Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

Nekroskop

Tohle je právě ten film, u kterého nevíte, jestli jste absolutně nadšeni nebo totálně zhnuseni. Každopádně takhle šílený snímek jsem už dlouho neviděl (pokud vůbec někdy). Ale Tarantina mám rád, a tady je cítit od samého začátku. ()

JustDream

Velmi rozporuplný film, který mě po dlouhé době donutil napsat komentář. Už jen to, že je tento film z tvorby velmi diskutovaného režiséra Olivera Stona, mi dávalo určitý podnět. Je to můj první film z jeho filmografie. Úžasný Woody Harrelson a jeho Mallory Juliette Lewis a také ještě, ne tak hollywoodsky plochý Robert Downey Jr. Uzemnující začáteční scéna + mini sitcom. To byly klady filmu. Trochu protivné mi přišli lehce opakující se schizofrenní scény. Někdo si na ně třeba potrpí, já je zrovna moc nevyhledávám. Téma bylo dokonalé, ale z mého pohledu mohlo být trochu lépe zpracované. To už je také věc názoru. Přesto na mě tohle dílko udělalo dojem. ()

Zikus

Šílená a hlavně zábavná jízda bez přestávky, která nemá obdoby. Zároveň zrcadlující odvrácenou stranu mojí mysli. Všelijaké prostřihy ještě umocňují všechno to zběsilé řádění, které nešetří brutalitou ani humorem, jenž mnohému nesedne. Pro mě je to však film jako stvořenej. ()

PerToon

Tyjo. Nejsem si jistý jestli jsem se vážně na ten film včera večer koukal, nebo jsem měl jenom halucinace z horka. Lepší 3* a docela by mě zajímalo jak by to dopadlo v Tarantinových rukách. Mám skoro pocit, že taková haluz by to nebyla. [tv, dabing] ()

Ryšty

Rozjedz je slušnej, střední pasáž trošku nudnější, ale po vzpouře se to opět rozjede. Z hereckých výkonů se mi líbil nejvíc Downey Jr., i přesto, že neměl takovou minutáž. ()

ppetrnosek

Díky tomu, jak krásně jsou "krev a střeva" v tomhle filmu prezentovány, bych i docela chápal lidi, kteří to berou jako oslavu násilí. Ovšem já to vidím jako film o současné medializaci násilí a vyžívání se v něm (a můj komentář to vyžívání jenom potvrzuje). I Oliver Stone chtěl natočit něco, co by vyjadřovalo všudypřítomnost násilí v devadesátých letech. Bohužel právě Natural Born Killers je paradoxně oficiální snímek číslo 1, coby motivační film mladých k vraždění. Nicméně abych to celé ohodnotil: Tarantinův příběh, Stoneovo zpracování, skvělí herci a vedle parádních jatek i myšlenka. 90%. ()

vincchuppo

Zvrhlé a úžasné! Hlavní postavy jsou super-cool! Downey Jr. je taky super-thick a ujetá kamera na LSD a houbičkách funguje perfektně! Obrovská nadsázka, výborné hlášky, krve a vraždění až nad hlavu, perverznosti, slizkosti a démonické výjevy... So cool! 4* z 5! ()

Matyas odpad!

Glorifikace hrdinů, který byly jenom zlý zabijácký hov*da, natočený tak, aby byli hrdinové. Taky se s nima tisíce hlupáků ztotožnilo a ztotožňuje a považujou ten film za veledílo. Nemá žádnou hloubku, jenom efektní, povrchní příběh pro negativisty, podprůměrně inteligentní hlupáky, to by pořád bylo za (audio)vizuální stránku na jednu hvězdu, ale pak si vzpomenu, kdo to režíroval.. | 0.5/10 odpad! ()

Anayka

Zajímavé dílko v mnoha ohledech,a i po 20 letech je to slušná jízda, kdy člověk kolikrát jenom kouká s otevřenou hubou. ()

