Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

Kali4

Fantastická výprava, design, strhující napětí a několik legendárních scén v podání Ridleyho Scotta v životní formě dělají z Vetřelce jeden z nejlepších filmů všech dob. Cameron je sice mistr detailu a kompozice, ale na toto nestačí... Čím jsem starší, tím mám Vetřelce (singulár) i Vetřelce (plurál) raději. ()

stitch7

/// Tak starý horor a přesto stále tak úžasně skličující a děsivý. Ty občasné záběry na Nostromo ve vesmíru dodávají pocit bezútěšnosti. A jakkoliv mě většinou snahy o vykreslení napětí mezi postavami míjí, tady to funguje na jedničku. Plot twist ohledně jednoho člena posádky velmi originální. Z některých scén (facehugger, "zrod", řetězy) fakt sálá nepříjemno. Takhle si představuji nadčasové dílo. ()

pfa

Posádku kosmické lodi ohrožuje neznámý nepřítel, který se zdánlivě nedopatřením vetře dovnitř... Ale z vně vesmírné lodi nikdo neslyší, že vy křičíte... Vynikající sci-fi horor, který je dnes již klasikou... [1O/1O] (Alien, GBR, sci-fi horror) ()

Pecival

Málo který film má tak hutnou atmosféru jako tohle. Ke konci by se opravdu dala krájet a ikdyž při opakovaném shlédnutí může trochu vadit pomalejší rozjezd, film působí děsivě klaustrofobicky, takže je pořád na co se dívat. ()

Vercinix

Brrrr! Jen když si na to vzpomenu běhá mi mráz po zádech! Geniální, geniální, geniální slintající potvora, legendární a milionkrát zparodovaná zcéna vetřelce jak leze z těla své oběti při společné večeři, nepřekonatelná Sigourney Weaver, skvělý scénář, režie, kamera, kulisy, kostýmy atd,. atd. atd.! Vetřelec je jednička mezi sci-fi, mezi thrilery, horory, akčními fily a kdoví čím vším ještě! Má nátura mi nedovolila jej vidět mockrát, ale již jen název tohoto filmu ve mě probouzí jakousi posvátnou úctu a bázeň! ()

Aqualung

Viděl jsem to prakticky ihned, co byl tenhle parádní horror uveden do kin.Přestože to byl ohromný prostor letního kina v Ostravě-Porubě, tak jsem se bál jako malý kluk i s přítelkyní.Naprosto originální, a také geniální myšlenka od které se odvíjí scénář filmu určuje hned napočátku hitchcockovskou povahu strachu.Ono se "něco stane"....Ale co? Exteriéry mimozemské kosmické lodi, tak to je čistý surrealismus, který dobře předznamenává tvary bestie.Je to pak stupňovitě rozvinuto do velmi působivého příběhu, který nemá jen akční rovinu, jsou tu určité náhledy do struktury společnosti v jistě nedaleké budoucnosti, kde ekonomika a zisk má stále větší váhu, než lidský faktor.Neobvyklá biologická entita, která potřebuje jako mezistupeň svého vývoje jiného živočicha-paralela s parazity-dospívá do zabíječské dokonalosti.Způsob zabíjení daný "konstrukcí" hlavy a tlamy je děsivý.A zabíjení je jediným smyslem bytí bestie.Dokáže postupně "vyčistit" celou loď od lidí s jedinou výjimkou.Nicméně nepostrádá logické uvažování, když si najde cestu do záchranného modulu, kde se odehraje závěrečný duel mezi zmíněnou bestií a p.Ripleyovou.Je to čisté zlo.Film výborně graduje a konec zůstává krásně otevřen.Ripleyová usíná, bratru na 70 let, aby se posléze zapojila do děje druhého dílu.Film hodnotím vysoko, velice vysoko, ba nejvýš!Jde o geniální horror, snad jeden z nejlepších, který byl kdy natočen. ()

zolo23

Tento film som videl ako malý chlapec ešte za čias komunizmu na stanici ORF. Nerozumel som čo hovoria ale v gaťách som mal toho hodne. Odvtedy som votrelca videl asi 20x a musím povedať ,že je to to najlepšie z tohoto žánru čo som mal možnosť vidieť. Paráda ()

BloodMax

Tohle veledílo Ridleye Scotta bylo jistým průkopníkem ve svém žánru, otevřelo cestu budoucím sci-fi hororům. Zde můžeme vidět, kolik hrůzy a strachu lze navodit pouhými zvuky a tmavými místy, kde číhá ohavná příšera. S. Weaverová se skvěle zviditelni v roli Ripleyové, která i v dalších dílech zatápí vetřelcům. Námět a děj se opravdu povedly a výběr herců byl skvělý. Bohužel můžu dát "pouze" 5 hvězdiček :) ()

Jello Biafra

Klasika hororovej sci-fi nám predstavuje posádku ťažobnej lodi Nostromo, ktorá zachytí núdzový signál z planéty LV-426. Pri prieskume sa však jednému z členov prichytí na tvár parazit a znesie do neho zárodok "votrelca". Scéna, v ktorej sa votrelec z neho vyklube patrí dodnes k najdesivejším scénám filmu. Vzápätí sa spúšťajú krvavé jatka a zvyšok posádky sa snaží votrelca zastaviť. Film si po celú dobu udržuje atmosféru strachu z neznámeho tvora a režisérovi sa perfektne darí nás po celý film dokonalo strašiť. Navyše Sigourney Weaver v hlavnej roli Ripleyovej predviedla natoľko charismatický herecký výkon, že si Ripleyovú zopakovala ešte v troch pokračovaniach. Alien je už dávno súčasťou popkultúry, veď kto by tohto xenomorfa nepoznal. ()

Beer Ceps

Kdo by neznal vysunující čelisti a slizkou bradu netvora dnes již známého kultovního snímku Vetřelec. Vůbec mě nepřekvapuje, že tento film i po více než třiceti letech dokáže zaujmout fanoušky sci-fi filmů. Bezpochyby je to díky H. R. Gigerovi, který vytvořil nejen nezapomenutelnou podobu vesmírného netvora, včetně jeho životního cyklu, ale i interiér opuštěného korábu. Mnoho dnešních režisérů by si mělo vzít příklad z tohoto bezkonkurenčního snímku všech dob. P. S. Ještě u žádného filmu jsem neměl takové nutkání zapít to lehké škrábání na hrudníku pořádnou dávkou slivovice :-). ()

DeathTheKid

Vetřelčí sága jde nejspíš hodně mimo mě a já se ani nedivím. Je to hodně staré a já jsem hodně mladý. Jsem ukázkový příklad toho, že efekty moje hodnocení velice ovlivňují. Avšak, i přes zub času je Alien od Scotta něčím výjimečným. 34 let starý kousek, a přesto jsem si v několika scénách káknul (to se mi u Cameronovi nebo Fincherovi verze nestalo). Posoudím-li efekty, jsou velmi zdařilé, nemluvě o futuristické vizi vesmírných lodí. Obsazení netřeba komentovat...no dobře bylo to skvělé :D Ten strach z temnoty ventilací je perfektní. ()

milo_wade

Škoda, že není možnost shlédnout to v době, kdy šlo o novinku. Vsadím se, že dřív to mělo na diváka větší efekt...ale i tak super! Vetřelec (hlavně ten malej :D ) je výborně udělanej. ()

venca163

Dostal jsem chuť podívat se na Fincherovo Vetřelce, jenže tím jsem si vzpomněl i na podařenou Cameronovo dvojku a tak jsem si řek, že to už rovnou vezmu od Ridleyho jedničky. Uznávám tomu určitě prvenství a suprovej nápad. Hodně se mi líbila ta část na planetce, kdykoliv byl vetřelec na scéně (hlavně dokud to byl ten malej bastard přisátej tomu týpkovi na obličeji), roztřískání androida a spálení spolupracovníku plamenometem v "Kill meeeee!" scéně. Možná jsem byl už moc unavenej, ale hrozně mě zklamalo, že se nedostavila očekávaná hutná atmosféra. Možná ten film už opravdu zestárl (nebo ta únava?), očekával jsem zkrátka něco jako první 2/3 Andersonovo Horizontu události. Celkově jsem tak nějak mezi 3 a 4 *, takže když tu vidím těch 90%, tak musím jít trochu dolů. Ridleymu i tak skládam poklonu, díky za novej scifi svět =). PS: Když přijmu, že Riplejka nastavila autodestrukci aby zničila Vetřelce, tak nechápu, co jí najednou přimělo běžet zpátky tu autodestrukci zase vypnout. (70%) ()

Almásy

Sága Votrelec definuje moje detstvo, dokonca viac ako Star Wars. na odvahe Ellen Ripleyovej som odchovaný rovnako ako som odchovaný na bryndzových haluškách, moje cinefilské ja dnes Votrelca hodnotí spolu s Exorcistom ako vysokú školu, ba priam profesúru z atmosféry a budovania napätia- to čo väčšina súčasných hororov tak zúfalo postráda. Excelentne vystavaná expozícia, ktorá je správne dlhá, až k postupným ,,poctivým" pravidlám riadneho slasheru. Jednoznačne kráľ sci-fi hororu a kráľ ságy. ()

Wbcko

Viděno včera, po zhruba deseti letech a musím konstatovat, že film nezestárl ani o den. Tvůrci dnešních hororů by se mohli v budování atmosféry na dílu Ridleyho Scotta učit. Krom některých logických děr a občas zvláštního chování ústřední sedmičky, víceméně není co vytknout. ()

spikey1

kdy jste se poprvé báli něčeho tak hrozně děsivého, neuchopitelného, silného, smrtícího, kdy jste poprvé na televizní obrazovce spatřili prosté zlo, bez motivace, bez emocí, prosté zlo... Ach jak moc jsem se o Ripleyovou bál, jak moc jsem trpěl za každou oběť na lodi Nostromo. ()

fiLLthe3DD

Největší zápor vidím v úvodní půlhodině, která (stejně jako v případě první Planety opic) působí naprosto nudným a nezáživným dojmem... Vše ostatní pak nemohu hodnotit jinak než kladně: Byť Ripleyová zpočátku nepůsobí nikterak sympaticky, s přibývajícími minutami teroru ji prostě nelze nefandit a onen status kultovní postavy si plně zaslouží. Dále technické zpracování, emzák se sice drží po většinu stopáže ve tmě a stínu, každopádně i ty několikavteřinové záběry na jeho držku působí líp než současné CGI... A Goldsmithův soundtrack pak krásně dokresluje stísněnou atmosféru lodi Nostromo, povednené. ()

vincent

Vynikajúci začiatok vynikajúcej kvatrológie. Každý z režisérov jednotlivých častí sa chopil motívu Votrelca po svojom a myslím si, že každý z nich to urobil dobre. Scott má však jedno plus a to je prvenstvo. Táto časť má vynikajúcu klaustrofobickú atmosféru, veľmi dobré rôznorodé charaktery postáv, kvalitnú stavbu filmu (statika - dynamika) a stále dobré vyzerajúce špeciálne efekty. Film Alien navrch toho poňal sci-fi ako niečo, čo už divák pozná. Už nie je potreba dlhých záberov vnútra vesmírnej lode. Postavy sa v nej naozaj správajú ako keby tam žili veľa mesiacov, vyložia si nohy na ovládací panel, fajčia, a jej interiér vyzerá dosť zanedbane. Divák sa nemusí trápiť nad vymyslenou terminológiou techniky budúcnosti v dialógoch. Hlavný je už príbeh, vzťahy medzi charaktermi (veľmi dobre zahratými), atmosféra strachu a konanie postáv v ohrození života. Všetko ostatné tvorí len zaujímavé okolie (postava votrelca, dizajn vnútra vesmírnej lode, povrch neznámej planéty, výborná minimalistická hudba, ktorá zbytočne neprečnieva) remeselne odvedené na jednotku. To všetko robí z Votrelca film, ktorý presahuje žáner sci-fi a bude pozerateľný aj o ďalších 30 rokov, bez toho aby sme sa uškŕňali nad tým, ako si v roku 1979 predstavovali budúcnosť. Čo sa občas pri sledovaní sci-fi filmov stáva. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)