Neboj sa, zlatko

• Česko To nic, drahá (viac)

Žena v domácnosti z 50. rokov (Florence Pugh) žijúca so svojím manželom (Harry Styles) v utopickej experimentálnej komunite sa začína obávať, že očarujúca spoločnosť môže skrývať znepokojujúce tajomstvá. (Continental film)

Pavlínka9

Já vůbec nevím, co sem mám napsat, abych neprozradila, o co tam jde :D :D Dostalo mě to! Skvělé obsazení, skvělá atmosféra a jediné co mě napadá - krásná ukázka toho, jak někteří lidé řeší situace, když nejsou spokojeni a jsou zoufalí. Měla jsme plno variant - asi jako hlavní postava Alice, co se tam děje, ale při "prozření" jsem totálně nechápala! Protože taková varianta mě vůbec nenapadla. Konečně jsem pochopila, proč z toho byli diváci tak paf... ()

mikestiff

Atmosféra OK, obsah ale zbytečně natahovaný a když už má dojít k rozuzlení, tak se dívák nic nedozví a vše skončí otevřené. Takto né, Olivia. ()

hroubek

To nic, drahá si získalo mou pozornost velmi parádním trailerem, po kterém jsem se na film začal hodně moc těšit. Navíc mi Olivia Wilde ukázala, že umí točit velmi civilně a zábavně (Booksmarts), takže jsem byl hodně zvědavý jak se popere s ambicióznějším filmem a hlavně tématem. Z mého pohledu Wilde odvedla moc dobrou práci. Wilde je jako režisérka velmi sebevědomá, umí vytvořit zajímavé a působivé scény, nemá problém dovést herce k parádním výkonům a audiovizuálně je film působivý. Největším problém je tady scénář, který vede k pointě, jenž je slabší nebo lépe řečeno je hůře prodaná. Bohužel v tomto momentě se to režisérce lehce rozpadne, což je velká škoda, jelikož předchozí děj byl povedený. Režisérka si sehnala velmi talentované lidi před kamerou, a hlavně za ní. Film má luxusní atmosféru, krásnou kameru od Matthewa Libatiquea, přesnou hudbu Johna Powella a samozřejmě celkovou stylizaci. Tvůrci si hodně pohráli s domy, rekvizity, účesy a s dalšími x věcmi, díky kterým film vypadá luxusně. Florence Pugh je zde parádní a opět mi dokazuje, proč patří mezi nejlepší herečky své generace. Harry Styles není špatný, má své rezervy, ale snaží se opravdu hodně. Chris Pine je výborný a krade si každou scénu pro sebe. Zbytek obsazení (Kroll, Wilde, Chan) se taky povedl a předvádí dost dobré výkony. Film má dobré tempo, zajímavě natočené scény, dobré dialogové výměny, škoda jen té pointy, která to posílá dolů. To nic, drahá je hezky natočený film, co má zajímavé myšlenky, jen je ke konci lehce nedotažený. ()

Vironey odpad!

Vymaštěná levičácká sociopatka, která neumí pořádně hrát, usoudila, že je dostatečně woke na to, aby od nějakých žiďáckých hollywoodských studií vysomrovala balík na natočení trapné feministické samohany. Dotáhla tam soudobého miláčka dospívajících dívek, chlapců, přestárlých milfek a kníratých gayů středního věku (divím se, že tam neoblékl róbu s kanýrem, jehly a diamantové náušnice, jak je jeho zvykem) a jinak vcelku sympatickou herečku, která snad jako jediná vůbec něco předvedla. To, že to bude špatný film, se dalo tušit už z proma, kde mocná tvůrkyně buď programově trousila hnoje ve stylu "fuj, Jordan Peterson", aby se té levičácké svoloči zavděčila, nebo (což je ještě zoufalejší) regulérně lhala (viz Shia LaBeouf). Nicméně to, že film bude až taková kupa hnoje, jsem ani nedoufala. Mno, snad jste si ten uvědomělý rektální blemc užili, já tedy ne, a jde to i se všema komplicema na blacklist. ()

Skeksis

Veľmi veľká podobnosť so Stepfordskými paničkami (1975) a šmrcnuté Matrixom. Olivia Wilde vraj síce uviedla, že ju inšpirovali Inception a Truman Show, ale mne to oveľa viac evokuje tieto dva filmy, ktoré sú oveľa lepšie. Pozor na vykrádanie! Sťahovanie sa na odľahlé predmestie, patriachálny princíp, žena feministka, ryšavá baba super cool, tenis, večierky, zmätenosť vo videní vecí... Uvedomenie si, ako sa ostatné ženy správajú inak....  Proste vykrádanie Stepfordských paničiek z 1975. Ten film som videla, keď som mala asi desať rokov, ale doteraz mi utkvel v pamäti a teraz mi ho tento film pripomenul. Keby mal Neboj sa, zlatko bohatší dej a rýchlejší spád, bol by lepší, avšak ako režisérska prvotina je výborný. No žiaľ, dejovo vykradnutý. ()

haluska11

velice mne udivilo a zklamalo, že se na finálních titulcích neskvělo jméno M. NIGHT SHYAMALAN. :( tomu říkám největší plot twist. beztak jde o vykradení jeho nezveřejněného scénáře, protože od 1) hereckých výkonů přes 2) nehanebné insertování režiséra do role navzdory obrovskému antitalentu (a obrovskému čelu) až k 3) finálnímu twistu a celkovému pseudofantaskněhororovému zpracování prkenného materiálu neopomenouc 4) potenciálně zajímavý koncept zmršený do posledního pixelu, inu... není přehnané tvrdit, že pan M. Šalamoun má velkou konkurenci (a tentokrát nenarážím na její velké čelo). men and technology bad, welcome to feminism.  ()

Marrdaa

SPOILER ALERT: Florence Puk mi vždy přišla, že má trochu Hairy Style za to Oliva Wíkde Chris Plyne. Tentokrát se to otočilo. Z první zmíněné se dá v klidu posadit na zadek, zato druhá boduje spíše z pozadí, kde skvěle snoubí herecké výkony s kamerou a mám takový pocit, že si teď došlápla i na kulisy a uměleckou stránku snímku. Celkově skvělou filmařinu narušuje pouze scénář, který by snesl ještě o jeden až dva twisty více. Takhle tu máme Matrix s prvky z Mechanického pomeranče a protože jsem oba filmy viděl, není to pro mne nic moc překvapivého. Rozhodně se ale už teď těším na další  Oliviin počin. ()

stitch7

/// Naprosto zbytečný film. Snímků, kde je hlavní postava zpochybňována, protože se vrtá v něčem, čem nemá, jsou desítky. A tenhle není ničím výjimečný. Snaží se možná tak o jakési artové halucinace, ale nejsou zajímavé. I tak jsem si ale říkal, že když bude slušný konec, bude to aspoň na tři hvězdy - no a otevřeným finále to šlo tak maximálně do kytek. Retro stylizace a pěkní lidé nejsou všechno. ()

Danikaa

Rozbeh filmu bol veľmi pomalý, myslela som, že to ani nedopozerám, no nakoniec ma to zaujalo. Len vďaka výkonu hlavnej hrdinky Florence Pugh. Film sa dobre pozeral, 50-te roky boli pekne zobrazené, až som mala pocit, že som tam. Koniec podľa vášho výberu. Dala by som 3,5 *, ale film si asi znova nepozriem, takže zaokrúhlené na 3. ()

Anet21

⚪Spoilery⚪Tak, v tomto prípade zahraničné recenzie neklamali. To, čo má parádnu '50 estetiku sa dejovo rozsype už v polovici a nezachránia to ani dobrý herci, ani neustále vkladanie retro piesní, aby sme zdôraznili, že sme fakt v päťdesiatkach.⚪Pugh štandardná, už sa zdá, že hrá len tieto typy rolí, Styles skorej taká pekná tvárička do počtu. Nie je to ani horor, ani mystery, skorej taký slabší thriller, v ktorom sa hlavná zápletka dá odhadnúť už z traileru (fakt? simulácia? ehh...), scenár sa hrá na prudko psychologický a intelektuálny, ale nie je ani jedno, a záverečné odhalenie nedáva žiadny zmysel a otvára len zbytočne otázky ohľadom predošlých scén - Ako môže myseľ v simulácii zomrieť tak, že v realite zomrie aj telo? Prečo, ak v simulácii zomrie muž, zomrie aj žena? Prečo ju len neodpoja späť do nášho sveta? Aký zmysel majú tie rôzne scény s bugmi a lá lietadlo, vajcia...? A hlavne, prečo by toto muž vôbec robil? Nedávalo by väčší zmysel o tom žene povedať a navrhnúť jej, či nechce žiť takýto život dobrovoľne, než ju násilím doňho natlačiť? A platiť zaňho obrovské výdaje, aj keď očividne nemali veľa peňazí?⚪Vlastne taká načančaná zbytočnosť, ktorá remeselne nevyzerá zle, atmosféra doby sa podarila zachytiť výborne, ale tempo stratí už pred polovicou stopáže, scenáristicky nevie, čo chce a mieri až príliš vysoko, aj keď na to nemá. A prečo je vo filme toľko erotických scén, aj keď chce scenár poukazovať na feminizmus a silné inteligentné ženy, no zároveň ich stále necháva uspokovať od ,,zlých" mužov, mi nie je známe.⚪ ()

earl hickey

Vizuálně pěkné, ale bohužel mi chybí odpovědí. Možná je to moje chyba, ale prostě nevím. Proč to bylo, jak to vzniklo, jaký byl důvod a smysl toho projektu. Hlavní hrdinka perfektní a krásná. ()

Pecival

Cekal jsem co z toho vypadne a nakonec z toho nevypadlo nic :) I tak se mi to ale docela libilo. Natoceny je to hezky a udelat super soundtrack z flaku 50. let moc prace taky neda. Konec je takovy jalovy, uspechany, ale dokoukal jsem to s chuti. Relativni spokojenost. ()

blackkocour

Stepfordští panicové jsou jen emancipovanou slůžkou hluboce zmražených kolektivních stereotypů, kterou jsou zakořeněné, defacto od jeskyně. A pokud přehlížíte fackt, že to jen mastně kopíruje už onen zmiňovaný film, co už je dnes běžnou praktikou, ale někdo talentovaný to dokáže uchopit, a udělat z originálu jen film pro pamětníky, a vytvořit tím novou verzi pro všechny. Tahle verze si krade pozornost výkony a zvučnějších jmén herců, jinak to nemá co nabídnout. I když, pokud má prkenná a slizská blondýnka, s natahovací pičkou co nabídnout, tak to asi silně pochybuju. To stejné platí i pro ambiciózní, a asertivni režisérku Olivku, jako nástroj moderní zkázy Hollywoodu, kde se dámské umělkyně budou jen zaměřovat na emancipaci, a rovnováhu ženského publika. Ono, když už filmu není čemu vytknout, tak nejlépe se strefuje do sexypílu herečky. Film prošel atomic nuclear tester Bikini Atollu, a Umbrella Academy👍[ty recenze už nestojí za nic, kocoure. I guess. Ony taky někdy za to stály..?]. ()

jefff

Docela překvapivý twist drží film na nohou, Ale přes zajímavé téma i zpracování mě to jednoduše moc nebavilo. A režií Olivii Wilde to není, spíš to chtělo scénář se silnějšími scénami a lepšími postavami. ()

sedm.1

Olivia Wilde přiznala, že se pro tento svůj snímek nechala inspirovat filmy jako Počátek, či Truman Show, já bych k nim pak přidal ještě určitě Stepfordské paničky, každopádně té inspirace je tu cítit na můj vkus možná opravdu až příliš, nicméně minimálně co musím uznat, tak že po vizuální, stránce, respektive co se výpravy týče a s ní spojenou atmosférou, tak zde Wilde zabodovala, a to nejen proto, že mě toto období a životní styl amerických dějin naprosto fascinují, ale prostě se jí v tomto ohledu podařilo zachytit veškerou tu úžasnou atmosféru, symetričnost a uspořádanost, a já si to fakt naplno užíval. Za pozitivní bych pak krom toho ale určitě ještě rád zmínil obsazení, samozřejmě na čele se stoupající hvězdou Florence Pugh, kterou sice já osobně úplně dvakrát nemusím, to nic ale nemění na faktu, že jde o herečku výraznou a talentovanou, a i zde odvedla silný a přesvědčivý výkon, nicméně minimálně stejně dobří tu byli i její mužští protějšky, tedy Harry Styles a Chris Pine. Se zápletkou je to pak ale už složitější. Já tu tedy nechci tvrdit, že by mě nějak vyloženě nebavila, i když o jejím spádu by se dalo jistě mluvit jako o silně výkyvovitém, nicméně u tohoto druhu filmu, kdy se prakticky o celkové kvalitě, smyslu a působivosti rozhoduje až při výsledné pointě, je důležité s ortelem právě vyčkat až do konce a mě zde ono vyústění tedy popravdě úplně neuspokojilo, a to se tudíž odrazilo i na mém výsledném chladnějším dojmu. Ne že by tedy ona pointa nebylo překvapivá, to možná až naopak, mně ale prostě úplně zrovna neposadila na zadek, dokonce mi přišla až trochu i nudná, neefektní, no když to prostě řeknu blbě, tak vycucaná z prstu. Jinak mi zde ale určitě navíc nevyhovovala i naprostá absence napětí a emocí, a vlastně i výraznějších, vyhrocenějších momentů by tu divák též spočítal na prstech jedné ruky, a to i po nešťastné konfliktu s cirkulárkou. Tudíž když to tak vezmu, tak zde toho ve výsledku v tomto paranoidním thrilleru za pozornost v podstatě nakonec příliš nestojí, a jedná se tak o takový sice působivě stylový a dobře zahraný, nicméně celkově spíš nevýraznější žánrový přírůstek, který lze lehce přehlédnout. ()

pavcas

Tak já se tady měsíce bojím na to kouknout, že to bude hrozná blbost a ono to bylo fakt dobrý?! Hlavní hrdinka naprosto výborná, uvěřitelná a že jí bude Harry takhle herecky šlapat na paty, to jsem nečekala. A to ho miluju. Příběh taky odsejpal, dobře vymyšlený i natočený, vygradovaný finále, no překvapení roku pro mně! Škoda, že kolem toho bylo tolik negativního humbuku, protože se jim to fakt povedlo. ()

psychoJoa

Na konci bylo velké zklamání a frustrace, protože! Je poměrně jasné, kam celý film směřuje a přesto na konci místo odpovědí zůstalo plno otázek. To nemám ráda - jde pak poznat, že zamyslet se nad konzistencí příběhu už nikdo nestihl. Proč tam bylo to letadlo? To mi prostě nedá spát. Radši bych teda odpovědi než rádoby artové a dlouhé záběry na děsivé baletky a oko. Ráda bych pak třeba i věděla, co teda měli za tu mega důležitou práci. Sečteno podtrženo, tahouny jsou Harry Styles protože je to Harry a Florence, protože je skvělá herečka. Pokud od filmu čekáte víc než zmíněné protagonisty, přijde dost pravděpodobně zde popsané zklamání a frustrace. ()

borec999

Od vyššieho hodnotenia ma obralo, že som predvídal záverečný dejový zvrat cca v čase okolo 60. minúty a že mi film už aj predtým javil náznaky (AK NECHCETE SPOILER TAK NEKLIKAŤ NA ODKAZ) jedného podobného filmu v dokonalom prostredí, ktorý som už videl. Akurát, že ten bol skôr komediálnejšie ladený, tento bol viac do mysteriózna a light romantiky. No a tiež dôvod prečo tomu tak je, nie je neodhaliteľný vzhľadom na dnešnú dobu a prebiehajúce trendy v technológiách. Florence Pugh hrá každopádne znova dobre, Harry Styles neoslnil, ale zas ani nič extra nepokazil a celkovo je film natočený po technickej stránke slušne. Vyzdvihnúť sa dá aj vcelku podarený soundtrack miešajúci dobové piesne a znepokojujúce motívy v psycho scénach. Jemne by som možno vytkol záver, ktorý ak teda poznáte twist, nie je vôbec zaujímavý, strhujúci ani emotívny a všeobecne sa film skončí možno o trochu skôr ako by som chcel (rád by som si po momente v ktorom film skončil ešte pozrel pár minút toho čo by bolo ďalej a dovysvetľoval niektoré detaily). Pretože tak ako spomína JASM, niektoré aspekty (havarované lietadlo?) tu nedávajú úplne zmysel. Aspoň že s pointou (SPOLIER dokonalosť vo všetkom by bola pekná nuda KONIEC SPOILERU) 100% súhlasím.  60% a lepšie 3* ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Avatar připomněl, kdo je králem kin

Avatar připomněl, kdo je králem kin

26.09.2022

Už to nepotrvá moc dlouho, a James Cameron (Titanic) si na konto připíše další miliardový hit. A vůbec přitom nevadí, že druhý Avatar přichází více než 10 let po premiéře jedničky, jak totiž nyní… (viac)