Minority Report

• Česko Minority Report (viac)
Sci-Fi / Akčný / Thriller / Mysteriózny
USA, 2002, 145 min (Alternatívna 140 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Predloha:

Philip K. Dick (poviedka)

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow, Patrick Kilpatrick, Kathryn Morris, Lois Smith, Peter Stormare, Jessica Capshaw, Tim Blake Nelson (viac)

Je rok 2054 a vina je trestaná skôr, ako dôjde k samotnému zločinu. Elitná jednotka Ministerstva spravodlivosti s pomocou jasnovidcov, ktorí dokážu určiť páchateľov, zabraňuje zločinom. Jej veliteľ John Anderton vôbec nepochybuje o svojej práci, až kým sa sám nestane hlavným podozrivým... (RTVS)

Schlierkamp

Americké scifi, jež se odehrává v roce 2054 a kdy je vynalezen způsob, jak zbavit svět vražd. Společnost PreKrim totiž vlastní tři chronickým spánkem trpící vědmy, neomylně v budoucnu tušící každý těžký zločin a mohou tak před ním varovat a zabránit mu. Velitel úderné jednotky PreKrimu John Anderton však brzy na vlastní kůži pozná, že tento dokonalý systém se dá snadno zneužít pro eliminaci nepohodlných osob. V hlavní roli velitele Andertona, postiženého tragedií v rodině, se objevil T. Cruise, jenž musel často svádět nejen slovní potyčky s neústupným kontrolorem z ministerstva C. Farrellem. V roli majitele a zakladatele systému potírajícího kriminalitu se představil M. von Sydow. Spielbergova Minority report, neboli menšinová zpráva od jednoho ze tří jasnovidců, jež byla důležitá pro Andertonovu obhajobu, je velmi dobře, jak myšlenkou, tak vizuálně, natočené uvěřitelné scifi, přičemž oceňuji absenci přehnaných a často zbytečných futuristických prvků na efekt. ()

ludva10

Inteligentní sci-fi s propracovaným dějem a výbornými hereckými výkony v čele s Tomem Cruisem a Colinem Farrellem. Ač jsem tento film vyděl snad 30x, vždy se na něj podívám rád znovu. Za mne naprostá bomba. ()

Hpatrik

No za tři, ale s odřenýma ušima. Nemám ani tolik problém se slabším castingem (arogantní Farrel, nevýrazný Cruise) do jisté míry předvídatelným dějem, ale hlavně v děravém scénáři, ve kterém je celkem dost nelogičností, kdy chování postav a realita futuristické budoucnosti často nedává smysl. Samotná vize budoucnosti v podání tvůrců je z samozřejmě dnešního pohledu hodně úsměvná, i když nevím co bylo převzato s povídky a co ne. Williamsova hudba je nevýrazná a asi jeho vůbec nejslabší, a totéž platí i o samotném Spielbergovi, protože tohle je pro mě jeden z jeho nejslabších filmů nového milénia. ()

KafuR

3,5*. Zajímavý, i když nedotažený námět, který občas s postavami zachází jako s hlupáky, a navíc s látkou do značné míry zpracovanou po americku (kdyby každou vraždu zachraňovali v poslední sekundě, určitě by jim za těch šest let nic neuteklo). Scénář se tu snaží překvapovat a tam zase sází na jistotu, ovšem nabízí se otázka, jestli se mu ta předvídatelnost přece jen podařila zhatit. S p(r)ominutím těchto nedostatků se člověku ale i tak dostává řemeselně zručného postupného rozřešování záhadného mystéria kolem hlavní postavy a systému, který byl neomylný, takže přepálená stopáž nedělá takové problémy, jak se může na první pohled zdát. ()

Stíba

Nakonec asi trochu přitlačím a dám 5*, protože je to fakt nevídaně inteligentně natočené sci-fi, které mi do hlavy neustálo kladlo otázky a nutilo mě přemýšlet. Cruise skvělý ale ostatní kolem něj jsou jen figurky, což malinko vadilo ale nic zásadního. ()

kondor77

S předlohou (četl jsem ji) to má společné jen ústřední ideu, jinak si film jde svou cestou. A kráčí po ní sebejistě vstříc silným čtyřem hvězdičkám. ()

Vabr

Pobyt v nemocnici mi od mých spolubydlících přinesl spousty filmových, seriálových a knižních typů, tak jdeme na první z nich. Nápad naprosto geniální - jako vystřižený z epizody Black Mirror, velkolepý, tajemný, jelikož dochází ke hrátkám s časem. Tom Cruise coby akční hvězda ručí za standardy a celkové hodnocení jakbysmet. Avšak první přešlap nastává již hned v dobovém zasazení, protože takto rok 2054 opravdu vypadat nebude! Co to docela omlouvá je však autor a jeho předloha pocházející z roku 1956. Bohužel jde z celku cítit silný dvoutisícovkový nádech po přehnaných sci-fi prvcích, nevkusné komedii a divných postavách, jejichž rozmluvy i vzhled je nadmíru absurdní. To vše mně drnkalo na nervy a totéž i příběh, který nabíral zvláštních obratů a nakonec pár málo nelogických rozhodnutí hlavního hrdiny. Proto jsem byl připraven hodnotit dvěma hvězdami, ale samotný závěr s odhalením si u mě překvapivě spravil svou reputaci. Líbí se mi vyústění vedlejší tajemné vraždy, bohužel její náznaky, průběh a řešení byly ve filmu odstrčeny na vedlejší kolej, navíc zezačátku působila spíš jako zbytečný prvek filmu, že jsme ji nemohli tolik sledovat a zkoumat ji. Vyhodnocení: Škoda, nápad je to rozhodně libový. Z Black Mirror rád doporučím Hated in the Nation ()

Odpadlik

Tak tenhle film se mi moc líbil. Mám rád inteligentní detektivní hru s divákem a také se docela rád podívám na dobře natočenou visuální podívanou a tenhle film oboje splňuje. Příjemným překvapením je pro mě určitě civilní výkon Toma Cruise, ale ani ostatní herci nezůstávají stranou, určitě bych vyzdvihl Colina Farella a také Samanthu Mortonovou v nelehké roli "Tušitelky" Agáthy. A proč nedávám 5 hvězdiček? Přece jen jedna nelogická scéna mi nejde do hlavy - abych nic neprozradil, tak pro zasvěcené: proč jedna z postav říká "ty si teď myslíš že tušitelé uvidí vraždu předem, ale to se mýlíš" (nebo tak něco) a vzápětí vystřelí. Ale proč by to sakra neměli vidět? Protože zrovna nebyly kompletní? Ale ostatní to přeci mohli vidět ... tohle nebylo podle mého zrovna dobře vysvětlené, ale přesto je to výborný film. ()

Titus

Velmi mi to připomnělo Blade Runner. Je vidět, že jde o filmovou adaptaci P. K. Dicka. Fakt bezva Tom Cruise a ta hudba...! ()

FantomASS

Rozuzlenie som rozlustil predcasne, ale to nevycitam. Mohol by som vycitat snad slabsiu poslednu polhodinku, na ktorej si tvorcovia mohli dat viac zalezat. Mali tam dat daky alternative ending radsej. Ale takmer dve hodiny pred tym je ten film tak excelentny, ze mu to staci na plny pocet. No dobre, tak teda 4,5* ()

fandalehy

Pro mě nejlepší prácička Spielberga a Cruise za posldeních 10 let. Napínavé scifi z busoucnosti se spoustou zvratů a akčních scén. Zkrátka akční scifák jak má být. ()

jda23

Nieco tam chybalo, dokonca viac ako v A.I.(tha bola paradna po pribehovej stranke a vision parts - vzhľad filmu/obrazu). Asi detainejšie poňatie akcíí a dojmu, možno aj narýchlo. Základy su vysoko-postavené, ťažko ho zabit ! Cruise uteká, všetci napokon ! Krásne zlo ožilo. Ide o najmenej podobnú réžiu Mr. Spelba. gJ možno inokedy ()

Sosak

Spielberg sci-fi sice umí, ale tady to moc nepředvedl. Možná to bylo částečně i účastí nesympatického Cruise, ale hlavně to byla celkem nuda. i když řada náúpadů tam byla svěží a scénář ke konci ukázal, že není tak tupý, jak by se zdálo, tak stejně celý film působil sterilně a moc mě nebavil. Znovy bych se na to asi nekouknul, páč to prostě občas byla nuda. ()

Charpy

Vynikající sci-fi z blízké budoucnosti okořeněno výkonem Toma Cruise. Líbí se mi ta stmosféra ekologicko-moderníh světa. Spielbergova preciznost a know how ''jak na diváka'' je nezaměnitelná. Ale v tomto filmu je něco hlubšího než příběha zpracování, že by poselství? ()

BLADER

Film, ktorý je jednoducho povedané popcorn, ale zároveň obstojí aj ako celkom seriózna zábava. Samozrejme, keď nehľadím na to, že je to sci-fi. Atmosféra funguje na výbornú a, a... Spielberg ukázal, že natočiť zlý film nedokáže. A to je len a len dobre. ()

Zevon

I mistr tesař se někdy utne. Vzhledem k informacím, které jsem zaslech a ke Spielbergovi a jeho vztahu k fašistům jsem čekal spíš orwellovský film. I tak je námět dobrý, dobrá práce a spousta hezkých efektů, bohužel trochu zmatený a pro mne kostrbatý děj ústí do splácaně působícího závěru. Nechci být falešným prorokem, ale asi se pokračování jen tak nedočkáme, alespoň od stejného režiséra ne. ()

Veseldaa.!

Bezkonkurenčně jeden z nejlepších novodobějších sci-fi kriminálních thrillerů. Bezchybně napsaný příběh, dotažený v režii Pana Velkého. Jak už jsem u Spielberga zvyklí, musíme očekávat nějaké ty happyendy a rodinné hodnoty, které si ani v tomto filmu neodpustil. Ale vem to čert. Tak inteligentní, skvěle obsazené sci-fi dílko tu dlouho nebylo! ()

dessa

V době, kdy není třeba monitor k počítači, kdy existujou reklamy implantované téměř do mozku, předpovídá se budoucnost, tak trestný čin zvěstuje minutové kutálení dřevěné nebo jaké koule? Tak to jsem fakt nežral...Filmů s tématikou předpovídání budoucnosti a cestování časem bylo natočeno už dost, tohle je slabý odvar. Dvě hvězdy jsou za celkem slušnou vizi postapokalyptické společnosti v budoucnosti, toho bych se fakt dožít nechtěl... ()

Acrobat

Nie som fanusik sci-fi, ale toto je neskutocne kvalitne kino. Sci-fi ide v tomto pripade do uzadia a hraje len formalne husle - mysli tym formalne spracovanie. Co si zalszi obdiv je scenar, pribeh, namet. Moznost volby cloveka pri vsetkcyh rozhodnutiach. Som neskutocne rad, ale aj prekvapeny, ze tak narocna tema sa riesi v akcnom sci-fi. Spielberg ale od zaciatku vie, kam to ma nasmerovat. Vynimocnost nametu jemne naznacuje, duchaplne rozvija, bezprizorne hodnoti a s jasnym finale vyriesi. Ide o klenot medzi sci-fi, daleko lepsie ako utapajuci a nerozhodni sa Blade runner. Nemozem sa rozpisovat o filme po scenarovej stranke. Divak by si to mal vychutnat bez akehokovlek naznaku. Preotze iba vtedy moze cistorvne nezujato vytovrit si vlastny nazor. Mas na vyber divak. Neklasme ta pribeh, forma, ani herci, Nema slabe miesto, je dokonalou "podivanou". Mas na vyber to ano, ale ja vravim, pri tomto filme na vyber nemas. Musis vidiet. ()

Další těla pod Neesonovy náhrobky

Další těla pod Neesonovy náhrobky

19.02.2013

Březnový start natáčení se blíží a krimi-thriller A Walk Among the Tombstones rychle nabírá obsazení. Ale nejdříve stručně o projektu: film je adaptací jednoho ze sedmnácti románů, které uznávaný… (viac)

Spielberg plánuje válku s roboty

Spielberg plánuje válku s roboty

14.01.2012

„Vládce snů“ je právě uprostřed natáčení historického životopisného dramatu Lincoln s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli, ale už ví, na co se vrhne pak. Jeho dalším filmem bude adaptace románu… (viac)

Worthingtonův poslední zločin

Worthingtonův poslední zločin

14.05.2011

Zhruba před rokem byl Sam Worthington spojován snad s každým chystaným blockbusterem. Dnes jako by se na něj Hollywood snažil zapomenout. Ano, právě v těchto dnech natáčí pokračování starořecké… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz