Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

902 10

steven spielberg, rika vam to jmeno neco? me moc ne, kazdopadne schindleruv seznam od tohoto zcela neznameho rezisera je kupodivu docela dobry film, ktery se bohuzel v zaveru ponekud zvrhava (nebudu rikat v co. zarekl jsem se, ze omezim vyskyt slov jako pateticka nuda a frustrujici podivana). snad si na to mr. spielberg da priste trochu pozor, je to stale jeste mlady a nezkuseny reziser. ()

Ištván87

Dokonalost nemusí nikdo komentovat. Ta si vystačí sama. Ač film s ústřední postavou zachází v rámci historické věrnosti více než volně a dodnes existují nesrovnalosti, film to v žádném případě nedělá horším. ()

veru_needy

Hodně silný reálně filmový zážitek. Bezesporu skvěle natočené dílo o nacistovi, který za války zachránil před jistou smrtí mnoho Židů, když je odvezl z koncentračního tábora a místo toho je zaměstnal ve svém podniku. Dnes se ukazuje, že jeho snaha možná nebyla až tak nezištná, ale na konečném vyznění věci to už málo co změní. Hlavní jsou lidé, kteří díky němu zůstali naživu; a za ně si Oskar Schindler hold, složený tímto hluboce humanistickým dílem, určitě zaslouží. - "Power is when we have every justification to kill and we don't." ()

Bauer

Nemám rád černobíly filmy ale tohle miluju. Ralph Fiennes hrál asi ze všech nejlíp.Hudba byla výborná a ten konec mně rozbrečel.Vynikajcí film!!!!!!! ()

becki_tu

Na Schindlerově seznamu jsem se obával především jeho délky a toho, že bude zbytečně tlačit na city. Ani jedno, ani druhé. Spielbergovo vrcholné dílo má především funkci citlivé výpovědi o holocaustu, lidských hodnotách a o člověku, který měl tu moc a vůli změnit osudy několika stovkám lidí. Velmi silný film, u něhož není mrazení v zádech a děs v očích neobvyklý jev. Filmový klenot. Nic víc nemá cenu dodávat. Hluboce smekám před Stevenem Spielbergem a Schindlerův seznam bez váhání řadím mezi své Top filmy. ()

luka4615

Až po několika letech a několika projekcích jsem se rozhodl o tomto filmu něco napsat. Schindler's List je alespoň z mého úhlu pohledu filmem, který plně doceníte až s odstupem času. Spielberg totiž natočil rozmáchlou epickou epopej, která je protkaná fenomenálními hereckými výkony. Celkový dojem z celého filmu navíc umocňuje černobílé spektrum do které je celý film zahalen, což zvolenému tématu dodává na patřičném důrazu. Nepamatuji si, kdy naposledy mě při skončení filmu s podobným tématem ovládl nevýslovný vztek a zoufalství nad příkořími, která se děla Židovskému národu v oněch časech. I tento atribut značí výborně odvedenou práci a zasloužené místo v síni filmových legend. A i když je film starý jako já, doufám, že tu bude i nadále jako memento všech padlých a jako důkaz toho, že lidskou morálku a ducha nelze jen tak zlomit. Zvláštní místo v mém komentáři si vysloužil Liam Neeson, jehož herecký projev je jednoduše geniální. Obvzláště mi utkvěla v mysli scéna, kdy Oscar Schindler vzlyká, že za zlatý odznak mohl vykoupit jednoho dalšího člověka. „This pin. Two people. This is gold. Two more people. He would have given me two for it, at least one. One more person. A person, Stern. For this.“ ()

mm13

Legenda o Oskarovi Schindlerovi a pekný film o holokauste. Ale nech. Tá myšlienka nemá falošné podtóny, apel nelezie krkom a hlavne všetci sme to, vtedy ešte "tomu nášmu" Spielbergovi zo srdca priali a boli na jeho oscarový úspech pyšnejší, než on sám. Bol to triumf. Dnes je veľa vecí inak, ale tak prečo popierať? ()

Lucasion

Schindlerův seznam je příběh, který mapuje události v Polském Krakově od roku 1939 až po skončení války v roce 1945. I když má film přes tři hodiny, tak po skončení musím říct, že to je vlastně i oprávněné. Všechny aspekty filmu jsou důležité. V černobílém provedení se jedná o téměř hraný dokument o muži, který utratil všechny své peníze pro záchranu tisíc životů. Liam Neeson jako Oskar Schindler předvádí Oscarový výkon. Ralph Fiennes se položil do bestiální role generála SS. Po vzoru American History X (1998) se jedná o absolutní devastaci lidských hranic, emocí a životů. Těžko by nějaký film překonal Schindlerův seznam v zobrazení zla, nenávisti a neskutečně krutém nelidském zacházení. Vyhlazování ghetta, popel ve vzduchu, Osvětim, popravy židů. Vše vyobrazeno s realistickým podtextem. Vše navíc umocňuje nebarevné provedení jako v již zmiňovaném filmu z roku 1998. Oskar Schindler získal továrnu, vydělal peníze, aby následně koupil přes tisíc židovských rodin, které chtěl dopravit do bezpečí Československa. Jeden ze dvou vlaků ovšem skončí v Osvětimi. Následná půl hodina je velmi děsivou a i napínavou podívanou. Na to, že film vyobrazuje zrůdnost války v nejsyrovější podobě, bych přesto řekl, že se jedná o film, který by měl alespoň jednou vidět každý. Záměrně říkám jednou, protože ač je film výborně natočený, tak přesto se jedná o film tak neskutečně depresivní a silný, že mě osobně ho stačí vidět jednou. (85 %) ()

EXpenza

Neskutečný film,do kterého jsem byl vtažen duševně i pocitově. Párkrát za film jsem si musel zavřít pusu a utřít slinu,protože je to velkolepé Spielbergovské dílo na které nic nemá!! ()

Handle

Schindlerův seznam je filmařsky opravdu výborný, ovšem že by mě celé tři hodiny dokázal udržet bezhybně u obrazovky, to teda ani náhodou. Vzhledem k námětu a takové chvále jsem prostě čekal emotivní bombu, ale že by mě to dostalo více než jiné válečné filmy se říct nedá. Rozhodně bych si nedovolil říct, že je to v nějakém ohledu špatný film, ale musím říct, že jsem od něj opravdu čekal víc. ()

hendrich6

Tak jsem viděl nejdelší film svého života a vůbec těchto 3 hodin a kousek nelituju.Liam Neeson mi byl v hlavní roli velmi sympatický a opět se mi líbilo,že to bylo natočeno podle skutečné údálosti.Přesto,že nemám příliš v lásce čistá dramata,tak mě tento film dojal.Hudba,která ve filmu byla se tam hodila a i Ralph Fiennes byl velmi dobrý.Rozhodně nemohu dát méně než 90 % ()

Pepy

Také díky tomuto snímku se dostal Steven Spielberg do mojí TOP10 režisérů. Na začátku se toho moc nedozvíme, ale vzhledem k tomu, že je to tříhodinový film, tak se všechno vyhrotí v půli a pak už víme o co tam běží. Skvělé dramatické a herecké podání Liam Neeson a Ralph Fiennes, konkrétně Ralph, který si zahrál německého důstojníka jestli se nepletu na výbornou. Výborná válečná atmosféra z doby, do které by se asi nikdo nechtěl podívat. Je to smůla, ale takto to v životě chodilo a tenhle film nám to jenom dokazuje. No jinak nezapomenutelné dílo, které se musí ocenit 100%! ()

Genero

Pan Špilberk natočil skvělý film, syrový a brutální. Na druhou stranu všechno asi není úplně tak, jak je v něm ukázáno. Schindler v Liamově podání je takový buržoazní Mirek Dušín, sice občas popije, cigaretku vykouří a za cizí sukní se ohlédne, ke svým židovským zaměstancům je však vlídný a jeho jednání a pohnutky jsou zcela korektní. Ale no tak... Tento poněkud zrůžovělý portrét páně Schindlera vyvažuje do normálu Ralph jako slizký, psychopatický a krutý nácek Amon Goeth, který za svůj výkon ne nadarmo obdržel Oscara. Zajímalo by mě, kolik piv a utopenců padlo na ten krásně odporný pupek, kterým se Ralphova postava přímo vyznačuje. Na první pokoukání jsem byl nadšený a řičel Bravo! , jako zanícenému hnidopichovi mé nadšení již při druhé domácí projekci poněkud opadlo, Liamova teatrální lítost na konci filmu, že nezachránil více lidí, mě trochu hýbala žlučí, naštěstí přišlo Ralphovo rozloučení Heil Hitler! než se zhoupl na provazu , takže stejně pod 4* jít nemůžu. ()

ScarPoul

Pozerať ten film po takom čase a v rámci toho, čo sa deje v súčasnosti, vytvára akúsi pachuť smútku, ktorá systematicky rezonuje skrz silné obrazy zúfalstva a strachu, akými je celý snímok popretkávaný. Je veľmi zaujímavé vidieť, že tie citlivé a osobné témy rezonujú u režisérov najsilnejšie. A ak by sme si dakedy sadli a rozprávali sa o význame, aký mal Spielberg, ako tvorca pre film ako taký, tak tam mimo jeho dobrodružných spektáklov určite zaradíme tento film. Silné takmer vo všetkom. Od hudby, cez hercov, až po myšlienku. 90. roky boli celkovo k filmovému žánru zhovievavé. A bolo jedno či sa jednalo o western, sci-fi, akčný film alebo drámu. Schindlerov list je smutným ohliadnutím sa za hrôzou, aká kedysi postihla svet. A o ľudskosti, ktorá sa prejavila u človeka, ktorému išlo úplne na začiatku o peniaze. Jeden z najsilnejších filmov s touto témou. Je dobré si takéto filmy pripomínať. Aj napriek tomu o čom vypovedajú totiž zvyknú rezonovať nádejou. A tej je občas málo. ()

HateBreeder

Spielberg si odskočil z filmováni Jurského parku, aby natočil pravděpodobně jeho nejlepší film, film tak silný, jako byly osudy židovských vězňů, prožívajících peklo, které si nikdo z nás nedovede, nebo nechce ani představit. Volba černobílého formátu byla jistě dobrá věc, člověka to ještě přiblížilo k ději, pohled mu nesklouzával kam neměl a nic ho nevyrušovalo. Ve filmu je pouze jedna výjimka, která nesplňuje normu jen dvou barev. Mnozí herci zde zahráli svou životní roli. Liam Neeson předvedl výkon, na který se nezapomíná, to samé Ralph Fiennes a nebo Ben Kingsley. Všichni se snažili dostat ze sebe to nejlepší, a pomoci tak Spielbergovi v realizaci jeho snu. Film obsahuje skutečně velké množství silných scén, jako třeba odklízení těl mrtvých židů, nebo rozhovor Oskara a Amona ohledně osudu židovské dívky, ale takových scén je ve filmu plno. Spielberg podal film značně naturalisticky ale byl tím pádem i dost reálný a člověku přibližoval tu hrůzu, která se děla za ploty koncentračních a pracovních táborů. Já sem Schindlerův seznam viděl dost pozdě, téměř 12 let od vzniku a když se ke mně konečně dostal, vyrazil mi dech. Spielberg natočil tento film, aby tak vzdal holt milionům mrtvým židům a zároveň aby všem dokázal, že umí natočit i filmy jiného žánru než E.T., Čelisti nebo Jurský park. ()

PROROK14

Tak toto je film s veľkým F. Tlieskam Stevenovi Spielbergovi. Schindlerov zoznam je ozaj veľmi hodnotný film o človeku, ktorý pomáhla židom v koncentračných táboroch a napriek všetkému riziku sa ich snažil zachrániť čo najviac. 3 hodiny mi tentoraz nevadili ani trochu lebo tak dobrý film ako je toto sa vidí len málokedy a každý by sa mal zamyslieť a popremýšľať nad krutosťou nemcov v 2. svetovej vojne. Bolo to nutné? ()

BoPo

Z každej strany sa na tento film znášajú oslavné recenzie. Musím uznať, že je to výnimočný film. Ale mojím top favoritom nie je. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)