GTS_PUNK

Mickey Knox (Woody Harrelson) a Mallory Knox (Julliete Lewis) nie sú iba obyčajní partneri. Sú to "partners in crime" najväčšieho kalibru, dvojica spoločenských vydedencov, putujúcich naprieč Spojenými štátmi a vraždiaca ľudí pre osobné potešenie. Aj napriek svojim zločinom ich spoločnosť miluje, zatiaľ čo polícia ich nenávidí a je im stále v ich krvavých pätách. So všetkým dobrým aj zlým, čo im ich zvláštny život prináša, sa vysporiadavajú po svojom, a zastaviť ich nemôžu ani železobetónové múry a ostnaté ploty stráženého väzenia. Čo sa na prvý pohľad môže javiť ako ďalšia z radu deväťdesiatkových kriminálnych drám, je v skutočnosti zvláštnou energiou nabitá dvojhodinovka surového násilia, krvi a do istej miery aj experimentálnej nekonvenčnosti, v Hollywoode tak opomínanej suroviny. V roku 1994, keď režisér Oliver Stone prichádza s týmto počinom na scénu, je posledná dekáda 20. storočia už takmer vo svojej polovici. Za štyri roky toho stihla obsiahnuť už dosť, rozhodne však nepovedala posledné slovo, a dvojica Mickey a Mallory Knox akosi presne pasujú do jej stredu. Ústredná dvojica filmu totižto nemá zobrazovať ústrednú dvojicu filmu, okolo ktorej sa točí dej, ale má zobrazovať to, čo sa v deväťdesiatych rokov stihlo za tie štyri roky udiať, a zároveň byť predzvesťou toho, čo sa ešte stane. Mickey a Mallory Knox predstavujú to zlé zo spoločnosti, násilie a skrytú túžbu po ňom, pričom sa na ňom cez televíznu obrazovku denne priživujú milióny ľudí nielen v Spojených štátoch, ale po celom svete. Z marazmu vlastných životov sa vrhajú pred obrazovky, aby sledovali marazmus druhých a prijímali z neho životodárnu energiu, ktorú si medzi sebou ako spoločnosť navzájom predávame. Snímok zobrazuje aj niekoľko ukážkových príkladov, medzi ktorými možno vidieť napríklad Charlesa Whitmana a jeho streľbu z veže texaskej univerzity, Charlesa Mansona, nepokoje v Los Angeles v roku 1992, prípad O.J. Simpsona či obliehanie sídla sekty Davidiánov vo Waco. Dejová línia samotného filmu je tak v tomto prípade absolútne nepodstatná. Čo je dôležité, je jeho myšlienka a spôsob, akým sa dostáva k divákovi - cez postavy a vizuál. Dvojica Knox a Knox je jasne zadefinovaná, prezentujúca zlo a udalosti, ktoré hýbu spoločnosťou. Spomedzi postáv však vo filme zaujmú výrazne ešte ďalšie dve. A to Wayne Gale (Robert Downey Jr.), moderátor "true crime" relácie, a riaditeľ väznice Dwight McClusky (Tommy Lee Jones). Downeyho postava predstavuje akéhosi mediátora medzi negatívnymi udalosťami a verejnosťou, ktorá ich prijíma, a Tommy Lee Jones zas zosobňuje často nesprávne fungujúci a zle nastavený systém, ktorý namiesto toho, aby podobných Knoxovcov naprával, iba vytvára ďalších. V spojení s viacerými ďalšími postavami má divák možnosť vidieť skutočne divoké súznenie charakterov, reprezentujúcich pevne určené spoločenské skupiny, ktoré jedna bez druhej nemôžu fungovať, podobne ako ozubené kolieska na stroji. Rovnako dôležitá ako postavy je v prípade tohto filmu aj jeho vizuálna stránka. V nej sa prelína miestami divoký strih s nekonvenčnou kamerou, čiernobielymi, zelenými či inak podfarbenými scénami, prírodnými výjavmi násilia a smrti, animáciou či rôznymi až mysticky pôsobiacimi obrazmi, ktoré skvelo dotvárajú film a pasujú k jeho myšlienke. Natural Born Killers je dielom, ktoré nemusí pasovať každému, a je to pochopiteľné. Film sám o sebe totižto nie je žiadnym bravúrnym dielom, najmä nie pre niekoho, kto skutočne hľadá príbeh a jeho zmysluplné budovanie. Natural Born Killers sú nanajvýš kvalitatívnym priemerom, ale to je v tomto prípade najvyššou pochvalou, aká sa tomuto filmu môže dostať. Svoju skutočnú silu totižto ukrýva v postavách a hlavnej myšlienke, nesúcej sa naprieč dvoma hodinami minutáže. Je to jednoducho nejednoduchá záležitosť, ktorá nastavuje zrkadlo spoločnosti, ľudom, televízii a systému. A to nielen v deväťdesiatych rokoch, ale naprieč 20. storočím s presahom až do dnešných dní. Stále aktuálne a nadčasové memento bytia. () (menej) (viac)

gemi

Psychedelická slátanina, kterou si člověk s čistou hlavou moc neužije. A nemluvím o alkoholu... Naprosto rozumím pointě filmu, který chce poukázat na nesmyslnost vraždění přikrmovaného senzacechtivými médii, ale je to scénáristicky tak přeexponované, dotažené ad absurdum, že se to nedá vydržet. ()

neo93

Originálně pojatý film o vraždění, jenž je nám zobrazen pomocí brutálně krvavé jízdy, zabijáckého páru, kterého nic nezastaví. Woody Harrelson a Juliette Lewisová jako Mickey a Mallory, muž a žena zrozeni k zabíjení. Hned úvodní scéna v bistru ukazuje, s jako surovostí ale i radostí usmrcuje ústřední duo své oběti. Jejich počínání sledujeme v barevném a v černobílém obraze, kdy se kamera pohybuje v mnoha různých úhlech. Tato pasáž je nejen důležitá proto, že nám ustavuje hlavní postavy, ale také předkládá to, v jakém duchu se potom nese film. A musím rovněž říct, že semi docela dost líbila a patří k tomu nejlepšímu v celém snímku. Velice zajímavě je také zobrazen úsek, ve kterém pozorujeme Mallory ještě ve své rodině. Sekvence je pojata jako sitcom, ačkoli třeba vidíme násilnického otce, který zneužíval svou dceru. Poté film najíždí na drsnou road-movie obohacenou o pomstu k rodičům, další vraždy různého typu nebo např. netradiční zásnuby. Na pozadí toho všeho pracuje senzachtivý novinář a reportér Wayne Gale v podání Roberta Downeyho Jr., jenž natáčí o vrazích a chce se samozřejmě dostat také k této dvojici, která je médii oslavována. Vše vrcholí ve vězení, kde se všichni zúčastnění potkají a je to jedna velká šílená jízda. V ní nesmím také opomenout šíleného ředitele nápravního zařízení a to Tommy Lee Jonese. Velmi zvláštní film Olivera Stonea, který však zaujme nejen tím co, zachycuje, ale také stylem, jakým natočen. ()

KdG

Romantická "komedie", na kterou nejde zapomenout. Tarantino v kombinaci s Oliverem Stonem vytvořili výbornou podívanou. ()

xylofonka

Ďábelsky ujetý film, chvílemi jsem si připadala jako sjetá, chvílemi, že sleduju nějakou obyčejnou vyvražďovačku, ale tohle je mnohem víc. Je to prostě skvělý film, kde je všechno na svém místě a ještě ke všemu má Happy End. ()

nick_sekac

Něco takového se nevidí každý den. Tenhle film je tak šílenej až je geniální.Přišlo mi to tak, že herci se předháněli o to, kdo zahraje většího psychopata a pro mě jednoznačně vyhrál Tommy Lee Jones. ()

Tiiso

Jeden ze snímků který dokázal všude a na hodně frontách rozvířit spousty diskusí a nutí plodit nespočet názorů. Když jsem ho viděl po prvé, měl v sobě neokoukané a nové jak vizuální tak dialogové prvky a ty samozřejmě upoutaly mou pozornost. Navíc člověk hned tak nevidí takový příběh o lásce a zločinném násilí. S přibývajícím časem některé scény vybledly jiné nikoliv. Ani dnes k filmu nemám jednoznačný názor. Je vynikající a zároveň odpuzující. Chybí zde moralizující motiv kde zlo musí být potrestano a pravděpodobně o tohle tvůrcům šlo především. ()

godspeed

tak jsem si tento film dal dnes po druhé asi po 10 letech. a zraje jako víno! ani obsahově, ani zvukově či obrazově bych neřekl, že zestárl. a ten soundtrack, to je lahůdka! celé zpracování mi připomíná noční můru, sen z kterého se probudíte a celý den se vám vrací některé hrozné obrazy a nemůžete se jich zbavit i když moc chcete. takto natočený film nemůže být brát jako oslava násilí. pokud jste si jistí, že nepatříte do partičky k micky a mallory knox. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore