Na nože: Glass Onion

• USA Glass Onion: A Knives Out Mystery (viac)

claudel

Klasická detektivka a la Agatha Christie, dokáže překvapit, poskytnout jiný úhel pohledu a nabídne herecký um Edwarda Nortona. Já jako vášnivý čtenář detektivek nesnáším, když se mi podaří uhodnout vraha a rozuzlení. To jsem vždy naštvaný a srážím hodnocení dolů u knih i filmů. U mě vítězí autoři, kteří mě dokáží vodit za nos od začátku do konce. ()

Necrotongue

Předchozí počin na toto téma mě mocně bavil, protože měl skvěle vystavěný příběh, kvalitní atmosféru a Anu de Armas. Tentokrát jsem se dočkal hlavně rozmáchlé stopáže, dlouhého polopatického vysvětlování a levičácké agitky (a to nejsem žádný boháč, v současnosti se už řadím spíše mezi chudinu). Finále šlo navíc na ruku všem těm pošahaným přilepovačům, polévkářům, omáčkářům a vypatlancům patlajících po muzejních exponátech bramborovou kaši, kterážto činnost brzy vyřeší veškeré ekologické problémy naší planety. Hlavním problémem, který jsem se snímkem měl, bylo to, že obsahoval občasné momenty, u nichž jsem se bavil, a jen několik zábavných momentů je na více jak dvouhodinový film zoufale málo. Nejsem si jistý, jestli Daniel Craig a Edward Norton předváděli tak dokonale postavy ovlivněné covidovou situací, ale oba na mě působili opravdu unaveným dojmem. Většině postav (pokud ne všem) se jaksi nedostávalo hloubky, dění mě občas nudilo a občas dokonce aktivně prudilo, takže je jasné, že touto Cibulí u mě tvůrci příliš nezabodovali.  / Poučení: Blbec ve vedení není zase takovou výjimkou. 3*- ()

luka4615

Sofistikovaně hravá detektivka, v níž jde o vypointovaný příběh především. Snímek Glass Onion režiséra Riana Johnsona zdárně pokračuje tam, kde v roce 2019 s prvním počinem skončil. Opět zde najdeme plejádu známých tváří, s nimiž rozplétáme zdánlivě neřešitelný případ, nicméně na scénu opět přichází slovutný Benoit Blanc a jeho epický přízvuk, aby našel všechny myslitelné nitky vedoucí k pachateli. A i když v několika momentech snímek začne až moc připomínat předchozí díl, tak i přesto se stále jedná o výtečně odsýpající a napínavou jednohubku, která Vás bude bavit od začátku až do šťavnatého konce. A to mi tentokrát ke spokojenosti vážně stačí. Skvělá práce! (Netflix) „Nobody tried to kill you, you vainglorious buffoon!” ()

mm13

... zaujímavo sa mi to rozkladá v hlave. Asi bude čoskoro opakovačka a neprekvapí ma, ak svoje hodnotenie dvihnem na plných 5*. Rian Johnson je frajer! ()

Lucasion

Budu zajisté patřit k menšině, které se pokračování Na nože líbilo. A hodně. Jasně, zatímco jednička byla nová, svěží, okouzlující a měla spád, jiskru i vtip. Tak pokračování je delší, není tolik vtipné, ale atmosférou stále drží. Ostatně herecky je to moc pěkné. Craig trošičku ztratil svoje přehrávání a akcent, ale přesto je stále je Benoit Blanc k sežrání. Twist je nečekaný, zápletka zamotaná a já byl napjatý jak struha až do finále. Možná to opulentní finále, co je po rozuzlení je i na mě trošku moc. Ale do rozuzlení mě film neskutečně bavil. A tím neskutečně myslím, fakt hodně. Jsem rád, že se tvůrci pustili do pokračování, i když zmizela ta svěžest, tak jiskra tam pořád je. Trošku zamrzí, že stejně jako v případě posledního Predátora je tohle pouze v televizi a nemohu si zajít do kina... Za mě povedené. A aspoň se Rian drží toho, co mu jde a neničí oblíbená univerza. (85 %) ()

Morholt

Zatímco z první variace na Agathu jsem byl nadšený, z té druhé na mě padla únava. Johnson tady vykrádá nejen slavnou spisovatelku, ale i sám sebe. Radost z hry na hledání vraha se díky předvídatelnosti vytratila a to dobré, co film mohl nabídnout, se ztratilo v nesmyslně dlouhé stopáži. Výhrady tak nemám snad jen k hercům, jimž vévodí skvělá Janelle Monáe a já osobně jsem s povděkem kvitoval přítomnost Kate Hudson, pro kterou má slabost. Zklamání. 50% ()

Lacike

Neznesiteľne trápna extravagantná detektívka plná nesympatických postáv. Najviac ma sklamal Norton. Tak mizerne prehrávať som ho doteraz nevidel. Mňa to vôbec nebavilo. 2/10. ()

ScarPoul

Pre mňa rovnako zábavné, ako prvé Knives Out. Johnson možno nenašiel svoje uplatnenie, ako režisér sci-fi filmov, ale tieto úsmevné kriminálky mu idú. Iste, v určitý moment je dôležité nechať mozog v off móde, ale to na veci nič nemení. Je to dynamické, zábavné ( niekoľko krát som sa naozaj z chuti zasmial), hrá tam plejáda skvelých hercov ( Norton si to viditeľne užíva) a je tam množstvo skvelých cameo rolí ( Hawke, Serena Williams, Hugh Grant a hlavne Sondheim a Lansbury). Prostredie Grécka síce nie je špecifické a pokojne to mohlo byť Taliansko alebo Španielsko, ale zmena prostredia z vidieka na exotiku tomu výrazne prospela. Máme tu silnú ženskú hrdinku a ešte k tomu černošku a výborná vec na tom je, že nepôsobí silene alebo nanútene. To je tak, keď si niekto naozaj sadne a vytvorí plnohodnotný charakter. Janelle Monáe je roztomilá a ako postava funkčná. Nestráca sa v plejáde mien. Craig ju tradične s noblesou dopĺňa. Mám určité výhrady k finále, ale v zásade sú nepodstatné. Obidve časti považujem za skvelých reprezentantov žánru a určite sa k nim vrátim. Minimálne, keď budem s napätím čakať na tretie dobrodružstvo. ()

BoPo

Oproti jednotke oveľa väčší dôraz na komédiu, a to predovšetkým prostredníctvom Benoita Blanca, ktorý je tu vyložene za šaška. Zápletka a postavy menej zaujímavé, či skôr menej dobre zahrané. No stále lepšie než posledné dve branaghovky dohromady. Opäť je tu príbeh v príbehu, opäť veľa podozrivých a opäť všetko do seba na konci zaklapne. Z všeobecného hľadiska 3*, no v porovnaní vyložene len s jednotkou by som musel ešte jednu * ubrať. ()

Conner.s

Během sledování zábavné, nenudící, asi ve třech momentech překvapivé. Ideální film na 1.1. po silvestrovském večírku, kdy jsem film viděl. S odstupem velmi prchavé "okouzlení." Tak trochu výsměch vyšší třídě ve filmu od vyšší třídy se silně manýristickými, neopodstatněnými prvky. Více pitvoření než hraní a více náhodně sesbíraných informací než důvtipného hledání důkazů. Jako film na jedno odpoledne ok. 60% ()

Hwaelos

O kus příjemnější než první díl, kde detektivka selhala v půlce a nastoupil houbovej trip. Tady můžete hádat až (téměř) do konce. Ten je sice neuspokojivý, ale to je skoro ve všech detektivních příbězích. Humoru tady bylo tak akorát a převážně ho zprostředkovávaly výborné (a typově výborně obsazené) postavy. Nemluvě o pomrkávání na diváka skrze archetypy a témata, která jsou ryze současná. Z těch mě asi nejvíc bavil archetyp Zuckerberg/Musk v podobě Eda Nortona, jehož postava se nebojí potopit svoji společnost (a možná i societu celkově) kvůli svému výstřednímu a nedotaženému nápadu. ()

Padme_Anakin

Příběh dobrý, celkem solidně poskládaný, herci slušní, pěkně natočené, hezké prostředí, no na druhou stranu zbytečně dlouhé (závěrečná scéna natahovaná přespříliš) a to podstatné je, že mě to za srdce nevzalo, bylo mi úplně jedno, jak to celé dopadne.. Mýma očima tři hvězdy, vracet se k tomu určitě nebudu, pánové v pruhovaném mi asociují buď lágr nebo pyžamo a na to já vážně netrpím.. ()

corpsy

Nasadil Netflix Rianovi Johnsonovi do hlavy ( za tie veľké prachy ), že Pán Detektív Blanc je blbeček? Aj napriek svojmu neotrelému vyšetrovaniu, bol v KNIVES OUT 2019 sebaistý a sebestačný. A čo malo znamenať to cameo Hugh Granta? Je Benoit Blanc naozaj taký? Zapredal sa pán Johnson? No, na tieto otázky by zrejme netrebalo ani detektíva Blancovho formátu. Som rád aspoň za vynikajúci scenár a remeselné spracovanie. ()

Haluzz

Každý nový Johnsonův celovečerák je zároveň reakcí na ten jeho poslední, a zároveň krásná žánrová jednohubka sama o sobě. Očekávaní jsou podvrácena vůči žánru (literárnímu i filmovému - jak v Brick, The Last Jedi…) i vůči Knives Out (zásadní twisty/ výměny informací se konají zhruba obráceně). Craig má víc co hrát, sociální podtóny jsou možná víc očividné než v KO, ale i to (stejně jako každý jiný střípek informací) jen napomáhá finálnímu rozuzlení( jak v každé správné detektivce). Příjemně staromilské a zároveň svěží, tisíckrát zábavnější než Smrti na Nilu/ve vlaku…. Jen škoda toho kina… ()

faceboy

Na konci roku k nám dorazilo pokračování vynikajícího prvního dílu Knives Out, které se stalo nejen velkým hitem, ale bylo i vskutku kvalitní... Taková detektivka tu do tehdejší doby nebyla. Hvězdný cast, příjemná atmosféra na samotě u lesa a hlavně geniální scénář, byla doménou titulu. Nové pokračování si sice myslím, že nebude divácky nejpřívětivější, protože má lehce přepálenou stopáž a obrací Twist z prvního dílu naruby a dost často má scény přeplněné ne vždy dobrým meta humorem, přesto si myslím, že jde o úctyhodné pokračování, které nedělá ostudu prvnímu dílu. Vyšší rozpočet tu jde vidět a set s vilou vypadá moc pěkně.  hudba je výrazná a skvěle doplňuje zlomové scény. Herci jsou očividně vedeni režisérem a podávají velmi slušné výkony. Na místě je, zmínit hlavně jednu slečnu… Kdo viděl, tak ví. Nejvíce musím, ale vypíchnout scénář, který mi přijde víceméně bezchybný a neskutečně promyšlený až dokonce. Snadno můžete pocítit ducha prvního dílu i zde. Dlouho jsem si tak neužil nějakou detektivu. 9 z 10 ()

maddy

Z odľahčenej detektívky akým bol prvý Knives Out, sa z toho v pokračovaní stala regulárna detektívna komédia a aj s tou detektívkou to je také ošemetné, pretože tentokrát tu nejde ani tak o to whodunnit (to je zrejmé od polovice filmu), ale skôr o to howdunnit. Rian Johnson evidentne nechcel druhý krát natočiť ten istý film a tak namiesto mystery príbehu o jednej vražde dostávame skôr satiru dnešnej spoločnosti posadnutej YouTube, Twitterom, Twitchom, streamingovými platformami a získavaním followerov a paródiu na život súčasných not-so-clever vizionárov a.k.a zbohatlíkov, kde sa trefne kope napríklad aj do Elona Muska. Rianovi Johnsonovi v pokračovaní nie je nič sväté, servírujú neskutočné množstvo easter eggov, prekvapivých cameo roličiek, neustálych narážok, ale celý ten guláš sa mu podarí nakoniec ukočírovať bez jediného zakopnutia k záveru. Asi chápem, že fanúšikom prvého filmu to nemusí byť úplne pochuti, ale mňa táto uletená hra s hercami, ktorí si to doslovne uživajú bavila po celú stopáž, i keď uznávam, že prvý film je lepší a dokonca sa trocha obávam kam to bude smerovať v trojke, pretože Rian Johnson má síce nespočetné množstvo nápadov, ale dohľad producentskej ruky by sa mu rozhodne zišiel. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

Nikdy bych neřekl, že si Daniel Craig po konci se svou ikonickou životní rolí agenta 007 dokáže najít nějakou frančízu, která mu takto sedne. Ale jeho postava výstředního detektiva Benoit Blanca ve spolupráci s osvěžujícím režijním vedením pod taktovkou Riana Johnsona fakticky překvapila. V porovnání s prvním dílem je vše ještě velkolepější, už jen přesun na slunný ostrov v Egejském moři sérii prospěl. Herecky naprosto perfektní, každou postavu jsem si zamiloval (Edward Norton asi vede :D). Scénáristicky nesmírně promyšlený film po všech stránkách, audiovizuálně přímo dokonalý (soundtrack excelentní), s brilantním zakončením, které vás prostě a jednoduše chladným nenechá. Co bych tedy vůbec mohl zkritizovat? Možná jen přemrštěný počet různých popkulturních odkazů a narážek. I na mě toho bylo moc (ale třeba pálivá omáčka Jeremyho Rennera pobavila). Potřebuji třetí díl už teď. Na poli všech těch klasických šablonovitých detektivek tohle působí jako zjevení. Za mě dávám 8,5/10 ()

Wysch

Zásadní věc je imho ta, že Glass Onion není whodunnit, a tudíž srovnávat s whodunnit Knives Out je blbost. Pro všímavějšího (nebo možná chytřejšího) diváka je cibule spíš howdunnit a "who's gonna die", protože indicie jsou od začátku položený. Není třeba se nad tím pozastavovat, Norton je zkrátka od začátku bez toho, aby se vůbec ukázal na obrazovce, hlavní podezřelej, a tak spíš po columbovsky v druhém a třetím aktu (jako vždycky úžasnej) Craig řeší, jak vraždu spáchá, a koho hlavně zabil. No. Ale jako posledně, absolutně úžasnej ansámbl a silná režie v detailech baví, a to i tehdy, když rozplétá flashbacky procpanou expozici. Určitě je první Knives Out lepší whodunnit a lepší murder mystery, ale Glass Onion je hezkej thriller s puzzle plným postav, který jsou sice archetypální, ale úžasně zahraný. ()

Praxis

Oblíbené hrátky mezi neviňátky na téma kdo je vrah? Nebo kdo chce být zabit? Ujetost s luxusně vymazleným Nortonem i když první díl byl o mnoho sofistikovanější než tenhle. Přesto velmi fajnová oddychovka. 75% ()

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

Rian Johnson už pracuje na třetím Na nože

16.10.2023

Režisér a scenárista Rian Johnson (Star Wars: Poslední z Jediů) zaznamenal se svou detektivkou Na nože takový úspěch, až to vedlo k akvizici práv Netflixem a objednání hned dvou pokračování. To první… (viac)

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů