Misery nechce zomrieť

• Česko Misery nechce zemřít (viac)

Aj túto zimu sneh prikryl takmer celé Colorado. A aj túto zimu sa známy spisovateľ Paul Sheldon vybral do zasnežených hôr napísať ďalší román zo svojej úspešnej série, ktorej dominuje postava Misery. Všetko však má svoj koniec a tak Paul dokončí román s fatálnym koncom pre hlavnú postavu. Keď Paul nasadal do svojho auta, ešte netušil, že od tej chvíle sa všetko zmení. Zasnežené cesty sú príliš zradné a iba náhodou Paul nedoplatil na nepozornosť životom. Nebyť Annie Wilsonovej, Paul už mohol byť na onom svete, pretože to bola práve ona, ktorá Paula po nehode zachránila. To však zďaleka nie je všetko. Ako sa ukáže, Annie je nadšenou obdivovateľkou Paulovej postavy Misery. A keď sa dozvie, že Misery zomrie, jej starosť o Paula naberie šialené rozmery... (RTVS)

zelvopyr

No a jsem opět zklamán. King se nestal tolik hltaným spisovatelem jen tak náhodou. Krom poutavého psaní si už počínaje prvotinou hraje s látkou a metodami -- vědomě do nich dává čtenáři nahlédnout. Můžeme tedy sledovat i jeho jakoby dokládání, proč píše zrovna tak a ne jinak... Misery je v tomto směru dokonalý klenot už z prostého důvodu, že podrobně sledujeme spisovatele, jak je psychicky a fyzicky týrán, aby psal něco, co nenávidí. Jakoby pracoval se čtenářem -- "no tak, lidi, o tomhle je v obecné rovině tvorba pro prachy...". King líčí postupnou cílevědomost "dostat se z pasti" zároveň s tím, jak Sheldon píše souběžný příběh Misery v 19. století. Zatímco se v knize rozpadá osobnost Annie, rozpadá se i nenáviděný psací stroj: K počáteční nefunkčnosti s chybějícím písmenem n odpadají další písmenka -- to už je opravdu mistrovsky propojené. ... no a tohoto rozměru nemá film bohužel ani stopu. Mně je fakt líto, že je nevyhnutelné srovnávat jej s knihou, protože bez srovnání by byl asi dobrý... a Kathy Bates dostala roli, za kterou by jistě dala půl života, a předvedla ji výtečně... Nicméně musím považovat film za hrozně špatný právě proto, jakou povrchní řidinu udělal z tak promyšlené knihy. A o to víc hanba, že už to jen tak někdo nenatočí znovu právě pro toho Oscara Kathy Bates. Opravdu hodně jsem trpěl pocitem "jak bych to já natočil lépe". Třeba bych vážně váhal, jestli by Misery v okytičkovaných a slaďoučkých výjevech hrála stejná herečka jako Annie -- měl bych důvody pro i proti. A měl bych tudíž víc postav než jen dvě a nemusel tam jak pěst na oko cpát podivného šerifa... Takže ne, tohle prostě neberu. ()

3DD!3

Kingovu předlohu mám hodně rád a i když se jí snímek úplně nedrží povedla hodně nad má očekávání. Dusivá atmosféra a napětím prosáklé "záchvaty" Annie mrazily v zádech. Hlavní zásluhu na tom nese skvělý James Caan a Kathy Batesová (nezapomenutelné chro chro chro), která za svou roli dostala Oskara. Výborný thriller, který patří bezpochyby k nejlepším Kingovým adaptacím. ()

Le_Chuck

Emocionále úžasne vygradovaná, minimalistická (dvaja ľudia, jeden dom), psychologická hra, v ktorej sa stretávajú dva navzájom nepochopené svety. Aj keď je zlo v tomto prípade od začiatku exaktne definované dostávajú postavy rovnaký priestor a divák má vínimočnú možnosť trochu popremýšľať o psycho-fanatizme v jeho najčistejšej forme. Nič nieje čierno-biele a za formu Reinerovi tlieskám. Kinga som nečítal, ale myslím že môže byť pyšný. ()

NinadeL

Po čerstvém zážitku ze Studia DVA, kde v Misery hraje neodolatelně Zlata Adamovská, jsem musela sáhnout také po filmu. A Kathy Bates je samozřejmě boží. Roky už na jejím herectví ujíždím v American Horror Story a Misery byla její vstupenkou do tohoto světa. Jen teď musím srovnat, že v dramatizaci Kinga pro divadlo je víc prostoru pro ten absurdní svět romantické fikce, zatímco film je v tomto ohledu zdrženlivější. Divadlo také lépe pracuje s časem odhalení. Nicméně téma je to tak jako tak báječné a těším se o to víc na knihu. ()

Kaka

Reiner v první řadě mistrovsky režíruje. Famózně vede herce, geniáně vykresluje depresivní a až sugestivní atmosféru strachu, nejistoty a obav. Navíc se prakticky celý film odehrává v jedné místnosti, potažmo v jednom domě a ani to neubralo na působivosti. Tempo a napětí mistrovsky graduje až do ďábelského finále. ()

akisha

Velice, velice dobré zpracování a velice dobře zvolené obsazení dvou hlavních herců, ale po přečtení knížky musím konstatovat, že filmový Paul proti tomu knižnímu prožíval radostnou selanku. SPOILERY: Například scéna s useknutím nohy je v knížce tak strašná, že jsem měla tendence uhýbat očima od textu. Nehledě na úplně vynechaný uříznutý palec a další chuťovky, jako pití špinavé vody z kbelíku nebo rozsekání policajta sekačkou na trávu po tom, co byl ubodán křížem. KONEC SPOILERU. Kathy Bates je, jak píšu výše, perfektně vybraná a nadprůměrně to i zahrála, ale nemůžu si pomoct - knižní Annie je přece jen ještě mnohem větší a nechutnější mrcha.Naopak James Caan dokonale vystřihnul někoho, kdo ví, že je zcela a dokonale v prdeli, ale musí se aspoň pokoušet usmívat. I konec je vyzněním trochu jiný, než knižní a musím říct, že opět ten knižní se mi líbil víc. Klobouk dolů ale hlavně Kingovi a jeho mistrné předloze. Do filmu sice moc neprosákl onen černočerný humor, ale i tak je to zpracování hodně dobré. ()

castor

Rob Reiner vždycky prokazoval širší škálu filmových zájmů, dokonale se trefil i s dramatem Misery nechce zemřít. Netřeba představovat krutý příběh nedobrovolného pacienta, který je slavným spisovatelem a v zasněženém vraku auta ho najde nejoddanější čtenářka, bývalá ošetřovatelka a hlavně zapálená dodržovatelka zvláštních metod. A hned první výstup Annie v podobě kritiky k právě dopsané knize dává tušit, že s touhle dámou nebude něco tak úplně v pořádku. Labilní fanynka Kathy Bates je naprosto skvělá, jednou dokonale klidná, podruhé s děsivými záchvaty vzteku, Oscar v jejích „laskavých“ rukou je absolutně zasloužený. Navíc, kdo nemá šanci dostat se k originálu, je tahle slepice ještě trefně umocněná dabingem výborné Nadi Konvalinkové. Rozhodně bych ale nerad zapomněl na rovněž úžasný výkon Jamese Caana. Reiner představuje dva dokonalé protiklady: on světák, úspěšný a zhýčkaný intelektuál, ona křupanská samotářka, která na svých nemocničních štacích jen nenaklepávala pacientům peřiny. Právě na kontrastu těchhle dvou odlišných charakterů Stephen King a pak filmaři budují neuvěřitelné napětí. Jejich vzájemné konfrontace, když se do rukou rovnou nebere injekční stříkačka, kladivo zabořující se do nohy těsně nad kotníkem nebo psací stroj coby vražedný nástroj, jsou plné suchého sarkasmu a několika skvělých nápadů. V rámci žánru jeden z vrcholů 90. let. ()

ClintEastwood

Výborný thriller z pera Stephena Kinga (po kolikáté už to píši?), ve kterém si s chutí zařádila Kathy Bates, jako vlídná a pohostinná majitelka domu hrůzy. Její láskyplnost a náklonnost ke slavnému spisovateli (James Caan), který se v jejím domě zotavuje po autonehodě, se brzy změní v běsnící teror. To, když se šílená hostitelka dozví, že její oblíbená knižní postava má zemřít. Pacient, jenž pomalu nabírá sílu, se má opravdu nač těšit. Kultovka. ()

*CARNIFEX*

Paul je úspešným spisovateľom, ktorý je tvorcom niekoľkých bestsellerov o hlavnej hrdinke s menom Misery. Po dohovore s vydavateľstvom opätovne vycestuje do odľahlej časti hôr Silver Creek, kde napísal všetky predchádzajúce diela, aby v kľude dokončil svoj posledný rukopis. Popíjanie alkoholu a nečakane nastolená snehová búrka zapríčinia vážnu haváriu pri ktorej si Paul spôsobí mnohopočetné zranenia. Šťastie v nešťastí v podobe záchrankyne, ktorá budí dojem milej ženy sa však čoskoro pominie. Annie totiž nie je len tak obyčajnou ženou v strednom veku, ktorá sa považuje za Paulovu fanúšičku číslo jedna. Výborný psychologický thriller v ktorom jednoznačne "prvými husľami" zaujme herecký výkon Kathy Bates. Niet veľmi čo "komentovať". Skrátka, jeden z mála filmov, ktorý si svoje vysoké hodnotenie plne zaslúži. Škoda len, že hororová zostala zachovaná akurát myšlienka - 80%. ()

MM_Ramone

Ďalšie filmové spracovanie románu Stephena Kinga. Tento krát pod režisérskou taktovkou Roba Reinera. Film je hereckým koncertom Kathy Bates a Jamesa Caana, ktorí sa svojich úloh zhostili naozaj profesionálne. Príbeh, po nehode na lôžko pripútaného spisovateľa v dome na samote jeho šialenej obdivovateľky, ktorej je vydaný na milosť, je proste strhujúci. Kathy Bates stvárnila postavu Annie Wilkisovej, tak že z toho až behá mráz po chrbáte. Zaslúžene bola za svoj výkon odmenená soškou Oscara pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. ***** ()

freddy

Jeden spisovatel, neschopný se po autonehodě dočasně hýbat, jedna jeho fanynka se sklony k psychopatismu, a jeden dům na odlehlém místě. Vlastně nic moc, když se to tak vezme. Ale tenhle film je díky několika aspektům jedním z nejpůsobivějších psychothrillerů z těch, které jsem měl dosud možnost vidět. Předně je film natočen podle románu mistra žánru, kterým není nikdo jiný než Stephen King, který umí vygradovat příběh až k dokonalosti. Druhak má film vynikající ústřední herecké duo, přičemž Kathy Bates se svou povětšinou milou tváří táhne celý film tak přesvědčivě, že se divák nemá čas ani na okamžik nudit a jen čeká, jak to celé dopadne. To, jak střídá Kathy Bates ve svém obličeji maniakální výraz s výrazem úslužné hospodyňky je téměř až děsivé. A nakonec musím vyzdvihnout i režii, protože za každým vynikajícím filmem musí logicky stát citlivě vedená režie, a zde si zřejmě Rob Reiner splnil vše na jedničku. Ve výsledku tedy nemohu jinak, než film ohodnotit pěti hvězdama, protože tohle byl úžasný psychozážitek. ()

2Pac

Herecky vykon, ktory predvadza Kathy Bates v ulohe sialenej, fanatickej, schizofrenickej a najma vrazednej fanynky sa da smelo porovnavat s vykonom Nicholsona v The shining. Na ten mily a usmievavy vyraz tvare, ktory sa v zlomku sekundy premeni na ten najstrasnejsi usklabok sa len tak nezabuda... ()

sepp

U tohoto filmu jsem nevdel, jestli se mam spise bat, nebo smat. Vytecna tragikomedie s husi kuzi nahanejici Kathy Batesovou, ktera Oscara za tuto roli ziskala opravnene. ()

Divočák

Jelikož je Misery mou nejoblíbenější knihou od mého nejoblíbenějšího spisovatele, nemůžu dát víc než tři. Kathy Bates sice zuří co to de a James Cann je docela sympaťák, ale suchar Farnsworth to jenom zbytečně brzdí a film ani zdaleka nemá tu správně hutnou atmosféru, která se táhne celou knihou. Navíc tu chybí celá dějová linie, která je obsažena v té nové knížce o Misery, co tam Caan celou dobu tak smolí. A navíc chybí nejlepší scéna knihy, kdy Misery rozmašíruje policajta sekačkou na trávu. No řekněte, zaslouží si ten film víc než tři hvězdičky? ()

darkrobyk

Zfilmovat Kinga je vždy sázka do loterie! Tenktokrát jde o film velmi povedený, o což se zasloužila dvojice hlavních představitelů. Kathy Batesová stupňuje svůj sadismus odměřovaný na lékárnických vážkách až k nevydržení. Respektive až k výbuchu čiré hrůzy, jaké je žena schopna. Zdánlivě banální příběh se postupně zvrhne v souboj na život a na smrt. A pokud by se vám zdálo, že fanynka číslo jedna je neúměrně krutá, pak doporučuji přečíst knižní předlohu. V ní se bývalá ošetřovatelka s panem spisovatelem vůbec, ale vůbec nemaže....jak zřejmě usoudili filmaři, to by nejspíš leckterý divák nevydýchal! Naprosto zasloužený Oscar, paní Batesová! ()

Hrabka

Spíše drama než horor, ale velice vydařené drama s několika opravdu pikantními momenty. Film skvěle navozuje pocit beznaděje a úzkosti. Napětí je hodně dobré a ústřední dvojice to zahrála velmi přesvědčivě. Na nejvyšší hodnocení to ovšem není, film mě nedokázal nějak extra zaujmout. 70% ()

LiVentura

Skvělý thriller o vyšinutosti... kterak se může zvrhnout platonický vztah k autorovi bestsellerů, zvláště, když ten se díky autonehodě připlete právě této fanynce pod nohy... ()

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (viac)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

21.10.2019

Režisér Sam Raimi (Armáda temnot, Lesní duch) se po desíti letech vrátí k žánru, který ho kdysi proslavil. Kultovní režisér chystá zatím nepojmenovaný horor, který by měl být kombinací Misery… (viac)