Milionár John Hammond (Richard Attenborough) financuje veľkolepý vedecký projekt, ktorého cieľom je oživiť dinosaury. Vybuduje pre ne veľkolepý zábavný park na ostrove Isla Nublar. Na preverenie bezpečnostných opatrení si najme vynikajúceho paleontológa Alana Granta (Sam Neill), jeho priateľku, paleobotaničku Ellie Sattlerovú (Laura Dernová), cynického matematika Iana Malcolma (Jeff Goldblum) a pragmatického právnika Donalda Gennara (Martin Ferrero), ktorému ide len o zisk z ojedinelej atrakcie. Užasnutí vedci podniknú prvý výlet po ostrove spolu s Hammondovými vnúčatami Timom (Joseph Mazzello) a Lex (Ariana Richardsová). Expedícia sa však rýchlo zmení na drámu, keď zradný počítačový expert Nedry (Wayne Knight) vypne bezpečnostné okruhy, aby mohol ukradnúť embryá dinosaurov, ktoré sľúbil konkurenčnej genetickej firme. Pôvodne príjemný výlet sa mení na hrozivú drámu. A k ostrovu sa blíži navyše aj tropická búrka... (TV JOJ)

Haymar

Na svou dobu naprosto revoluční film... provedení naprosto precizí (jako ostatně všechno od špilase). Víc netřeba dodávat ()

Wishkah

Dodnes nemůžu zapomenout na ten pocit, když sem se na tenhle film koukal v kině a nastane scéna, kdy Sam Neill a Laura Dern vystupují z džípu a udiveně koukají na Brachiosaura spásajícho palmu. Bylo mi tehdy 9 a opravdu sem věřil, že na plátně vidím opravdového dinosaura. Neuvěřitelný pocit. Dodnes ho mívám, když tenhle film sleduju. Triky v tomhle filmu snad nestárnou, protože dodnes jsou nádherné a uvěřitelné ()

Prochy38

Škoda zbytečných pokračování. Tento snímek je kultovní. Spielberg, jak varoval, tak splnil. Pro mě jako studenta (bývalého) historie je potřeba sem tam přimhouřit oči, ale o tom ten film není. Velkolepé, nádherné, akční, prostě parádní podívaná. ()

venom14

Tímhle si mě Spielberg získal nejvíce.To co za triky bylo v tomhle filmu na rok 1993 je neuvěřitelné!Nejlepší film s dinosaury vůbec! ()

TERRORDROME

Bolo to šialenstvo, reklamy sa valili z každej strany a ja som bol ochotný dať obličku aby som to konečne videl. No a potom som viacmenej krútil nosom, vo vytržení som teda nebol. Vcelku priemerný dobrodružák, na môj vkus už vtedy moc rodinne zameraný. V tej dobe som bol fanatik do dinosaurov a viac ma nadchli tie staré filmy s okienkovou animáciou než Spielbergove digitálne kúzla aj keď boli revolučné. Herci vo filme hýkali nad jaštermi, ja nie. No a záver bol o ničom. Nebol som nadšený vtedy a teraz už vôbec nie, Jurassic park sucks! Mimochodom to čo nám film ukazuje nie je Velociraptor, ale Deinonychus ( Velociraptor má pretiahnutejšiu lebku ), to ma vždycky štvalo. Je mi jasné že Raptor znie lepšie a že amíci by Deinonychus nedokázali ani vysloviť. ()

Xavi6

Pamatuji si, že jsem se vždycky hodně bál, podobně jako Godzilly, těch dinosaurů co tam byly. Je to nepopsatelný a nezapomenutelný zážitek a požitek se na to koukat. Vždy si to rád pustím, nikdy bych neodmítl. ()

Landauer

V době, kdy jsem byl na Jurským parku se svou babičkou v kině coby dítko školou povinné, jsem se z tohohle filmu moh zbláznit. Pár týdnů po premiéře ho táta sehnal na pirátký videokazetě v příšerný kvalitě a se šíleným dabingem, zkouknul jsem ho třikrát za sebou. K tomu ještě musím připočíst tu šílenou mánii kolem: komiks, pexesa, knížky, samolepky, modýlky... Prostě velociraptoří dráp tnul hluboko do mýho dětství a stal se jeho nedílnou součástí. Každopádně i dnes musím uznat, že film je nadmíru kvalitní a atmosférickej a počítačový triky vypadaj i po letech velice dobře. ()

Marrty3

Na svoji dobu naprosto nevídaný snímek. A nejen na svoji dobu, pořád je to neuvěřitelné dílo. Pro mě asi nejoblíbenější Spielbergovo dílo. Neříkám že nejlepší, ale rozhodně nejoblíbenější. Strhující děj, famózní podívaná, výborná zápletka, propracované triky a excelentní herecké výkony. Film jsem shlédl nesčetněkrát a stále se k němu velmi rád vrátím, protože mě to baví i jako staršího. Rozhodně za sebe můžu říct, že jsem si na tom jako malý dost ujížděl. Pokoj vylepený plakáty a tričko s dinosaury, to bylo moje. Nyní už si jen užívám skvělý film a vzpomínám na své dětství. Asi pro všechny tyhle aspekty jsem musel zařadit Jurský Park mezi svých TOP 10 filmů. Díky Spielbergu, tohle je "Jurský Park - Nevídaná show". 100% ()

Hanes88

Naprosto odzbrojující film! Já jsem vážně čekal pecku, ale o to je to krásnější, že to pecka opravdu byla :-). Opravdu velké nadšení a není třeba abych zde ještě něco dodával. 95%. ()

Paldiny

"Bůh stvořil dinosaura. Bůh zahubil dinosaura. Bůh vytvořil člověka, člověk zničil Boha a stvořil dinosaura." Čo však stvorilo ILM predčí doposiaľ videné. V Priepasti sa kúzelníci s grafikou ešte iba hrali, pri T-1000 už bola súčasťou príbehu a v Jurskom parku je rovnako vierohodná ako tu prítomní herci. Triky sú kapitola sama o sebe a ani po dvadsiatich rokoch nedokážu nájsť konkurenta. Vezmime si Jacksonovho King Konga, ktorý prišiel o 12 rokov neskôr s niekoľko násobnou finančnou injekciou a jeho predátori sa k tým z Jurského Parku ani len nepriblížili. Snímka je ukážkovým príkladom toho, že keď sa dobrý nápad dostane do šikovných rúk, úspech je zaručený. Spielberg navyše výborne pracuje s napätím a postupnou gradáciou aká pri realisticky ladenom príbehu funguje naplno. Kasting počnúc charizmou ústredného tria nemohol dopadnúť lepšie a ich slovné prestrelky patria k ozdobám. A hudba, tá hudba je rovnako legendárna ako pri Indiana Jonesovi. Jurský park predstavuje skutočný pôžitok aký nemôže pokaziť ani pár dinosaurích prešľapov, príliš nadupaná rýchlosť T-rexa či vzhľad velociraptorov - tie potvorky boli vraj operené. Jeho výnimočnosť navyše silnie každým ďalším dielom, ktorý má k dokonalosti stále ďalej. Nehovoriac o Lunaparku, čo na nás vytiahli s Jurským Svetom. Chybou bolo prepásnuť obnovenú premiéru, komu sa chce teraz čakať ďalších dvadsať rokov. ()

peetriss

Ideál nenáročné popcornové zábavy, přesně tak, jak to Spielberg umí. Navíc fenomén své doby a především průkopník filmových digitálních technologií. Jurský park je především zábava, trochu nervák, dobrodružství s občasnými odlehčeními a samozřejmě ve Spielbergově filmu nesmí chybět nějaké to prorodinné poselství. Pravěcí ještěři jsou výborně zpracováni a beze zbytku plní spektakulární funkci. Herecké obsazení je přesné, Williamsova hudba „tradiční“. Jeden z filmových milníků 90. let, který nezklame ani po letech. ()

Patrik256

Tržby v USA za první víkend: 47 026 828 $ (2404 kin) // Náklady na výrobu: 63 mil. $ // Ocenění: Oscar 1993 - střih zvukových efektů, vizuální efekty, zvuk // BAFTA - zvláštní efekty; nominace: zvuk ()

Disease

Že je Spielberg hitmaker, kterému ovšem chybí nadčasovost, jsem věděl. Přesto jsem se rozhodl doplnit si vzdělání. Výhodou je, že další díly určitě vidět nechci, takže ušetřím čas na něco smysluplnějšího. ()

Varan

Když sem poprvé viděl tento film řekl jsem si jak někdo toto dokáže vytvořit a obsadit tak výrazné herce jako Sam Neil, Jeff Goldblum, Laura Dern, Richard Attenborough. Je to prostě neskutečné vytvořit něco takového. Doufám že film, který bude mít premiéru v červnu 2018 (Jurský svět 2 nebo tak nějak) bude mít tak velké úspěchy jako tento film. Videohry jako Jurassic Park: The Game a LEGO Jurassic World jsou také výborné. ()

Milodar

Klasika, která mě nikdy nebavila. Když jsem byl malý kluk, nehrál jsem si s dinosaury. Nemám rád efekty a scény přitažené za vlasy. ()

derryl

Tento film je tak velkou klasikou, že více slov v komentáři by snímek jen poškodilo. 5 hvězdiček dávám tedy bez váhání. ()

Rozjimatel

"How fast are they?" "Well, we clocked the T-Rex at 32 miles an hour." "T-T-Rex?"     Masový trhák síce takého ľahšieho druhu, avšak výborne nakrútený, zaradený tiež v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Začiatok je taký oboznamovací, občas príliš doslovný a tu a tam mi v ňom trochu prekážala tá prehnaná detinskosť (propagačné video, zlatučké zvieratko sa liahne, choručký dinosaurík) a niektoré až príliš karikatúrne postavy, ako ziskuchtivý právnik Gennaro (Martin Ferrero), odporne podlý vypasený systemák Nedry (Wayne Knight), či premúdrená egocentrická hviezda Malcolm (Jeff Goldblum), ktorá mi zo všetkých vadila asi najviac. Na druhej strane ma veľmi bavili postavy dvoch paleontológov Granta (Sam Neill) a Ellie (Laura Dern), výborne zahrané dvoma veľmi charizmatickými hercami. Detskí herci Ariana Richards (Lex) a Joseph Mazzello (Tim) mi spočiatku pripadali trošku drevení, ale svojich rolí sa napokon zhostili na výbornú a ich sympatické postavy som si v priebehu filmu celkom obľúbil. Snímka má podmanivú vizuálnu stránku (efekty), ohurujúcu ešte aj dnes, po 30 rokoch (prvé zjavenie sa dinosaurov) a nadmieru účinná je i pri budovaní parádne hustého napätia. Hudba Johna Williamsa možno nepatrí k jeho vrcholným dielam, stále však má svoju vysoko nadpriemernú kvalitu a najmä jej ústredný "slávnostný" motív bol potom často variovaný v pokračovaniach.               "Mr. Hammond! After careful consideration, I've decided, not to endorse your park." ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (viac)

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

05.05.2024

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

Scarlett Johansson mezi dinosaury?

25.03.2024

Čas neúprosně kvapí a nadcházející přírůstek do dinosauří rodinky je blíž a blíž. Další díl Jurského parku nás totiž oficiálně stále čeká už příští rok 2. července, přičemž doposud nevíme nic… (viac)