Stratené v preklade

• Česko Ztraceno v překladu (viac)

Bob Harris (Murray) a Charlotte (Johansson) sú dvaja Američania v Tokiu. Charlotte je mladá žena, ktorá cestuje po svete so svojim workoholickým manželom - fotografom (Ribisi), ktorého kvôli práci ani nevidí. Bob je starnúca filmová hviezda, ktorá má v meste nakrúcať nudnú reklamu na whiskey. Zo svojho života sú obaja frustrovaní a nemôžu spávať. Jednu noc sa náhodne zoznámia v hotelovom bare. Ich nečakané stretnutie rýchlo prerastie v priateľstvo. Túlajú sa podnikmi Tokia a zažívajú pritom neuveriteľné stretnutia s jeho obyvateľmi. Spoločne napokon objavujú novú vieru v samých seba a v možnosti života.

Film nakrútila režisérka Sofia Coppola, dcéra F.F.Coppolu, ktorá za scenár k tomuto filmu získala Oscara. Film bol nominovaný aj v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe (Murray), najlepšia réžia a najlepší film roka. Zlatý glóbus pre Billa Murraya za najlepší mužský herecký výkon, Sofiu Coppolu za najlepší film - muzikál/komédia a scenár. (oficiálny text distribútora)

Šakal

velmi milý a dojemný snímek, kterak dva lidé v cizím prostředí ( naprosto odlišném od toho dosavadního) jsou hodně osamělí a cítí potřebu s " někým " být. Postupem času mezi oběma vznikne opravdu nádherné přátelství, které Sofia Coppola opravdu mistrně vystihla nebo je to spíše díky oběma představitelům hlavních rolí! Bill Murray v roli stárnoucí filmové hvězdy Boba Harrise je prostě výtečný. Jeho minimalistické hraní postavě jenom prospívá. Stačí se mu koukat po celou dobu snímku do tváře a přesně víte, jaké pocity jeho postava prožívá! Hodně mile mě překvapila moje oblíbenkyně Scarlett Johansson v roli Charloty, která přesně vystihla podstatu její postavy! Celý snímek uzavírá opravdu dojemný, nádherný ( nevím jaké jiné slovo bych ještě použil) konec! Přesto musím přiznat, že snímek mě tak úplně nezasáhl jako většinu z vás! " Něco " mi tam chybělo.... Dávám 4* p.s. mnohem raději s Billem Murraym mám snímek Zlomené květiny! ()

Webb

Dobrá režie i herecké výkony a poklidný sympatický scénář. [7/10] (American Zoetrope, Elemental, Tohokashinsha) (Barevný /// Produkce: Sofia Coppola, Ross Katz /// Scénář: Sofia Coppola /// Kamera: Lance Acord /// Oscar: Sofia Coppola (scénář)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Jordan

Dobrý film by mal v ľuďoch zanechať pocit. Ak ten pocit vydrží počas celého filmu, je to veľmi dobrý film. Ak však tento pocit vydrží aj (dlho) po skončení filmu, jedná sa o naozaj vynikajúco film. A samozrejme záleží aj od toho, aký pocit film vyvolá. Lost in Translation ma doslova ohúril. Dokonalý (áno - nebojím sa použiť toto slovo) scénar, vynikajúco režisérsky spracovaný a perfektne herecky podaný. Počas celého filmu sa tiahne príjemný, nenásilný a originálny humor. Tak nápaditý, jemný a pritom netradičný film mi naozaj chýbal. A čo je vrchol - romantický. No nie klasický romantický. Ženatý starý muž a vydaté mladé dievča, tak svojrázny pár a tak svojrázny vzťah. To jednoducho treba zažiť - a ak nie zažiť, tak aspoň vidieť a prežiť to s hercami. Pani režisérka - Ďakujem ()

Tsuki

Uznávám, že příběh dvou lidí, kteří jsou "ztraceni" ve svém životě, a o to víc, když se střetnou s odlišnou kulturou, je docela zajímavý... stejně tak Scarlett Johansson zazářila. Přesto si nejsem úplně jistá, jak film hodnotit - Protože ve výsledku, jako by mi vlastně nic neřekl. A co se mi vysloveně na filmu nelíbilo, že měl tendenci si dělat legraci z Japonců. Někdo by mi mohl říct, že jsem zaujatá, protože jsem japanolog, ale tak to není. Sama uznávám, že Japonci mají hodně chyb, ale která kultura nemá, že? Každý má své plusy a mínusy. Takže - bylo vážně nutné několikrát poukazovat na to, že Japonci nevidí rozdíl mezi L a R? Několikrát z toho udělat speciální scénu, která má vyznívat směšně? Vidět to ve filmu už poněkolikáté se mi vůbec nelíbilo a směšné mi to nepřišlo. Samozřejmě mi je jasné, že cílem tohoto filmu nebylo zesměšnit japonskou kulturu, ale přesto se nedokážu ubránit pocitu, že japonská kultura je ve filmu spíše ponižována a americká kultura vyzdvihována, jako by to byla ta jediná, správná, normální. A točit takhle film na úkor cizí kultury se mi nezdá správné. Nenechám sice tento důvod, aby úplně snížil mé hodnocení, ale je pravda, že na mém hodnocení podíl má. A jelikož, jak píšu výše, mi film v podstatě nic neřekl, nějak nejsem schopná pochopit tu řadu ocenění, které získal. Snažím-li se o objektivitu, vidím to na průměrný počin. ~(3,0)~ ()

Anderton

Napriek obrovskému ohlasu nemusí Lost in translation ulahodiť každému. Príčinou môžu byť tie najvyššie očakávania, vedomé, aj keď milé robenie si srandy z japonského spôsobu života v štýle Simpsonovcov alebo vekový rozdiel hlavných postáv. Bola by to škoda, pretože film je to veľmi citlivý a melancholický, ktorý napovedá veľa už svojim geniálnym názvom. K plnému hodnoteniu mi čosi chýba, mal som tiež pocit, že niekedy v polovici film trochu stratil tempo. Jeden z najdôležitejších nezávislých must see filmov prvého desaťročia. ()

Frajer42

Film, který se nám snaží něco sdělit mlčením. 2 lidé znudění životem, jako někteří uživatelé tímto filmem, prožijí přetelství na první pohled. Naštěstí přátelství prožijí dva charismatičtí lidé, jinak by se tady s velkou pravděpodobností odpadovalo. Takhle to budou * *, myšlenka je pofidérní. Film nám nesděluje nic, co bychom si neuvědomovali už dříve. Přesto zde jakýsi náznak intelektu je a stopáž není tak dlouhá, aby se to nedalo dokoukat. ()

boshke

Japonci musí být tak vděční za tento film, neb před zbytkem světa vypadají magoři. Film je celkem pěkný, ale žádná sláva to není... 70% ()

Dzeyna

Tohle je slaďárna jak vyšitá. Až moc romantické. Nic příliš zajímavého. Dva lidi co se nudí si k sobě najdou cestu. Herci dobří, ale to je asi tak všechno. Navíc prostředí Tokia mě opravdu nijak zvlášť nefascinuje, když jsou na každém rohu Japonci. Musím přiznat, že jsem se místy nudila, jelikož je to vše předvídatelné a nijak originální. Pro mě zklamání, čekala jsem něco o hodně lepšího! Je to takový mírně lepší průměr. ()

swamp

Velice citlivě natočený film o fúzi dvou generací a pohlaví. Já vím, zní to děsně, ale tato fráze opravdu poměrně přesně vyjadřuje obsah filmu. Po celou dobu je vám jasné, že vztah mezi Bobem (vynikající Bill Murray) a Charlotte (charismatická Scarlett Johansson) není v žádné případě perspektivní, i přesto jim celou dobu "fandíte", aby se dali dohromady. V závěru, kde by jedno oko nezůstalo suché, se sice rozloučí, ale jedná se o tak naplňující konec, že to rozhodně nevadí. Sofia Coppola rozhodně dokázala, že patří do filmařské rodiny Coppolů právem..jen tak dál! :) ()

predators

Tak tady jsem úplně mimo mísu. Natočit film o vztahu dvou lidí, kteří se k sobě absolutně nehodí, to chce kus odvahy. Navíc jsem po celou dobu nepřišel na to, co je k sobě přitahovalo. Ikdyž možná jedna věc ano. Nuda. Oba se natolik nudili, že si navzájem rozuměli. Film natolik plitký, že si z něj skoro nic nepamatuji, a není to kvůli tomu, že bych nedával pozor, ale proto, že nic nestálo za zapamatování si. A komedie? Ale kdeže!? Zajímavosti: No, těch moc není. / A jo, celé je to v japonsku. / A to karaoke je taky celkem nuda.:-) 10% ()

nascendi

Bolo by poctivé upozorniť diváka, že rovnako znudený výraz, aký má Bill Murray v prvom zábere počas jazdy taxíkom v Tokiu, taký nudný bude celý film. Aby divák vedel, čo ho čaká počas nasledujúcej stovky minút a prípadne si sledovanie filmu odoprel. Keď som dnes kvôli komentáru sledoval film druhý krát, zúfalo som sa snažil na niečo zaujímavé upnúť, aby som sa neunudil k smrti. Nenašiel som nič. Zistenie, že Scarlett spáva v podprsenke mi zahnať nudu nedokázalo. ()

Slarque

Tak mi zase jednou bylo líto, že film už skončil... Romance, která vlastně ani není o lásce, ale o porozumění a osamělosti. Těžko říci, jestli lepší byl Bill Murray nebo Sofia Coppola, ale před oběma hluboce smekám. Scarlett Johansson je také perfektní a znovu potvrdila svůj čich na dobré role v dobrých filmech. ()

Tomco

Na mňa mal tento lahodný príbeh priam magické účinky. Krásny film, ktorý som jeden čas, pod vplyvom alkoholu, pravidelne v partii rád dopodrobna rozoberal :). Neuveriteľná chémia medzi Murrayom a Scarlett, a tiež ich vzájomné rozhovory vygradované záverečným šepotom do ucha.. Brilantné. ()

Arsenal83

Napriek neúnavným chválam na tento oscarový snímok som sa ja dokonale nudil. A to má oscara dokonca za scenár. Lenže ja tú Sofiu Coppolu fakt nemusím, pre mňa je to zlá režisérka, nemá dobré filmy. A ani Billa Murrayho nemusím a Scarlett samotná mi na dobrý dojem nestačila. Koľko ľudí, toľko chutí, niekto z nudy urobí umenie. Ja nepatrím medzi nich. ()

Willy Kufalt

O Sofii Coppolové jsem věděl jen, že je dcerou slavného režiséra a že se sama proslavila tímto filmem, do kterého bych se sám – nebýt doporučení – asi ještě dlouho nepohrnul. Ale paní režisérka mě pozitivně překvapila, protože se jí spolu s hlavními postavami v cizím prostředí japonského velkoměsta podařilo v osobitém stylu vytvořit melancholickou náladu, která z mnoha záběrů a scén na mě sálala jako snově podmanivý opar. Příjemné překvapení mě čekalo také od herců: Nečekal jsem, že mi Scarlett Johansson (tady ještě těsně za prahem dospělosti) může připadat tak přirozeně krásná i herecky zajímavá; mírně jsem se obával, že mě Bill Murray ve starším morousovitém vydání bude zase nudit, asi jako sám Bob v prvním záběru v autě, ale tady se nestalo a Bill mě často bavil minimalisticky přesnou mimikou a gesty, třeba u natáčení nebo pobytu v baru, s překonáváním pocitu vnitřní letargie a osamělé ztracenosti v cizím světě. Možná, že ten pohltivý zásah filmu na mě na první dobrou nefungoval u všech scén a drobných životních „odboček“ hlavních postav, ale nakonec se mi tenhle filmový výlet do Tokia z pohledu cizinců zamlouval, neztratil jsem se, nenuceně dojemný závěr na mě zapůsobil a vůbec bych se nebránil k této návštěvě se specifickým kouzlem okamžiku se i v budoucnu vrátit. [80%] ()

Rocky62

Další zklamání, nevím jestli začínám být náročný a nebo je to tou mojí přešlou náladou, ale tenhle film mne nijak zvlášť neuchvátil. Během sledování jsem měl spíš pocit, že nekoukám na film, ale na Billa Murraye, jedině on sám mohl něco nabídnout a jenom díky němu, jsem rád, že jsem se nemusel tak často dívat na hodinky. Takže, humor? emotivní scény? napětí? ani náhodou. Nuda? ztřeštění japonci? jo toho jsem se nabažil až až... ()

Bachy

Před osmi a kus lety mi bylo 20, nerozuměl jsem filmu a nerozuměl jsem ničemu. Sednul jsem si tady, přímo tady a založil si csfd. Naklikal jsem si film s Billem Murrayem, zkouknul ho a s idiotskou kritikou mu dal dvě hvězdy. Předpokládám, že jsem si pro sebe mektal něco o tom, jak málo vtipný to bylo. Tak jako - vším, čím jsem byl, byl jsem možná rád, ale taky je dost dobře, že už tím nejsem. Nerozumím pořád ničemu, ale po osmi letech mi tenhle film přijde neskutečně krásnej. Možná je čas zkouknout vše, co jsem doposud viděl znovu a trochu s tím tady zatřást. ()

FrodoF

Vtipný, komorní, trochu lyrický film se skvělým Murrayem v životní roli a příjemnou Scarlett Johanssonovou, které nejenže je zvláštním způsobem krásná, ale je i velice krásná. Jablko zkrátka nepadá daleko od stromu a Sofie Coppola se se svým talentem jednou určitě svému otci vyrovná. ()

Chrustyn

Nádherný film s bezchybnými hereckými výkony, kde hlavně Bill Murray ukazuje to nejlepší z celé své dosavadní herecké kariéry. Příběh o dvou ztracených existencích plyne velice pomalu a určitě se najdou tací, kterým bude připadat, že se jedná o utahanou nudu. Pokud však přistoupíte na fakt, že to nebude další laciný romantický kýč (typu on potká jí, zamilují se a žijou šťastně až do smrti) budete nadšeni a ke konci doslova unešeni. Alespoň u mě to tak bylo. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Francis Ford Coppolla se vrací!

Francis Ford Coppolla se vrací!

25.09.2005

Už je tomu osm let, co Francis Ford Coppolla natočil svůj poslední film Vyvolávač deště. Od té doby se tvůrce takových děl jako Kmotr nebo Apokalypsa věnoval produkci, díky níž například spatřilo… (viac)