Gangy New Yorku

• Česko Gangy New Yorku (viac)
USA / Taliansko, 2002, 166 min

Réžia:

Martin Scorsese

Hudba:

Howard Shore

Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas, Liam Neeson, Brendan Gleeson, Gary Lewis, Stephen Graham (viac)

Film Martina Scorseseho Gangy New Yorku se odehrává v 60. letech 19. století na jihu Manhattanu. Občanská válka je v plném proudu a Amerika stojí na pokraji chaosu. Pro chudé obyvatele New Yorku to však není jediná válka - druhá se odehrává přímo v ulicích za jejich okny. Jejich domovem je čtvrť Five Points - jedna z nejchudších čtvrtí v celé Americe, která je sužována neustálými boji mezi znepřátelenými gangy, usilujícími o nadvládu v ulicích. Čtvrť plná bídy a zločinu, která se stala magnetem pro aktivity podsvětí. V tomto období nespoutané kriminality a korupce v nejvyšších kruzích městské správy se odehrává příběh mladého irskoamerického přistěhovalce Amsterdama Vallona (Leonardo DiCaprio). Ten se po patnáctiletém pobytu ve vězení vrací do Five Points, aby zde pomstil smrt svého otce, kterou má na svědomí mocný šéf protipřistěhovaleckého gangu William Cutting, přezdívaný Bill the Butcher (Daniel Day-Lewis). Amsterdam ví, že prvním krokem ke splnění jeho úkolu je průnik do užšího okruhu Billyho přátel. Potíže se ale stupňují, když se seznámí s tajemnou kapsářkou Jenny Everdeane (Cameron Diaz), jejíž dokonalou samostatností a nepřehlédnutelným půvabem je okouzlen. Jenny má však také svou minulost, což nečekaně zkomplikuje jeho plán. Amsterdamova cesta se postupně mění v boj o osobní přežití a nalezení útočiště pro jeho lid. Během velkých pouličních bouří v roce 1863, které se staly nejdramatičtější kapitolou v dějinách amerických městských nepokojů, dosahuje jeho zápas s osudem svého vrcholu. (oficiálny text distribútora)

corax8

Mne to bavilo, až na tu linii filmu, která byla o lásce. Ta myslím film docela zkazila. Jinak jsem nic z toho nevěděl předem a jsem rád, že jsme se dozvěděl něco víc. ()

hrududu

Přesto, že děj pomsty syna za smrt otce vlastně není nijak překvapivý a strhující, dokázal jsem film sledovat i do pozdních hodin. Strhne především atmosférou, kulisami a neidealizujícím pohledem na bolestné rození "vzoru demokracie". ()

stuj

Kdysi jsem viděl a mám pocit, že se mi to tenkrát ani moc nelíbilo. Dnes jsem viděl v TV znovu (náhoda při přepínání, takže navíc jen od poloviny) a vydržel jsem až dokonce. Zaujaly mě vágusovský zjevy a umaštěnost hlavních vystupujících. A k tomu pěkný kontrast, když se kamera přenesla do prostředí uhlazených a upravených bohatých. Jinak dějově vlastně ani moc nevim - jak říkám, zapnul jsem někdy po polovině. Takže vlastně hlavně díky výpravě 4 hvězdičcy. A třeba až uvidím za čas v celku, tak plácnu jen 3. ()

JerryPilsen

Brutální film s podivně lidským podtextem.Trochu pomalé,ale vcelku to funguje.Vtažení do doby je ukázkové,jsem rád,že jsem tam nemusel žít.Z Day-Lewise mi šel mráz po zádech,Di Caprio je vysoce nadprůměrný. ()

RebeccaLynn

Nebylo to tak strhující, jak jsem čekala, ale dobová atmosféra byla vystižena skvěle. Chvílemi jsem zapomínala, že se dívám na film, tak skutečné mi to připadalo. Jinak to bylo trochu zdlouhavé, ale herecky skvělé. ()

Zemaister

Čekal jsem skvělou gangsterku plnou akce, ale nedočkal jsem se. Celý film jsem čekal na skrytou pointu, či nějaké úžasné vyvrcholení a nic. Závěr ani zdaleka nenaplnil mé očekávání, ačkoliv charaktery hlavních hrdinů si žádali dle mého něco víc. ()

