Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Jordan

do skupiny kvalitných vojnových filmov pribudol ďalší, ktorý síce zobrazuje hnusnú vojnu naozaj hnusne - takú, aká je, ale podľa mňa nie veľa ľudí ovláda nosný konflikt natoľko, aby si mohli urobiť správny názor na film a navyše by som chcel vidieť, ako by to natočili somálci . . . ale politika by sa do filmárčiny nemala miešať. ()

Anderton

Tak takto nejak to asi vyzeralo v onom roku pána 93 v Mogadishe pri zásahu amerických jednotiek. BHD nie je vojnový film, je to skôr hraná rekonštrukcia skutočných udalostí v predraženom hollywoodskom vydaní. Bohužial ak dojde na dialógy, je jasné, že vojaci sa medzi sebou rozprávali trochu iným štýlom a patriotizmus asi veľmi neriešili. V jednom dokumente som počul, že film bol natočený na základe žiadosti americkej armády. Ak chcela takto naverbovať do svojich radov ďalšie ovečky, tak sa asi poriadne spálili. Myšlienka filmu je jasná, žiadna myšlienka z tohto pekla sa vydolovať nedá. Je to iba peklo. ()

Frajer42

Neemotivní. Pouze po stránce efektů dovedeno takřka k dokonalosti. Chvíli má divák možnost seznámit se s hlavními hrdiny a poté už následuje válčení, válčení a zase válčení. Američtí Marines se rozhodli spasit celý svět. Ty emoce jsem zde prostě postrádal. A tu díru co po nich zbyla mi nevykompenzovaly ani velmi působivé efekty a množství výbuchů. Určitě kvalitní film, ale kinematografický orgasmus se nedostavil. Lepší * * *. ()

boshke

Až neuvěřitelné, jak strašně zfušovaná operace Irene byla. Generálova akce na půl hodiny stylem "pak všichni nasednou do konvoje a za chvilku jste doma" se proměnila v čiré peklo. Asi zapomněl, že je posílá do oblasti, kde na sto Somálců připadá tak dvě stě kalachů, v horším případě erpégéček, kde v každém okně, na každé střeše, v každých vratech je alespoň jeden černoch s palestinou snažící se udělat z Rangerů řešeto. Závěru už skoro ani nejde věřit, že se jedná o skutečnou událost, kdy ti šťastnější přeživší, kteří jsou ještě schopni chůze/běhu, utíkají pod palbou několik set metrů za obrněným konvojem OSN, protože už na ně nezbyla místa (WTF?). V prvotřídním obsazení mne překvapil hlavně Hartnett, který tu vypadá k světu, docela jinak než jako zamilovaný pitomeček z 40 dní a nocí a Miluj mě, prosím... 90% ()

Kothy

Skvělý film od Ridleyho Scotta. O hudbu se stará mistr Zimmer. Hraje tu spousta známých herců. Protože ale všichni mají uniformy, helmy a krátké vlasy, tak se těžko rozpoznávají. Celkem autentické zachycení amerického vojenského konfliktu v Somálsku na začátku 90. let. Když jsem viděl, jak to tam podělali, tak jsem se opravdu musel smát. Američanům s: moderními zbraněmi, Hummery a vrtulníky nakopala prdel banda Somálců s kalachy. :D ()

AllShallFall

Tak mě po dlouhé době donutilo podívat se na tento film a vytvořit komentář. Válečné filmy mě vlastně ani nezajímají. Ale proč teda jsem se na tento film chtěl podívat? Po premiéře Prométhea od Scotta, kdy Prometheus byl silně kritizován, jsem byl nucen podívat se na nějaký Scottovo starší film, abych zjistil, jestli je Rydley opravdu vysloužilý. Černý jestřáb je unikát. To co bylo vloženo do tohoto filmu bylo z celého srdce. To samé je ale u všech Scottových filmů. Neumím si pomoci. Rydley Scott pracuje s tím co má. A umí to bravurně. Tenhle film je důkaz mistrovského umění. A to samé provedl i jiných filmech. Včetně Prométhea. ()

dex2man

Nejlepší válečný film...mám slabost pro filmy o konfliktech z prostředí Afriky a Středního východu a tohle je natolik intenzivní zážitek,že v mých očích dokonce překonal Ryana. ()

teutates

Američania majú jednú krásnu vlastnosť, a to miešať (myslím ale na slovičko "srať sa", čo nie je neslušné slovíčko, vyjadruje túžbu) sa do vecí, do ktorých im nič nie je... ehm, samozrejme pre blaho ľudstva. Je potreba "preprať" finančné prostriedky, zredukovať populáciu, vyskúšať zbrane, tak prečo nie?! Ridley však, ale za to nemôže, len previedol na filmové plátno to čo sa ževraj ozaj stalo. Nech to bolo akokoľvek 8/10. Inak Josh Hartnett, nevedel čo na to povedať a ani znova by nevedel... USA nacionalizmus nepozná hraníc. ()

meave

Z toho čo som videla, je tento film najbližšie mojej predstave o obludnosti vojny. Myslím, že romantika, ktorú sa tam často snažia vpraviť, je len niečo, čím sa nás snažia učičíkať. Ale nie je prečo - je to drsné, špinavé, krvavé a bolí to. Rovnako víťazov ako porazených. Skvelé! ()

predators

Už jste někdy seděli v UH-60 Black Hawk? Tak si pusťte tento válečný skvost v DTSu a budete si připadat, jakoby jste v něm seděli...:-) 92% ()

Eawy

Po celý čas, čo som tento film predýchavala v horúcej vode som porozmýšľala nad hodnotením. Nepatrím medzi nejakých odborníkov na vojnové filmy a nie som ani zarytý fanúšik. Ale s čistým srdcom dokážem prehlásiť, že toto bol najlepší vojnový film aký som dosiaľ videla(bratstvo neohrozených sa neráta). O príbehu sa neoplatí ani začať, lebo sa nevymýšľal, scenár bol rovnaký ako pri všetkých vojnových filmoch(v originále samé: Go, Come on, Let s go, come down..atď), no tých niekoľko svetlých okamihov, kedy sa konečne dospelo aj k nejakému malému rozhovoru vám zasiahne srdce. Úprimne povedané, nebyť zvuku asi by som si film pretáčala, lebo pre mňa nie je až také atraktívne pozerať v sa na toľko výbuchov, ale Hans Zimmer vie čo robí, a tak som to pozrela celé. Osobne ma najviac zaujali Tom Sizemore, Eric Bana a William Fichtnera v neposlednej rade Brian Valt Holt a Nikolaj Coster-Waldau. Tento film patrí medzi tie, ktoré boli neuveriteľným filmovým zážitkom, no aj medzi tie, ktoré si už pravdepodobne nepozriem. 100% ()

nascendi

Poriadne dlhý, ale na druhej strane poučný film. Okrem iného ukazuje mladíkom odchovaným na strieľačkových filmoch, že niekedy sa aj prehráva a treba ustupovať, že treba aj vymieňať zásobníky a šetriť strelivom, že nie každá rana kladného hrdinu nájde cieľ a nie každá rana protivníka cieľ minie, že zranenia bolia a zranený reve od bolesti namiesto toho, aby recitoval nejaké múdrosti a posolstvá, že priaznivé skóre z akcie v Mogadiše nezníži bolesť zo straty priateľa atď. atď. Ukazuje tiež, že AK-47 je v afrických podmienkach zbraňou hromadného ničenia a desiatky zle strieľajúcich Somálcov dokážu zasiahnuť cieľ s presnosťou snajpera. Ako som napísal, poučný film. ()

Slartibarkfast

Jeden z mála filmů s válečnou tématikou, který na mě udělal skutečně dojem. Žádné vymazlené pozlátko z hollywoodu, ale nezastřená "realita". Scott se s tím opět nepáral a skvělé monumentální záběry tu střídá klaustrofobická akce. Hon na hrstku vojáků, kteří jsou odkázáni jen sami na sebe, uprostřed nepřátelského území. Josh Hartnett mi tu sice moc neseděl, ale jinak to je velkolepé dílko, jak už to ostatně u Scotta bývá. K tomu všemu ještě neskutečná hudba od Zimmera.. 85% ()

nash.

Jako kluk jsem si přál vidět válečný film, který by se vykašlal na příběh i vykreslování politických či historických souvislostí a prostě by nám předhodil pořádnou řežbu, koncentrát válečného běsnění. Ridley Scott šel a natočil mi ho. A pořádně zahustil svým talentem pro inscenaci strhujících velkolepých scén, schopností pro vizuálních orgie, přidal syrovou atmoséfru a výbornou hudební složku. Užil jsem si teď znovu a jen o málinko méně než před lety v kině na velkém plátně. ()

Slarque

Ridley Scott se konečně přestal ztrapňovat natáčením filmů, které snad ani neměly scénář! Po řemeslné stránce bezchybná práce na všech postech. Herecká sestava je také nesmírně vyrovnaná a staří mazáci (Sizemore si prošel snad už všechny války) i mladí bažanti vypadají jako dobře secvičená jednotka. Drsný a syrový válečný film. ()

WANDRWALL

Opět drama z války, kde útočící se dostávají do situací a konfliktů, které si dopředu neuměli představit, le realita je krutá a neumožní jim jen tak opustit Somálsko bez pořádného traumatu, který pak léčí po lázních a sanatoriích a u moře atd. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)