Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

Spiker01

Opravdu jsem ještě neviděl takovou práci, jakou předvádí všichni režiséři a producenti Miller s Lordem v tomto filmu. Neskutečná, hudbou namixovaná, specificky animovaná, šleha, která samozřejmě na diváky přenáší tolik stymulů, že je až může zahltit a kvůli (na animáky opravdu hodně nestandardní) stopáž 130ti minut čistého času  taktéž může přestat bavit. Leč Spidey si naprosto zaslouženě odnesl nadšené ohlasy a dolary z kin a já doufám, že i přes ty všechny produkční problémy se toužebně očekáváné trojky dočkáme dříve než za pět let jako tentokrát. Za ten cliffhanger tvůrcům rozhodně neděkuji, za ten drive snímku a Gwen Stacy v podání jako vždy dokonalé Hailee Steinfeld ano. ()

Jeoffrey

Půl bodu srážím za ten konec, tohle přece není žádný seriál, aby bylo přípustné to během důležitého zlomového bodu ve scénáři takhle sprostě utnout, film navíc není jasně označený, třeba jako „Part 1“ takže jsem nevěděl do čeho jdu a cítil jsem se tak nějak ošizený, nebo možná i hůř, asi jako kdyby mě během úžasného večera plného toho nejlepšího sexu (za posledních pár let) partnerka v půlce vyhodila nahého na verandu a s úsměvným "Přijď zase za rok...“ za sebou zabouchla dveře. A nebyl jsem v tom sám, rodiče v kině se nad tímhle zakončením vztekali jak malé děti a ty jejich malé děti zase byly nepokrytě zklamané – bylo toho celé kino, které bylo ale naštěstí ve středu poloprázdně, ovšem i tak jsem to musel poslouchat, což jen prohlubovalo můj vlastní hněv… Ale víc jak půl bodu strhnout nechci, protože tohle byl veskrze úžasný zážitek. Má to něco pro zoomery, boomery, rodiče i děti, zkrátka pořád se něco děje, film je plný povedených hlášek, ale i procítěných emocí, poselství o významu rodiny (které je díky několika úhlům pohledu zase tak nějak pro všechny), a na poli animace Spider-Man doslova přetéká tvůrčí kreativitou. Dále je to plné popkulturních odkazů, odkazů na další Spiderman filmy, ale hlavně je to první film, který dokázal prakticky a bezchybně použít ten nejznámější Spiderman meme template! Kromě toho utnutí v nejlepším nemám prakticky nic, co bych vytknul, skvěle jsem se bavil, celou dobu jsem seděl přikovaný k plátnu a ani jsem nepostřehl, že to celé trvalo skoro dvě a půl hodiny, naopak, kdyby mi někdo teď řekl, že se můžu kouknout na další tříhodinové pokračování, tak tam klidně jsem třeba až do půlnoci. Tohle byl (stejně jako Paralelní světy) zážitek, další ukázka toho, co dokáže animace, nebo třeba toho, jak se má pracovat s barvami, aby dokonale podkreslovaly atmosféru scén. Nebýt toho konce – ale dost už 9,5/10! ()

Lavran

Animovaná supernova! Nezastavitelné sršení nápadů a barev, z něhož přechází zrak i sluch. A společně s prvním dílem nejlepší Spider-Man napříč (filmovými) světy. Co to jen Jodorowsky říkal o filmu a psychedelicích? ()

D.Moore

Skvělá, skvělá, skvělá animace, něco takového tu bylo naposledy opravdu před pěti lety, ale co je důležitější: Skvělý příběh! Aby nápady hýřící animák strčil do kapsy přinejmenším osm hraných filmů (těch, ve kterých se Spider-Man objevil), to se opravdu musí vidět. Své místo tu má každý vtip i každý procítěný dialog, každá postava, každá akční scéna.... Původně jsem se lekl se, že film potrvá dvě hodiny dvacet, ale když skončil, bylo mi to málo. Na třetí díl se proto nesmírně těším (aby ne, po tom finále) a vzhledem k tomu, jak je tenhle nahuštěný, se do jeho premiéry mám rozhodně čím zabavit. ()

Davies182

Jednička byla super, ale po odchodu z IMAXu jsem si tenkrát říkal, jak se těším, až si tu strašně předimenzovanou finální akční scénu pustím na menší televizi. No a u dvojky mě zpětně vlastně kupodivu vůbec nemrzí, že jsem kino vynechal, protože v obýváku přesně krásně vynikly všechny ty megalomanské bitvy. Strašně jsem si to užil od začátku až do konce. [HBOmax] ()

pepo

More of the same, pricom uz jednotka bola na mna too much. Na druhej strane to je krasna ukazka, kam sa bude uberat buducnost kinematografie. Mat pod tridsat, tak som absolutne nadseny. Takto "iba" mimoriadne spokojny. Aj ked menej ako pri jednotke, ktora mala ten uzasny sokovy efekt nevideneho. ()

Xmilden

Velmi dlouho jsem svým způsobem trpěl. Akční scény vypadají suprově, ale je to hrozně rychle sestříhané, je tam toho tolik. Prostě TOLIK že se to nedá vše ani zachytit. Bude to nutně vyžadovat druhou projekci. S blížícím se cílem přibývá osudovosti. A hudba? Tu to má nejlepší co jsem slyšel za hodně dlouhou dobu. Ten soundtrack bych si dokázal představit poslouchat do omrzení. 70% ()

Arbiter

Esteticky i tentokrát fenomenální. Úvodní část a pak mnoho dalších berou dech. Dynamika snímku připomíná pád do víru pod splavem, zatímco vám někdo tubusem rve do krku hamburgery jeden za druhým - což se sice dá klasifikovat jako adrenalinový zážitek, ale minimálně ve chvíli, kdy se člověk začne reálně topit, to přeci jen přestává být zábavné. ___ Děj není děravý a hezky plyne, ale hodnotově mám podobný problém, jako u Eternals a podobných: je pro mě náročné cítit sympatie k hlavnímu hrdinovi a scénáristům, pokud sugerují, že je lidsky správné riskovat život celé jedné reality pro hypotetickou záchranu jednoho člověka. Stejně tak by mi nevadilo, kdybychom už velice rychle opustili koncept mnohovesmíru a zase zkusili něco jiného. ()

DJ_bart

"Everyone keeps telling me how my story is supposed to go. Nah, I'ma do my own thing." ____________ More like Spider-námrd: Napříč fanouškovskými orgasmy.... Jde totiž o impozantní meta-film, který ambiciózně a [zcela beze srandy] naprosto vizionářsky bourá všechny myslitelný i nemyslitelný hranice toho, co dokáže animace a film jakožto umělecké médium nabídnout, že to fakt ani možný není. Tvůrci se doslova posrali v kině a předvádí ten nejúchvatnější pestrobarevný ohňostroj, jaký kdy lidské oko spatřilo – ohňostroj, na který jen tak nezapomenete, a který je tak moc extrémně insane, až divákovi fakt hlava nebere, jak se tenhle monumentální audiovizuální milník vůbec podařilo vytvořit. Krom toho že Across the Spider-verse sofistikovaně kloubí a nápaditě ohýbá trans-mediální reálie, fikční nuance a poetiku Spider-manovské mytologie napříč komiksy, filmy, seriály a hrami [geekovské pomrknutí na Lego, Spectacular Spider-mana, Tobeyho a Andrewa neskutečně potěšilo; Miguel O'Hara vzbuzuje neuvěřitelný respekt; no a Spider-Punk rules!], a taky naprosto geniálně využívá a důmyslně překrucuje koncept multiversa skrze stěžejní příběhové motivy [finální cliff-hanger, v němž Miles střetne své druhé zlé já, mi odjebal dekel jako málokterý plot-twist napříč filmovou historií], jde v neposlední řadě o ultimátní, zcela přelomovou a doposud neviděnou revoluční tapisérii umělecké invence a neuvěřitelně pestré palety nespoutaný kreativity, post-moderně kombinující 3D animaci s klasickou 2D kreslenou animací, stop-motion, ale i live-action hranými pasážemi (!) – na první pohled tak jde o malý krok pro filmový průmysl, na pohled druhý jde však o velký skok pro animované řemeslo. Nic nechybí, nic nepřebývá, všech pavučinek je tu tak akorát.... Jasně, je trošku náročný se v tom celým multivesmírným bordelu, společně s radikálně dynamickým vyprávěním, nepolevujícím tempem a neskutečně hektickou střihovou skladbou [mnohdy využívající fragmentaci mizanscény skrze autentické komiksové rámečky], vůbec vyznat – ovšem to není vůbec na škodu, ba právě naopak, a divák tak nemá jakoukoliv šanci nechat v té intenzivní záplavě adrenalinové akce a pohlcující kompozici barev své smysly byť na chvíli oddechnout. A samozřejmě by kdekdo mohl remcat, že jde o pouhou expozici potažmo prolog k něčemu většímu - ale do pavoučí prdele, takhle přece epický příběhy odjakživa fungovaly, fungují, a i fungovat budou.... Všechna ta spektakulární exploze nápadů a esteticky překrásných vizuálních orgií je však jen pouhá pomyslná dekorace na hlavním nosném pilíři, jímž je onen neskutečně lidský, osudový a emotivní příběh o významu hrdinství – poněvadž jestliže Into the Spider-verse bylo o vůli nikdy se NEVZDÁT a STÁT se hrdinou, tak Across the Spider-verse je o vůli VZDÁT se toho co milujeme, aby jsme mohli BÝT hrdinou.... Across the Spider-verse tak v konkluzi netvoří nejenom plnohodnotné pokračování dnes již kultovního oscarového animáku či další komiksový spektákl marvelovského repertoáru se vším všudy, ale i totální audiovizuální přepal kterej nemá sebemenší obdoby, famózní fan-servis, dechberoucí zážitek, a hotovej cinefilní námrd, o kterým se nikomu ani v těch nejdivočejších vlhkých snech nesnilo – natožpak těm věrným fanouškům, kteří v dětství každou sobotu ráno po teleshoppingu s Horstem Fuchsem sledovali animovaná dobrodružství Pavoučího muže. Tenhle film je doopravdy neocenitelný klenot, kinematografický triumf, a živoucím důkazem toho, že umělecky hodnotné, nekonvenční a progresivní snímky oslavující tvůrčí svobodu [a co prostě mají srdíčko] nemají oproti zástupu korporátních filmů a rychlokvaškových studiových prefabrikátů jakoukoliv konkurenci. Já už prostě nemám slov a už se teď nemůžu dočkat, do jakých koutů arachno-humanoidního poly-vesmíru dobrej soused Spidey zavítá příště. Společně s No Way Home a dvojkou Raimiho trilogie tak Across the Spider-verse tvoří absolutní a těžce překonatelný etalon Pavoučích, ne-li rovnou komiksových či blockbusterových filmů, který ukazuje sílu komiksu ne jakožto brakových omalovánek pro děti, ale jakožto umělecky hodnotného eskapistického média pro všechny generace. Co dodat? Fascinující a naprosto přelomový veledílo, který naprosto přepisuje pravidla toho, jak lze vyprávět (audiovizuální) příběhy. Soundtrack fenomenální.... VERDIKT: peak of cinema; gamechanger animovaný tvorby; (re)definice pořekadla every frame a painting; esence všeho co miluju na komiksových filmech. 10 pavouků z 10 🕷🕸 Stan Lee by byl pyšnej ❤️💙 .... PS: dávejte bacha, kam hážete bagel ;))) () (menej) (viac)

filmfanouch

V roce 2018 vznikl jeden animovaný milník, který se zřejmě mohl překonat jen těžce. O to větší radost může udělat fakt, že bude jeho pokračování minimálně zhruba stejně zásadním animovaným milníkem, který revoluční animaci představuje snad v ještě působivějším světle. Tahle celovečerní oslava komiksového média je potěchou pro radost a potencionální ukázkou toho, že právě v podobném duhu tkví budoucnost komiksových filmů. Nezbývá než doufat, že to koncem března potvrdí závěr této doposud dech beroucí trilogie.... (Viděno v kině: 2x) ()

lamps

Geniální film, který to na dvou hodinách natírá nejen většinové hollywoodské konkurenci, ale také všem afroamerickým rapperům, kteří do schematických rytmů vypráví o tom, jak to mají v životě těžké, jak ‘haters gonna hate’ a jak se museli vydat vlastní cestou. Tohle je brutální menšinová a obecně coming of age odysea zabalená do těch nejatraktivnějších motivů komiksového žánru, který na osvobozující motivační myšlence ‘všichni můžeme být kýmkoli’ stojí. Dravé a hektické, ale maximálně přehledné. A s dokonale vybalancovanou mírou nerdovské komiky, hmatatelné osudovosti i civilních emocí. ()

JohnnyD

Prvé dve tretiny sú úplne fenomenálne a minimálne po vizuálnej stránke pravdepodobne vrchol animovaného filmu. Tretie dejstvo to ale zásadne ťahá dole. Zápletka o "kanóne" je žvást, námet o multiverzoch po všetkých MCU a DCEU i samotnom prvom animovanom Spider-Manovi, je, zdá sa, pomerne vyčerpaný (samotný Spider-Man lepšie funguje, keď sa rozoberá jeho vzťah s rodičmi, Gwen a čo to obnáša byť hrdinom, než v spektakulárnom príbehu lomcujúcom multiverzom). No vrchol je donekonečna naťahovaná posledná dvadsaťminútkovka spejúca do neodvratného otvoreného konca. ()

Deimos

KINO Olympia/// Dabing 9/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Animace 10/10/// PLUS: lze vidět i samostatně bez prvního filmu, o to větší je to pak překvapení. Jsem nadšený z provedení a z toho jak tvůrci vytěžili formát "komiks ve filmu" na maximum možného. Spousta odkazů pro komiksové fanoušky MíNUS: je tu guláš pro vaše oči a uši, často je to fakt hlavně obrazový guláš a musíte zapojit všechny své smysly, aby jste to dokázali vstřebat, občas to tedy je možná až moc přepálené, ale myslím si, že s tím mladý divák nebude mít problém a komiksový fanoušek už vůbec ne, zároveň platí, že čím víc máte komiksově načteno, tím lépe pro vás/// Shrnutí: Neuvěřitelné. Perfektní. Dokonalé. Několikrát mi spadla "sáňka" a nevěřil bych, že je možné vytvořit tak všestranně kvalitní film. Zároveň to je po dlouhé době první film, který má výrazně otevřený konec. Už teď se těším na třetí film a samozřejmě si musím dát i ten první./// Celkem 94%/// ()

HAL

Jeden z velmi mála kvalitních komiksových filmů posledních let který kvalitně navazuje na první díl - nepřidává k němu ale nic nového, a wow-efekt z eklektického a hyperkinetického stylu už stihl vyprchat, tím spíš že i první díl byl jen updatem stylu mnoha starších anime pro západní publikum. Zbývá příběh... a ten je zapomenutelný, neukončený, a bohužel se opírá o hlavní postavu která je mnohem méně zajímavá než postavy vedlejší, které se tu objevují víceméně jen jako krátká camea. 8/10 ()

Anderton

Asi je zbytočné vypisovať subjektívne negatíva pri filme, ktorý bol tak pozitívne globálne prijatý, nehovoriac o nadšení cieľovej kategórie, čo je inteligentnejšia mládež, povedal by som. Za mňa už príliš nefunguje wow efekt prvej časti, všetko je väčšie a komplikovanejšie, až by som výsledok nazval organizovaným chaosom. Ten mi bránil sa viac zamerať na postavy, ako to napríklad robí záverečná štvrtina, dovtedy môj mozog bojoval s nanosekundovými zmenami premyslenej bohatej mizanscény. Ale uvidíme po ďalšej časti, ktorá snáď všetko uzavrie. ()

Frajer42 odpad!

Nudná, přeplácaná a nekonečně chaotická píčovina. Se slzou v oku útržkovitě vzpomínám na první díl, který byl příjemným překvapením a dost možná i nejlepší filmem s pavoučí tématikou. Kdybych snad někdy v budoucnu dostal chuť na pokračování, tak se před ním nezapomenu patřičně zdrogovat, protože se nedokážu zbavit pocitu, že právě pro tuto skupinu diváků je film určen. Nenašel jsem si ve filmu nic, co by si dokázalo držet moji pozornost. Od určitého momentu jsem jej dokonce začal sledovat zrychleně, protože jsem naznal, že je můj volný čas příliš cenný na to, abych z něj 2 hodiny věnoval tomuto chaotickému peklu, které se sice snaží být v mnoha směrech invenční a chrlí spoustu nových nápadů, ale nemůžu říci, že by mě kterýkoli z nich oslovil. Když si pročítám zdejší chvalozpěvy a kolikrát se u tohoto omylu kdo vystříkal, tak nestačím žasnout a mám pocit, že si čtu komentáře k něčemu úplně jinému než jsem  měl právě tu smůlu vidět. Ze závěru se mi udělalo zle a musel jsem se vyzvracet vedle gauče při představě, že by tato píčovina měla mít v budoucnu další zhruba 2 hodiny obdobného obsahu. [5 %] ()

Kothy

Ani jsem to nečekal, ale stalo se. Nový animovaný Spider-Man je ještě lepší než ten minulý. Opět sledujeme příběh Milese Moralese, který se snaží chránit své město. Opět ale zaúřaduje multivesmír a on se vydá řešit problémy i do jiných světů. Velkou roli tu má Gwen, která je jakousi jeho průvodkyní. Dozvíme se dost o tomto pavoučím multivesmíru, jak funguje a jaká jsou jeho úskalí. Spider-Manů tu vidíme opravdu nespočet a kolikrát je to dost sranda. Celkově filmu humor rozhodně nechybí. I přes docela velkou stopáž mě film bavil celou dobu. Samostatnou kapitolu si zaslouží akční scény, které tu jsou neskutečně promakané. Taky se mi dost líbil místy hodně trefný hudební doprovod. Mám z tohoto projektu velkou radost a rozhodně se budu těšit na pokračování. Končí to dost otevřeně. "Jsi jeden z mých nejlepších." :D ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD