Hra na oliheň - Série 1

(séria)

Když se Seong Gi Hun (Jeong-jae Lee) dostane na absolutní dno, dostane neodolatelnou nabídku slibující výhru několika miliardy wonů výměnou za vítězství v tradičních korejských dětských hrách proti 455 dalším hráčům. S nástupem her se účastníci brzy dozvídají o smrtelných následcích, které přicházejí s prohrou. (mikki089)

Olík

Tak i já to mám za sebou. Humbuk, hysterie, historicky nejúspěšnější počin Netflixu, přes 80% zde na ČSFD, nadšené komentáře….entrée, které předcházelo příchod málo koho. Spadla opona (i když podle dostupných informací jenom dočasně) a já se ptám: „jako opravdu?“ Neříkám, že šlo o vyloženě špatný seriál, ale taky nic víc, než slušný standart. Ze startu jsem si myslel, že jsem v nějaké komedii od Stephena Chowa…….pak to začalo trochu nabírat na obrátkách…….ale postupem času se zase víc kecalo, než dělo. Jeden den, jeden díl, jedna hra, stovky zbytečných slov……nevím, ale tohle určitě není seriálová událost roku. ()

kondor77

Mě to minulo. Ono těžko se divit, když je Vám hlavní hrdina od začátku až do konce nesympatický. A některé zajímavé vedlejší postavy to prostě nemohly zachránit. Škoda, protože místy to bylo neskutečně napínavé. ()

rublik05

V životě by mě nenapadlo, že mě posadí na zadek jihokorejský seriál. Zpočátku jsem se bál, že se bude jednat o nějakou asijskou kravinu, ale vzrůstající zájem médií a pětihvězdičkové hodnocení mých oblíbenců mě nakonec donutilo si Oliheň pustit a jsem moc rád, že jsem se k tomu nakonec dokopal. Příběh zpočátku působí docela nenápadně, vůbec nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo jednat o nějaký drsný thriller. Po krátkém seznámení s hlavní postavou, ukázáním jeho života a pochopením jeho motivů se dostaneme do samotné hry, kdy teprve začíná ta pravá zábava. Vůbec mi nejde do hlavy, jak někdo mohl napsat tak zvrácený scénář, to množství nápadů je přímo dechberoucí, všechno v prvotřídní kvalitě včetně úžasné kamery. Míra brutality je neskutečná, násilí je až mrazivě realistické, tečou hektolitry krve, Saw se může jít zahrabat. Mimo to mě také zaujaly perfektně napsané a zahrané postavy, podařilo se krásně zachytit postupný vývoj jejich charakterů, opravdu excelentní práce. Díky povedené gradaci, vzrůstajícímu napětí a nespočtu zvratů se divák ani na chvíli nenudí, celých 8 hodin uběhne jak voda. Pevně doufám v další sérii, protože tohle se jen tak nevidí. Jednoznačně nejoriginálnější a nejpovedenější projekt Netfixu, s jakým letos přišel, zároveň i jeden z nejlepších seriálů Netflixu vůbec. 9/10. ()

dogma97

Poctivé 3* m.j. za výraznou stylizaci a vlastně i za skutečnost, že jsem 1. sérii dokoukal bez nějakého většího sebezapření. Vadila mi výrazná divadelnost jak v režii, tak v herectví. Námět samozřejmě není nic nového pod sluncem, jde vlastně o do krajnosti dovedenou verzi reality show typu Survivor. ()

Kimkong

Na netflix nadprůměrný seriál. Dobře zahrané postavy. Linka s policajtem byla celkem slabá. Některé díly byly výrazně lepší než jiné ale všech devět dílů bylo zajímavých a poutavý h. Dospělejší verze jednu dobu tak populárních filmů jako Divergence a pod. ()

FortKnox

Mě už je velmi těžké seriálově či filmově překvapit a téhle olihni se to povedlo. Vůbec jsem nepochopil o čem v reálu hra na oliheň je i když pravidla byla vysvětlená pečlivě. Naštěstí to pro děj seriálu nemá žádný význam a dostanete scenáristicky dokonalé dílo, kde prostě poklička sedí na hrnci. ()

hrumsrt

Koncept, který nám seriál představuje je úžasný! Hrozně mě baví tyhle team survival battle. Celkově velmi dobře to funguje, co se všech her týká, ale jinak to už taková zábava není. Opravdu výjimečná byla epizoda, kde se hráli kuličky, na tu jentak nezapomenu! Jenže tvůrci tak nějak pozapoměli na vysvětlení těch diváků, prakticky i na toho policajta, který sice bratra najde, ale vlastně jen kroutíte hlavou... A závěrečná epizoda? Co to mělo být?! Nevím snaha o SAW?! (tam to ale bylo totálně topový!) Tady mě to nikterak nepřekvapilo, jakože nečekal jsem to, ale vlastně žádné emoce to nevyvolalo... Výborný koncept, ale mimo arény nezvládnuté. 75% ()

Estwen

Brutální reality show po korejsku, silná ve hrách, slabší a předvídatelná při pauzách mezi nimi. Na konci posledního dílu je napasovaný cliffhanger jak z učebnice, ačkoliv za mě bylo vše vysvětleno, ukončeno a již není potřeba nic dodávat. Message received. ()

javlapippi

O kórejskej kinematografii som mal poňatie vďaka dávnym návštevám filmových klubov skrzevá Kim Ki-Duka a podobné umeleckosti. Potom som ešte niečo začul o nekonečných preafektovaných telenovelách. Squid Game bol zhruba dva roky dozadu ohromným hitom, čo ma trochu odrádzalo a tak som si ho dal z odstupu po opadnutí vášní. Brutálne súťaženie o život a peniaze ma celkom uchvátilo po príbehovej, hereckej aj filmárskej stránke, krvavé masakre striedali psychologické scény, to všetko so skvelou hudbou. Páčilo sa mi zakomponovanie detských hier, pripomenulo mi to Orwella, keď si Winston s O´Brienom recitujú detské riekanky. Mierne navyše sa mi zdala dejová línia s infiltrovaným policajtom. Problémom je aj záver, kde sa príliš omieľajú klišé typu "bohatstvo ťa neurobí šťastným". Ani predstava, že sa celé hry konajú ako zábava pre pár znudených perverzných boháčov (ktorí vedu pubertálne nadržané kecy) sa mi úplne nezdá, intenzívnejšie by možno bolo, keby sa vysielali ako zábava pre bežné obyvateľstvo, ktoré by fandilo a posielalo esemesky, ale mám dojem, že to už tu zopárkrát bolo. V každom prípade som si užil osem hodín kvalitnej televíznej zábavy. Pokiaľ v nej niekto chce vidieť hlbšie zmysly typu kritika konzumu a kapitalizmu, nech sa páči. PS: Seriál poskytuje ojedinelú možnosť vidieť Kórejčanky bez kila mejkapu na tvári. Asi som si vypestoval slabosť na pehavé aziatky. ()

Dejf4

Velké haló doprovázelo tenhle seriál a tak jsem byl zvědavý zda oprávněně. A musím říci, že povedené to je. Hlavní pilíř Squid Game jsou postavy. Na těch to zkrátka stojí a padá. Charaktery jsou vykresleny velmi dobře a i jejich činy jsou živé a přirozené. A celková chemie a emoce mezi nimi fungují. Dalším velkým tahákem celého seriálu jsou hry a celkově jejich nápaditost. Je to zábavné, šokující a napínavé. Tvůrci s tím pracují na jedničku a střídání stylů her je výborný tah a každá u diváka vyvolává zcela jiné emoce a především posouvá postavy a vztahy dopředu. Vykreslení celého světa též funguje a používání různých symbolů, masek to posouvá do té správné tajuplné atmosféry a dělá z toho ten fenomén. Od plného počtu hvězdiček to tahá dolů trochu zbytečná vedlejší linka, která je především předvídatelná a natahovací. A celkové finální zvrat mi úplně nesedl. Každopádně už teď jsem zvědav s čím tvůrci přijdou dále. 8/10 ()

Valenta28

Zcela precisní a pro mě zatím nepřekonané dramatické dílo Asie. Přesvědčoval jsem se k němu opravdu hodně dlouho, ale ani trochu po jeho dokoukání zklamán nejsem. Od začátku přibližně do první čtvrtiny posledního dílu vám seriál bude brát dech - bude vám dráždit nervy, odolnost žaludku, důvěru, přesvědčivost, city, empatii, zkrátka všechno. U některých málo momentů snad i uroníte slzy jako já. Ovšem ve zbytku posledního dílu vám ten celý extrémně nagradovaný zbytek seriál vrátí tím, že vám poskytne nejen absolutní šok a expanzi emočních kombinací, ale ještě vám podá tak silnou myšlenku, že se jí jen těžko zbavíte. JESTLI TOHLE NEBUDE MÍT POKRAČOVÁNÍ, BUDU ZKLAMÁN NAVŽDY ()

IZFNP

Celá prvá séria je ťažký nadpriemer a moje sympatie má seriál už len tým, ako je originálny, nekompromisný a ako má psychologicky dokonale zvládnuté svoje postavy. Squid Game som dlho odkladala na chvíľu, kedy naň budem mať náladu. Až som sa k nemu musela nasilu dokopať, keď nálada nie a nie prísť. Tri diely - magická seriálová trojka - mi trvalo sa na seriál naladiť, a vydržala som to len vďaka tomu, že napriek mojej nechuti ma prikoval k obrazovke. A potom už mi bolo jasné, že Hra svojmu hypu dostojí. Stred série mal najlepšie momenty seriálového roku a len za samotnú epizódu 6 zdvíham svoje celkové hodnotenie o hviezdu. Vo finále sme opäť dostali scény, ktoré ma ako diváka odrovnali, ale ten koniec… zamrzel. Fenomén Squid Game u mňa teda obstál, čo ma vlastne vôbec neprekvapuje, ale i tak sa tomu úprimne teším. S pár zaváhaniami, ale stále f*cking great divácky zážitok. Netflix, job well done. ()

Simon.Dobes

Seriál som začal pozerať len preto, že z toho bol taký boom. Momentálne, keď píšem tento komentár (28.11.21) sa už o seriáli dlhšie nerozpráva. Je to veľmi zaujímavý projekt, ktorý by som si vedel skôr predstaviť ako anime. Ale hraná podoba tomu neškodí. Celkový námet a spojitosť s detskými hrami je lákavý a podarený. Boli chvíle, kedy som bol naozaj v napätí. Vždy som sa tešil, akú hru budú hrať (páčili sa mi asi všetky). Postavy boli veľmi fajn, najviac som si obľúbil starého starčeka - časť, kde hrali s guličkami, ma zaskočila a bol som z toho zdrvený. Najväčšmi mi prekážala upištaná Han Mi-nyeo. Malo to 2 sklamania: 1. Linka s policajtom - málo prepracovaná a to z nej robí zbytočnosť. 2. záverečná epizóda - plot twist so starčekom a záver v nastupovaní do lietadla. Ako celok to vnímam ako veľmi dobrý seriál, ktorý mal ale ostať bez pokračovania - ničomu by to neuškodilo. Za pokračovaním cítim prúser, ale kto vie - možno ma to prekvapí. ()

Scaevola

V zásadě se jedná o mé první setkání s tamní kinematografií a musím říci... že Korejci jsou divní. Kultura postavená na úplně jiných základech nežli ta naše sestává z úcty ke všemu, vyjma lidského života. V jistém slova smyslu skutečné pokračování přirozeného výběru v mantinelech moderní společnosti, a přeci tak lidské slabůstky a pády, jenže zcela bez katarze, ať už duchovní, nebo alespoň společenské. Samozřejmě je přehnané soudit celé paradigma na základě jediného dílka, ale popsaného, zcela subjektivního pocitu se nemohu zbavit. A co se týká samotného zpracování? Původní nápad nutně vyvolává napětí, ale vzhledem k výběru postav vlastně o nic nejde a všechno působí taškařícím dojmem jako věkovité reality show z nedalekého Japonska. Naznačené sociální motivy vyjdou naprázdno, policejní odbočka skončí nedořešena a finále ani zdaleka nedosahuje dramatičnosti dílů předcházejících, přičemž ani nevyždímá potřebné emoce, ani nedonutí k zamyšlení vzdor rádoby šokujícímu odhalení. Na počátku roku 2024 už vím, že nucený cliffhanger v závěru bude dořešen, ale že by mne to těšilo, to říci nemohu. ()

CheeseFigure

Takešiho hrad na krvavý spôsob. Tak to áno. Výhoda toho, že sa jedná o seriál je v tom, že sa tvorcovia mohli viac zamerať na postavy a uviesť nám dôvody, prečo sa  hry zúčastnili. A boli to celkom uveriteľné dôvody. Vďaka tomu sme si k postavám vytvorili vzťah a nevnímali sme ich ako len prostriedok na ukážku rôznych úmrtí. Taktiež sa mi páčilo aj spracovanie hier, ani pri jednej som nebol sklamaný. Samozrejme sa nejedná o bezchybný seriál. Aj keď som chválil postavy, tak musím kritizovať detektíva, ktorý pátral po bratovi. Táto postava je oproti ostatným celkom plochá a pôsobí, že ju tam tvorcovia dali, aby prostredníctvom nej mohol divák  nahliadnuť do zákulisia organizátorov celej hry. Taktiež vyústenie jeho linky bolo také ,,meh". Kritizujem aj ten ,,twist" v závere, ktorý mi prišiel zbytočný, nelogický a celkom nasilu. Inak ale zdieľam nadšenie zvyšku internetu. ()

fafty

Toto je můj první pokus o nějakou recenzi. BOŽE! To se snad všichni zbláznili? Tohle , že je nejlepší pořad Netflixu? Co to je? Jediný , co snad Korejci udělali dobře, že použili kvalitní kameru.  V zemi Samsungu, LG, Hyundaye, KIA to snad je ale normální. Dneska ale snad už všude. Jinak bych to nazval jako nepovedený socialní experiment, obalený do příšerně barevného guláše. A herecké výkony? Často mi to přípomíná začátky kariéry Jackie Chana, hlavně na korejské policejní stanici. Tohle by lépe zahrál kdejaký ochotnický soubor vystupující v Hronově. A názor, že je to varování před tím, jak bude vypadat za pár let realityshow? Hovno! Jen se Korejci chtěli příbližit k filmům, kde násilí je hlavním motivem. Bohužel, to jejich násilí přípomíná spíš protržený pytel plný kečupu. ()

johankazarku

Podobná tématika "hraj a buď preži alebo zomri" patrí medzi moje obľúbené a prvá séria s dávkou napätia a akčnosti sa veľmi podarila. Som zvedavá na pokračovanie, ktorého sa viac obávam. ()