Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

Decker

Vyborny stary "utekovy" film s bezvadnou atmosferou. Ja filmy s Clintem Eastwoodem zkratka zeru, takze pro me je to bravurni podivana. Je evidentni ze v tomto filmu se inspiroval pozdeji toceny Shawshank, ale to vubec neni na skodu, protoze inspirace neznamena nic zleho. Naopak, co Alcatraz naznaci Shawshank dovede ke ztvarneni, ale to uz je jina vesnice. Co me take zaujalo je skvela kamera a dobre promysleny a napsany scenar. Hlavni hrdina Frank Morris (pokud si pozorne vsimnete je v jeho papirech lezicich na reditelove stole ma napsano i.q. superior) po par mesicih co se otrkava v novem prostredi rozhodnut, ze se pokusi o utek z vezeni z ktereho jeste nikdo nikdy predtim neutekl. Zacina s pripravami a pozdeji i se samotnym utekem. Vse je zachyceno velmi napinave, ze se da temer napeti krajet jako husta mlha. Vse nakonec vyusti ve zdarilou akci a pozdeji jak se dozvidame byl Alcatraz zavren. Nekdo muze u techto filmu namitnout oproti dnesnim filmum nudne a pomale tempo a neprilis podmanivou atmosferu. Ja vsak namitam pravy opak nebot pomale tempo (stejne jako i v jiz zminovanem Shawshanku) jen umocnuje celkove prozitek a lepe se da zzit s hlavnimi postavami. Na zaver jen mala pozornost: roli reditele Warden skvele ztvranil Patrick McGoohan, ktery pozdeji exceloval v principu podobne (toho zleho) roli krale Eduarda ve Statecnem srdci. Malokdo ho vsak asi pozna nebot pokud si pozorne neprecte titulky, ze v tomto filmu hraje (ja to nevedel) tak ho asi bez tech vousu nepoznate. ()

ing.Frosty

Už dlouho sem nezažil tak hutnou atmosféru. Nejednou se o mě pokoušel infarkt :-). Neskutečně vtahující a strhující. Už vím, odkud má Scofield a Andy Dufresne svoje triky. Přesto mi k té páté hvězdě něco chybí. Na poprvé úchvatné, ale napodruhé už to asi nemá co nabídnout. Jdu si znova pustit Shawshank. ()

filmmovier

Fantastický film s geniálním koncem, navíc podle skutečné události, který mě ještě více přesvědčil o tom, že ti tři ten Alcatraz prostě přežili... Jinak v tomhle filmu taky hraje Larry Hankin (pan Hackles z Přátel - ty jeho uši jsou fakt něco)... Tenhle film sází hlavně na atmosféru, pomalejší tempo a Clinta a všechno mu, poněkud nepřekvapivě, vychází. A vše je ještě mnohem úžasnější, když si uvědomíte, že se to odehrává na Alcatrazu, tedy v mém velmi oblíbeném místě u nejlepšího města na světě... Ale jak říkám - film je parádní, dokonalý zážitek, vězeňské filmy jsou prostě kapitola sama pro sebe a téměř nikdy nezklamou. Život ve vězení je tam prostě skvěle zobrazen a mě to dokonale pohltilo a vše je ještě mnohem lepší, když konečně začnou dlabat tu šachtu... Perfektně zahráno, perfektně natočeno. Nemám tomu co vytknout a nemám nic dalšího, co bych k tomu řekl. Prostě doporučuju, jeden z filmů, který (podle mě) bezpodmínečně musíte alespoň jednou vidět. Problém je, že jednou to nebude stačit. 100%. ()

Motinski

Minimalistický natočený film kde sme sa takmer nič nedozvedeli o postavách, ale vôbec mi to nevadilo lebo napätie sa dalo krájať. Veľký plus je aj dobre zvolená hudba čo dokázala bezchybne umocniť pocit nervozity ktorý som zhruba od polovice nepretržite prežíval. Rozprávaním príbehu úplne odlišné ako iné skvosty odohrávajúce sa vo väzenskom prostredí (Shawshank, Zelená míľa), ale zato extrémne atmosfericke, chladné a nervy drásajuce. Klobúk dole!! ()

danco123

Milujem filmy s tématikou týkajúcou sa väzenia Alcatrazu. Podľa mňa určite film ktorý by si mal pozrieť milovník filmov týkajúcich sa väzenského prostredia. Clint Eastwood niekdajší idol žien a stále pán herec zahral svoju úlohu vo filme majstrovsky a takisto týmto filmom zaplnil v tom čase väčšinu kín. Môžem len povedať že film si zaslúži krásnych 80%. ()

Sfinkter

Frank Morris je v podstatě americký hrdina obestřen tajemstvím - jako jediný utekl z Alcatrazu, nikdy nebylo nalezeno jeho tělo a oficiálně již nikdy nebyl spatřen - dnes už je však zcela jistě po smrti (útěk byl v roce 1962). Eastwood ho zahrál výborně a celý snímek je nenásilnou rekonstrukcí, která je sama ve své strohosti naprosto strhující. Výroba figuríny s nalepenými vlasy je geniální. ()

Lachtaan

Po včerejším F9 fiasku v kině bylo co nejdříve na čase spravit si chuť po pořádném filmovém zážitku a naštěstí jsem jako milovník postarších kultů u veleslavného útěkářského kousku nesáhl vůbec vedle. Eastwood je (nejen) herecká legenda a já se už teď těším, až mrknu na něco dalšího z jeho bohatého repertoáru. Druhý Shawshank se sice v Escape from Alcatraz nekoná, příznivci vězeňských dramat si tu ale zajisté přijdou na své. [viděno na HBO GO 30.6.2021] ()

lennyd

Skála. Alcatraz. Je jedno jak jej nazýváte, každopádně odtud nikdo nikdy neutekl. Sem zavírají ty nejhorší zločince, seberou jim všechna práva, a čekají než umřou. Jednoho krásného (jak pro koho) do Alcatrazu zavítá i Frank Morris (Clint Eastwood). A jelikož hned vidí, do jaké společnosti se dostal, nezbývá mu než "zdrhnout". Ve vězení však nemá jen nepřátele, i zde si najde přátele, ať už knihovníka Englishe, malíře Doca či bratry Anglinovy. Právě s nimi se domluví na plánu útěku. Ale z Alcatrazu přece nikdy nikdo neutekl. Nebo ano? .... Na to že film je skoro stejně starý jako já, i v dnešní době skvěle zaujme své fanoušky. Deprese vězňů, kteří nemají žádná práva je zde ztvárněna na nejvyšší úrovni. Skvělý (ostatně jako vždy) Clint v hlavní roli ještě více dopomáhá reálnosti celého příběhu. Škoda, že v dnešních filmech převládadjí triky nad upřímností příběhu. Ačkoli nevíme, zač se Frank do vězení dostal, věřím, že povedený útěk mu přejí všichni.... ()

BoncheR

Tento film som si chcel pozrieť strašne dlho pretože bol, údajne, veľmi dobrý. Nebol. Nápad to malo síce veľmi skvelý a v 1979 to musel byť trhák, no v porovnaní s napr. Shawshankom je to o dosť slabšie. Zaujímavé prevedenie i nápady (napr. to s tou mriežkou) a aj ten koniec ma veľmi nenasrdil, takže to vidím pozitívne. Vidieť že Eastwood bol (a stále je) fakt trieda. (( 75% )) ()

Bobik9

V roce 1979 by se mi to asi líbilo mnohem více. V roce 2015, kdy mám za sebou Prison break a Shawshank mi to přijde jako slabý odvar. Clint je sice výborný, ale víc se mi líbí ve jeho novějších rolích. Má to dobrou atmosféru a celé vězeňské prostředí opravdu sedí. Nicméně je to pomalé a každý ví, jak to dopadne. A když víte, jak to dopadne, je nutné i přesto diváka něčím šokovat. A já si nemyslím, že by mě to něčím tolik šokovalo. ()

elanius

(121/2016) / Nečakal som, že až tolko si toho Frank Darabont (The Shawshank Redemption) požičal z tohto filmu. Na rozdiel od Siegela ale dokázal do filmu vtlačiť obrovský príbeh a emócie. V Alcatraze sa celý dej filmu výhradne sústredí na technickú stránku úteku a aj keď dokopy sa toho vlastne moc nestane, film je docela napínavý a zábavný. (7/10) ()

Fleetguard

Clint Eastwood jako F.Morris, pro kterého není problém utéct z jakéhokoliv vězení a proto i jeho přesun do nejstřeženějšího vězení "Alcatraz" bere spíše jako další výzvu. Film D.Siegela je sice hodně vzdálený filmu Vykoupení z věznice Shawshank, přesto v něm najdete spoustu nepatrných podobenctví. A tak jetliže jste viděly (VZVS) dříve než Útěk z Alcatrazu, neubráníte se srovnávání. Ale, to nemění nic na tom, že jde o napínavý příběh a jestliže Vás baví filmy z vězeňského prostředí, tak si tenhle film určitě nenechte ujít ()

dANo

Tento film podľa skutočného príbehu je zaujímavý hlavne tým, ako zobrazuje samotnú prípravu na útek... samotný útek už nie je až taký zaujímavý. ()

JohnSmith

Asi mě poznamenalo Vykoupení ze Shawshenku se Zelenou mílí.Po těhle filmech už nebude žádný vězeňský drama dost dobrý. Eastwood se s kamarády vykoupal z vězení až moc rychle.O sběru materiálu a nářadí ani nemluvím. Tady jednoznačně Shawshenk vede.Velitel věznice je mdlej, nevýraznej,divnej.Tady vede zase Gandolfini v Poslední pevnosti. No a samotnej útěk?Bachaři by museli bejt hluchý jak polena,aby je neslyšeli,cinkání trubky,rachot drátěnýho plotu,dupání po betonu.Utíkání bylo taky celkem nudný,zlatej útěk Tanga a Cashe ()

VanTom

Mírně úsměvné mlčenlivé drsňáctví ku prospěchu věci ustoupilo suchému, "chlapskému", na podstatu ořezanému vykreslení poměrů v Alcatrazu, ze zavedených přísad vynechávajícímu pouze vyhrocené teritoriální potyčky a sadistické bachaře. Jinak totiž velkou zábavu představovalo už jen to, jak v sobě tento klasický "etalon" útěkových filmů shrnoval snad všechna myslitelná žánrová klišé, ať už v charakterech spoluvězňů či metodickou realizací plánu. ()

lykan9

Geniální film, vynikající Clint Eastwood a nejen on. Útěk z Alcatrazu, Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle jsou rozhodně nejlepší filmy z vězeňského prostředí, jaké jsem kdy viděl. ()

Sany33

Príbeh: Gro filmu povedané už jeho názvom. Herecké obsadenie: Eastwood hráva väčšinou klaďasov. Aj napriek tomu, že je väzeň z Alcatrazu, jeho postava je v podstate ľahko obľúbiteľná a teda v istom svetle kladná. O jeho hereckých kvalitách sa asi ani nemusíme rozprávať. Prevedenie: Ak sa film volá "Útek z väzenia" a divák dostane po celú dobu stopáže plánovanie a následne útek z väzenia je to v istom smere sklamaním mojej konšpiračnej duše. Aspoň nijaký malý zvrat by nebol na škodu. Pocity: na druhej strane sa mi páčila sonda do života väzňov a ich osudy a pohnútky k určitým činom. Pridaná hodnota: Film má silný odkaz, hlavne preto že sa opiera o skutočné udalosti. Ale chýba mi v ňom nijaký silný zvrat aby si udržal moju pozornosť a nevygumoval sa mi do dvoch týždňov z mozgu. 59% ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)