Sajmonito

Ohromně zdlouhavé. Jakoby se režisérdo svých výpravných scén zamiloval toli, že mu bylo líto fil sestřihat na optimální 2/3 své stávající délky. A pokud někdo říká, že fil byl nudný, pak se domnívám, že lamentuje právě nad onou zdlouhavostí... ()

hrusma

Zpracování špatné, vyvažované jen Daniel Day-Lewisem v roli mača (možná ještě Gleesonovi sem tu roli věřil, ostatní bída a nouze). Na to, jaké chvalozpěvy jdou na tenhle natahovaný a nudný film...za 3 hvězdy, víc určitě ne. ()

Indio

Musím přiznat, že po prvním shlídnutí jsem byl doost rozpačitej ale řekl jsem si: vždtˇ Scorsese nemohl šlápnout až tak mimo mísu a dal jksem Gangům ještě šanci. Bohatě se mi to vyplatilo. ()

pelegryna

Já to dokoukal nyní po letech a musím napsat, že dojem je o mnoho lepší než poprvé....V každém příadě si myslím, že toto dílo má ambice stát se klasickou nedoceněnou kultovkou. ()

Groower13

Kdybych měl tento film hodnotit hned po prvním shlédnutí,tak bych tam šoupl max2 hvězdy. Nicméně nějaké nevysvětlitelné pomatení mysli mě donutilo podívat se ještě jednou. říkal jsem si,že jsem asi masochista. Ale ouha,najednou jsem zjistil,že jsem do toho filmu doslova zažrán a užívám si. Takže dávám 4* protože jsem se fakt pobavil. A musím říct,že od dob Titanicu nemohu Lea vystát,tak s jeho filmy po Titanicu si u mě osobně většinou filmů svoji reputaci zlepšuje. A Cameron tady byla zaplaťbůh o něco víc zkažená než úča :) ()

LooLaa

Bezesporu velmi pohodový a klidný film, který zobrazuje tématiku málo zastoupenou v dnešní kinematografii a pro mě nikdy neviděnou, a proto stojí za zhlédnutí. Místy jsem si dokonce všiml, že ten děj nějak moc "žeru". Někdo by mohl říct, že se film "táhne", no možná je stopáž trochu delší, ale já si ji užil do poslední minuty. Někdo už viděl New York v 19. století z tohoto pohledu. Já ne! ()

thezbysek

Historie formování dnešních spojených státu je fakt výzva pro maskéry, kteří musí tu červenou barvu míchat snad po hektolitrech. Příběh postav předvídatelný, ale beru to tak, že pointa filmu spočívá v historickém pojednání o událostech, prostředí a společnosti. Nicméně Daniel Day-Lewis a jím ztvárněný Bill the Butcher Cutting má u mě nezastupitelné místo mezi „Top 10 Badasses"... někde poblíž Alexe Delarge z Mechanického pomeranče a Antona Chigurh z Tahle země není pro starý. Teď to vyzní trochu na facku, ale Gangy New Yorku beru jako další díl skládačky k mým oblíbeným filmům Sergia Leone (konkrétně mám na mysli Tenkrát na západě, Hlavu dolů a Tenkrát v Americe), přestože nedosahuje ani náhodou takových hodnot. Při zhlédnutí těchto filmů v pořadí dle období, ve kterém se příběh odehrává, se dá udělat celkem zajímavá exkurze. ()

Job29

Všechno perfektní do posledního detailu. Perfektní herecké výkony, super hudba atd. atd. Jen to byla strašně dlouhá nuda. Totálně o ničem. Po filmu nezůstal žádný pocit. Totálně promarněný čas. ()

cRocco9

Pop artový historický snímek, který klape líp než Tarantinův Django. Místy je děj trošku vachrlatý, takže plnou mi svědomí nedovolí. ()

Critical odpad!

Totální nuda, která má pouze dobrej začátek. Prvních asi 30 minut je koukatelných, ale pak nastane již zmíněná dvouhodinová nuda. Konec je totálně zabitej. Čekáte epic battle mezi dvěmi hlavními postavami a ono nic. ()

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (viac)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

Gangy New Yorku, Letec, Skrytá identita, Prokletý ostrov a Vlk z Wall Street. Pětice společných filmů Leonarda DiCapria a Martina Scorseseho je impozantním odkazem, který se již brzy rozšíří o šestý… (viac)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (viac)