Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

Fr

rok 2054. v tomto roce skončil experiment PREKRIM. představte si svět bez vražd. to vše díky tušitelům, kteří vidí vraždu dřív, než je spáchána. a každý se může na PREKRIM spolehnout. ano? ,,opatrně náčelníku, kdo se hrabe v minulosti, ušpiní se!" je-li něco dokonalé, tak to musí být propracované. a to minority report je. díky spielbergovi a taky cruisovi. je libo net salón a splnit si svoje fantazie? špivouci. blitkopušky. scénář nás nutí přemýšlet. o tom, když jsme přesvědčeni, že něco neuděláme,tak to neuděláme ani v případě, když udělat to je tak lidské. dokázali by jste zabít člověka? vážně ne? akce, fantastično, napětí. pasáž, když agáta ,,vypráví" andertonovi před jeho zatčením se dá sledovat se zatajeným dechem. stotožnění se shrdinou, když po operaci jedl z ledničky ,,toust" (můj žaludek trpěl), když vzpomínal na syna, když... spielbergova nekatastrofická vize budoucnosti mě chytla. nejen pro fantastično. ()

Dever

Soundtrack John Williams: 1. Minority Report ,2. "Can You See?" ,3. Pre-Crime To The Rescue ,4. Sean And Lara ,5. Spyders ,6. The Greenhouse Effect ,7. Eye-Dentiscan ,8. Everybody Runs! ,9. Sean's Theme ,10. Anderton's Great Escape ,11. Dr. Eddie And Miss Van Eych ,12. Visions Of Anne Lively ,13. Leo Crow.The Confrontation ,14. "Sean" By Agatha ,15. Psychic Truth And Finale ,16. A New Beginning , ()

tron

Na MINORITY REPORT je radosť pozerať (takže sa mi zdá dosť zbytočné riešiť, či je to za IOO%, alebo "len" za 80%, proste je to špičkový akčný sci-fi triler s vlastnou hlavou, víziou a jasným smerovaním). Napriek niekoľkým drobným detailom: niektorí hovoria, že drhne logika, mne prekážala skôr strata tempa od chvíle, čo opustíme hotelovú izbu. Stevena Spielberga a spol. (ILM, John Williams, Janusz Kaminski atď.) to však netrápi a všetci pekne krásne túrujú motor čo to dá: výborná „realistická“ futuristická stránka veci (režisérovou podmienkou bolo vytvoriť iba veci, ktoré by o niekoľko desaťročí teoreticky mohli fungovať), špičkové technické prevedenie, strhujúci scenár (plný nezabudnuteľných scén - bazén, pavúky, oko), skvelé herecké obsadenie (Cruise, Farrell, Max von Sydow, Mortonová), úžasný nápad s predpovedaním budúcnosti a úchvatná daždivá noir atmosféra. Publikom bolo nadšené, snímka s rozpočtom 102 miliónvo dolárov celosvetovo trhla 358. Kino Považan NMnV 2002 ()

JFL

[SPOILER, nebo možná taky jen mylný menšinový záznam] ____ Paradox "Minority Report" spočívá v tom, že jsme natolik uvyklí na hollywoodsky kýčovité konce, že nás spíš jen pobaví či otráví, než aby nás svou schematičností a klišovitostí vedly k jejich zpochybnění. Jak nasvědčují recenze a ohlasy, tak většina lidí nad závěrem Spielbergova filmu jen mávne rukou, že to je prostě typický mainstream s hranami zahlazenými do totálně konformní unylosti podložené scenáristickými berličkami. Co ale když nás hladké rozuzlení a cukrkandlové finále má naopak urážet a provokovat? Třeba začneme zpochybňovat závěrečný záběr idylky s chatou a traktorem jako okatě iluzorní. Možná si uvědomíme, že závěrečných 20 minut filmu má jiné svícení a barevnou paletu než předchozí dvě hodiny. Obzvláště obsesivní diváci pak můžou hledat deset rozdílů ve výpravě či kostýmech oněch závěrečných pasáží a jejich dřívějších vyobrazeních. Vážně jsme si mysleli, že by se Spielberg nechal zahanbit a jako naprosto jediný by předlohu od mistra paranoidní sci-fi adaptoval do podoby tupé úlitby domnělému většinovému publiku? Jen prostě na rozdíl od "Total Recall" tentokrát nedostaneme hezky pod nos naservírované doslovné konstatování, že tu možná něco nesedí. Zde je naopak ono znejistění mnohonásobně subtilnější, protože se nositelem dickovského twistu stává vědomě aplikovaná hollywoodská krotkost, naivita a schematičnost. Ostatně mělo by nás trknout i to, že naivní finále nápadně nelícuje s bizarností mnohých předchozí pasáží. Ale třeba zase přítomnost těchto výstřelků po boku ukázkově hladkých žánrových pasáží nás nasměruje k dalšímu zpochybňování. Co když se hrdina, a s ním film samotný, nenechal jen ukolébat do splněného snu v Úložně, ale už mnohem dříve se odpoutal od "reality" a dal před ní přednost vylepšené pohodě drog? Každopádně Spielberg natočil fantastický a řemeslně fascinující biják, který možná dokonce ještě víc než ostatní sci-fi vyprávění zůstává odkázaný na ochotu diváků přistoupit na zdejší pravidla a přestat zpochybňovat, nýbrž se naopak nechat unášet předkládanými motivy a myšlenkami. ()

B!shop

Tak po druhym skouknuti a minimalnim ocekavani, se mi tenhle film libil. A i kdyz je film hlavne sci-fi, porad ma velice inteligentni a skvele promakanej dej s nekolika zajimavejma zvratama. Navic, i kdyz by se delka zdala prehnana, diky skoro neustaly akci, film ani na chvily nenudi, jen posledni pul hodina je uz trochu protahovana, ale rek bych, ze i konec je zvladnutej slusne. Ale aby si nekdo nepredstavoval nejakou akci ve stylu Michaela Baye, jde tu hlavne o Cruisovo utikani. A do toho vseho jeste velmi vhodne zvolena hudba, perfektni kamera a skvely triky. Herci jsou super, Cruise hraje vyborne a Farrell mu zdatne sekunduje, ale nejvic me stejne zaujal Peter Stormare, ve svym zhruba peti minutovym vystupu. Muzu s klidem tenhle film oznacit za perfektni sci-fi. ()

emma53

Mně se tam v každém případě líbilo to nádherné červené autíčko, odpočinula jsem si akorát ve skleníku, jinak to byla super jízda se skvělými herci, Tomem Cruisem (to byla kondička) a Colinem Farellem. Tušitelky bych nechala klidně někde na Maledivách, ať si dáchnou, člověk nemusí přece vědět úplně všechno i když byly původně zamýšlené k práci pro dobro lidstva. Takže můj mozkový systém všechny informace zpracoval, sice nedokonale, ale přece a došel k lepší čtyřce. Mám holt málo sci-fi nakoukáno. Viděno v rámci Season Challenge Tour. ()

movie

Téměř výborný Spielberg. Dávám jen čtyři hvězdičky s tím, že se mi nelíbil druhý plán ve scénáři a že se v brzké době na film podívám ještě jednou, a uvidím, jestli u hodnocení zůstanu nebo ho posunu ještě o něco výš. Každopádně špičková zábava - technicky i herecky bez chyby. ()

monolog

Přemýšlel jsem, jestli dát tři nebo čtyři, ale špatný konec jsem nakonec přestal vnímat. Spielberg se tentokrát opravdu vytáhl. Už jsem ani nevěřil, že by se mi od něj něco opravdu líbilo a ejhle, Minority Report. Pravda, mnoha svým nešvarům se nevyhnul ani při té lepší části tohoto filmu (prvních 100 minut). Mezi jeho nešvary podle mě patří ta neuvěřitelná přetechnizovanost a změna lidstva za ubohých padesát let, to jeho futuristické hračičkovství, který je nakonec naprosto nevyužitý a vlastně pro film i zbytečný. Za padesát let celej Washington nikdo od základu nepřestaví. Náš svět nejspíš bude i nadále, jako ostatně vždycky, spíše smíšeninou mnoha různých stylů, doslova patlaninou tisíců barev a ne velkou jednobarevnou šmouhou unifikovaných obytných jednotek. Největším problémem celýho filmu je opět zbytečný a nevěrohodný happyend a navíc docela snadno předvídatelný. Nebýt jej, dal bych Spielbergovi první plný hodnocení a dokonce bych MR bral jako SF klasiku a to jen pár let po vzniku. Jenže k té klasice chybí opravdu úderný závěr, nějaká vymyšlená pointa, špek, něco, co by tam dal Dick, ale ne Spielberg. Trvalé snímání přes tmavé filtry dodává budoucnosti jistou pošmournost a filmu atmosféru nepříliš světlých zítřků. Ale atmosféru Dicka tu moc nehledejte. Jeho paranodní strach před sledováním, strach, že každý je agent, že agentem může být i sto let mrtvá babička, jeho nedůvěra vůči nikomu kromě sebe sama, to tu prostě není. Ale i tak se tentokrát Spielberg vycajchnoval. Chtělo by to, aby měl taky nějakou paní Hitchcockovou (jako Alfréd), která by mu řekla, že tohle do oběhu pustit nemůže, že Vivien Leigh v té sprchové scéně mrká a to ve chvíli, kdy mrkat prostě už nemůže. Jenže nikoho takovýho asi nemá a tak ten konec kvalit Hitchových konců nedosahuje. Pokud opravdu hutnou dickovku, tak toto ()

Boss321

Úžasné sci-fi s velice originálním a nápaditým příběhem, které stvořil kdo jiný než génius Steven Spielberg. I Tom Cruise, kterého jsem nikdy moc nemusel se mi tady velmi líbil a dokonale mi sem zapadl. Za zmínku určitě ještě stojí výkony Colina Farrella, Samanthy Morton a Maxe von Sydowa. Řekl bych, že za pár let to nikdo nezazve jinak než kultovní snímek, pro mě osobně to již kultovní je. Kdo ještě neviděl měl by hodně rychle napravit. ()

Jara.Cimrman.jr

"Mám vás rád, šéfe, vždycky jste byl na mě hodnej. Tak vám dám dvě minuty, než zapnu alarm." Zatýkat zločince ještě před spácháním činu je prozíravá metoda. Už se dost těším na to, až bude zavedena v praxi, přičemž mě někdo zatkne a odsoudí dřív, než mě napadne spáchat zločin. Mě ovšem bavila myšlenka, že by pachatelem měl být ten, který chrání systém. To pak nezbývá než sám sebe brutálně zatknout nebo utíkat. Ovšem prchat ve světě přeplácaným senzory není jednoduchý a spojování útržků informací v brilantní dedukci stojí určitou námahu, ale polehávání u obrazovky za lehkýho vrnění mozkových závitů je při projekci tohoto snímku docela dost příjemná záležitost. ()

EdaS

Závěr mi přišel opravdu moc překombinovaný a taky jsem čekal trošku větší "dusno a temno". Ale po opětovném zhlédnutí s odstupem více než půl roku od premiery a při srovnání s jinými "peckami" (Matrix Reloaded) opravdu méně než pět hvězd dát nemohu. ()

H34D

Svého času jsem považoval Minority Report za film, který nejlépe přibližuje vizi utopické budoucnosti a to jak obrazově, co se mizanscén týče, tak vskutku zajímavým dějem, jež je postaven na brilantním námětu pro kriminálku. Nyní pro mě Minority Report představuje především vyšperkovaný inteligentní blockbuster, který tak nějak "má všechno", co mít má. Pochválit musím ještě unikátní atmosféru, která kombinuje temný futurismus a emocionálně zabarvené momenty, které zde vyzní mnohem líp, než standardní Spielbergův patos. 9/10 ()

xxmartinxx

Jeden ze silnějších Spielbergových kousků. Cruise se sem ale nehodí a já bych ocenil charismatičtějšího hrdinu. Jinak záměrná sterilita nezačala nudit, což je rozhodně klad. ()

Skejpr

Steven Spielberg v životní formě, Tom Cruise v jedné z nejlepších rolí svého života, ve výsledku výborné sci-fi říznuté noirem, na které se i přes pár chybiček nezapomíná. ()

Shit

Vynikající sci-fi, Spielberg zase dokázal jak úžasný je režisér a že na co sáhne to se mu podaří a to bez výjmky platí i o tomhle. Film má pro Spielberga netypický strhující tempo se spoustou skvělý akce, který vévodí Tom Cruise, ten je zase jako obvykle skvělej a to celý je podporovaný téměr bezchybnými triky. Co se týče ostaních herců, tak parádně padnou do svých rolí, hlavně Colin Farrell se skvěle hodí do své role a všichni předvádí svoje nejlepší výkony A ještě aby toho nebylo málo, tak příběh je výborně propracovanej s několika dějovými zvraty a mě ještě dokázal zaujmout svou originalitou. Pro mě to je jedno z nejlepších scifi a je to podle mě i daleko lepší než tolik přeceňovaný Blade runner ()

flanker.27

Jojo, kdyby bylo aspoň každé druhé scifi takhle dobře vymyšleno a natočeno, hned by bylo na světě líp. Rychlý rozjezd, vysvětlení pravidel, problém, útěk - to všechno už tu v nějaké formě bylo, jde tedy o to, jak věci podat. Spielbergovi, jemuž pomohla kvalitní předloha, se to povedlo (téměř) dokonale. Mám docela rád utíkací akce ve stylu Uprchlíka, pokud se netopí v přepálené akci jako u nejmenovaného "akčního krále" a škody při honičce vzniklé nejsou větší, než ty, co hrozí. Rovněž výprava filmu nepůsobí uměle, je přirozená a životaschopná, některé srandičky mě fakt dostaly (reklamy oslovující vás jménem, virtuální místnosti pro odreagování). Škoda jen, že se velký Spielberg neoprostí od představy velkého konce. Kdyby film skončil v jistém momentě (asi víte kdy), dal bych bez váhání *****. ()

Morien

Ach, to jsou dilemata. Celou dobu si říkám, co mi na tom filmu nehraje. A už jsem na to přišla. Látka je dobrá. Ten koncept je zajímavý a dilemata o svobodě volby, soukromí a právu na to býti člověkem jsou fascinující. A to jsou většinou elementy, které pocházejí z původní povídky. A naopak většina toho, co tomu přidal Hollywood, připomíná svou strukturou i symbolickou chutí spíš shnilou ledničku v operačním bytě Petera Stormarea. Spousta retardačních honiček, u kterých spíš čekám, až skončí, než že bych si je užívala. Spousta přidaných linek a spiknutí, které jednoduchý a mocný příběh zdánlivě zesložiťují, ale ve skutečnosti spíš zplošťují a zbanálňují. Nastavovaný konec je rovněž políčkem do tváře diváka. Ale co je úplně nejhorší, tak to je prosím Tom Cruise. Nepatřím k jeho věrným nenáviditelům, naopak věřím, že ve správné roli může být velmi dobrý (Interview s upírem, Magnolia, Narozen 4. července). Ale zfetovaný unavený policajt s traumatem z minulosti opravdu není jeho šálkem kávy. Ale jakože vážně vůbec není, prostě ne. Naopak Samantha Morton se mi hodně líbila, pamatuji si, že ve sladkém období puberty jsem chtěla být jako ona. Další malé bezvýznamné plus ode mě film dostává za vizi světa plného personalizovaných reklam. ()

choze

Spielberg zpátky ve svém žánru s Kaminskim po ruce opět čaruje a připisuje si další sci-fi klasiku. Oceňuju hlavně to hororové ladění mnohých scén, počínaje vizemi vražd, přes rozhovor s lehce pomatenou matkou PreCrimu, až po operaci očí nevypočitatelným úchylem Peterem Stormarem. Vizuálně samozřejmě pecka, nápaditá je jak vize blízké budoucnosti plná fajn udělátek (monitor s klávesnicí, špivouci), tak akce (únik na vertikální dálnici, honička s jetpacky, bitka ve smontovávaném autě), jen ten jinak promakaný scénář s dráždivou premisou je dost průhledný (neříkejte, že jste nepředvídali, proč Anderton zabije Lea, nebo kdo za tím vším stojí). A občasné samoúčelné exhibice, jako když Agatha předvídá budoucnost za pochodu (nemá náhodou vidět jen vraždy?). Každopádně jedno z nej filmových sci-fi. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz