Príliš hlučne sa zabávajúce deti, hádajúce sa páry a naozaj neznesiteľné sparno... Takáto kombinácia je už sama o sebe dosť desivá, no ak k tomu ešte pridáte i koniec náročného pracovného dňa, ktorý rozhodne nepatrí medzi vaše najšťastnejšie, a cestou domov uviaznete v zdanlivo nekonečnej dopravnej zápche sprevádzanej všetkými už spomenutými extrémne stresujúcimi faktormi, pred ktorými nemáte kam uniknúť, môže sa bez problémov stať, že vám skrátka prasknú nervy! Nuž a presne to sa stalo i Williamovi Fosterovi (Michael Douglas), inak úplne obyčajnému, slušnému a ničím zvláštnym nevynikajúcemu americkému občanovi, ktorý sa ponáhľal domov. Jeho prípad totiž dokonale potvrdzuje nadčasovú platnosť starého známeho „tichá voda brehy myje“! Všetko sa to začalo v istom momente, keď duševne akoby úplne neprítomný William vystúpil zo svojho auta, len tak ho nechal stáť uprostred dopravného chaosu a vybral sa poobedňajšou horúčavou sužovaným Mestom anjelov domov pešo – s nepríčetným výrazom v tvári, ktorý neveští nič dobré! Beda tomu, kto mu skríži cestu... (TV Markíza)

Ruut

UPDATE 2020: Daleko víc nahláškované než jsem si pamatoval. Za pár šupů a s béčkovým nápadem lze vykouzlit prvotřídní kousek, ne že ne. ------ Joel Schumarech opravdu asi umí jen když má malý rozpočet a musí film dát do kupy hlavně ze skvělých nápadů. Tady vše do sebe parádně zaklaplo. Navíc Michael Douglas i zde ukazuje, že je pan herec a dovede uhrát téměř cokoliv. ()

Allien.9

"Jdu domů." - "Sem nepůjdeš." - "Ale já jdu. Už jsem na cestě." Šlyšet někdy od přítele/manžela podobnou odpověď, tak v tu ránu balím kufry a mizím na Aljašku. Co kdyby se z něho náhodou vyklubal podobný, "za svá práva bojující" člověk, který už si jaksi nedokáže uvědomit, kde je hranice mezi sociopatickým a psychopatickým chováním? Tímto skládám další obrovskou poklonu Michaelu Douglasovi, který je coby D-Fens opět naprosto famózní, a dále pak panu scénáristovi, neboť jeho příběh šokuje svou bezprostředností ještě dvaadvacet let po svém vzniku. Proto je obrovská škoda finální čtvrhodiny, během níž William Foster ztrácí své kouzlo "jednoho z nás" a stává se "obyčejným šílencem", se kterým už nemáme sebemenší důvod sympatizovat. Dvojice policistů (Duvall & Ticotin) je nicméně divná.:-/ ()

Vančura

Opět jeden z těch mnoha filmů v TOP 300, kterému jsem se léta vyhýbal, abych nakonec po jeho zhlédnutí zjistil, že jsem celkem o nic nepřicházel. Ne že by to byl špatný film, ale osobně mi přišlo, že gradoval zcela obráceně, než by to mělo být - zatímco na začátku je nejzábavnější a nejpoutavější, ke konci už je to strašná nuda a film skoro o ničem. D-Fens je nejzajímavější ve chvílích, kdy konfrontuje ostatní postavy s jejich ubohostí, která může být nejrůznějšího druhu, a právě pestrost celého toho defilé nejrůznějších pošuků a zmrdů, které D-Fens potká, je na celém filmu to nejlepší. Když se však film zaměřuje na samotnou hlavní postavu a motivaci jeho zdánlivě iracionálního chování, filmu dochází dech a začíná nudit. VOLNÝ PÁD by mě bavil, kdyby byl skutečně příběhem šediváka, kterému rupne v bedně a stane se z něj masový zabiják. Takto je to spíš skličující popis jednoho lůzra, který nemá šanci získat si mé sympatie a jehož předvídatelný konec mě nechal lhostejně chladným. Kdyby se měl takto začít chovat každý, kdo dostal padáka, potom nám buď Bůh milostiv. Za mě osobně spíše slabší 4 hvězdy a intenzivní přesvědčení, že Schumacher je skoro určitě přeceňovaný režisér. ()

mzss1

(67%) Tak jsem se po letech vrhnul na VOLNÝ PÁD! Celkově to není špatný film, určitě bych v tom nehledal zásadní chyby, dalo se na to dívat, ale víckrát bych si to už nepouštěl. Prostě to na mě až tak grandiózně nezapůsobilo. Největším kladem je jednoznačně hlavní herec Michael Douglas, na kterém je v podstatě postavený celý film. Ta vata okolo a herci – nic extra. Třeba ta detektivní linie s Robertem Duvallem mě vůbec nebavila. Ostatní si z něj na oddělení dělali srandu, nebrali ho vážně, ale tak, asi to bylo odlehčeně pojato. Ale nutno uznat jeden zničující výrok, u kterého jsem se málem posral smíchy, kdy Duvall řekl své ženě několikrát po telefonu: Drž hubu! Ta mi přišla děsně nesnesitelná. Když se vrátím k Douglasovi, tak ten to zahrál bezchybně. Prostě do jeho role sociopata/psychopata (nazývejme si ho, jak chceme) se vžil parádně. Asi mě nejvíc pobavila scéna ve fast foodu nebo na golfovém hřišti. Závěr je už takový předvídatelný a nezáživný. Mě opravdu toho moc kromě něj nebavilo. Možná, kdyby byl snímek o něco kratší a měl víc napínavých momentů, byl bych spokojenější, ale zase aby tam vraždil po desítkách, to by taky už moc smysl nemělo. Takto to bylo uvěřitelné, měl den na hovno, měl psychopatické rysy a ještě ho musel každý srát. No, dost s okecáváním, zabavilo mě to, dobrá záležitost to je, ale hit bych z toho osobně nedělal. ()

kingik

Nemůžu se zbavit dojmu, že bylo zaděláno na víc. První hodina téměř perfektní, druhá hodina téměř perfektní nuda, plus hrozně odbytý konec. Michael Douglas byl dobrá volba a jeho naštvaný a frustrovaný chlápek byl jeho novější hereckou polohou, kterou zvládl. Veterán Joel Schumacher zpočátku solidně provokoval, pak sklopil hlavu a asi na příkaz producentů tam narouboval hodně korektní vyznění filmu. Opakovaně si film už nikdy nepustím. 50% ()

InJo

Skvělá, napínavá a ohromně podnětná kritika nešvarů současného velkoměsta a života v něm, s vynikajícím Michaelem Douglasem v geniálně napsané hlavní roli. Jeden z těch šťastných případů, kdy se lákavý ambiciózní nápad podařilo přetavit v odpovídající - chytrý, poutavý a zábavný - filmový tvar. 90 % ()

Sonnery

"...a teď asi umřete v týhle blbý čapce! Jak se cítíte?" Záchvat totálního nasrání mě přepadá skoro každej tejden. Naposledy to bylo včera, když mi tlustá upocená pokladní v Kauflandu odmítla převzít mou pracně vydělanou bankovku z toho důvodu, že je prý "mírně natržená" (jestli mi pokladní sdělovala, že je mírně nadržená a já ji nepochopil, tak se jí omlouvám). Bylo to o to horší, že tuto dvoustovku jsem před několika hodinami dostal právě v Kaufu, když jsem si kupoval rohlíky, mlíko a pytel čočky. Pokladní od mého napadení zachránila pouhá představa, že bych vytáhl z batůžku malou uzinku a pokusil se zaplatit ještě jednou - jo to by byla Amerika. ()

Jordan

to je inak dosť osobný film . . . a dosť nadčasový film . . . môj súkromný "evergreen" s pekne nasratým douglasom s kufríkom (s ktorým je naozaj pekná scénka) a jeden naozaj voľný a strmhlavý pád na samotné dno, kde si človek uvedomí bizarnosť tejto doby. páně schumacherov jeden z najpodarenejších majsteršťukov ()

Anderton

Joel Schumacher na vrchole svojej trilerovej kariéry. Michael Douglas konečne nehrá sebavedomého bohatého grázla, ale priemerného zástupcu strednej triedy (aby tak oslovil väčšinu publika), ktorého okolnosti donútia jednať spôsobom, na ktorý nebol on ani jeho okolie pripravení. Pôvod týchto problémov, aj keď naoko prichádzajú zvonka, pramenia z jeho osobných neúspechov. Čiže o dôvod viac sa s ním ztotožniť. Filmu dominuje niekoľko už kultových scén, od raňajok v McDonalde po návštevu ss obchodíka. Śkoda, že tvorcovia idú v závere vo vyjazdených koľajách, asi na popud štúdia, ktoré by nezvládlo ponechať Fostera v očiach divákov ako chlapíka, ktorý hovorí a koná nahlas to, o čom ostatní iba premýšľajú. Za tých pár geniálnych scén ale idem na plný počet. ()

Frajer42

Film o tom, jak se dá ventilovat dlouho nahromaděná agrese. Poté už stačí malý podnět (třeba dopravní zácpa) ke spuštění obrovské lavinové reakce. Jasně, vše je totálně nevěrohodné a maximálně přetažené za vlasy, ale co na tom sejde. Michael Douglas si jde tou nejpřímočarejší cestou ke svému cíli. V takovém případě není vhodné mu jeho cestu nějak komplikovat. V určité fázi začíná film docela stereotypnět, ale pořád se nedá zapomenout na několik vtipných momentek. Co mě trošku zklamalo byla asi tak poslední třetina filmu. Čekal jsem, že film bude mít nějaké hlubší poselství, protože to od samého začátku to film naznačoval. Nic takového tam není. Svoje hodnocení bych situoval někde kolem 3*. ()

Kothy

Co se stane, když člověku prostě zničehonic hrábne? To vám v tomhle filmu ukáže Michael Douglas. Postupně se to stupňuje a on se od rozbitého obchodu dostane přes střílení ve fastdoodu až po zabití majitele army shopu. Film je dost nadčasový a předběhl svou dobu. Také nastavuje zrcadlo tehdejší USA a neukazuje ji zrovna v tom nejlepší světle. Film je i dnes pořád aktuální. "Kolik stojí ta Cola?" :D ()

Smok

Willi je tak trošku neurotik. Keď sa k tomu navyše pridá zápcha (automobilová) a pár zanedbaných starých problémov, tak "trochu" vykypí a začne veci riešiť tak, ako uzná za vhodné. A pritom stačilo len pravidelne brať lieky... Kto nestál v zápche, nepochopí :) ()

AllShallFall

Zdrcující film o tom, jaké to je když vám přeskočí v hlavě a umanete si, že všechno bude jako dřív a jste ochoten udělat cokoliv. Velmi napínavé a místy jsem se i dost zasmál. Michael Douglas byl správná volba. ()

swamp

Jeden z nejlepších filmů Joela Schumachera. Michael Douglas ve Falling down výjimečně ztvárnil záporáka.. a skoro si musíte říct, jak veliká škoda je, že tak nečiní častěji. Jen a jen na něm stojí (co se kvality týče) a padá (co se názvu týče) celý snímek. Jeho deprese na diváka DOPADÁ v každé minutě ze všech jeho pohledů či pohybů. Celková surovost pak vyvyšuje Falling down nad jiné filmy devadesátých let. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher

23.06.2020

Ve věku 80 let zemřel slavný scenárista a režisér Joel Schumacher. Tvůrce poslední rok zápolil s rakovinou, nakonec však tento boj prohrál. Schumacher, jenž svoji homosexualitu od počátku kariéry… (viac)