Väzenie Alcatraz bolo považované za miesto, z ktorého sa nikdy nikomu nepodarilo utiecť. Všetkých, ktorí sa o to pokúsili, zadržali, zastrelili, alebo sa utopili v zradných prúdoch Sanfranciského zálivu. Frank Morris však bol majstrom útekov - podarilo sa mu to už niekoľkokrát a od chvíle, kedy sa do Alcatrazu dostal, nemyslel na nič iné... (RTVS)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $43,000,000Tržby Celosvetovo $47,700,000║ Pôsobivý väzenský film, aj keď sa tu nič zvláštne strhujúce nedeje, samozrejme okrem úteku, dejové linky nemajú takú charakterovú váhu ako veľkolepé väzenské filmy(Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa pre ktoré film asi poslúžil ako odrazový mostík) ale aj tak filmu nechýba dávka napätia a pútavo aj keď poskromne vyrozprávaní dej o tom ako partia väzňov plánovala útek, kde vodcovsky zaujme ťahúň Clint Eastwood. /80%/ ()

POMO

Kvalitní řemeslo. Jak film, tak samotný útěk ve filmu. O hluboké myšlenky tady nejde, ale napětí se dá krájet. Silně ho podporuje i temná hudba Jerryho Fieldinga. Eastwoodovi sedla role charismatického kriminálníka s vysokým IQ parádně, i vizáží se podobá na skutečného Franka Morrise. ()

Lima

Dnes už ´vězeňská´ klasika, která za minulého režimu plnila naše kina. I díky mnoha podobnostem (zvířecí mazlíček na cele, sexuální loudil, despotický ředitel věznice, způsob útěku…) není pochyb o tom, čím se Stephen King inspiroval při psaní svého ´Shawshanku´ i ´Zelené míle´ (a následně pak Frank Darabont se svými filmovými adaptacemi). S postupně pokračující přípravou na útěk skvěle budované napětí si člověka získá, Clint Eastwood je borec numero uno a na co s Donem Sieglem šáhli, to proměnili ve zlato. Tady občas vyčítaný otevřený konec je jediný správný. Celý příběh je totiž inspirován skutečným, do té doby jediným zdařilým útěkem z Alcatrazu, ovšem o osudech jeho protagonistů, tj, jestli se při přeplouvání na pevninu utopili, či nikoliv, není dodnes nic známo. ()

Gemini

Trochu neuvěřitelná, ale na čtyři hvězdy dost dobře natočená a zahraná story o útěku z věznice, ze které prokazatelně uprchl jenom David Copperfield:), s hudbou Jerryho Fieldinga (který opatřil hudebním doprovodem původní Kirkovo Star Trek, a což je mnohem zajímavější, i původní seriál Mission Impossible) a trochou toho vězeňského bluesíku. ()

Tosim

Ano, i mně ten film připomněl Shawshank (myš, knihovna.) Mix "psychologie" a plánu na útěk byl přesně vyvážený, jak to má ve správném blockbusteru být. A navíc teď vím, kde si vzpomněl David Zucker na Freda Warda :-) ()

J*A*S*M

Čtvrtou nadprůměrnou hvězdu dávám hlavně za to, že mě velmi bavilo sledovat podobnosti s budoucím Shawshankem (a že jich není málo). Jinak mi to přišlo celé takové komicky naivní, hlavně co se týče složení vězňů. Až jsem se začal podivovat, proč bylo nejstřeženější vězení Ameriky zpravidla používáno pro tak ušlechtilé, hodné lidské bytosti. ()

Djkoma

Clinta jako herce jsem nikdy extra nemusel, ale tentokrát se do role vězně skvěle hodí. Sám se tomu až divím. Útěk z této věznice totiž není nudný film, jak jsem očekával a obsahuje pěknou řádku v budoucnu odkazovaných momentů (BS 33 a 1/3 hadr). Útěk z Alcatrazu v porovnání s dnešním např. Prison Breakem působí zastarale, ale má své kouzlo a atmosféru v klasickém oldschool stylu bez zbytečně levných momentů. Ty 4* jsou zasloužené, ale při druhém podívání bych asi zmírnil na 3*. ()

Superpero

Tenhle film mi utkvěl v paměti na hodně dlouho, protože je originální a navíc tam hraje Clint Eastwood takže co řešit? A ono když se tak zamyslíte filmy o Alcatrazu jsou skoro vždy super. ()

Shadwell

Profesor Einstein tvrdil, že čas se liší místo od místa. Pokud se tedy na čas nedá spolehnout, k čemu je? K čemu jsou hodináři? Stejným konceptem se řídí tento film. Poctivě vytěsní čas a vězení profiluje jako uzavřený prostor, kde čas není. Naopak v momentě, kdy se utíká a jde o každou sekundu, čas plyne stejně ve fiktivní realitě postav i ve skutečné realitě diváka. Tomu pomáhá i chytrá distribuce informací. Kupříkladu teprve v 16. minutě se dovídáme konkrétní informaci o Clintovi, o jeho mimořádné inteligenci. ____ Útěk z Alcatrazu není jen definicí 4-hvězdičkového filmu, pokládá i jednu znepokojivou otázku: Proč jsou vězňové líčení jako klaďasové a strážci společenského systému, bachaři, jako ti špatní? Je to vážně jen žánrová pomůcka? ()

B!shop

Paradni utekarskej film, kde je videt vse od prvniho napadu az po zaverecnej utek. Sice je jasny, jak to vse dopadne, ale vubec to nevadi. Siegel totiz diky charismatickymu Eastwoodovi a prakticky bez hudby dokazal udelat docela napinavou podivanou, kde ale nejsou takovy ty provareny zalezitosti, jako brutalni bachari, svalovci natrhavajici prdele nebo svalnaty rapujici cernosi. A i kdyz to nemuze konkurovat treba takovymu Shawshanku, porad to je hodne dobra podivana. ()

Slasher

Už od otevírací "Welcome to Alcatraz" sekvence solidní chladně zlověstná atmosféra, žádné otravné okolky a medík, chvíle ryzího napětí, z kamene tesaný Eastwood a pár sympatických vedlejšek - je to nadčasová paráda. ()

movie

Útěkové filmy jsou mým velmi oblíbeným žánrem a Útěk z Alcatrazu je natolik vydařený, že ho neváhám zařadit mezi jeden z nejlepších. Perfektní atmosféra, vynikající Clint Eastwood!! ()

RHK

Solidní útěkářský film, dokonce z toho nejpevnějšího vězení a navíc s chlapáckým Clintem Eastwoodem. Jenomže závěr je nemastný neslaný a celkově filmu chybí trochu více napětí. Motýlek, Shawshank, Zelená míle, Con Air, nebo Velký útěk jsou prostě větší pecky. Některé dilalogy ovšem sedí - např. mezi vůdcem černošských vězňů a Morrisem: "Řekl bych, že existujou přesně dva důvody, proč sis nesedl na můj schod. Buď se prostě bojíš, nebo nesnášíš negry. Tak kterej je to, je to strach?" - "Ne. Nesnáším negry." http://www.youtube.com/watch?v=88f13cTSnOs Trailer: http://www.dailymotion.com/video/x9jt9u_escape-from-alcatraz-theatrical-tra_shortfilms ()

Boss321

Výborný thriller, který dokonale mixuje psychologie s plánem na útěk. Do nejbezpečnějšího a nejstřeženějšího vězení světa Alcatrazu přijíždí Frank Morris, který už utekl z několika vězení. Hned od příjezdu si začne plánovat útěk a společně se třemi spoluvězni se mu nakonec podaří uprchnout. Jedna z nejlepších rolí legendy Clinta Eastwooda, který se do podobných rolí vyloženě hodí. Tímto filmem se místy inspirovali tvůrci Shawshanku..... ()

Kulmon

Film, který již v dětství předznamenal mou lásku k filmům s vězeňskou tématikou a útěcích. Dnes už sice vím o lepších žánrových filmech, ale i tak ho mám moc rád. ()

Jara.Cimrman.jr

"Když nedodržuješ zákony společnosti, pošlou tě do vězení. Když nedodržuješ vězeňské předpisy, pošlou tě k nám." A jelikož si Frank Morris, vězeň číslo AZ 1441, kromě práva mluvit a pracovat, udělil ještě právo na vycházku, tak je o zábavu postaráno. Pro mne to byl tedy náročný film. Já jsem do toho totiž šel s Frankem, takže jsem mu pomáhal vymýšlet plán útěku, kontroloval jsem pohyb strážných, škrábal jsem lžící železobeton a přitom jsem se pokoušel neohnout ve sprše pro mýdlo. Jak říkám, bylo to náročné, ale pak jsem si uvědomil, že někde je chyba. Nebo opravdu v Alcatrazu seděli převážně sympatičtí smolaři a hlídali je výhradně sadističtí psychopati? ()

EdaS

Don Siegel mě začíná hodně zajímat. Jeho filmy jsou chlapsky úsporné a přímočaré, ale o to působivější. Platilo to u originální Invaze lupičů těl nebo Dirty Harryho a platí to i u Útěku z Alcatrazu. S Eastwoodem si zjevně rozuměli. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

Režisér Padesáti odstínů se chystá na útěk

07.08.2018

James Foley (Padesát odstínů temnoty, Padesát odstínů svobody) se čerstvě upsal režii chystaného vězeňského thrilleru Alcatraz. Snímek je inspirovaný skutečným příběhem Franka Lee Morrise, který v… (viac)