Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

hroubek

První setká s největším šmejdem z vesmíru je napínavé od začátku až do konce. Předvedlo nám jednu z největších ženský rolích všech dob a to Ripleyovou a hlavně její představitelku Sigourney Weaver. ()

Ceres

Legenda, první film v životě, u kterého jsem se bál, když jsem ho viděl ještě jako malý na černobílé televizi, tomu se nic nevyrovná...no, teda ano, ale to už je druhý film Aliens:P. Zaslouženě 100% a jsem zvědav co udělá Scott s prequelem. ()

H.Gordon

Perfektní kombinace hororu a sci-fi. Nejlepší na filmu je, že převažuje napětí nad vizuálním realizací strachu. Už jenom to, že méně je více na vetřelci dělá tu bombu. Nemyslím si, že na hororu je nejdůležitější detailní pohled na příšeru. Ale to napětí, kdy nevíte, kde je, že ji máte za zády a strachy se nemůžete ani pohnout. Že vetřelce cítíte a slyšíte. V jedničce toho jde vidět nejmíň a o to více si jí vážím. Film je dokonalý a splňuje vše, co od něj očekávám.5,55* ()

Unnamed

Vzhledem k roku vzniku se jedná o velmi precizně natočený film se skvělou atmosférou, k tomu vetřelec vypadá ve všech svých vývojových stádiích hrozivě a odporně, a ani čas s tím nic nenadělá. Přesto mi tam něco chybělo, pro mě tedy "jen" za 4*. ()

Sany33

Keby som v roku 1979 prišiel do kina a hrali tam tento film tak asi serem magi v kockách od šťastia že som mohol byť pri premiére niečo tak legendárneho a kultového ako je Votrelec. Vynikajúce herecké výkony dobrý scifi príbeh a na tú dobu premakané vizuálne efekty. Prvých votrelcov by som si veľmi rád dal zarámovať a osobne sa hanbím, že som si ich nepozrel skôr snáď moje hodnotenie zmierni moju vinu 97% ()

romajz15

Úžasné. Tímto slovem se dá tento film nejlépe nazvat. Jak mohl někdo něco takového natočit v roce 1979. Teď nemyslím efekty, ale prostě ten námět. Z té doby žádný jiný takovýhle film nepochází a díky tomu si Vetřelec získal ohromný úspěch, který si drží dodnes, ale hlavně tento film připravil půdu pro následující tři filmy (když nepočítám Vetřelce vs. Predátory ani Prometheuse) a udělal z Xenomorfa celosvětově známou nestvůru. Málem bych zapoměl ohodnotit herecký výkon Sigourney Weaver - naprosto skvělý výkon naprosto skvělé herečky, která se až tímto filmem zapsala do širšího povědomí diváků. ()

philip.j.fry

Vlakové nádraží na Vsetíně,asi půl páté odpoledne.Já jsem,jako intelektuál,vracivše se z lovu kvalitních knih v knihovně koupil lístek do Polanky a protože mi to jede až za třičtvrtě hodiny,usedám na nepohodlné modré lavičky.Vedle mně usedá ve stejnou chvíli asi dvacetiletý po našem ogara a vytahuje z batohu notebook.Pomalu,zatímco předstírám,že si čtu,snažím se zaregistrovat co to tam má a s krkem nataženým očima sleduju obrazovku.Pouští tam nějaký film.Aha,to je Vetřelec.minuta první.Úvodní titulky ještě ani nedoběhly a já začínám mít hlad.Dvacátá minuta.Sakryš,já mám hlad.Naproti mně je stánek s bagetama,ale nevím jestli mi vystačí peníze...Sakryš.Aha,zrovna se posádka probouzí z komatu či co.Mám hlad.Minuta třicátá.Chystají se na výpravu.Mám hlad.Minuta asi třicátá pátá.Jů,zrovna jsou na té planetě.Asi mi na bagetu peníze vystačí a zvedám se že si bagetu koupím,když se stánek nečekaně zavře.Je po zavírací době.Sakra.Zklamaně usedám na lavičku.Minuta před příjezdem vlaku.,,Upozorňujeme cestující,že vlak číslo blablabla přijíždí na třetí kolej.Dbejte bla bla bla bla..."se ozývá z chraplavého amplionu.Vstávám a balím věci a odcházím,když koutkem oka zaregistruju jak se mu provrtal ten vetřelec hrudníkem.Je to zábavné.Opouštím budovu ČD hnusnou jak Martinka z Turca a nastupuju do vlaku směr Valašská Polanka.Usedám a vlak se pomalu rozjíždí.Mám hlad. ()

pravdovravny

Videl som aj kino aj režisérsku verziu, ak mám byť úprimný tak som nezbadal žiadny rozdiel vnich, i keď je to možno spôsobené tým že kinoverziu som videl dosť dávno. Tento prvý votrelec je u mňa radený do Scifi-hororu. Skvelá atmosfére aj keď Alien sa objaví asi až strede filmu v malých dávkach. ()

!Malak-11!

Musím hrozne poděkovat za promítání, ktere CSFD dela. :) Je to si sice hrozne, ale dodnes jsem tento film nevidel a zjistil jsem, ze jsem o hodne prisel. Nejak jsem nenasel nejaky vetsi nedostatek. :) ()

Timak

Musím říct, že je to vážně dobrý i po tolika (36) letech. Napínavé, strašidelné a sexy :) Scott si vypůjčil úvodní sekvenci ze Sar Wars IV, ale to mu jistě odpustíte. Dvojka je o chlup lepší, ale stejně, je to vážně nářez. ()

lykan9

Co napsat, co nebylo již psané o jednom z nejlepších hororů v dějinách kinematografie. Kulisy, triky, herci, atmosféra, napětí a hlavně ztvárnění samotného vetřelce je prostě úplně dokonalé. Ač jsem Vetřelce viděl již mockrát, tak mě stále neomrzel a jsem si jist, že mě ani neomrzí. Tento film je povinností nejen pro fandu hororu a sci-fi, ale všech filmových nadšenců. ()

pursulus

Ó jé.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou "vetřelčí" řadu (mající také společné internetové stránky 'www.alienuniverse.com/') v produkci USA/GB, tedy za snímky 1. Vetřelec (1979; scénář Dan O'Bannon; režie Ridley Scott), 2. Vetřelci (1986; scénář a režie James Cameron), 3. Vetřelec 3 (1992; scénář David Giler, Walter Hill, Larry Ferguson; režie David Fincher), 4. Vetřelec: Vzkříšení (1997; scénář Joss Whedon; režie Jean-Pierre Jeunet), 5. Prometheus (2012; scénář Jon Spaihts, Damon Lindelof; režie R. Scott), 6. Vetřelec: Covenant (2017; scénář John Logan, Dante Harper; režie R. Scott). Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Vetřelčí řadu lze — při alespoň částečném zachování soudnosti — jako celek zhodnotiti pouze jako slabý průměr. Od prvních dvou dílů jde celá řada rychle dolů, při čemž v pořadí čtvrtý "Vetřelec: Vzkříšení" je postaven na tak slaboduchém nápadu, že bych jej neočekával od J. Whedona, ale spíše od hloupé havířky, a třetí, pátý a šestý díl (Vetřelec 3 a "Prometheové"), napsané neschopnými scénáristy, jsou čtvrtého dílu hodnými souputníky. To, jak postupně klesala úroveň jednotlivých pokračování, odráží se i na diváckém hodnocení na ČSFD (Vetřelec 90 %; Vetřelci 90 %; Vetřelec 3 74 %; Vetřelec: Vzkříšení 67 %; Prometheus 66 %; Vetřelec: Covenant 62 %). Režie skvělého filmového inženýra R. Scotta nebo schopného D. Finchera nezachrání postupně klesající úroveň scénářů, z díla se stává víc a více pouhá podívaná pro oči, skvělý vizuál nepodpořený silou, hodnotou příběhu skládajícího se v posledních dílech z pouhých klišé, čili použitých a čím dál tím více opotřebovaných štočků, neboť psaní se po schopných scénáristech (Dan O'Bannon se podílel na scénáři ke známému "Total recall" z r. 1990, J. Cameron např. na "Terminátorovi" z r. 1984) chopili ve směs lidé, jejichž schopnost navázati úspěšně na scénáře prvních dvou dílů se ukázala nedostačující.¬                 Chcete-li utloukat čas, shlédněte si klidně, pro mě za mě, všechny snímky "vetřelčí" řady; ale já osobně vám doporučuju, abyste druhým snímkem v pořadí (Cameronovými "Vetřelci") dívání ukončili. Budete mít lepší pocit, nepokažený podivnými nápady až pitomostmi dalších snímků řady. A kravin si můžete najít, ó jé.¬                 První dva díly, tedy "Vetřelec" v režii R. Scotta a následně J. Cameona, mají ode mne po 3 *. ()

VanTom

Pod dozorem mistrovské, šrouby zvolna utahující režie se esenciálně prostá zápletka v prázdnotě vesmíru (a stísněných chodbách lodi Nostromo) osudově zasnoubila s geniálním designem zabijáckého, nepřemožitelného monstra. Proč dlouze / "poeticky" popisovat tuto atmosférickou hororovou klasiku? Akorát si tedy neodpustím mírné dloubnutí do očím nepříjemného "stroboskopu", jímž se ve vyhrocených scénách maskovaly problematické efekty / kostým Vetřelce. ()

sskrblik

Zub času je zde po těch letech čitelný a to jsem si obstaral theartical edici ve 2160p. Jinak atmosférická podívaná, skvělé hudební podkreslení a hra světla a stínů. Na svou dobu věřím, že to bylo vskutku oslnivé scifíčko a i v devadesátkách mělo další generace jak zaujmout veskrze přes domácí projekce na VHS. Zkrátka s přesahem své doby. Ačkoliv objevil bych tam nějaké nesmyslné pohnutky hrdinů a tlačítková výbava počítačů vesmírné lodi či vektorová grafika displejů působí dnes úsměvně. Ale vidět to tak 15 let zpátky či více bral bych to jako kultovku, tedy mou osobní. ()

davidek

První film který jsem viděl na videu v němčině a volně překládaný. Je to asi 20 let. Bál jsem se strašně. Ale patří mezi mezi mé top. Na ty roky absolutně bombastické triky. ()

Ichabod

Filmova klasika co mi nikdy zvlast nesednula... Divna prace se zvukem, zdlouhavejsi tempo, ovsem ale dokonale fungujici predehra tomu co v pokracovani pripravil James Cameron, proto mam k filmu relativne pozitivni vztah nejen diky tomu ze mne nekolikrat uspal. ### 18.9.2016 Po shlédnutí Director´s cut v té nejlepší dostupné kvalitě musím potvrdit, že mne první setkání s Alienem zcela míjí. Atmosféra je v pohodě, posledních deset minut je úplně super. Bohužel film je příliš dlouhý respektive tak působí. ()

NoFiction

Naprosto výjimečný filmík, při kterém vás mrazí jenom z toho neznáma, které se skrývá někde v temnotách. A pak to přišlo v podobě druhého dílu. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)