Lovecraftova země

• USA Lovecraft Country
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2020, 9 h 54 min (Minutáž: 53–69 min)

Predloha:

Matt Ruff (kniha)

Abbey Lee, Aunjanue Ellis-Taylor, Chase Brown, Jonathan Majors, Wunmi Mosaku, Jurnee Smollett, Courtney B. Vance, Michael Kenneth Williams, Chris Brewster (viac)

Lovecraftova země, nový dramatický seriál z produkce HBO, je inspirován stejnojmenným románem spisovatele Matta Ruffa z roku 2016. Sleduje mladého Atticuse Freemana (Jonathan Majors), který se v padesátých letech minulého století vydává spolu s kamarádkou Letitiou (Jurnee Smollett-Bellová) a strýcem Georgem (Courtney B. Vance) pátrat po zmizelém otci (Michael Kenneth Williams) napříč Spojenými státy, kde platí zákony Jima Crowa. Tak začíná boj o přežití, v rámci něhož jsou nuceni čelit jak všedním hrůzám bílé Ameriky, tak škodolibým duchům, jako vystřiženým ze stránek tajuplných příběhů H.P. Lovecrafta. (HBO Europe)

majo0007 odpad!

Negerská propanda "Übermench" do luftu, vážne... až takto hlboko ste klesli...! Koľko ste za tento nepozerateľný pičus zacálovali?! Ešte raz si prečítajte Lovecrafta - toto je hanobenie mena, OSTUDA! Boli vás plné miliónové prdy - Jacksona, Houston, Rocka, Murphyho, Washingtona, Smitha, Snipesa, Freemana... a teraz chcete pomstu?! ()

bizz_mjc

Vůbec jsem nepochopil, co společného to má s dílem HPL. Dobře natočené, herecky jisté, segregace ztvárněna výtečně a je vlastně tou nejnapínavější a nejnechutnější částí, takže co tu máme nad to? Sem tam nějaký to mystery a duchařinu, které to však už nezachrání. Velký zklamání (kvůli názvu a očekávanému obsahu) a po čtyřech dílech končím. ()

Jaro.Krafcik

Trochu mi tu chýba vyjadrenie a hodnotenie k seriálu od obľúbeného užívateľa a kamaráta Trevora, ktorý ho videl v predstihu. Zrejme posledný seriál od produkcie hbo a hlavne zo služby hbo go. Pekná bodka za týmto rasovým výplachom. Minimálne rok pokoj od tejto služby. Ale ak sa objaví nejaký zaujimavý seriál nepohrdnem ním. A toto niekto prirovnával ku Stranger Things ? Zabudnite. Každá epizóda inak hodinová, strata času. 2* ()

TroiMae

Seriál spojuje dvě linky. Hororovou a rasovou. Zobrazuje autenticky jaké to je žít a přežívat v USA tehdejší době… a to samo je dost děsivé. Možná ještě víc, než všechna ta monstra, protože ta jsou jen fantazie. Na rozdíl od těch monster s lidskou tváří. K Lovecraft Country mám ambivalentní vztah. Jedna z linek sleduje rasismus a nastavuje zrcadlo většinové bílé privilegované společnosti, že jsou z toho někteří lidé nejen na čsfd pětivoký. Na rozdíl od učebnic po Watchmen opět zobrazuje neuvěřitelný masakr v Tulse, o kterém netušili ani černí lidé, co tam žijí. Někdy mám dojem, že ty edukační vsuvky a monology a dialogy jsou až moc edukační. Na druhou stranu je bezva, že to někdo otevřeně a syrově pojmenovává, rasismus a jeho nuance. Další linka je fantasy/hororová a funguje jako skvělý komiks, je originální, aspoň pro mě překvapivá a to je co říct. A mezi řádky vidíme queer linku, homosexualitu, transsexualitu (sic, nebo jedna postava mění pohlaví, doslova, ne gender), intersex postavu (která nemá dlouhého trvání… opression by the oppressed), postavu, která mění rasu… Akorát že výsledek je takový, že mi postavy jsou jedno. Z nějakého důvodu je mi jedno, kdo umře. Možná i tím, že jsou postavy nezranitelné, nesmrtelné, oživitelné. Zemřela prakticky jedna postava… ale i ta, díky portálu umožňující vstup do nesčetně světů a časů, má svým způsobem své cameo. ()

LuciusWlk

Dlouho jsem se tak nebavil. Je to směs absurdity a perfektně zvládnutého Lovecraftového světa. Ale popořádku. Tady asi záleží, jak má kdo Lovecrafta načteného. Bylo celkem dost pokusu o filmové adaptace, ale ono není jednoduché, jeho styl uchopit. Ale tady se to povedlo asi nejlépe. Není to na pět hvězd, ale čtyři zaslouženě. Bohužel, tohle asi každý neskousne, stejně jako Lovecrafta. Tančící holčičky mě uchvátily! ()

iXtr3m3

Príbehovo a vyváženosťou sú to maximálne tri hviezdy, ale za perfektné dobové stvárnenie a za dokonalé gore, kedy sa v niektorých prípadoch brutalitou doslova nešetrilo, za to dávam hviezdu naviac. Ale áno, obsahovo je to hodnotené správne, pretože skladba série bola strašne nevyvážení. Prvá časť bola doslova fantastická a potom to lietalo hore dole ako na horskej dráhe, čo bola večná škoda, lebo ja nie som rasista, takže mne zloženie postáv absolútne nevadilo a že to nebude Lovecraft ako by mal byť, to by som tiež prekusol, škoda premárnenej šance. Napriek tomu nemôžem nikoho odhovárať, aby s tým nezabíjal čas, myslím si, že za skúsenosť to stojí. HBO dlhodobo robí vysoko kvalitné seriály a tento patrí k tým lepším. Jediné, z čoho by som ubral, tak z tých pár "homo" vecí, pretože síce viem, že po Game of Thrones a Spartakovi to už nikdy nebude ako kedysi, ale netreba to preháňať. ()

Janega

Tešil som sa na mysteriózny hororový príbeh plný príšer a rôznych dimenzií. Väčšinou som sa však dočkal obrazu, akí boli Američania rasistické svine. Bolo to síce spracované dobre, no postupne sa táto téma rasovej diskriminácie stávala už otrepanou. No a to trochu nadprirodzeného, čo tam bolo mi nedávalo zmysel. Tak stratený potenciál. ()

Corpsegrinder

První díl je super a seriál na to bohužel trochu doplácí protože co začne jako slibnej road movie s hororovejma prvkama se nakonec zastaví a stane se z toho né moc zajímavej zmatek kolem hlavních postav a kouzel. Do posledních 3 dílů mi bylo tak nějak jedno o co hrdinům jde a spíš mě bavilo to dění kolem nich, stále mi to ale přišlo jako nadprůměr co se týče seriálů. Dobová atmosféra je špičková a byla radost na to koukat, i v jednom z dílů kde si příběh zaskočí do masakru v Tulse 1921. Ačkoliv je to zaměřeno na bubáky tak mi nepřišlo že jim to nějak moc nadržuje a naopak to ukázalo že ani oni nejsou perfektní, a když se něco odehrává v době segregací kdy byl rasismus vážně nadupanej tak to člověk hned bere jinak. Efekty to má velmi dobrý a je to občas i dost brutální, krví nešetřili. Jediný co mi vyloženě vadilo bylo nestabilní tempo a občas použitá moderní muzika, nevim kdo myslel že to bude dobrej nápad ale rušilo to dost. Asi dávám slabší 4 hvězdy, ale pořád 4. Jo a to že to s Lovecraftem nemá zase tolik společnýho mi nevadilo, mám ho rád hodně ale přes tenhle fakt jsem se přenesl dost rychle. ()

Sunny.69

Nejhorší seirál letošního roku. Nic tak špatnýho asi ještě nevyšlo. Je to zmatené, nedává to smysl, hlavní postavy jsou čím dál horší a víc a víc vás budou srát. Jednu hvězdu bych tomu celýmu dala za nápad. ()

Flopik

Po tých hodnoteniach som čakal teda obrovský prešľap ale nakoniec som ostal milo prekvapený. Rozhodne to nieje seriál pre každého, kto má problém (občas som ho už mal aj ja) s až prehnaným rasizmom nech to ani nezapne. Inak to bol ale veľmi zaujímavý seriál so skvelým vizuálom a efektami kde sa rozhodne nešetrilo. Každá časť má ako keby svoj príbeh, postavy ma bavili najviac rozhodne Jurnee. Paradox je, že 6 časť čo je taká odbočka bola jedna z najlepších a vyzdvihol by som potom aj 9. Koniec ale slabý a Tic tam bol v podstate len na obetovanie. Inak to bol ale zvláštny príbeh, s mágiou a svojským svetom. U mňa si to 4* udržalo. ()

Israha

Ve výsledku hodnotím průměrně až mírně nadprůměrně, což je ale nutno chápat tak, že silné momenty Lovecraft Country jsou hodně silné, a ty slabé naopak ultraslabé. Mistra spisovatele, podle kterého je pojmenovaný, viděl seriál jen z rychlíku (úvodní snová scéna v prvním díle je nejlovecraftovější pasáž napříč všemi epizodami), ale koncept antologie pulpových příběhů různých podžánrů, které jsou volně propojeny ústřední dějovou linkou, špatný nebyl. Režisérská, scénáristická i triková kvalita jednotlivých epizod je však nevyrovnaná, a ty výborné (1, 5, 6, 8) jsou střídány nepovedenými (2, 3, 7, 10) a jednotící příběh, který je má spojovat, je ve své rozbředlosti a neusměrněnosti nakonec ten úplně nejnudnější. Takže žánrové fanoušky to neuspokojí. A pak je tu ten rasově-sociální aspekt. Jako jo, nenávist vůči černochům, ženám, homosexuálům a jiným diskriminovaným skupinám to zobrazuje syrově, otevřeně a úderně, ty scény mají působivost. Dopad na hlavní postavy však evropského diváka nezasáhne, a není se čemu divit - Lovecraft Country je seriál od černochů, o černoších a pro černochy, a našinec se na černošskou mentalitu chtě nechtě příliš nenapojí a tím pádem jsou mu osudy postav, ke kterým nebude chovat sympatie, víceméně fuk (a slabými herci to není, minimálně Majors a Smollet hrají hodně solidně). Takže výsledkem je celkem nepříjemná, ale emočně poměrně prázdná ukázka bigotní Ameriky padesátých let. Kočkopes. Vlastně moc nevím, co si o tom seriálu myslet a ten hvězdičkový průměr je číslo spíše aritmetické. P.S.: Není moc věcí, které jsou víc jak pěst na oko, než současný hip hop v soundtracku k seriálu, odehrávajícím se v době před 70 lety. ()

bozka10

Politickú korektnosť je tu cítiť úplne všade a asi to bol zámer,inak si tento počin nedokážem vysvetliť.Neskutočna zlátanina.Po prvom vcelku vydarenom diely to išlo strmo dole a do očí bijúce odkazy politickej korektnosti už ľudí asi stvu a ani sa im nečudujem.Velke sklamanie. ()

sadlokan

Hele.Co.Lovecraft plískavice,tady spíš močál.Ale zase ten padesátkovej feel a ta Big Mama Thornton...či co.Na barvě nezáleží,dávam tomu po prvnim dílu šanci.No.Postupně se to profiluje spíš jako nějakej military nigga bizár. ()

CyriC odpad!

Vlastně jediné dobré části jsou ty o rasismu a segregaci. Fantasy část je kromě Jordana Smitha úplně o ničem. ()

ER

Na seriálu je vidět, že se mu věnovala velká péče. Snaha o dokonalost však nejde ruku v ruce s diváckým zážitkem, divák si bude těžko budovat k dění v seriálu vztah pro množství témat, jenž se v něm objevují. Tvůrci se příliš zaměřili na poměry tehdejší doby (a hlavně rasismus) a propojení s fantasy hororovým světem není ideální. ()

kukkik odpad!

Samozřejmě, Lovecraft byl rasista, xenofob a vůbec jeden z nejhorších lidí historie a teď se mu banda emancipovaných žen a černochů přišla vysmát a vymočit na hrob. Alespoň takový pocit mám z celkového vyznění tohodle paskvilu, který na jednu stranu uboze získává pozornost názvem "Lovecraft".. ovšem na druhou stranu zakopává a ponižuje všechno, co bylo na díle tohoto velkého autora moderní literatury dobré. Že Lovecraft nacisticky obsadil svoje romány bílými postavami? (nehledě na to, že místopisně a časoprostorově naprosto adekvátně ale to PC nikdy nezajímalo a zajímat nebude, že..) tak to natruc natočíme něco, kde budou naopak úplně všichni černí, teplí anebo ženy a do názvu dáme jeho jméno - to mu to natřem! Nic nepřidává kredit etnické kultuře víc, než vykrádání cizích děl a jejich následná deformace. Nevím, pro koho je tohle natočené ani o čem by to vlastně mělo být, či jaká (jestli vůbec nějaká) je nějaká hlubší myšlenka autorů..  Každopádně za mě je to něco, za by se měli současní potomci H.P.Lovecrafta s tvůrci soudit a výsledkem by mělo být zlynčování páně scénáristů a celého štábu včetně autora předlohy tohodle paskvilu. Zbytečná hovadina a opravdu nepříjemná ztráta času diváka. Taková past na fanoušky kvalitní literatury si nezaslouží sebemenší shovívavost odpad! ()

Martensson35

Stylizace USA v padesátkách, memento rasové segregace a boj s ní, potud vše OK. Vytvořit to v černobílém pojetí, kde všichni černí jsou nesporní a nejvíce ukřivdění klaďasové, neproti čemu jsou běloši parta vyšinutých psychopatů (po shlédnutí 3,5 a epizody bych řekl bez vyjímky) to celé dostane odér agitace BLM. A narvat do toho plný pytel záhad, tajných řádů, kouzel, monster, duchů, to vše ve stylu spatlání dohromady seriálů Ztraceni a Twilligh zone je už moc velký anální kolík do zadku. Umocnit to bezuzdným gore násilím, které se patrně v době výhradní vlády VOD stává zlatým standartem, to už je jenom taková otravná moucha, poletující nad kopcem toho ostatního hnoje. ()

Hellierer

No jo no, tak to nakonec byla srágora, kterou ani ty občas dobrý nápady nezachrání. Stačí se kouknout na osmou a devátou epizodu a člověk o nic moc nepřijde. Přeplácané, extrémně nekonzistentní a častokrát nudné. ()

Snímek Birds of Prey se přece jen dočká spin-offu

Snímek Birds of Prey se přece jen dočká spin-offu

21.08.2021

Zatímco většina fanoušků řeší, kdy znovu na plátně uvidí komiksovou postavu Harley Quinn hranou herečkou Margot Robbie, studio Warner Bros. potažmo streamovací služba HBO Max teď přišla se svojí… (viac)

Trojka Creeda našla záporáka

Trojka Creeda našla záporáka

03.06.2021

O třetím Creedovi jsme doteď věděli pouze to, že se před kameru vrátí Michael B. Jordan, který si zároveň poprvé v životě stoupne i za ni na pozici režiséra, ale že se naopak už do série nevrátí jeho… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů