší štěstí jako reprezentantka Francie ve špulení rtů do dálky, protože takový um v této oblasti nespatříte ani v pavilonu opic. Ale chce být zpěvačkou, tak jí to přejme. :) Tímto mile nenáročným seriálem, komediálním zčásti záměrně, zčásti bezděčně, nás oblažovala tv Nova v roce 1994. Svým mládežnickým zaměřením sice mohl připomínat např. Beverly Hills 90210, ale sociálním zařazením hrdinů byl přece jen blíže realitě a řešení jejich malicherných "problémů" se naštěstí obešlo bez účasti otravných rodičů. Pospolitost hlavní šestice a lehkonohé dialogy vlastně spíš suplovaly u nás tehdy ještě neznámý sitcom Přátelé. Tak jako se Rachel, Chandler a spol. scházívali v Central Perku, měla i Helenina grupa svůj oblíbený bar, kde se zpíjela pod obraz rajčatovým džusem s pepřem. Věřte, že tehdy nám to znělo stejně exoticky, jako by tam dlabali amarouny. :) Povzbuzeni tímto ďábelským nápojem pak ze všech stran řešili, kdo dal komu pusu a kdo jiný se to v žádném případě nesmí dozvědět. Spřádali složité konspirace a za každou druhou větou rituální vyhodili ruce nad hlavu a vykřikli "To je geniální!" Francouzi hodnotí jako geniální prakticky vše, o čem chtějí říct, že to docela ujde; možná i to, co nestojí za nic. Díky doslovnému překladu se to ale vžilo i u nás a vzpomínám si, že inkriminovaná věta se přechodně zařadila do fondu televizních manter jako "Proč jsem si já hloupá nevzala Pištu Hufnágla?" nebo "Je čas udělat dětem pápá." Po skončení Heleny a jejích chlapců nabídla televize nenasytným divákům ještě volné pokračování, které se jmenovala tuším "Strasti lásky", "Hrsti plsti" nebo "Použité pleny", už přesně nevím. Nestálo za nic. Přes to všechno bych celkem rád z nostalgie zase pár dílů viděl. :o) 40% ()

LogLady

Ať si říká, kdo chce co chce, já a moje starší sestra jsme tenhle seriál vysloveně žraly a já byla hrozně pyšná, že Helena je moje jmenovkyně :))) Samozřejmě, že mi bylo cca 6-7, ale stejně si myslím, že většina těch nejnižších hodnocení tady pochází od lidí, co to ještě v pubertě žrali taky a teď to chtějí zamaskovat... Nestyďte se, lidi, byl přece začátek devadesátek a to bylo všechno dovoleno!;) ()

kulyk odpad!

To se tak jednou sešlo pár žabojedů na ochutnávce odporného, mladého, sotva zkvašeného patoku, přiťukli si tím beaujelaus a přes své čmoudlé okníratěné xychty vychrlili pár úvah o financích. Například na téma, jak si nahrabat na blbech. A jeden, teď už nevím jestli to byl Žán-Brié nebo Kamém-Bért, nadhodil možnost falzifikace Béháčka od těch ignorantů vysídlených za ,,oceán Atlantique". A samozřejmě to bude lepší, intelektuálně na výši, vtipné a elegantní, vždyť jsme vydumali prakticky všechny krásy civilizace. A ani do toho nemusíme moc investovat, lépe než Delyn a Brendy hraje i poslední metař v žoldu země galského kokrhavce....Pár pytlíků a blbek, posmutnělých z hormonální nerovnováhy, nám zásobovalo obrazovky svými zjevy po docela dlouhý čas. A ta hezčí část ze spolužactva to žrala jako Mugabe člověčinu, takže nebohý Kulyk na to musel zízať tiež, chtěl-li se v průběhu nenucené konverzace nenápadně přiblížit ku ňadrům v rozpuku. ()

• Cathy Andrieu a David Proux, kteří prvních 70 epizod tvořili milostný pár (v českém překladu pojmenováni Katka a Štěpán), byli nějakou dobu skutečně manželé a měli spolu dvě děti, Alice a Mathis. (Kri-kri)
  • Režisér Gérard Espinasse si ve 239. a 240. díle zahrál menší roli oplzlého fotografa. (Kri-kri)