Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

dyfur

Atraktívny námet ,prevratne spracovaný...prvý záber na dupotajúce sa dinosaury bol kine ohromujúci,samozrejme to ostatné tiež.S.Spielberg posunul trikové efekty zasa o hodný kus dopredu. ()

SonG

Hltal jsem tento film už jako malý, navíc je podle mého nejlepší z celé série......Výborný film, díky kterému jsem přišel na to, že dinosauři jsou zlí:-) ()

easaque

nostalgické 5* Další kultovní film, u kterého jsem neměl komentář a viděl jsem ho minimálně dvakrát, i když naposled před mnoha mnoha lety. Naposled vlastně před pár lety jeho moderního bratříčka, kterého jsem hodně zkritizoval. Vím, že nostalgické vzpomínky se většinou nemají pokoušet a tak zatím popisuju bez reprízy. Zpětně si vybavuju, že je tam plno typických klišé prvků klasických dobrodružných filmů, ke kterým bych teď neměl takové pochopení. Přesto ve své době to bylo neuvěřitelné zjevení a profesionální práce, a proto mu ten plný počet zatím ponechám - minimálně do doby než budu mít chuť do toho vrtat. Takže to tak berte. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

BoredSeal

V době premiéry mi přišel JP v kině oproti knize hloupej, efekty byly sice ohromující, ale film má málo vypilované vtipy, postavy se většinou chovají jako strašní debilové a většině z nich přejete strašlivou smrt, ale jste bohužel ve Spielbergově filmu a ne v Pátku třináctého, kde je každá stupidita potrestaná řádně orgasmickým masakrem. Po skoro 30 letech se negativům a hloupostem dá naštěstí smát (jeden programátor na celý park a bezpečnost, dítě posedlé svícením baterkou ve chvíli, kdy se chce schovat před tyranosaurem, vědecký tým zapomenutý na ostrově, atd.), ale pro mě JP1 teda klasika není. Goldblum je samozřejmě fajn jako vždy a většina veselých zvířátek v čele s raptoří partou a ctitelkou programátora roztomilá. ()

balba

K tomu to filmu mohu jen napsat , že se stal celosvětovým megahitem.S.Spielberg znovu potvrdil svou pověst velkého filmového vizionáře. ()

lekr

Nezapomenutelný a kultovní snímek..jeden z jeho nejlepších filmů..úžasné efekty, fascinující výprava a geniálně zpracovaný příběh..no Spielberg je prostě genius!!!! ()

Jonash87

Skvěle provedený, realisticky vypadající film, který dnes patří už ke klasice. S. Spielberg zde na svou dobu předvedl něco, o čem se ostatním filmařům ani nezdálo. Dinosauři opravdu vypadali jako živí. 90 % ()

Martin741

Spielberg opat zahviezdil v plnej nadhere, ako to je len on schopny. Filmom Jurassic Park Steven Spielberg opat /po kolky krat uz?/ potvrdil, ze patri medzi najlepsich reziserov sucasnosti. Scenar je perfektny, k tomu spusta digitalnych efektov a akcych scen /nahanacka, ked Tyranosaurus Rex prenasledoval auto, bola vynikajuca ...../ zarucuju filmu plne hodnotenie 100 %. ()

(mOnkey)

Nikdy jsem neměl možnost vidět Jurský park na velkém plátně, tak jsem si ho nyní doplnil aspoň na Blu-ray, protože dle mého patří k těm filmům, které si zaslouží nejvyšší možnou obrazovou (a zvukovou) kvalitu. Nehledě na rok vzniku, zpracování různorodé zvířeny působí i dnes velmi přesvědčivě. Tedy takhle: modely z dílny Stana Winstona nemají absolutně žádnou chybu, ale dinosauři vytvoření čistě z jedniček a nul už trochu klopýtají, avšak nejedná se o nic hrozného. Co se týče samotného snímku, příběh nepatří zrovna k silným stránkám Jurského parku, ale jak je u Spielberga dobrým zvykem, jako rodinná podívaná funguje opět na jedničku. Expozice je sice velmi pozvolná, ale tady to absolutně nevadí, protože ji kromě seznamování se s postavami vyplňuje povídání o dinosaurech z úst Richarda Attenborougha a přiznejme si to, kdo by se mohl nudit u povídání o dinosaurech? Jen taková drobná výtka, vlastně ani ne tak výtka jako spíš poznámka k hereckému obsazení: Richarda Attenborougha jako osobnost velice uznávám, ale vzhledem k povaze snímku mi nedá spát jedna myšlenka – co kdyby místo něj filmaři sáhli po jeho bratru Davidovi? Já vím, že není herec a těžko říct jak by v dané poloze působil, ale s tím jeho zápalem pro věc si ho v této roli umím živě představit (případně ho mohli nechat aspoň namluvit komentář, který doprovází projížďku parkem). P.S. Krmit dinosaury obyčejnou krávou? To vědci nevědí, že v rámci vyváženého jídelníčku je třeba podávat jim krávu na kari, k tomu dvě a půl tuny mátové čokolády, čtyři sta krabic s ovocnými nanuky a sedm tisíc litrů Coca Coly? Ani se nedivím, že jsou někteří z nich podráždění. Vyvarovat se takovýchto začátečnických chyb, nemuselo k žádnému incidentu vůbec dojít. Ale zase bychom neměli tento film. ()

rakovnik

V době svého vzniku se jednalo o absolutní bombu, srovnatelnou s pozdějším Avatarem. Ani dnes, po letech, díky slušému scénáři a nákladné výpravě neztrácí film dech. ()

Abes

Que lindo érés. Jó tak tuhle pásku jsem pouštěl velmi rád. Zájem o dinosaury v útlém věku asi není nic zvláštního, kdykoli na ten film znovu koukám vzpomínám jak jsem s tátou chodil na výstavy obřích mechanických dinosaurů na Černé louce. Můj oblíbený kousek byl vždy Stegosaurus, pokud jde o ty ve filmu pak ti co si uměli otevřít dveře samozřejmě válcují všechny ostatní. ()

Jino

Ano i mě zachvátila před lety horečka se jménem Jurský park, tenkrát se snad neprodávalo nic na čem by nebylo logo onoho filmu:-) Ještě mám určitě doma nějaké to pexeso. Jinak film má na tu dobu výborné triky, které by samozřejmě dnes již ve filmové kategorii č. A neuspěli. Jenže v tu dobu prostě člověk jen žasl. Dnes po několikátém shlédnutí jen hledám chyby. Spielberg našel perfektní herce do svého filmu - Sam Neill, Jeff Goldblum a ostatní jsou perfektní a docela přesvědčiví, hlavně děti dokázali dobře zahrát strach. Samozřejmě i hudba je výborná a ústřední melodii dnes pozná snad každý. Nechám se unést a dávám 90% za první dojmy. ()

Petoss1

Ako veľký nadšenec histórie, praveku a najmä dinosaurov Jurský park splnil moje najtajnejšie očakávania. Perfektné dychberúce krásne dielo. S kamarátmi sme boli ako zhypnotizovaní, normálne sme sa začali hrať na velociraptorov a tyranosaurov. Mali sme 10 rokov, ale aj tak sú to nezabudnuteľné zážitky. 90% ()

O´Neill

Absolutně nejlepší díl. Skvělé efekty, hudba (celkově soundtrack) a mimořádne herecké obsazení, spolu s vynikajícimy výkony pod dohledem Stevena. Co víc si člověk může přát? ---EDIT--- Musím to říct - ta hudba není skvělá...ta hudba je NAPROSTO FAMÓZNÍ! ()

Mefistofelle

Kdo z nás, narozených v 80. letech, tohle nežral... Na to, že už se touhle dobou jedná o starší film, tak je to i z pohledu dnešního diváka velmi obstojně natočené a příběhově velmi poutavé. I ty triky pořád plní svůj účel a nevypadají uměle. P.S.: Když jsme to jako děcka zhlédli, započala se tím tvořit moje a bráchova rozsáhla sbírka dinosaurů, která svého času dosahovala slušných rozměrů:). ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch