Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

corpsy

Toto je čistý príklad choroby menom sequelitis. Drahší, väčší bla bla bla... Naozaj sa tu tlačí na pílu nielen vo vizuálnej forme, ale aj tej príbehovej končiacej aj tak podtitulkom ...to be continued. Predsa len mi to neprišlo ako niečo, čo by mi vymlátilo mozog, avšak oproti pre mňa pomerne nudnej jedničke je tu na čo pozerať a akcie je dosť. Aký bude záver, ktorý skončil prekvapujúcim cliffhangerom, bude zaujímavé očakávať. ()

ConanVJ

Tak už jednička mě přišla jako slátanina, ale dvojka to ještě vylepšila pro mě vyloženě hnusným a přeplácaným barevným stylem. Navíc mix různých grafickych stylů mi nesedl. Jediný plus je opět Gwen, jinak bych dal odpad. Příběh nic převratného. Za mě 15% :( ()

maddy

Spider-Man: Across the Spider-Verse je skvelé pokračovanie a jeden z najlepších tohtoročných animákov, kde podľa sequelových pravidiel musí byť všetko väčšie, akčnejšie, hlučnejšie a zbesilejšie. A ktorého hlavným problémom je vlastne to, že prichádza až druhé v poradí po vynikajúcom Spider-Man: Into the Spider-Verse. Prvý film totiž šlapal na plné obrátky po každej stránke, zatiaľ čo pokračovanie má predsa len o niečo málo viac zakopnutí. Tým prvým je pomerne prestrelená stopáž, kde nával tých neustálych dialógových prestreliek, frenetickej akcie a zbesilého uháňania vpred s tisícom nových postáv pôsobí predsa len trochu úmorne. Úprimne, viac som si film vychutnával práve v momentoch, kde spomalí a rieši sa ústredný vzťah Milesa a Gwen. Druhým hlavným problémom je, že pokračovanie vôbec nepôsobí ako samostatný, uzavretný film ako jednotka. Nič proti lákaniu na pokračovanie, ale Across the Spider-Verse prakticky nemá žiadne vyvrcholenie a končí akoby vám film niekto vypol v polovici najlepšej scény a odrazu pustil záverečné titulky. Paradoxne, napriek 140 minútovej stopáži tak nakoniec pôsobí ako epizóda seriálu niekde v strede sezóny, a ja by som si chcel film radšej užiť ako samostatný produkt s aspoň nejakým jasným začiatkom a vyvrcholením. Každopádne v tomto prípade som skôr hnidopich, pretože inak to je stále výborný animák, ktorý sa pasuje s tématikou multiverziu sto krát lepšie a zaujímavejšie než celé MCU, skrýva sa tu milión nápadov, easter eggov a perfektná animácia. Akurát sa vytrafil ten wow efekt ako pri prvom filme, no to pokračovanie nemohlo už zákonite zopakovať. Takže vo výsledku stále veľká spokojnosť, aj keď tentoraz s výhradami. CELKOVO: 8/10 ()

ArsenalEagle

Ó ano, prosím! Across the Spider-Verse je perfektním pokračováním, které má jedinou chybu - má otevřený konec a na pokračování si budeme muset rok počkat. Vizuální BOMBA, perfektní a originální pestrobarevná animace, která znamená opět veliký posun oproti prvnímu dílu. Využití pohledů několika postav je nápadité a hromada nejrůznějších Spider-Manů neskutečně baví. Radost sedět v kině a mít puštěný tenhle pavoučí ohňostroj. ()

Wysch

Animace je absolutně špičková, jasnej adept na plešouna. Ke všemu je to dobře napsaný po vyprávěčský stránce, hezká post-moderna ve svým jádru, navíc je to dobře napsaný i co se tempa a emocí týče. Bomba.  Vyhejbal jsem se všem recenzím, protože jsem kino prostě letos fakt nestíhal ani na filmy, který jsem chtěl vidět, a tak jsem ani nevěděl, jaká pumelice do jater mě čeká na konci. On totiž začne třetí akt a já si říkám, jak to skvěle vytempovaný, že teď přijde ten mega boss fight na závěr... a ono nic. On ten film tím svým finálem neskutečně zhořkne. Protože pokud jsem se letos něco naučil, tak to, že umřít můžeme kdykoliv, a já se toho finále ani nemusím dočkat. No. Jinak absolutorium. No. Dneska už holt žijeme v době frančíz a sequelů. ()

slord

Neskutočná šleha, ktorá skvelo nadväzuje na predchádzajúci diel (a pre mňa osobne ho aj trochu prekonáva), ktorá animáciu posúva ešte o kus ďalej (už prvý diel bol v tomto revolučný, takže žasnem, že tú dokonalosť ešte zdokonalili), ktorá je opulentná, bohatá a nápaditá, ale nezabúda na postavy, ktoré dostávajú potrebný priestor a pracuje sa s nimi na jednotku, tie ktoré už poznáme, tie si zamilujeme ešte viac (Gwen som si obľúbil už v prvej časti, no tu ju proste žeriem, za jej väčšiu rolu som vďačný) a tie nové sú skvelým doplnením, a každá z tých dôležitejších dostane potrebné prekreslenie a motiváciu, ktorá dáva zmysel (od Spota som vlastne nič moc nečakal a prišiel mi vlastne komický, no po čase vo mne začal budiť rešpekt a bolo mi ho aj ľúto, no a na konci ma začal aj desiť), z ktorej síce cítiť, že je to len prvá polovica, otvorenosť finále tomu možno nedáva tú potrebnú razanciu, ale výrazne mi to nevadilo a na to celkové vyvrcholenie to pekne nalákalo, a už sa neviem dočkať(to čakanie ma asi zabije). P.S. po druhom pozretí plný kvalt. ()

Colby Sawyer

Ve všech ohledech stejně parádní jako první díl, až na tu animaci, ta zde byla povýšena o dva možná tři levely výš. Po audiovizuální stránce je tohle prostě jednoduše pure art, je sice pravda, že místy se to může zdát hodně frenetické, ale člověka to neštve, spíše ho mrzí, že si nemůže každý frame vychutnat do detailu. Příběhově to není žádná nastavovaná kaše, místo toho je tu velice promyšlený příběhový oblouk, který se nikdy nerozpadá. Stejně tak dostáváme poctivou dávku easter eggů. Přestože se jedná o celkem epickou podívanou, tak to celé stojí na postavách a jejich emocích. Chytne to za srdce, ale žádný zbytečně vyhrocený patos se zde nenachází. Pouze našlapaná jízda, která uvrtá do sedačky. Edit po druhé kinoprojekci: Napodruhé je to ještě geniálnější než napoprvé, vychutnat si každou drobnost není snad ani fyzicky možné, ale spousty drobných detailů se na opakované shlédnutí objeví a posunou to celé o level výše. Jo a ten soundtrack budu sjíždět ještě dlouho! ()

Steven47

Audiovizuální orgasmus na druhou. Nečekal jsem, že mi dvojka sedne ještě více než první díl, ale stalo se. Jedná se sice o klasický sequel, kde je všeho víc, v tomhle případě nicméně „všeho víc“ znamená ještě nápaditější a rozmanitější animaci, ještě hlubší prozkoumání multiversu a ještě větší nálož odkazů, komiksových prvků a zkrátka všeho, co bylo na jedničce skvělé. A nejlepší na pokračování Spiderverse je, že stále nezapomíná na to nejdůležitější – příběh. Pořád se najde prostor pro dialogy, monology a celkově pasáže, kdy tempo zpomalí a řeší se vztahy a další běžné životní trable. Díky tomu film bez problémů zvládá vyvolat veškerou paletu emocí a já jsem i přes zběsilé tempo a relativně dlouhou stopáž nikdy neměl pocit, že jsem přehlcený. Ten balanc zkrátka funguje, protože divákovi na každé jednotlivé postavě záleží. V popředí je sice nadále Miles, ale mnohem více prostoru má tentokrát i Gwen (úvod s ní je skvostný), detailněji se představí i další spider-postavy a záporáci mají také parádně vykreslené životní osudy i motivaci. Mohl bych tu popisovat, jak jsem se radoval z každého pochyceného odkazu, jak jsem mnohdy v akčních scénách nestačil zírat, co tvůrci dokázali, či tu vypsat scény, kdy mi regulérně naskočila husí kůže. To bych tu ale byl fakt dlouho. Jestli mě něco trochu mrzí, tak je to finále, které tomu všemu nedá potřebnou tečku. Přesto mě však nechalo s otevřenou pusou civět do plátna. Nutně potřebuju pokračování. Ideálně hned. 9,5/10. Film roku? (EDIT: po druhé projekci měním na 10/10, problém s koncem mi už nepřipadá nijak zásadní, byť bych si dovedl představit utnout to o něco dříve) ()

Blackhand47

Vizuálně nejšílenější animák současnosti dokázal svou kombinací stylů překonat první díl. Tentokrát se totiž pohybujeme napříč několika světa, kdy se mění nejen styly animace, ale i frekvence snímků a dostáváme odkazy i na hrané, herní nebo seriálové tituly. Hudba toto vizuální šílenství opět perfektně dokresluje a scénář je taky povedený. Problematické akorát je, že je to prostřední díl, který končí hodně otevřeně a sequel je i kvůli Hollywoodským stávkám zatím v nedohlednu. Je ale smutné, že Marvel zvládá mnohovesmír zatím akorát v animovaném filmu, kdy celá nová MCU sága v tomto (vyjma Lokiho) zatím selhává. Hodnocení: 85 % ()

higuain

Na můj vkus je tenhle rozpohybovaný komiks barevně až moc přeplácaný a s ohledem na poměrně triviální konflikt i zbytečně překombinovaný. A pokud má film takřka dvě a půl hodiny, čekal bych od něj i nějaký pořádný finále, závěrem tohoto filmu je ale pouze cliffhanger na něco, co mělo být imho klimaxem již zde. Špatný to rozhodně není a nadšení chápu, jen ho bohužel nesdílím. ()

William_

8/10. Povedený druhý díl Milese Moralese vůbec nezklamal. Opět je prošpikovaný nadupaným soundtrackem, spousty Nike Air bot, skvělých narážek, vtípků, nečekaných cameo scén a sympatických Milesových rodičů. Kouká se na to moc hezky, ale pokud nejste úplně zběhlí do pavoučího světa, budete se trápit. Naopak pokud jste nerdi a geekové, jedná se o masterpiece, na jehož 3. část si budeme muset počkat do příštího roku, a já u toho určitě budu. EDIT: Po druhé projekci je film ještě nádhernější a stihnete spatřit věci, na které jste při prvním shlédnutí nenarazily. Avšak konec stále furt vytváří ten hořký pocit v ústech, že to šlo zakončit lépe a uzavřeněji. ()

Lexonka97

Nejdřív Strážci a teď tohle... ještě lepší než první díl. Vskutku film v komiksovém kabátku s nádherným vizuálem. Scénáristicky se jedná o bombu, která nemá protějšku. Postavy mají ještě větší charakter, než v prvním díle a dostávají neskutečnou hloubku. Z filmu je cítit neskutečná originalita a hravost. Animace je ještě lepší, než v prvním díle a práce s barvami je prostě GENIÁLNÍ! Parádně se zde pracuje s camei, jak ke předchozím filmům, seriálům, či komiksům a některé udělají neskutečnou radost. Celkově se jedná o časovanou BOMBU, která nejde zastavit. Tohle vypadá na film roku. 10/10 ()

honajz2

Občas se dějí věci, o kterých by člověk neřekl, že se někdy stanou. V mém případě je to třeba to, že jsem dobrovolně (a ještě pěkně brzo!) šel do kina na Marvelovku, ačkoli je nemám rád. Něco takového jsem ale nedávno říkal u českých filmů a stejně jsem na jeden šel, takže to už nevnímám jako něco šokujícího, prostě se pro to sešly okolnosti. A i když se mi to líbilo víc, než jsem čekal, stejně tu budu za černou ovci, protože tu zatím mám komentář s nejhorším hodnocením. Takže se ještě pro začátek zkusím ospravedlnit, že tenhle žánr moc nemusím, nevyhledávám a čisté tři hvězdy jsou z mé strany solidní výsledek, vzhledem k tomu, že víc jak tři hvězdy jsem dal jen jedné Marvelovce, a to Strážcům Galaxie. Tak jsem se pro začátek vykecal a teď se přesunu k dojmům z filmu - a nebudu kokot, rovnou varuji, že bez SPOILERŮ! se to neobejde. Píšu tu komentář ještě relativně brzo, tak bacha, ať vám nezničím zážitek, když už zrovna můj komentář čtete. Ačkoli jsem to vůbec nečekal, líbilo se mi to víc než jednička. Vizuál to má ještě vypiplanější a bombastičtější a je v tom vidět snaha tvůrců udělat z každé scény obraz, který byste si klidně doma zarámovali a pověsili na stěnu (až mi to přijde krapet zbytečně chtěné, ale tohle mi moc nevadí) a formě se prostě nedá co vytknout. Když vám stačí jen ta, není možné si to neužít. Ale stejně jako jsem psal u jedničky, s obsahem je to horší, i když méně než u ní. Já vím, že je v současné době trend tyhle franšízy na pokračování dělit na různá, na sebe navazující pokračování a koncept jednoho filmu roztahat klidně na tři, ale já to vůbec nemám rád. Přišlo mi to stupidní už u Infinity War, ale tam jsem to byl schopný ještě pochopit, zatímco tady ne. Ono to totiž začne docela nudně, s nemalým počtem zbytečně utahaných scén, ale postupně se to docela slibně rozjíždí, aby to v nejlepším skončilo a všichni si museli rok počkat. Ať už bude mít trojka stopáž jak chce dlouhou, osobně bych byl radši, kdyby se vzaly best of scény z ní a z dvojky, spojily se dohromady do jednoho filmu a jedním filmem byly, i kdyby to trvalo čtyři hodiny. Pak bych uznal, že je to plnohodnotný zážitek, ale tenhle trend mi spíš přijde jako vychcanost. Navzdory těm nudnějším scénám mě ale potěšilo, jak se to snaží dodržovat vnitřní logiku svého světa a jak se od jedničky viditelně ubralo na patosu, protože u emotivnějších momentů mi přišlo, že to funguje přirozeněji a pro mě tím pádem i uvěřitelněji. Ano, všechny ty důrazy na skrývání tajemství a složité (nejen) rodinné vztahy nejsou tak propracované a rád bych z nich dostal víc, než vše, co už tady v takovém podání bylo tisíckrát, ale z nikoho se zde nedělá světem nedoceněný chudák, nikdo tu nemá přehnané vnitřní bolesti, prostě se těm charakterům dá věřit. A když už se to z té počáteční nudy dostane do centrály všech Spider-Manů, začalo to bavit i mě a dokonce jsem Milesovi začal seriózně fandit! Tvůrci měli naštěstí dost dobrých nápadů a v podobě Spider-Mana zde uvidíte opravdu všechno možné (třeba i koně nebo dinosaura!) a osobně se mi i líbilo, jakým směrem se to začalo ubírat a když se Miles vzepřel úplně proti všem Spider-Manům (a to i proti svým bývalým spojencům), bavilo mě to asi nejvíc, protože tohle byl přesně zvrat, jaký bych si přál v tomhle typu filmů vidět. Proč by všichni měli neustále držet pospolu a nikdy si nezradit, že? A tady Milese zradí DOSLOVA všichni a někteří ho chtějí i zabít, takže jeho údajná nemesis Spot je jako záporák až někde na třetí čtvrté koleji, protože po Milesovi jde především někdo jiný. A tak to dojde až k zajímavému zvratu se Zemí 42 (je to odkaz na Douglase Adamse, nebo na něco jiného? doteď nevím), který jsem sice postupem času vytušil, když se to nějak nemělo k velké závěrečné bitvě a v tu nejlepší možnou chvíli to skončí. Nevím, jestli na to budu chtít rok čekat, to asi uvidím až za rok, ale zatím jsem v tom na vážkách. Já si totiž při sledování uvědomil ještě jednu věc - už jsem se docela přejedl filmů o multiversech. Sice se v nich dá vymyslet naprosto cokoli a na vybití kreativity je to úplně ideální (pokud teda je kreativita), ale Marvel na to má zaměřenou hromadu filmů, do toho vzniklo Všechno, všude, najednou a i další, méně známé sci-fi a všechny jako by se předháněly v tom, kdo vymyslí přeplácanější multiversum. Až se z té přeplácanosti stává pravidlo a z něj plyne repetitivnost, protože je toho zbytečně moc na vnímání, ten film to vnímání od vás vyžaduje a přitom není tak podstatné. Vlastně není podstatné skoro vůbec, jen to prostě chce být co chvíli naprosto plné, až už je to přeplněné. No a z tohohle mého vypisování nějak vyplynuly ty čisté tři hvězdy. Ale jak už jsem psal, berte je ode mě spíš pozitivně, čekal jsem to horší a nakonec jsem i rád, že jsem to viděl. Jen to prostě není žánr pro mě. 3* () (menej) (viac)

Lischai

Jednička mi přišla jako svěží a zároveň citlivý film, kde si člověk užije akce, vezme ho to za srdíčko a všechno funguje dohromady. Na dvojku jsem se moc těšil, ale za mě je to teda přepíčená klipová montáž, kde se střídají akční sekvence bez smyslu, zcizovací fórky a nekonečné expoziční dialogy o backstory. Film se pro mě vždycky nadechnul a zklidnil u nějaké emotivní vztahové scény, ale než jsem si stihl něco prožít, zase mě to strhlo do peřejí, kde hrdiny honí nějací ty vole spider-dinosauři. To mě totálně míjelo, nejlepší scéna pro mě je, když Gwen mluví s tátou o pocitech, a za ní se rozpíjí svět. Asi jsem už prostě starej, nevím. ()

vydumnica

O prvom Spider-Manovi som napísala, že je to jeden z najprepracovanejších a vizuálne najnápaditejších animákov, aké som kedy videla. Pri tomto druhom to tiež platí a je to ešte dynamickejšie, pre mňa až veľmi😄, trošku viac sa mi páčila jednotka. Príbehovo tiež opäť kvalitka, jednotlivé postavy sú veľmi dobre napísané. Moje najobľúbenejšie scénky sú asi všetky s mamou a potom tie s Gwen. Potešil ma a aj milo prekvapil návrat jednej postavy z jednotky, nebudem prezrádzať viac a to baby nemalo chyby. Mala som voľnú vstupenku do kina🙂 a z aktuálnej ponuky som si vybrala práve tento film, takáto animácia (asi bude Oscar😉) si to kino až žiada. Sklamalo ma len to, že sa príbeh neuzavrel. Nevedela som, že Spider-Man: Across the Spider-Verse bude rozdelené na dve časti. Napríklad Mission Impossible má všade "Part I", tu som fakt čakala koniec a nie "to be continued" takže dávam 4 a pol*. [Cineplex Mannheim, OV]. ()

M.i.k.e

monumentální animovaný blockbuster kolos, který opět překypuje originalitou a nápady, nebojí se míchat styly, kde se skáče od komedie, přes akci až k regulérní depresi a nedělá mu problém přepínat z velkolepé osudovosti k intimním a niterným momentům. Jestli se tomuhle o parník nejlepšímu animáku a nejlepší komiksovce letošního roku (a možná nejen toho) dá něco vyčíst, pak to, že toho nabízí možná až moc a vychrlí toho na diváka tolik, že ten nemá šanci to nejen všechno pobrat, ale ani si to naplno užít bez toho aby to viděl víckrát. Jednička oproti pokračování byla pomalý a krásně přehledný film a pokud jí někdo vyčítal nepřehlednost pak tady bude úplně mimo. To samé se dá říct i o samotné animaci. Té zůstala originalita, ale tvůrci jí posunuli ještě o level dál a byly chvíle kdy sem měl docela problém a modlil sem se abych nedostal epileptický záchvat. Tak jako tak se už teď těším až to uvidím znova a budu se moci soustředit i na těch milion detailů, které mi zcela určitě utekly...90% ()

Nach

Skutečně jeden z nejlepších Spider-manů, které jsem měl tu čest vidět. A to nejsem žádný fanda Marvelu. Ale Phil Lord a Christopher Miller dokázali do filmu dodat to správné srdíčko i osobitý styl humoru, který se mi i na předchozím filmu moc líbil. Zde je dohnán fakt k dokonalosti a nedokáži si představit, co by musel mít třetí díl, aby byl lepší, než tento. Postavy jsou sympatické. Záporák charismatický a vtipný. Vedlejší postavy mají své charaktery, ale nejsou upozaděné. Prostě lepší komixový film jsme si ani nemohli přát. Jeden z TOP zážitků tohoto roku. 90% ()

Streeper

Pořád si to drží kvalitu jedničky. Ať je to skvělý scénář, hudba nebo vizuální stránka, všechno je naprosto skvělé a baví to. Jediný, co bych vytkla je stopáž, mohlo by to být o trošku kratší. ()

Lenka.Vilka

Pokud chápete, co je na komiksech to nejlepší, tak se vám tenhle film musí líbit. Protože tady to všechno je, stejně jako v prvním díle. Jenže tahle trilogie je v něčem jiná než ty ostatní. Další díl není větší a bombastičtější, aby mohl být vnímán jako lepší. Tohle je paradoxně o trochu víc lidštější a emotivnější. Navíc to uteče strašně rychle a najednou byl konec a já byla zase smutná, přestože jsem dvě hodiny předtím sledovala naprostou krásu. Čekání na pokračování bude drsný. 20/10. 628627839393%. Šílená představa, že jsem dnešní poslední promítání málem nestihla! ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD