Blade Runner

• Česko Blade Runner (viac)

Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou. Ľudia používali replikanty pri nebezpečných výpravách alebo ako otrokov pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure replikant v jednej z mimozemských kolónií bol robotom pod trestom smrti zakázaný pobyt na Zemi. Na plnenie tohto nariadenia dozerali špeciálne jednotky Blade Runner, poverené vyhľadávaním a likvidáciou replikantov, ktorí zákaz porušia. (TV Dajto)

Vančura

Tak trochu přeceňovaná klasika, řekl bych. Krásný vizuál i hudba Vangelise, ale jinak zklamání. Blade Runner mě strašně nudil, škoda. UPDATE 17.3.2020 - Po téměř 9 letech jsem dostal chuť to vidět znovu a tentokrát se mi to překvapivě dost líbilo. Harrison Ford sice podle mě nikdy nebyl žádný velký herec, ale zde mi nijak nevadí a do té role se určitě hodil. Osobně jsem si na tom filmu nejvíc užil tu výtvarnou stránku, v podstatě každý záběr je vizuálně úchvatný a velká radost pro oko. Dějově je to samozřejmě bohužel slabší, ale to mi přijde tak nějak podružné. Atmosférou, soundtrackem a celkovým zpracováním to prostě nemá chybu a ten film s lety zraje jako víno a já si ho nově hodně cením (třeba už jen za to, že se ještě zcela obešel bez digitálních efektů a všechno je tam dělané pěkně postaru). ()

MIMIC

Do roly replikantov si Scott nelogicky vybral väčšinou hercov, ktorí už na prvý pohľad vyzerajú divne až abnormálne (a teda v danom kontexte veľmi podozrivo), hoci by mali splynúť s davom, aby neboli rozpoznaní a chytení, takže napr. Rutger Hauer je pre vyhľadávačov týchto pseudoľudí jasným terčom. Hauer tu predvádza niečo, čo môže pre jedného byť geniálnym hereckým koncertom, pre iného trápnym súborom afektovaných grimás. A keď si v hodine smrti prichýli na hruď holubicu a prepichne dlaň klincom, príčetný divák sa buď rozosmeje alebo zauvažuje o režisérovej príčetnosti. Tak strašný gýč vpašovaný do inteligentného filmu je tragické memento. Ak temné filozofické sci-fi, tak rozhodne Dark City. ()

Vavča

Můj nejoblíbenější film od Ridleyho Scotta. Pochmurná atmosféra obřího města, kde Deckard řeší svoje případy zběhlých androidů, které musí stůj co stůj zlikvidovat. Kniha je samozřejmě lepší, než film, ale Harrison Ford, je naprosto vynikající ve své roli, stejně jako hlavní záporák Rutger Hauer. Fim je pro mě kouzelný svoji atmosférou a množstvím detailů, které tam být nemusely, ale přesto se tam hodí. Má to myšlenku, spád, výborné dialogy a skvělá muzika Vangelis to vše podtrhuje. Bravo Ridley. ()

Goldbeater

Hypnotický, poetický a fantastický film-noir z budoucnosti. Umělecké dílo, které je s každým zhlédnutím lepší a lepší. Nádherné finále pokaždé sleduji se zatajeným dechem! ()

mzss1

|20%| Je mi to strašně líto, ale toto mi totálně nesedlo. Starší klasiky já ocenuji, i když se k nim prvně dostanu třeba až po letech. Co mám k tomuto filmu dodávat ? Harrison Ford byl zde docela nevýrazný, ale zase mě ze všech herců nejvíc bavil. Ještě zpočátku to vypadá celkem zajímavě, 80tkový look – to vše bylo pro film ideální, ale k čemu mi to je, když to začne po čase nudit a nic zajímavé se zde pak neděje. Finále bylo moc dlouhé a už vůbec, to šlo mimo mě. Prostě mizerný film, což mě mrzí. Jako na údajnou starou klasiku jsem se těšil, že to ocením. To se však nestalo. ()

k212

Jsem odchovaná na původní verzi, kterou u nás poprvé vysílala ČT někdy začátkem devadesátých let. A musím přiznat, že i přes všechna vyzdvihovaná negativa této verze, jsem byla unešená (spíše utažená) a to mě bylo nějakých dvanáct a jen těžko jsem mohla pochopit. To mě vedlo k četbě Dickovských povídek a románů a musím jen konstatovat, že ač kniha Sní androidi o elektrických ovečkách? je výborná, film mnohonásobně lepší! A za to může nejen fantastická režie Ridleyho Scotta a hudba od Vangelise, ale také výborný scénář Davida Peoplese a Hamptona Fanchera a samozřejmě herecké obsazení. Bylo toho napsáno už mnoho o Rutheru Hauerovi, který už snad nikdy víc nepřekonal svůj herecký výkon, že jeho postava je snad nejcharizmatičtější v celém filmu, že právě jeho konání dává filmu tak nesmírně filozofické vyznění, prostě bych jen kolovrátkovala samá superlativa. Harison Ford byl obsazen záměrně, typ, který hraje mu naprosto sedí, ale myslím, že i on překvapil relativně depresivním a "lidským-nelidským" pojetím Deckarda. A vůbec všechny vedlejší role jsou tak přesné, nadprůměrně odehrané a hlavně zapadající do koloběhu blade-runnerovského světa (tragická Pris Daryl Hannahové, nemocný konstruktér obklopující se genetickými hračkami Williama Sandersona, zlý-hodný polda E.J.Olmose, nevědoucí Rachel Sean Youngové ...) Svět, který Scott vytvořil, je tak vzdálený představě o filmové sci-fi, dalece přesahuje hranici žánru, ale nikdy by nevznikl bez geniálního spojení autora předlohy - autora scénáře - režiséra, což je žel často opomíjeno! Jinak konstatuji, že verzi Director's cut jsem viděla asi před rokem a opět jsem objevila nové dimenze tohoto veledíla. Jen tak pro zasmátí .... před pár lety vysílali na jedné české komerční televizi verzi v českém dabingu - a byl to fakt úlet!!! ()

Snorlax

Tohle je jeden z filmů, které prý musíte vidět, než zemřete. No málem mě to potkalo při sledování, vůbec bych se nedivila, kdybych se unudila k smrti. Trošku to připomínalo Rákosníčka, tam se však za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, něco dělo. Zde se za tmou hustou tak, že by ji nikdo nechtěl krájet, nedělo vlastně skoro nic. Když Deckart prchá před blonďákem (ano, dokoukala jsem to konce, jsem na sebe hrdá, mám výdrž) na střechu, je to celkem zábavné. Asi to nemělo být vtipné, ale já se u toho i zasmála, když se nám nezničitelný Rick držel římsy zlomenými prsty a vesele se v dešti komíhal, bylo to celkem dosti legrační. Pak následovalo morální poselství. Být tohle bajka, tím to skončí, jenže ona to bajka bohužel nebyla, takže ještě musel následovat happy end. Také jsem celá celičká happy, hlavně z toho, že už to mám za sebou. A abych nezapomněla, na začátku se ozve hlas dvorního dabéra Forda Jiřího Štěpničky. Ale prý si ho nezasloužíme, takže mluví zcela jinou postavu, která hnedle v úvodu zesne. Takže i dabing je poněkud ku zlosti. A jen douška na samý závěr, ukázalo se, že jediným zdatným futurologem z celého tvůrčího týmu byl Vangelis. ()

sochoking

Jeden z najpôsobivejších sci- fi thrillerov vôbec! A okrem toho, milujem filmy, v ktorých nestále leje! Update [05/10/2017] : Kedže máme dnes premiéru Blade Runner 2049, svedomie by mi nedovolilo ju vidieť bez oprášenia kultovky, ktorú som naposledy ohodnotil pred viac ako siedmymi rokmi. Päť hviezd ponechávam a tvrdím, že je to nadčasová záležitosť. Rozhodne sa teším na zajtra do kina! ()

Payushka

Hluboka myslenka (dobro? zlo?), nadherne kouzelna atmosfera, vzhled na svou dobu nesmirne moderni... Je toho spousta, co se na Blade Runnerovi povedlo, ovsem i po opakovanym zhlednuti je to muj nejvetsi osobni fail svetove kinematografie. ()

dr.horrible

Tak som si konečne prečítal predlohu a je skvelá (Prekvapený som v tom zmysle, že ma normálne nebaví čítať sci-fi; dokonca v knižnici ho mám ako jediný žáner oddelene, inak mám literatúru rozdelenú podľa krajín. Bude to asi rozdielmi naproti audiovizuálnemu médiu, nakoľko v tom patrí sci-fi na prvé miesto mojich obľúbených žánrov, spolu s muzikálmi a monster horormi). Dokonca som chvíľu uvažoval, či až po záver neprekonáva film. No a čistou náhodou mám v rovnakej knižnici toto dvojdiskové special edition vydanie bluray a po rokoch som z filmu ešte viac ohúrený. Nie je to ani tak primárne tým cyber punk svetom, ten film je s výnimkou pár veľkých exteriérových záberov v podstate komorný. Nie je to Vangelisom a nie je to ani tým krásne napísaným koncom. Najdokonalejšou zložkou Scottovho kultu je casting. Preto ma dostala kniha, preto ma znovu dostal film, pretože tam kedysi na začiatku 80’s, existovala niekde typovo dokonalá štvorica hercov, niekto ich vnuknutím od samého diabla dokázal spojiť dohromady, a my si ich teraz pri čítaní Dicka už môžeme navždy predstavovať. ()

Legas

Film pro diváky, kteří všechen obsah nemusí mít naservírovaný v hlavní dějové lince, ale umí (chtějí) u filmu také číst mezi řádky. Ne každému to sedne. ()

Šakal

Vítejte v divadle R. Bradburyho resp. R. Scotta-(filmovém) světě plném kouzel a (dez)iluzí. Ridleyho(časem prověřený)mnohovrstevnatý kult, s jednoznačnou myšlenkou a to sice neobyčejně silnou touhou (vůlí) po životě jako takovém, jdoucí ruku v ruce se samotnou podstatou lidského bytí.Tady se sešlo skutečně vše potřebné. Pozoruhodným způsobem podaná vize budoucnosti (na nákresu skic, jak je u něj pravidlem, se podílel samotný Ridley), umně budovaná temná, teskná atmosféra s jasně čitelným NOIR nádechem, vše doplněno dokonalým Vangelisovým hudebním podkresem. Přesvědčivý Harrison Ford coby Deckard, životní Rutger Hauer coby replikant Nexus 6-Roy Batty (pohled na něj diváka doslova sžírá) a jako třešínka na dortu krásná replikantka Sean Young resp. Rachael. To vše v režii mistra cechu- vizionáře R. Scotta. Mám neodbytný pocit, jako by se Ridley dopodrobna piplal s každičkým záběrem (filmovým políčkem) a na snímku je to znát v tom nejpozitivnějším slova smyslu. O výjmečnosti tohoto díla hovoří samotný fakt, že když jsem si ho pustil teď po dlouhých letech, opět jsem seděl jako přikovaný k obrazovce, hltal s němým úžasem každičký záběr a samotný příběh mě pohltil snad ještě více než kdysi. Těžko se člověku hledají jakákoliv slova, aby se vypsal z pocitů. Snad bych to přirovnal k jízdě na horské dráze.Od naprosté extáze, až po beznaděj (strach, smutek ) a to v několika se opakujících intervalech. Ostatně, podívejte se sami a udělejte si obrázek resp. úsudek každý z vás. Hodnocen Blu-ray director´s cut. P.S. je zajímavým faktem (paradoxem), že velká většina těch, co zde hořekují nad bezmyšlenkovitostí snímku resp. „vítězstvím formy nad obsahem“ obdarovává bez pardonu futuristický Tron legacy 3D čtyřmi hvězdami a výš. Jak vidno, nejen fotbal nemá logiku, že....Tomáši Pospíchale?! ()

Webb

[9,5/10] (Blade Runner, Ladd) (Technicolor /// Produkce: Michael Deeley /// Scénář: Hampton Fancher, David Webb Peoples, Roland Kibbee podle románu Sní androidi o elektrických ovečkách? Philipa K. Dicka /// Kamera: Jordan Cronenweth /// Hudba: Vangelis /// Nominace na Oscara: Lawrence G. Paull, David L. Snyder, Linda DeScenna (výprava), Douglas Trumbull, Richard Yuricich, David Dryer (vizuální efekty)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Dobrá myšlenka, která mi trochu připomínala Ostrov. Bohužel provedení je poplatné době svého vzniku a dnes, téměř po 30 letech, mě nadchnout nedokáže, zkrátka málo akce a celkově dost rozvláčný a trochu nudný. Ale jinak je to takový čapkovský styl – na zamyšlení. Pro někoho kultovní film, pro mě průměr, 50% ()

HoneyBunny

Znám jen málo depresivnějších filmů (tady je navíc ta deprese mohutně podpořená nejdepresivnějším z depresivních soundtracků od Vangelise). Žádný z hrdinů se ani jednou neusměje, žádný nadhled. No prostě ideální film před spaním. Nelekejte se, to nejsou výtky. Blade Runner je prostě jiný a to ho dělá kultovním filmem. ()

Tsuki

Říkám si, jak to, že jsem tenhle film až do teď neviděla... Naštěstí ale i jako člověk zmlsaný počiny dnešní doby dokážu tenhle snímek a jeho námět ocenit. Možná právě tím spíš, že vznikl před dobrými 35 lety (!) Důležité je, že má hutnou atmosféru, sice temnou a ponurou (podobně jako třeba Sin City), ale tak nějak lákavou a záhadnou. Dost tomu samozřejmě přidává Vangelisova hudba. Je to film, který zanechá jistý pocit důležitosti jako například Atlas mraků a zároveň je to film, který svou originalitou a námětem předchází filmu Umělá inteligence. Je to zkrátka povedený prototyp a vzor filmů, které se točí dnes. Snad nepřeháním, když řeknu, že na to, kdy byl vytvořen, je už dneska nedostižný. Je to silný film a je to z něj cítit. Navíc jsem moc ráda, že jsem ho viděla ve "final director's cut", bez zbytečných komentářů, které jsou údajně v původní verzi a které nepochybně atmosféru trochu sabotují. Moc se těším na zbrusu nové pokračování s Ryanem Goslingem. ~(4,3)~ ()

Anderton

Román Snívajú androidi o elektrických ovečkách ma nezaujal natolko ako niektoré výborné Dickove poviedky a tým pádom ani film mi nepripadá ktovieako geniálny a revolučný. Vďaka vážne temnej atmosfére sa mi ale nejakým nedefinovatelným spôsobom dostal pod kožu a určite sa k nemu niekedy vrátim. Vadili mi niektoré zbytočné zmeny oproti predlohe, napr. som sa tešil na koncert vo filharmónii, vo filme sme sa dostali iba do šatne. VIDENÉ ZNOVA, VIACKRÁT: Blade Runner dokáže stále prekvapovať vecami, ktoré ste si predtým nevšimli. Nakoniec uznávam, že aj zmeny oproti predlohy pomohli, napríklad sekvencia vo filharmónii by mohla na seba pútať zbytočne veľa pozornosti. No a mnohé detaily vo výprave a mizanscéne scén sú dôvodom, prečo sa BR nikdy neopozerá. ()

giallo

Nejlepší film všech dob, u kterého i po několikátem shlédnutí nacházím stale nové věci. Takovou atmosféru, která na mě dýchla z filmu, nemá žádný jiný. PS: Nejoblíbenější scéna filmu je jasná a to Battyho proslov : I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die. ()

Frajer42 odpad!

Tak já ten odpádek přece jenom dám. Abych řekl pravdu díval jsem se na to jen kvůli hudbě od Vangelise, která mi zde příliš neseděla. Je to moderní hudba k technicky vyspělým filmům. Tento film je po technicé stránce velmi nízko. Je to sice spjato s jeho stářím, ale na to hledět nehodlám. Rovněž si myslím, že Harrison Ford prostě není hercem úplně vhodným do sci -fi, i když ho jako herce takového obdivuji. Celý film má hrozně stupidní a hrozně roztahaný děj, z kterého jsem plnými doušky nasával jen a pouze nudu. Jediné co tady cením je filmová zvukomalebnost. V tom vynikal Ridley Scott už tehdy a stále to zdokonaluje. A samozřejmě cením hudbu Vangelise, která je sama o sobě perfektní. V tomhle filmu však svojí kvalitou stojí vysoko nad filmem a tím film ještě více shazuje, jestli to je ještě vůbec možné. Uznávám, že kdybych film viděl dříve bylo by moje hodnocení zcela odlišné. A stačilo by asi ,,pouze" 20 let. Nezastávám zdejší heslo:,,NUDU JE POTŘEBA OCENIT", a tak mi nezbývá nic jiného než dát jeden malý, zato však maximálně spravedlivý odpad. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Svět filmu a hudby opustila další fenomenální osobnost, jejíž výraznou a zvukově podmanivou tvorbu zná snad každý filmový divák. Ve věku devětasedmdesáti let totiž zemřel legendární řecký hudební… (viac)