Misery nechce zomrieť

• Česko Misery nechce zemřít (viac)

Aj túto zimu sneh prikryl takmer celé Colorado. A aj túto zimu sa známy spisovateľ Paul Sheldon vybral do zasnežených hôr napísať ďalší román zo svojej úspešnej série, ktorej dominuje postava Misery. Všetko však má svoj koniec a tak Paul dokončí román s fatálnym koncom pre hlavnú postavu. Keď Paul nasadal do svojho auta, ešte netušil, že od tej chvíle sa všetko zmení. Zasnežené cesty sú príliš zradné a iba náhodou Paul nedoplatil na nepozornosť životom. Nebyť Annie Wilsonovej, Paul už mohol byť na onom svete, pretože to bola práve ona, ktorá Paula po nehode zachránila. To však zďaleka nie je všetko. Ako sa ukáže, Annie je nadšenou obdivovateľkou Paulovej postavy Misery. A keď sa dozvie, že Misery zomrie, jej starosť o Paula naberie šialené rozmery... (RTVS)

liskam

Pořádná noční můra! Tenhle film podává ruku knižní předloze a stojí u toho se vztyčenou hlavou. Z mého pohledu jasných 5 sluncí a 95% ()

k212

Jedna z nejpovedenějších adaptací Stephena Kinga v rámci žánru psycho-horror (nezapočítávám vezeňskou část tvorby a sci-fi-horrorovou). Film staví na perfektních výkonech obou hlavních představitelů a skvělé zasněžené atmosféře, režie příliš nápaditá není, ale to směle překonává onen výše uvedený fakt o hercích. 85%. ()

kingik

Celkem lituji, že jsem nikdy nečetl knižní předlohu Stephena Kinga, ale pokud se tedy od filmu v ničem výrazném neliší, pak je jen lehce nadprůměrná, jako tenhle film. Příběh vyprávějící o tom, jak v zasněžené pustině se o zraněného a slavného spisovatele stará jeho nejvěrnější fanynka do chvíle, než zjistí, že autor chce zabít její milovanou literární hrdinku, nepřináší nic tak výjimečného. Herecké výkony charismatického Jamese Caana a dokonale nevyzpytatelné Kathy Bates, která byla za svoji kreaci odměněna Oscarem, rozhodně převyšují přece jen průměrný děj s řemeslně dobrou režii, a možná, že šlo z daného dramatu, odehrávajícího se v uzavřeném prostředí zapadlé chaty, vymáčknout víc, ale nestalo se. Znám údernější horory. 60% ()

InJo

Výtečný psychothriller podle Stephena Kinga s vynikajícími hereckými výkony Jamese Caana a především naprosto neskutečné Kathy Bates. Obě předváděné herecké "polohy" - jak milá, tak tyranská - jí jdou až neuvěřitelně dobře. 90 % ()

Webb

Filmařina udělaná na starý způsob přesně jak jí mám rád spolu se sympatickým hereckým obsazením. Bohužel to jsou všechny klady Misery. Malé zklamání přišlo ve chvíli zjištění, že na mě atmosféra snímku vůbec nedoléhala a scénář byl nejenom nepropracovaný, ale také nedotažený. Škoda, mohlo to dopadnout daleko lépe. ()

Jordan

king už jedného spisovateľa (hoci o dosť menej úspešného) nechal uviaznuť počas zimy v horách, no garde bolo opačné a aj toho nadprirodzena bolo viac. reiner nie je kubrick, celá misery je taká komorná až televízna, ale má dobrý scenár, výborné herecké výkony a to sú jej základné ťažné kone, ktoré ju dotiahli medzi najlepšie filmové kingovky. ()

Anderton

Predvídatelný, avšak strhujúci a atmosférický triler na motívy Stephena Kinga. Stavia na hereckých výkonoch a postupne sa rozvíjajúceho napätia medzi hlavnými predstavitelmi. V napätí nás drží otázka, ako sa Caanova postava dokáže vyslobodiť, keď sa to zdá čím ďalej, tým menej možné. Proste klasické trilerové prvky. Ideálna zábava na víkendový večer o desiatej v telke. Životné úlohy Kathy Bates a Jamesa Caana, aspoň v mojich očiach. Toto je film, ktorý sa páči úplne každému, koho poznám a podľa vyrovnaného tunajšieho hodnotenia to nie je náhoda. ()

Frajer42

Spoilery! Nejlepší ženský herecký výkon v hororu všech dob. Kathy Bates si svoji roli střihla vskutku impozantně. Pokud někdo zvažoval před zhlédnutím filmu kariéru spisovatele, tak si své rozhodnutí ještě jednou zatraceně promyslí. Nechat své největší psycho fanynce zemřít její milovanou postavu se totiž nemusí vyplatit. Dost se divím, že je George R.R. Martin stále mezi živými. Musím se pochválit, že jsem v tomto snímku odhadl každou událost, která se odehrála. Překvapilo mě snad pouze prošpikované břicho starého šerifa. Nutno podotknout, že mě to potěšilo příjemně. Touto predikcí děje jsem nás se spolusledovatelkou uchudil o pár překvápek. Strachy se u filmu většina diváků zřejmě nepokaká, ale jedná se o dost kvalitní a napínavou záležitost, kde se skvěle daří budovat napětí, obě hlavní postavy hrají jako o život a dostala mě i hudba. Slabší 4 hvězdy. ()

Kothy

Docela děsivý snímek podle Kingovy předlohy. Výkon Kathy Bates je vážně skvělý a Oscara si za to určitě zaslouží. Spisovatel Paul Sheldon je po autonehodě v zimě zachráněn svou ctitelkou. To ho ošetří a stará se o něj. To ale netuší, jaké peklo ho čeká, ona milá Ennie totiž není taková, jaká se zdá. Nehodlá ho ze svého domu pustit a nutí ho přepsat jeho poslední knihu. Podaří se Paulovi uniknout se spárů této šílené ženy? "Zadus se ty bláznivá krávo!" ()

swamp

Film od samého počátku připomíná adaptaci jiného Kingova románu, a to Kubrickovo The Shining. V Misery však není tím šíleným spisovatel, nýbrž jeho ošetřovatelka a 'fanynka č. 1', Annie Wilkes, kterou výborně ztvárnila Kathy Bates. Bezmoc autora knih o Misery na diváka dopadá s každou vteřinou..s každou další pak také roste nenávist k Annie. Vše graduje neskutečným tempem, klidnější pasáže vždy náhle Annie rozsekne svým děsivě hysterickým výstupem, až z něj máte husí kůži.. "'These are slum kids, I was a slum kid. Everybody talks like that.' 'THEY DO NOT! At the feedstore do I say, "Oh, now Wally, give me a bag of that F-in' pig feed, and a pound of that bitchly cow corn." At the bank do I say, "Oh, Mrs. Malenger, here is one big bastard of a check, now give me some of your Christ-ing money!" THERE, LOOK THERE, NOW SEE WHAT YOU MADE ME DO!'" ()

Okara

Herečka. Jedno slovo, jeden pilíř. Celý film staví svůj úspěch právě na ní; nemít tak děsivou protagonistku, většina stopáže by byla do slova a do písmene o ničem. Samotná zápletka je perfektní už jen díky tomu, že vzešla z hlavy nejgeniálnějšího hororového spisovatele současnosti - tedy i kdyby byla nezajimavá nebo špatná, stejně by byla stále perfektní, tečka. Obecné pravidlo o převaze neúspěšně zfilmovaných Kingovek nad těmi povedenými kousky v tomto případě neplatí a Misery je tak hrůzostrašnou výjimkou. Nejdůležitější byla ale beztak volba hlavni aktérky a Rob v tomto případě zabodoval. Jen těžko bych si totiž nyní představil více narušenou fanynku, než-li Mrs. Bates. Za doprovodu dramatické hudby, dokonalému sestříhání a proudu potu nebohého spisovatele se z její postavy stává ztělesněná noční můra, jejíž psychopatické změny nálad zkrátka nenechají jednoho v klidu. V poslední třetině, kdy se děj a násilí stupňuje, byl alespoň pro mne chlad a apatie v očích trýznitelky mnohem, mnohem horší než sebe strašidelnější grimasy a krvavý finiš má tak pořádný grády. Tudíž velká spokojenost, Misery putuje na seznam povedených Kingovek a jestli mi někdo v budoucnu dá poleno mezi kotníky, tak předem upozorňuju, že si asi neplánovaně dáchnu. 80 % ()

Mariin

Kingovu předlohu jsem nečetl, hodnotím tedy jen to, jak na mne působí film. Je to hororový psychothriller, jehož tvůrci jsou židovští: režisér, scénárista, kameraman, autor hudby i herec v roli zajatého spisovatele. Obsah je mrazivě chladný, destruktivní, beznadějný a v samém závěru cynicky ironický. Myslím, že v ½ 20. století by takové dílo v USA (ani v západní Evropě) neprošlo morální cenzurou. Nevím, jak je to v literární předloze, ale šílená fanynka ve filmu nosí na krku křížek a často mluví o „bohu“. Pokud v příběhu nedošlo k jasnému rozlišení pravého a nepravého náboženství, pak se do podvědomí diváků dostává nebezpečná informace, totiž že „věřící“ jsou nebezpeční šílenci. Jinak, pominu-li obsahovou stránku, hodnoceno celkově umělecky jako průměr, po stránce herecké nadprůměr. Celkově je to ale dílo nedobré, vznášející se ve „vzduchoprázdnu“ bez axiomů dobra a zla. ()

nascendi

Misery som videl viackrát, ale až teraz som sa odhodlal pridať poslednú hviezdičku. Dvaja herci, ktorí v jednej izbe vytvárajú krájateľné napätie si to iste zaslúžia. Aj keď ohodnotenie nie je bezvýhradné, môj vnem považujem za určujúci. ()

PetrPan

Prakticky komorní příběh s J. Caanem a K. Batesovou v hlavních rolích a zároveň jeden z nejlepších filmů podle mistra hrůzy S. Kinga, vynikající thriller o psychopatické "fanynce, číslo jedna" Annie Wilkisové a jejím terči, spisovateli Paulu Sheldonovi, který se po dopravní nehodě dostává do jejího domácího ošetřování... Brilantní herecké výkony obou hlavních představitelů skvěle dotváří vynikající český dabing Jiřího Bartošky a Nadi Konvalinkové. ()

CaptainNor

Misery je film superlativ. Scénář jede jako po másle, kamera famózní a atmosféra je hustá, že by se dala krájet. Kathy Batesová, které dal první velkou příležitost Miloš Forman v Taking Off, tady dává jasně najevo, že se s ní bude muset vážně počítat a dotvrzuje to v další adaptaci Stephena Kinga Dolores Claibornová, kde je snad ještě lepší. V roli spisovatele Paula Sheldona září James Caan jako poslední ingredience koktejlu, po kterém vám bude minimálně 107 minut běhat mráz po zádech. ()

Tomco

jedna z najlepsie spracovanych kingoviek. predlohu som sice nemal moznost citat, ale film je postaveny na velmi preciznej kingovskej atmosfere a vsetok ten strach, neistota vynikajuco funguje. to, ze kathy bates ziskala za tuto rolu oscara je viac ako zasluzene. ()

WANDRWALL

Komu by se chtělo zemřít, když už se narodil? Takže klíčová otázka pro jednotlivce a lidstvo. Proč se nám nechce zemřít, když se nám daří a chce, když se nám nedaří a víme, že jsme jen na čas. Film nic moc, ale může vyvolat nečekané otázky v nás. To každý film. Ale že by tohle byl horor? Tak pro děti. ()

Arsenal83

Kingovský horor, takže orientácia na psycho a z reálnych kúskov je tu len vykrivená laba a písací stroj ako doplnok hlavy. Avšak ako vzorová psychopatka je Kathy Bates proste prototypom toho, kedy sa jedná o zaslúžený oscar za skutočný a mimoriadny herecký výkon. Čo nie je stále zvykom. ()

Rocky62

Velmi zdařilý psycho-thriller s hutnou a tísnivou atmosférou, která se táhne po celý film. Ten pocit beznaděje a zoufalství jsem prožíval spolu s Caanem a stejně jako on, jsem doufal v záhubu té "praštěné vychytralé krávy". Budu muset doplnit své mezery v Kingově tvorbě.75% ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (viac)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Lesní duch) se po desíti letech vrátí k žánru, který ho kdysi proslavil. Kultovní režisér chystá zatím nepojmenovaný horor, který by měl být kombinací Misery… (viac)