Príliš hlučne sa zabávajúce deti, hádajúce sa páry a naozaj neznesiteľné sparno... Takáto kombinácia je už sama o sebe dosť desivá, no ak k tomu ešte pridáte i koniec náročného pracovného dňa, ktorý rozhodne nepatrí medzi vaše najšťastnejšie, a cestou domov uviaznete v zdanlivo nekonečnej dopravnej zápche sprevádzanej všetkými už spomenutými extrémne stresujúcimi faktormi, pred ktorými nemáte kam uniknúť, môže sa bez problémov stať, že vám skrátka prasknú nervy! Nuž a presne to sa stalo i Williamovi Fosterovi (Michael Douglas), inak úplne obyčajnému, slušnému a ničím zvláštnym nevynikajúcemu americkému občanovi, ktorý sa ponáhľal domov. Jeho prípad totiž dokonale potvrdzuje nadčasovú platnosť starého známeho „tichá voda brehy myje“! Všetko sa to začalo v istom momente, keď duševne akoby úplne neprítomný William vystúpil zo svojho auta, len tak ho nechal stáť uprostred dopravného chaosu a vybral sa poobedňajšou horúčavou sužovaným Mestom anjelov domov pešo – s nepríčetným výrazom v tvári, ktorý neveští nič dobré! Beda tomu, kto mu skríži cestu... (TV Markíza)

luka4615

Zhruba první dvě třetiny snímku Falling Down aspirují na vcelku trefný komentář o uvadající společnosti a potlačované agresi, což je navíc korunováno neskutečným hereckým výkonem Michaela Douglase, jemuž velmi zdatně sekunduje výtečný Robert Duvall. Bohužel, v závěrečné třetině snímku režisér Joel Schumacher z nějakého neznámého důvodu šlápne na brzdu, čímž celé své, potažmo i Douglasovo herecké úsilí velmi markantně devalvuje. Je to veliká škoda, jelikož právě nějaké hlubší poselství by do tohoto třaskavého tématu dokonale zapadlo, přičemž by už o dokonalé kultovní záležitosti nemohlo být žádných pochyb. „CLEAR A PATH, YOU MOTHERFUCKER! CLEAR A PATH! I'M GOING HOME!“ ()

oLí

9/10 Škoda toho tuctového konce bez dobrého nápadu. Protože třičtvrtě filmu jsem se hluboce zamýšlel i od srdce nasmál. Robert Duvall s Michaelem Douglasem hrají i přes své nesporné schopnosti nevšedně a režisérovi se povedlo v téměř kažém záběru s Douglasem citlivě zachytit smrad ekonomického smýšlení většiny populace, lidská důstojnost a úcta k ostatním jde do hajzlu ( viz. dialog ve fast-foodu o oslovování ). Japak by ne, když je trendem vše měřit penězi. Celý film se odehrával na druhé straně planety, ale mě přišlo, jako bych ty charaktery potkával denně. ()

Sawy

Skvělá studie člověka,který se rozhodne vykašlat se na řád a zákony a prostě jde skrze město za svou rodinou.Kdo se mu postaví do cesty,ten dělá velkou chybu.Michael Douglas je skutečně excelentní ve všech polohách role,na jeho sebedestruktivní cestě jsem mu nemohl nedržet palce.Film vždycky trochu zpomaluje u linie policajta Prendegasta,která pro mě znamenala jen nutné zlo,které je potřeba přečkat,než na scénu znovu napochoduje Michael se svou psychoušskou kreací.To je škoda a v mých očích to filmu těsně sráží jednu hvězdičku,ovšem i tak jde o excelentní thriller,který znovu ukazuje,že když má Joel Schumacher nízký rozpočet a dobrý nápad,dokáže s ním dělat divy.Ovšem neradno mu dávat do péče blockbuster! 85 % ()

Mordenroth

Nezvyčajný "sociálny" thriller a herecký koncert Michaela Douglasa (jeho životná rola). Pre študentov psychiatrie by mal byť tento film povinnosťou, pretože vynikajúco opisuje tzv. paranoidnú poruchu osobnosti, pre ktorú je charakteristická práve neopodstatnená podozrievavosť, tendencia nesprávne interpretovať konanie iných, agresívne dožadovanie sa ľudských práv a pod. ()

Shaqualyck

Až si zejtra ráno řeknu zase jednou pro vždy dost… aneb jakou trosku dokáže z člověka udělat obyčejný život. Zoufalství, agrese, slzy, dopravní zácpa, horko, hamburger a rozbitá telefonní budka... Michaelu Douglasovi jsem jeho jednodenní vzpouru moc přál, i když šlo o cestu bez možnosti návratu. Joel Schumacher v nejlepší formě. „Bad news. Your little car's gonna drown. And you're gonna die, wearing that stupid hat. How does it feel?“ ()

jerry12

90%. Fascinující studie prudkého, ale postupného rozpadu osobnosti muže, jenž doplatil částečně na okolnosti, které však byly jen spouštěcím mechanismem jeho očividně už delší dobu rozvíjené psychopatie (čemuž přihrává i rozvod, jehož zdrojem byl strach manželky z toho, že D-Fensova agresivita dosáhne úrovně neslučitelné s rodinným žitím). D-Fens se dostává od samého počátku a v průběhu dne pak ještě několikrát do silné konfrontace sám se sebou, a na rozdíl od zdravého člověka, který má jen chuť v těchto situacích udělat to samé, on prostě jde a udělá to. Jak říkal doktor Vlach v Saturninovi, když člověk sedí v kavárně a má před sebou mísu koblih, existují celkem tři typy lidí - první je člověk, který na koblihy nečinně zírá. Druhý je člověk, kterého napadají různé věci, co by se s koblihami daly dělat, včetně toho začít je házet všude okolo sebe. A pak je tu třetí typ, a to je ten, co bez váhání koblihy popadne a skutečně je házet začne. D-Fens je přesně ten třetí typ, který za nás všechny, které občas serou každodenní nesmysly, jež člověka běžně potkávají, problém vyřešil. Škoda jen, že to nemělo šťastnější konec, protože ačkoli je narace Falling Down fakticky omezena pouze na vývoj D-Fensova rozpadu a nesleduje žádnou významnou dějovou linku, D-Fens prakticky neudělal nic špatného, jen měl na rozdíl od nás všech odvahu a naopak neměl zábrany, což člověk s disociativní poruchou přirozeně nemívá. Působivý přímočarý psychologický snímek, trochu patetický, ale se silnou atmosférou připomínající post-klasický Hollywood, s výbornou doplňující hudbou a znovu skvělým Michaelem Douglasem, jehož byste nechtěli v roli D-Fense potkat ani v tom nejhorším snu. Falling Down navíc atmosférou relativně kopíruje režisérskou stopu z Flatliners, a tak Schumacherova účast je zde zjevná, přičemž ačkoli je pro mě osobně silně rozpolceným tvůrcem, atmosféru tvořit skutečně umí, když chce, což dokázal ve zmiňovaných Flatliners, v Phone Booth a nejpřesvědčivěji právě zde, ve Falling Down. ()

hendrich6

Hodně pěkné dílko,kde je pěkný koncept toho,jak se prostě jeden chlap nasere.Později trochu podobný námět má Já,mé druhé já a Irena.Ale tohle je lepší,navíc výborný Michael Douglas. 85 % ()

Genero

Když jsem byl ještě chlapec, zkoumali spolužáci, co to jejich frantík provádí za podivuhodné věci, když se za něj trochu zatahá a zjišťovali, jaké boule rostou děvčatům na hrudi a sahali na ně. Já nosil silné brýle s kostěnými obroučkami a bílou košili. Babička trvala na tom, že každý slušný chlapec si na něj nesahá a u košile si zapíná i ten poslední knoflíček u krku. Připadal jsem si jako méněcenný blbeček a rebelantsky jsem si vždycky před příchodem do třídy košili rozepnul. Snil jsem o tom, že vezmu do ruky basebalovou pálku a ukážu všem, co je rachitický skrček zač. Tenhle film dal mým dětským snům příběh. Bože chraň nás před nasranými ouřady! ()

ScarPoul

Trištvrte filmu držím Douglasovi palce.. Jasné Majkl ukáž tomu skazenému svetu, že dakedy by bolo fajn, keby sa každý k sebe choval trochu prívetivejšie. Celé je to vlastne prehliadka psychopatov. Tí obývajú svet, na ktorý normálni ľudia nemajú dosah. Ale je naozaj hranica medzi šialenstvom, zlom a dobrom taká výrazná? Duvallová postava je výborne podaná, ale vadilo mi, že ku koncu sa to kategorizovalo ako súboj dobra so zlom. Predsa len kto z nás nemá denne chuť dať aspoň facku, niekomu kto sa správa ako úplný debil? Preto mi ten psychopatický koniec nesedel. Inak veľmi dobrá práca s kamerou a s prelínaním lineárnych dejových línií, ktoré sa počas príbehu niekoľko krát skoro pretnú. Po 8MM je to Schumacherová ďalšia skvelá žánrovka. ()

Lacike

Tak ani do tretice ma to nenadchlo a len zopakujem to, čo som nedávno písal jednému hardcore fanúšikovi tohto filmu. Na mňa je to také nemastné neslané. Ani dostatočne seriózne na to, aby som súcitil s hlavnou postavou. Na to je až príliš veľký magor. Akurát to zisťujeme postupne. Rozhodne som nemal chuť sa s ním identifikovať a v dnešnej dobe väčšina tých epizódiek, ktoré zažíva, pôsobia rasisticky, homofóbne a kritika spoločnosti zastaralo. Asi nie šom až taká konzerva ako niektorí a som viac liberálne progresívny ako som si myslel. Bohužiaľ tá snaha o serióznosť filmu podráža nohy zábavnosti. Keby sa to nadobro odtrhlo z reťaze a Douglas by všetkých tých prisťahovalcov a rôzne menšiny, ktoré ho serú kydlil hlava nehlava, tak by to síce bolo amorálne, ale aspoň by to bola aj zábava typu Natural Born Killers. V tomto prevedení to nejde v ani jednej polohe nadorat a celý čas som mal mierne znudený pocit, že sa film nekonečne rozbieha až po dvoch hodinách nastal očakávaný jediný možný záver. Z podobných filmov mám radšej serióznejší American Beauty a keď mám chuť na nekompromisnú drsnú jazdu s poriadne čiernym humorom, tak ma oveľa viac baví Miami Blues. Falling Down je pre mňa len priemerný film o jednom chudákovi, s ktorým nechcem mať nič spoločné. 5/10. ()

Gary

Rozhodně nejlepší a nejlíp zahraná (spolu s Válkou Roseových) role Michaela Douglase.K tomu nejlepší film Joela Schumachera. ()

HateBreeder

Nazorna ukazka toho, jak to muze vypadat s relativne normalnim clovekem, kdyz mu rupnou nervy. Film zacina vcelku poklidne v dopravni zacpe, kterych je v Americe milion, ale tato dopravni zacpa, bude mit na svedomi jeden zdravy rozum cloveka, nehledne na zivoty a osudy dalsich lidi. Michael Douglas zde rozehrava smrtici hru, a na sve "ceste domu" zazije opravdu radu "zajimavych" prihod, ktere nasledne promeni na radu nestastnych nehod. Douglasuv vykon zde je abnormalne dobry, jeho postava cloveka s nervama v koncich je totalne ujeta a clovek nikdy netusi co zrovna provede. Dalsi kdo ve filmu odvedl dobry kus prace je Robert Duvall, ktery ztelesnil starnouciho policistu tesne pred penzi, jenz jeste zazije horke chvilky. Podle me se skutecne jedna o vyjimecny film, a clovek spise souciti s Douglasovym hrdinou, nez by mu neco vycital ci ho zatracoval. Film je proste zhmotnenim predstav mnohych z nas, kdy si kazdy rika, ze pohar trpelivost, prave pretekl. ()

5150

Napoprvé snad napínavý, napodruhé už zevšeho nejvíc zatraceně zábavný thriller. Navíc Michael Douglas si zaslouží držet palce jako nikdy předtím, je skvělý..)) p.s. při druhém shlédnutí jsem si dokonale vychutnal celou řadu zajímavých vedlejších postav, nejlepší byl zřejmě Frederic Forrest coby nácek z armyshopu..)) ()

BoPo

Každému sa to môže stať. Deň blbec. A keď Vám k tomu ešte zajebe ako Douglasovi, tak sa dá o tom natočiť aj film. ()

Caszidy

Sólo pro Michaela Douglase! Příběh muže, do jehož kůže a chuti "vyříkat si to se světem rukama" by se asi dokázalo vžít velmi vysoké procento diváků. Ve vedlejší roli potěší jako vždy solidní Robert Duvall. Možná by se snímek dal použít i na seminářích o zvládání stresu a hněvu. Tyhle dva jevy v něm jsou totiž znázorněny velice dobře. ()

Dale

Ako je možné, že na tento skvelý film pri udeľovaní Oscarov zabudli? Michael Douglas hrá lepšie ako vo Wall Street a minimálne nominácie by si zaslúžili aj scenárista, kameraman, režisér a Robert Duvall. Trefná kritika systému (nielen toho amerického). ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher

23.06.2020

Ve věku 80 let zemřel slavný scenárista a režisér Joel Schumacher. Tvůrce poslední rok zápolil s rakovinou, nakonec však tento boj prohrál. Schumacher, jenž svoji homosexualitu od počátku kariéry… (viac)