Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

AndrewNewman

Nuveriteľne podmanivý, vťahujúci, fascinujúci, futuristickými efektami prešpikovaný kult, ktorý vďaka hravej Stevenovej réžií a Williamsovej hudbe v žánri dobrodružných príbehov nemá konkurenciu! ()

Juuroo

Zrejme neprekonateľný film vo svojom žánri. Videné nespočetne veľa krát a vždy to baví. Odporúčam aj predlohu od Crichtona, veľmi dobrá kniha. Jednoznačne 5*. ()

ESNYR

1: v TV studiu seděl evidentně nějaký idiot, kterej totálně sere na svou práci, protože hudba duněla a řeč nebyla slyšet, nebo naopak hudba byla odhlučněna a mluvení bylo vypíchnuto, což mělo za následek neustálé zesilování a zeslabování zvuku které mě začalo dost silně srát už po půl hodině. 2: do filmu ( jakéhokoliv ) vysílaného v Neděli kolem 5 hodiny polední, nemůžete nahustit 5 reklamních bloků. Maximálně 2 bloky a to ještě v minimálním čase, protože u třetí reklamy mi došla trpělivost ( protože i ta reklama stejně jako film samotný neuvěřitelně ŘVE ) vytáhl jsem DVD a pošteloval zvuk a vychutnal si to v krásném nepřerušovaném módu. 3: Když už pominu oba předchozí průsery, tak bych pro příště ocenil kdyby se v TV alespoň někdo snažil sehnat třeba čisčí kopii, protože to co pouštěly v TV mnělo hrozný obraz. Rozdíl oproti DVD byl opravdu dost velký. 4: za tyto problémy ale film nemůže, takže to má za 5 hvězd. Závěrem : pokud jste viděly 4 díl, tak si uvědomíte jak slabě vypadají ty triky, které vám před 20 lety braly dech. ()

Elephant13

Dvěma slovy: ,, Srdeční záležitost!". Spielber stvořil něco neobvyklého( a to zároveň točil Schindleruv seznam, který taky považuji za jeden z nejlepších filmů). Velkolepé dílo, které ovlivnilo masy lidí. Všichni chtěli být najednou archeologové (včetně mě a to mi bylo asi 5, když jsem to poprvé viděl). Všechny aspekty filmu jsou na skvělé úrovni. Soundtrack, kamera, výprava, herci a nakonec hlavní motiv filmu- dinosauři. Jejich vizuální stránka předběhla dobu. ()

x_ander

Jurský park je čistá esence Spielberga. Dodnes si pamatuju, jak jsem jako malý klučík v kině neveřil svým očím. S odstupem času je sice Jurský park v určitých chvílích více cheesy než by bylo záhodno a spousta dialogů není nejsilnějších, ale to jsou jen drobky. Scény prvního setkání s dinosaury nebo konfrontace s T-Rexem jsou zážitky na celý život. ()

eMeMko

Tento snímek jsem viděl až nyní (ano, cítím se trapně), nicméně i po tolika letech od premiéry se stále jedná o velmi kvalitní dílo. Kombinace modelů, praktických efektů i začínajícího CGI byla rozhodně krok správným směrem. Dinosauři jsou hrůzostrašní, roztomilí, ale hlavně uvěřitelní. Co se týče efektů je prostě Jurský park téměř dokonalý. Příběh je taktéž zajímavý, ne všechny postavy mi však seděly. Nejlépe paradoxně dopadl Jeff Goldblum. Ačkoliv je jeho charakter nesmírně otravný, má ve snímku nejlepší hlášky a každou scénu, ve které se objeví, ukradne pro sebe. Ostatní hlavní postavy také odvádějí dobrou práci, dokonce slyšet po páté větu "Spared No Expense" bylo k popukání. Menším zklamáním byl Samuel L. Jackson, roli ajťáka s nikdy nedohořící cigaretou jsem mu prostě nevěřil. Ale co, následující rok si to vynahradil v Pulp Fiction. Finální hodnocení: jeden z filmů, které musíte vidět, než umřete. ()

pafka

Vidim znovu po 23 letech. Prekvapuje me, jak film je scenicky dokonaly, mraky napeti. I po tech letech vse funguje trikove, jak ma tzn. vyvoj se asi zastavil. Nebojim se rict, ze je film naprosta klasika. Smekam dodatecne klobouk, Stevene. Jen priste najdi lepsi herce, protoze tohle je fakt krec. ()

Eire

Keby Steven S len trochu ubral plyn z akceleracie prehanania, bolo by to za 5*. Ale pozrel som si to aj po rokoch a dobreeee. Neuveritelne uspesny rok 93 pre Spielberga Shindlers List + Jurassic park. ()

Drozdo57

Jurský Park nie je precenený. Má prakticky všetko. Výborný scenár, efekty, kameru, fantastickú hudbu. Aj po toľkých rokoch vyzerá stále skvele. Slabším miestom sú postavy, ale inak tento film výborne prekonáva skúšku časom. ()

bigjames

Jurský park mě ve filmovém provedení bavil snad ještě víc než knižní předloha. Ta je sice obsáhlejší a jde ve určitých směrech víc do hloubky, film je ale natočen takřka bez chybičky. Děti mě tedy po většinu času otravovali podobně jako doktora Granta v úvodu filmu, ale dalo se to přežít. Ostatní postavy všechny výborné, vyniká mezi nimi určitě Malcolm se svou teorií chaosu. Velmi pozitivně na mě působily i některé vedlejší role, například Samuel L. Jackson jako John Arnold. Díky perfektním trikům je snímek skvělou podívanou a příběh je vystavěn velmi logicky, tudíž je člověk celou dobu v určitém napětí, zároveň si však vše dokáže pořádně užít. Upřímně pochybuji, že jakékoli pokračování Jurského parku někdy bude mít takovou kvalitu, jako Spielbergův film z roku 1993. ()

Brucey

Dnes už kultový film, ktorý som si zamiloval hneď pri prvom pozretí. A právom. Pretože ako filmu sa mu podarila absolútne úžasná vec. Snímok je totiž schopný obsahovo fungovať aj ako pop-cornová zábava pre radového diváka, tak aj ako inteligentná zábava pre diviaka náročnejšieho,čož je niečo, čím sa môže pochváliť iba hŕstka filmov. No a k technickej stránke- tá je viac než dokonalá. ()

blondboss

Dobrodružná klasika v podaní Stevena Spielberga. Tento film som už videl mnohokrát, ale dosiaľ kvalitou nebol prekonaný a pochybujem, že vôbec niekedy bude. Áno, je možné, že novodobé triky posunú úroveň vyššie, ale jednoducho tú atmosféru prvého Jurského parku nemožno nahradiť ani náhodou - bolo to totiž skvelé filmové dobrodružstvo od efektov, cez herecké výkony, perfektný hudobný sprievod od Williamsa až po samotnú dych berúcu atmosféru. Spielberov najlepší počin. 90 % ()

Gig

Podíváme se na film dnešníma očima, film stárne. Tím nechci říct, že by dinosauři dnes vypadali až tak uměle. Problém je jinde. Uvažuji, proč byl film natočen - pro wau efekt? Jsou tu devadesátá léta a počítačová grafika v plenkách a přesto senpovedl nádherný vizuál. Jenže... problém je v tom, že tu vidíme pár dinisaurů a nic - vše je založeno na bububu s dinosaury. Takové Čelisti - když už mluvíne o Spielbergovi - s dinisaury. A to je pro mě málo. To i dokumentární Putování s dinosaury mi dalo vilc a to animace byla bravurní, i když horší než v tomto velkofilmu. Daleko víc mi dá film o půl století statší - naše Cesta do pravěku. Ano, i tento film stárne a daleko víc - jenže deviza tohohle filmu je jinde - a snad to jednou pochopí i Hollywood. Film není o wow efektu - ten funguje chvíli - je buďto o příběhu nebo přemýšlení. Cesta do pravěku nemá velký příběh - putujeme v čase - ale je tu ohromné množství pravěkých zvířat z různých období - Tím chci říct nejen dinosaury. A člověk si dodnes říká, jak to Zeman udělal. Přemýšlí u filmu. U Jurského parku si řekneš po létech - no jo, počítač. Ano v době vzniku fungoval waw efekt. A to na film je málo. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch