Zločinec El Topo kvôli láske k žene vyzýva k súboju neporaziteľných Štyroch pánov púšte. Ich porazením dosiahne vyššiu úroveň vedomia až do chvíle, dokým ho jeho žena nezradí. Začínajúc novú životnú etapu ako svätý muž, El Topo sa rozhodne oslobodiť komunitu vydedencov. (Film Europe)

cpt.Lynch

U piva debatuju s jedním zaslepeným : ) příznivcem tohoto filmu: Proč se ti ten film tak líbí? ...No je to o té symbolice… Jo, to mi došlo, že jsou tam symboly, ale co znamenají a proč se ti to tak líbí? ...No je tam spousta těch symbolů a narážek různých… No to si říkal už prve, ale jaký to má dávat smysl? ...To se nedá takhle vysvětlit, to bys musel vidět… Já to viděl a přišlo mi to jak totální freek sračka a blbost, pro zmatené a rádoby alternativní lidi, kteří za takovýma blábolama vidí něco hlubokého! Konec pivní debaty. Ale taky jsem tehdy možná zrovna nebyl v náladě na takový film a nevyvíjel jsem snahu o jeho důkladné vstřebání. Ale prozatím: míra divnosti pro mě není přímo úměrná míře kvality filmu… ()

kisha

Jodorowsky je jednoduše nonkonformní génius, kterej se nebojí ničeho, a u mě mu to vychází. El topo ještě zajímavější než Holy mountain ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Vzhledem k tomu, že Svatou horu jsem viděl jako první... (naštěstí) je pro mě Topo zklamáním. Je vidět že je to sice Jodorowsky, ale zjevně to ještě nedozrálo tak jako až ve svaté hoře... Stejné rekvizity, postupy, ingredience...leč tady to prostě ještě není ono. Poslední třetina je už hodně nudná... ()

Devadesát Dva

Underground silně poznamenaný křesťanským symbolismem, i když kdoví jak hluboce do tohohle filmu samotného nevidím. Nesnažím se o podobných věcech příliš přemýšlet a analyzovat je, spíš to beru jako "volný průběh tvůrčí mysli", která tvoří umělecká díla spontánně a instinktivně, nikoliv s rozumem. Jodorowsky si 'Krtka' natočil za malý peníz takřka sám v době, kdy ještě ani moje máma nebyla na Světě. A na svých dvou hodinách mě sice zaujal, velmi zaujal, ale nebavil, spíš jsem ho čím dál blíže konci vnímal jako klasickou tvůrčí onanii, ale tentokrát ne v negativním slova smyslu. Těžko takové věci hodnotit nebo ocenit - shodit jde vše poměrně lehce. Zaujalo mě, že za prosazení tohohle filmu do distribuce může velkou měrou John Lennon. ()

CSSML

Nakonec to nebylo zas tak strašné, jak jsem se bál podle místních komentářů. Poněkud šílené, dost úchylné (nahota a občas souložení), ale autor se očividněěji snažil něco sdělit, byť jsem nepochopil příliš co… Hlavní postava cituje žalmy a evangelium, scéna na mostě je snadno čitelná, scéna v kostele se sektářským křepčením zahřeje reakční živly u srdce. Vůbec to zobrazení farizejské deistické společnosti bylo dobré. Ale jednou stačilo. ()

Zagros

Na Krtka jsem narazil mnoho let zpátky ve filmovém klubu, kde jsem si krásně vyvažoval své filmové zkušenosti z mainstreamu. Ve filmáči jsem zažil ledacos, proto mě ani Krtek z míry moc nevyvedl. K jeho pochopení mám nicméně hodně daleko a v budoucnu se k Alejandru Jodorowskému ještě rád vrátím a zkusím to na podruhé. Těžko lze Krtka hodnotit dle standardních měřítek. Něco z něj bylo velmi zajímavé, něco mi přišlo zvrhlé, některé scény byly pozoruhodné a některé nechutné. S filmy o podobenství to už tak chodí, pokud se trefíte s tvůrci do nálady, je to pro vás bomba, pokud ne, je to pro vás blbost. Prozatím jej hodnotím třemi hvězdami s poznámkou, že jde o pozoruhodný film. ()

kchaja

Toto dílo asi zařadím do kategorie k ostatním filmům, které jsem musel dlouho rozdýchávat.. Sem patří Rána v srdci, Salo a pro mě také dost nároční Takoví normální zabijáci. Určitě ale bude trvat hodně dlouho, než se k tomuto psychadelickému snímku vrátím. Celé to bylo protkané spoustou bezmezné krutosti a snad jediný kdo byl v tomto Jodorowského vesmíru schopen slitování byly incestem zdegenerovaní obyvatelé impozantně vypadající hory. Celým dílem jsou také protkané náboženské otázky, kde autor celé křesťanství přetváří na masovou pomůcku k ospravedlnění osobních pohnutek. Vlastně jako ve středověku, ale v pouštních kulisách. A také by mě zajímalo, jaký měl režisér vztah k ženám, protože nejvíce zla ve filmu pocházelo právě z popudu slabšího pohlaví. Ještě jedna věc, která mě ve filmu děsila byly všudypřítomné zvířecí skřeky. Křičící žena druhého mistra mě bude strašit ještě hodně dlouho. ()

Rozjimatel

1,5  Toto nesmierne bizarné westernové podobenstvo s biblickými odkazmi je kultom, ktorý ma míňa veľkým oblúkom (Johnovi Lennonovi sa veľmi divím). Niekto tuším videl Leoneho a Felliniho, vyložil si ich po svojom a namiesto diela plného atmosféry vzniklo iba dielo odpudivé, plné podivnosti, zvrhlosti, vyžívajúce sa v bezbrehom násilí (v Mexiku majú inak veľmi neobvyklú farbu krvi). Divné na filme je doslova všetko (ale určite nie v dobrom): nahý chlapec na koni, masakre s hektolitrami krvi, hudba (sem-tam ale celkom počúvateľná), neustále sa rehotajúci úchylní retardi. Je to film, ktorý som musel doslova pretrpieť a na ktorom sa mi páčila jedine jeho štýlovosť a originalita. Trochu málo. ()

Mouzon

Přečetl jsem si (po zhlédnutí) tři zdejší komentáře, třikrát narazil na slovo "divný" a začal jsem litovat tohoto snímku. Je-li nějaký film zajímavý především tím, že je "divný", místo toho, aby přitahoval tím, co může říci, chce-li divák poslouchat, pak je to smutný osud. Nemyslím si, že by Jodorowsky natočil něco podobně bohatého na různé interpretační cesty a symboliku, kdyby chtěl předvést prostě jen nahé ženy, hodně krve a násilí. Podle mého mínění je vše v tomto snímku cestou k něčemu dalšímu, hlubšímu, k nějaké skryté vrstvě. Důležitá je metafora spirály, jelikož, ačkoliv se to nezdá, Krtek je vlastně učitelem svého syna po celou dobu filmu a v samotném závěru mu dává nejdůležitější lekci - i proto po něm zůstává něco dobrého (plástve medu). Tato lekce spočívá v tom poznat svůj úkol v životě a použít k jeho naplnění ten nejlepší možný způsob. Krtek si myslel (poté co byl pokořen), že jeho úkol je přinést světlo těm, kteří po něm touží. Nakonec ale zjišťuje, že jeho úkol se od pistolnických časů nezměnil - pořád je jím očišťování tohoto světa od zla. Poté, co poznává, že to ale neumí činit jinak než starou dobrou bouchačkou, sám sebe zničí, jelikož se mu tento způsob (a do jisté míry asi i tento svět) protiví, naučil se prosazovat dobro jinak. Na jeho synovi, potažmo na jeho potomkovi s liliputánkou je, aby nešli v kruhu, nýbrž ve spirále - aby nenásledovali Krtkovy stopy, ale rozšířili jeho odkaz. ()

Mikino00

Podobenství zasazené do westernového prostředí a jeho typických scén, nejenom že to absolutně nemá děj, ale je to jen sled různých scén, kde každá něco představuje. Mou plnou pozornost ztratil film asi po 10 minutách, pak jsem trpěl až do konce, nemám rád tyto filmy o náboženství schovávající se za něco jiného, jen aby tomu mohl někdo říkat umění. V rámci žánru podobných filmů, ale musím uznat originalitu. ()

Emo-haunter

El Topo byl za mě dobrý především v hodně symbolické první polovině, ta měla hodně slušnou kvalitu. Ta druhá polovina od jeho znovuzrození mě už bavila daleko méně, a zbytečně se táhla, a nebylo v ní už téměř nic zajímavého. Závěr byl ovšem znovu povedený. Film určitě nedosahuje kvalit pozdější Svaté hory, ale tvorbu Jodorowskeho mám v plánu zhlédnout kompletně. Nicméně má Krtek určitě své dobré momenty, ale pro mě tu nebyl žádná pamětihodná scéna. Lehký nadprůměr. Poctivá hudba, trocha té bizarnosti, tak jak jsme u tohoto režiséra zvyklí. ***6,0/10*** ()

(Z)denny

Hláška "Už je ti sedm, už jsi velkej chlap, tak pohřbi svoji první hračku a portrét matky" mě dostala. Stejně jako celý film. Snímek plný bizardních obrazu, podobenství.. popisuje cestu k bohu? k člověku? k sobě samému? ()