Takí normálni zabijaci

• Česko Takoví normální zabijáci (viac)
USA, 1994, 118 min (Director's Cut: 122 min, Alternatívna 114 min)

Mallory nemala mnoho dôvodov, aby bola šťastná. Otec ju tyranizoval a sexuálne obťažoval a matka nepodnikala nič na jej obranu. Keď sa dievča náhodne stretlo s  Mickeym, bola z toho láska na prvý pohľad. Ešte v ten istý večer si tajne požičali auto Malloryinho otca, ten však nahlásil krádež na polícii a Mickey putoval za mreže.  Podarilo sa mu však ujsť a tak sa onedlho znovu objavil u Mallory. Jeho stretnutie s jej rodičmi malo hrôzostrašný priebeh a skončilo sa smrťou oboch z nich. Mladí milenci sa dávajú na útek a nechávajú za sebou ďalších mŕtvych. V médiách získavajú čoraz väčší priestor a polícia im je na stope...Film, ktorý vzbudil kontroverzné reakcie je predovšetkým satirou na súčasné mediálne praktiky a všadeprítomnosť násilia v spoločnosti. (RTVS)

Heroine odpad!

Musím se taky přihlásit k té malé hrstce lidí, kteří byli tímto filmem víc zklamaní a znudění, než šokovaní a fascinovaní, jak bylo zamýšleno. Je to zvláštní, protože mi obvykle bývají vrazi a extrémní násilníci ve filmech sympatičtí. Například v hororech, skoro vždycky fandím té záporné stránce. Jsou vrazi vyloženě sympatičtí (Hannibal, Dracula...), vrazi odporní (Tommy z Texaského masakru, Americké psycho, Norman Bates...) a potom jsou vrazi jednoduše nesympatičtí, kteří zabíjejí z nejasných, sobeckých důvodů, nemají žádný jasný cíl, a těm se prostě fandit nedá. Když je navíc hraje dvojka Lewis-Herrelson, které oba dva vyloženě NESNÁŠÍM, nemám sebemenší důvod s nimi sympatizovat. Celý film jsem se tady těšila, až jim někdo konečně to jejich veselé řádění zatrhne, a pošle je za katr. Jenže jsem se dočkala jenom několika rádoby uměleckých scének, několika přihlouplých úvah nad životem, několika ohavných "sexy" výstupů slečny Lewisové, a potom přišel zmatený, nerealistický a blbý závěr, kdy už jsem si jenom odpočítávala minuty, aby už to co nejrychleji skončilo. Oliver Stone u mne tedy zůstává režisérem na černé listině, a tenhle film už nikdy víc. ()

korok

Tak tohle mi vůbec nesedlo. Co to jako mělo být? Oslava a glorifikace masových vrahů? Podle zdejších komentářů se jedná o satiru. Ano, v určitých pasážích (média, demonstrace za podporu zabijáků). Nicméně jako celek na mě tak nepůsobí, spíš si říkám, že tohle vidět nějaká "méně inteligentní" individua, tak si řeknou: "jdu pro brokovnici a jdu si na ulici zastřílet po lidech, vždyť je to normální, je to ryzí, je to v každém z nás". Brak. Od odpadu to uchránila jen úvodní "sitcom" scéna a to, že jsem se na to vydržel kupodivu dokoukat až do konce. Asi proto, neboť jsem čekal na konec až milá Mallory s milým Mickeym dostanou kulku do hlavy, elektrické křeslo nebo provaz, což se bohužel nestalo. ()

GOREGASM

Oliver Stone se rochní ve své pompézní kontroverznosti a audiovizuální nesmrtelnosti. Natural Born Killers je nadživotně pocitový film, který probudí i v současném divákovi lavinu neuchopitelných emocí, a přestože odráží pouze americkou společnost, troufám si říci, že nadčasově nastavuje bolestivé zrcadlo společnosti celé naši opečovávané planety. Stoneova syrová, brutální, šokující a já nevím jaká ještě forma si podává obě ruce s jeho jedinečným talentem a kreativitou. Výsledkem je obrazově jedinečný magnet, u něhož právě vizuální hrátky spojené s mistrně vybranými songy dotvářejí cílenou výpovědní hodnotu, jakkoliv karikaturisticky některé postavy, podotýkám zcela záměrně, působí. Nezapomenutelná filmařská anarchie s jasným cílem. 100% ()

Raziel_cz

Nehledě na přetrvávající názor – scénář k tomuhle filmu nenapsal Tarantino. Respektive napsal a potom jej těžce znásilnili Stone, Veloz a Tutowski do podoby, kterou můžu zhodnotit jedině parafrází jedné z hlavních postav: "Vyjadřuje to postoj. Jenom si nejsem na sto procent jistý jaký." Že je mediální hyenismus špatný? Možná kdybych nežil ve státě, kde hlavní náplň zpráv představuje Iveta Bartošová, tak by mě to i nějak zasáhlo. Nudná záležitost, již ubíjí vizuální nekonzistence a přehrávající herci. ()

strikeman

Tarantinův scénář byl možná přepsán a věřím, že byl i původně lepší, stejně je však z celého filmu Tarantino cítit (dialogově i formálně) ... 85% ()

Folky

Tentokrát Stoneova hyperaktivní režie nedokáže vyzdvihnout průměrný scénář. U U-turn to fungovalo, ale tady je prostě hodně hluchých míst. A rozhodně se to nedá brát vážně jako satira na média, je jenom místy zábavný film. Nakonec dám čtyři, především díky Tommy Lee Jonesovy, který si vyšinutého šéfa věznice vážně užil, ale když pomyslím, co by s tím dokázal udělat Tarantino, přepadá mě smutek. ()

MickeyStuma

Námět tohoto neobvykle brutálního snímku? Dvě oběti traumatizovaného dětství se stávají psychopatickými sériovými vrahy a milovníky veřejnosti vlivem nezodpovědné prezentace masmédií. A tím je řečeno vše. Děj se týká Mickeyho a Mallory jedoucích napříč Amerikou zanechávajíc za sebou mrtvé. Jsou vnitřně tak zmatení, že nedokáží určit, zda žijí ve videohře, v televizním sitcomu či v animovaném hororovém komiksu. Vše se jim prolíná a vše vypadá jako skutečné. Řídí rozeznatelné auto, mají nekonečnou zásobu munice, postupně se stávají slavnými. Denně jsou na obrazovkách televizí, jsou na obálkách novin a časopisů a přesto zůstávají nepolapitelní. Jednoho dne je jejich vražedná pouť přeci jen nakonec přerušena a následně nastane něco, od čeho slabé povahy odvrátí oči. Prostředí věznice, moderátor se svou reality show využívajíc popularity Mickeyho a vězeňská vzpoura, při kterém nezůstane nic suchá. Psychedeličnost snímku jako celku je cíleně zásadní ke správnému uchopení stavu věci. Je to výkřik světa o pomoc, který se zbláznil. Je to cílená kritika médií oslavující svou mediální prezentací takovéto činy v zájmu své popularity a hlavně zisku. Film je tak drsnější než by se zdálo. Gore je tu skutečně více než dost. K tomu napomáhá technika flash editace crosscuttingu od barvy k černobílé, od videa k celuloidu, od virtuální reality k teroru. Oliver Stone se opět tímto trefil do černého, čímž, ostatně jako vždy, rozvířil veřejné vlny. Tímto snímkem vydává prohlášení o americké mysli a k přesvědčení si vypomáhá dvěma hodinama kaleidoskopické brutality k dosažení daného poselství. Na scénáři mimo jiné spolupracoval i Quentin Tarantino a těžko říct, jestli koncepce filmu je taková, jak si on sám představoval. Je jasné, že v jeho režii by byl film jiný i když o prezentaci brutality v jeho filmech už víme také své. Snímek je po divácké stránce těžko uchopitelný, ale svojí výpovědí je skutečně jak rána pěstí na solar. Oliver Stone je takovými snímky pověstný. Vždy dokázal každým svým počinem rozpoutat debatu. A tímto rozpoutal debatu nemalou. Film pomalu stárne, ale jeho výpověď je naopak stále živá. Známe to všichni. Někde se něco stane, někde někdo někoho přepadne, někde někdo někoho zabije a media to den co den veřejnosti předhazuje a spokojeně vydělává. V zájmu však není oběť, ale právě ten pachatel. Slovo celebrita se tímto dostalo na zcela jiný level. Film vlivem podané filozofie skutečně k velkému zamyšlení. ()

plagjoklas

zaujímavo nakrútený film. cítiť že tarantino písal scenár rovnako ako cítiť že Oliver Stone si to prerobil na svoj obraz. natočil to celkom pútavu aj keď pri scéne s indiánom som sa nudil k neprežitiu. stone ma dosť sere s tým svojím indiánskym komplexom ale to bolo našťastie jediné hluché miesto filmu. Woody je ako vždy excelentný ale julliet Lewis podla mna jednoducho nevie hrať (Jedine kde sa mi jej výkon páčil bolo From Dusk till Dawn). Tommy Lee Jones je tiež skvelý a záverečná vzbura vo veznici je jednoducho bomba. aj keď sa niekomu môže zdať príliš krvavá mne sa to páčilo. najparadoxnejšie je že za najzábavnejšiu scénu celého filmu považujem tú na súde (vystrihnutú - pôvodnú tarantinovú- je uvedená ako bonus na dvd). :) PS pre Lima: Pozri si alternatívny koniec na DVD ten sa ti asi bude páčiť viac :) ()

Yomega

Asi jsem moc úzkoprsý, ale film kde je prezentováno násilí a zabíjení jako zábava a něco co je vlastně hrozně cool nemohu ohodnotit kladně. Nelíbila se mě kamera ani hercidá se říct, že hlavní dvojička mě byla odpornáale to byl asi účel. Jediný co stojí za řeč a co bylo i celkem originální je pseudo sit com ze života Mallory a její rodiny. Tenhle film beru jako další úlet Olivera Stonea. ()

Manhattan

Kdyby film režíroval Tarantino dopadlo by to snad ještě líp, no ale budiž za tu lásku až za hrob dávám čtyři**** protože Miky a Melory jsou pár snů.(Vždycky nechváte jednoho svědka , však jo máme kameru)=Nej hláška. ()

maZSlicko

Naprosto geniální snímek.Mám rád ROMANTIKU ve filmu,podanou jakým koliv způsobem,a láska mezi Mickey a Mallory mě zasáhla jak Amorův šíp.. Režie:5* Herci:5* Woody+Juliet+R. Downey 5* Kamera:5* Hlášky:5* "Myslím na ruce na mých kozách.Myslím na tělo,pot na těle.Uplně z toho šílím." "Hey Jack,Mickey is back !" ()

dainio

Kdyby se scénář Quentina Tarantina dodržel a nebyl by protkán všemožnými změnami, tak by film jistě vyzněl úplně jinak. Takto to zůstalo jenom u příběhu. Vše ostatní si už Oliver Stone pozměnil k obrazu svému. "Takoví normální zabijáci" jsou rozhodně přelomovým filmem. Jak už mnohokrát zmiňovanou brutalitou, vizuální stránkou (černobílé záběry střídajíc s barevnými, pohledy snímané autentickou kamerou), dialogy jednotlivých postav, ukázkou drsné podoby nezávislosti a hlavně účelnou kritikou směřovanou na média, zejména na TV a pojem "reality show". Všechno to dohromady dává hlubokou myšlenku -- ať chcete, nebo ne....negativem je určitě fakt, že se filmem inspirovalo hodně vrahů (nedivím se tedy faktu, že byl snímek zakázán). Stone zkrátka natočil hodně tvrdý film, jenž v paměti diváka utkví na delší dobu. Především interview ve vězení (mezi Woody Harrelsonem a Robertem Downeyem Jr.), stojí za to. Mínusem jsou ale některé postavy, které jsou typicky "Tarantinovské" -- bohužel, zde není promakán jejich vývoj, chování apod. To by se jistě maestru Quentinovi nestalo. S kontroverzním koncem jsem se taky nějak nedokázal vypořádat. I proto snižuji hvězdičku. ()

foundation

Natural Born Killers neboli nikdy v nejakom centre môjho záujmu ale už veľmi dlho plávali tak niekde okrajovo a prečo tomu teda nedať šancu. Od filmu s takýmto titulom pod vedením Stonea som ale čakal vážne všetko možné iba nie toto. Dvojhodinový otrasne natočený videoklip ktorý postráda akýkoľvek zmysel pretože 90 percent tých, ktorým to zjavne bolo celé určené ( ak omieľam jednu vec dookola 120 minút tak už sa vážne ponúka iba jedno slovo ) to aj tak nepochopia. Tým ostatným to stačilo povedať v dvojminútovom prológu. Pozor detičky. Násilie? To sa predsa nepatrí. ()

Lucas87

Bonnie a Clyde, tarantinovského ražení v podání Stone, super herecké obsazení, parádní Tommy Lee Jones, v hodnocení volím zlatou střední cestu. ()

GlamourCat odpad!

Absolutně se nestydím dát téhle filmové klasice a oblíbenému filmu všech odpad. Celá tahle "věc" nemá žádnou filozofii, a nemá žádnou někam směřující myšlenku. Je to o dvou strašných lidech, kteří zabíjejí bez cíle a dělali by tak dál, dokud by je někdo nezastavil. Ale ani neměli nějaký cíl, co vlastně chtěli? Byli sice "jiní" než ostatní, ale čím? Proč? ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore