Čierny jastrab zostrelený

• Česko Černý jestřáb sestřelen (viac)

Část elitní jednotky armády USA je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů. Úkolem mise je unést několik vysokých důstojníků somálského diktátora. Jde o součást strategického plánu na potlačení občanské války, která zuří po celé zemi. Ovšem zdánlivě bezpečně naplánovaná mise se obrátí nesprávným směrem. Rangers i veteráni musí bok po boku bojovat proti zdrcující přesile a prchat za nepřátelskými liniemi dokud se záchrannému konvoji nepodaří vyrazit k jejich záchraně. V těžkém boji umírají přátelé, formují se vztahy, chlapci se stávají muži a vojáci se učí jak vypadá skutečná tvář války a hrdinství. (oficiálny text distribútora)

Odpocivadlo

Výnimočný film ktorému nič nechýba, to že je to podľa skutočnej udalosti je veľké plus. Myslím že tvorcovia ani nemuseli veľmi rozmýšľať nad scenárom. Vynikajúce scény, film Vas vtiahne a pohltí hneď v prvej minúte. Naprosto presné a dokonalé, vojaci sú presvedčivý technika pôsobivá a bojová vrava sa inak ako s otvorenými ústami sledovať nedá. Jedine čo by som tomu možno vytkol bolo obsadenie Orlanda Blooma do síce malej úlohy. Vojaci mi tam pripadali ako ostrieľaný bojovníci no on mi akosi medzi nich nezapasoval. Ale ni to nemení na tom že Ridely Scott natočil majstrovské dielo. 100% ()

kubilov

Bez první necelé půlhodinky je celý film pouze surová akce a válka v pravém slova smyslu. Příběh o nejlepších mladých amerických vojácích, kterým se nekontrolovatelně vymkne situace uprostřed somálského hlavního města. Každý z vojáků tu má svůj příběh, ať už vypadne z vrtulníku při prvním sestupu nebo bojuje celý den a noc, ztratí se, aby se na poslední chvíli zachránil. Black Hawk Down je krásnou exkurzí do drsné občanské války v Somálsku, která si rozhodně nepřeje být narušována někým jiným. Celý film na mě ke konci už působil jednotvárným a únavným dojmem, neškodilo by mu nějaké oživení, ale i tak je to velmi kvalitní film, který si zaslouží být po právu ohodnocený jako jeden z nejlepších válečných filmů. ()

mArtinko5MB

Mám miernu apatiu voči americkým vojnovým filmom, toto je však majstrovský kúsok. Hneď od začiarku vás ovalí perfektná hudba, ktorá nestráca na kvalite počas celého snímku. Taktiež treba spomenúť perfektný strih, v ktorom každá scéna drží diváka v napätí. Mnoho kvalitnej akcie, musím povedať úprimné WOW Scottovi a Zimmermanovi. 90% ()

darth_swan

Vždycky jsem chtěl být příslušníkem speciálních jednotek, takže Déčka rulez. Neskutečně silný a drsný zážitek, podpořený excelentními hlavními postavami (Hartnett, Bana), které skvěle doplňují herci v menších rolích, kteří nedostali tolik prostoru. Akce perfektně natočená, atmosféra by se dala krájet. Vše na jedničku. Byť někdo za filmem může vidět přílišnou propagandu, já si z něj beru syrový pohled na válečný konflikt, kde technologická vyspělost nemusí automaticky zaručovat úspěch. Scéna, kdy se Shughart a Gordon nechali vysadit u padlého jestřába, ve mě zanechala stopu dodnes. Kdo film neviděl, o hodně přišel. Pro mě jednoznačně součást mého Top 10. Atmosféru Mogadiša ("nikdo neříká Mogadishu, je to prostě Mog") navíc výborně dokresluje hudba od Hanse Zimmera. // Co mě zaujalo: Neohrožený (asi nesmrtelný) Tom Sizemore. ()

vodkasesemte

občas se do filmu ponořím a muže mi bejt u prdele, že zítra píšeme velkej test z matiky, já jsem ted tady dvě hodiny na pláži a budoucnost všedního dne je pro mne na míle vzdálená, ale s chirurgickou přesností ridlyho scota mi chybí emoce jako cit v gumových rukavicích, které v celé své parádě nezanechávají hlubší dojem ani přes veškerou intenzitu, na kterou jsme u něj tak zvyklí a podruhý to lepší prostě není, naopak! - Theres a line. This isnt the back of it. Yeah, I know - Just some aerial target practice (safari hunt) - Delta or no Delta, thats a hot weapon - Safety should be on at all times on base. Well, this is my safety, sir (exactly) - These ppl have no jobs, no food, no education, no future - All units, Irene (call sign) - Conserve your ammo. Only shot at what you can hit - We are going to get home (vy jste doma – v bitvě) - Should have, could have, dont matter.You will get plenty of time to think about all that later - You thinking, dont. It aint up to you. Its just war - These things are fucking bullets magnets - No one gets behind - Debilové vytahují mrtvolu - Dont go back out there without me - You some kind of war junkie (Hoot)? - I wont say a goddamn word. They wont understand - Its about the men nest to you - Im better on my own - Nobody asks to be a HERO. It just sometimes turns out that way - Let each day grow and grow, motherfucker (svině česká) - Keep smilling and never give up, even when things get you down - Přes slzy nevidím na monitor ()

eMeMko

Ridley Scott dokazuje, že patří mezi nejlepší režiséry této doby. Skvělá kamera, perfektní střih, poutavá atmosféra, uvěřitelné herecké výkony a hlavně napínavý/smutný příběh, to je jen výčet několika atributů, díky kterým je tento film nutné vidět. Navíc až zpětně si člověk uvědomí, kolika, dnes už slavným hercům (Tom Hardy, Eric Bana, Josh Hartnett, Nikolaj Coster-Waldau), tento film otevřel brány Hollywoodu. Finální verdikt: stále jeden z nejlepších válečných filmů nového tisíciletí. ()

keyzar

Jeden ze dvou válečných filmů, které jsem ochoten si pustit vícekrát. I když je film delší, děj má spád, nenechá vás pospávat. Prostě parádně zvládnutá práce. ()

Daggeron

Ďalší z produktov Scottovho top žánru, aj keď Jastrab je skôr akčný než historický film, pretože hoci reprodukuje konkrétnu udalosť, postráda akýkoľvek prevratnejší dej. Natočený je naozaj brilantne, koniec koncov Ridley je majstrom obrazu, aj keď tu nemôže výraznejším spôsobom zaujať výberom lokácií a kulisami, keďže všetko sa odohráva v rámci jedného mesta. Kamera mimoriadne autenticky približuje vojnovú skutočnosť a boje zobrazuje tak surovým spôsobom, až ich prezentácia môže byť v istých momentoch pre slabších jedincov ťažko stráviteľná. Bohužiaľ, vojna je tvrdá a krutá, ale o tom už vieme. Takže aký je vlastne prínos Čierneho jastraba? To, že prakticky nemá príbeh, nie je problém. Problémom nie je ani to, že sa odohráva v rovnakom prostredí a prakticky od začiatku až do konca je postavený výhradne na akcii. Problémom je, že je stereotypný a sterilný. Má úvodnú časť, ktorá nám zhruba predstaví jednotlivých vojakov a bojové skupiny, ale nikoho z nich natoľko, aby sme si ho mohli zapamätať. Navyše predznamenáva to, čo sa nesie naprieč celou (a mimochodom dosť prepálenou) stopážou - a to je jeden veľký chaos. Chaos medzi skupinami a vojakmi. Akonáhle započne akcia, je síce skvelo natočená a ozvučená, ale nezmyselne chaotická. Absolútne strácate prehľad, kto je kto, kde sa nachádza a za kým ide. A toto všetko trvá asi hodinu a pol. Hodinu a pol neprestajného strieľania a zabíjania, v ktorej vždy niekto ide niekam, ďalší potom prídu za ním, aby sa on presunul na pomoc ďalším. Akcia v akčnom filme je fajn, u Ridleyho zvlášť, pretože ju ovláda na úrovni, ale tu sa stáva príliš monotónnou a vo výsledku skôr kontraproduktívnou. A pozerať sa dve a pol hodiny stále na to isté dookola jednoducho nebaví. Sem-tam vás preberie nejaká väčšia eskalácia napätia, potom pekná hudobná téma, inokedy zas nejaký ten emotívnejší moment. Ale film ako celok nefunguje a je natočený len pre efekt. Perfektný audiovizuál, ale vnútorne prázdny a nudný. Skvelo natočený akčňák, nič viac. Nesadlo mi to ani na druhýkrát. Gladiátor zostáva neprekonaný. ()

mnx

Ani po 13ti letech, kdy jsem film shlédnul znovu, neztratil vůbec nic ze své atmosféry, syrovosti, a pocitu skutečné války. Nebo také pocitu, jaké to je šlápnout přímo doprostřed obřího sršního hnízda. Co šlápnout - přímo tam vletět po hlavě. Geniální režisér vytěžil maximum ze situace, kdy se několik desítek amíků ocitne v obklopení tisíců hodně naštvaných a zfetovaných černochů, jezdících ve svých polorozpadlých šrotech s kulomety, nesoucích na zádech bazuky, a neváhajících z nich kdykoliv vystřelit (a taky že vystřelí). Jako válečný snímek ho hodnotím asi nejvýše ze všech. Jako jedinou teoretickou vadu, o které ale asi většina lidí nemá ponětí, vidím jen to, že černý kompars hráli Maročané. Že Somálci přece jen vypadají trošku jinak, a nemají to označení "vychrtlíci" jen tak náhodou, je vidět například ve filmu Captain Phillips :) ()

VanBradley89

Nechápu, že jsem tenhle skvost odkládal tak dlouho. Tohle je totiž perfektně nasnímané, zahrané a ozvučené inferno, které nemá jediné slabé místo. Tleskám Ridley a omlouvám se, že jsem tohle tvoje dílo ignoroval dlouhých 14 let. ()

Hezonja7

Dovoluji si říct že se jedná o nejlepší Válečný film, předčilo to podle mě i Zachraňte Vojína Ryana, u kterého jsem skoro brečel. Black Hawk Down je unikátní tím že je to realistické, a ukazuje to jediný pohled na válečný konflikt v Somálském Mogadishu, kulky létají všude kolem, na stěnách vystříkne krev, prostě film u kterého člověk soucítí s vojáky kteří jsou daleko od domova, všichni byli skvělý, hlavně Hartnett, Sizemore, McGregor,Fichtner a skvělý Hoot (Eric Bana) toho jsem si vážně oblíbil. Patriotství zde jde stranou a na řadu přichází boj o přežití v Somálsku, nejdříve nikdo nečekal že by jejich život měl být ohrožen kupou somálců, přece jen šlo o kontrolu dodávky potravin, Film je zdrojem jednoho z největších válečných konfliktů vůbec! U mě 2 nejlepší film!! ()

Uroboros

Brilantní. Ten film roste spolu s člověkem...v jedenácti letech je to jen hustá střílečka, v patnácti dobrej válečnej film, v osmnácti nadstandardní řež někde v Africe a po shlédnutí ve třiadvaceti jsem pochopil pozadí konfliktu, charaktery, dialogy, jednotlivé scény, prostě vše. Jedna z mých srdcovek. Jednoznačně 5 hvězd. ()

AndrewNewman

Neskutočný akčný nášup vo vojnovej scenérii. Herci výborní, no ani jeden z nich nemá toľko priestoru, aby vytŕčal z davu. Každopádne si Ridley za tento film určite zaslúži rešpekt. ()

RipperTM

Krví prosáklý, granáty spacifikovaný a ochromený, střepy z rozbitých armádních vozů pořezaný a akčními scénami s pravými americkými mariňáky, krčícími se za bezduchými ruinami zmasakrovaného Mogadiša, nasycený filmový zážitek byl pro mě jako oáza, sloužící bloudícím filmovým fanatikům k napájení. Když se do nějakého projektu pustí Hans Zimmer, vím, že to v drtivé většině případů nebude propadák. Soundtrack samotný je pro mě naprosto geniální. Režii vedené Ridleym Scottem patří stejné ohodnocení jako hudebnímu mágovi filmového průmyslu. Sláva černému jestřábu. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (viac)

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

Nadpřirozený jestřáb sestřelen

08.07.2014

Zatímco stále čekáme, jestli se Sony povede natočit Krotitele duchů 3, produkční společnost Legendary chystá krapet nařvanější konkurenci. Ze stejného zázemí jako Muž z oceli, Pacific Rim nebo… (viac)

Hra o trůny míří do Afriky

Hra o trůny míří do Afriky

29.06.2012

Loni tvůrci populárního fantasy seriálu HBO vyměnili Maltu za Chorvatsko (Dubrovník se proměnil v Královo přístaviště) a vizuál to výrazně obohatilo. Letos přidají další lokaci – putování Daenerys po… (viac)