Zločinec El Topo kvôli láske k žene vyzýva k súboju neporaziteľných Štyroch pánov púšte. Ich porazením dosiahne vyššiu úroveň vedomia až do chvíle, dokým ho jeho žena nezradí. Začínajúc novú životnú etapu ako svätý muž, El Topo sa rozhodne oslobodiť komunitu vydedencov. (Film Europe)

pepino

Další počin od pana blázna Jodorowského, který jsem měl tu čest vidět. Žánrově by se krtek dal zařadit do westernu. Děj se točí kolem osamělého pistolníka, který se vydává na cestu pomsty se svým malým synem, kterého posléze vymění za ženu. Znovu (jako u fando a lys) se tu dá mluvit o jakési surrealistické road movie plné bizardností, šíleností a hnusu. Opět tu jodorowsky rozehrává svou typickou partii symbolismu a alegorie nad kterou nebudete stačit kulit oči. Vše vrcholí v žalmech, které následují po hlavním ději. Jsou o jakési "mojžíšovské" cestě muže za osvobozením postižených lidí z jeskyně. Poslední scéna mi naprosto vyrazila dech. Opravdu pochybuji o duševním zdraví režiséra, protože tohle už nemůže natočit normální člověk. Co je moc to je moc. Trochu mi to připomnělo známou pasáž z filmu Křižník Potěmkin. Nebýt závěrečné scény a ještě pár jiných nechutností dal bych 5 hvězdiček, film jako takový by si je určitě zasloužil..No nebudu víc prozrazovat. Mrkněte na to ale jen na vlastní nebezpečí. Musím ale vyzdvihnout hudbu, protože ta je skvělá. ()

Marat

Znásilňování mnichů? První trefa malého naháče, syna podivného kovboje (režiséra)? Ze začátku tento film byl zajímavý, zajímavý v tom, co neobvyklého mě ještě potká. Sice časem trošku nudil, ale i tak svou originalitou zaslouží 80 procent hodnocení minimálně. Je to úlet, výplod fantazie asi ne úplně psychicky zdravého člověka:-) Ale jak by rekl maslic: A to my máme rádi! :-) ()

Numerobis

Proboha, vy jste se nudili? Já, samozřejmě, neměl čas po každé scéně zastavit a podrobit ji důkladné analýze, takže jsem se brzy přestal chytat, ale přece, to byla šílenost vedle šílenosti. Jakoby se to vykašlalo na veškerou logiku, meze a vůbec takový ty sarapatičky, co filmy obvykle bůhvíproč dodržují. Užíval jsem si to jako symbolisticko surrealistickou jízdu (za vším lze hledat symboly a stejně tak se na to vykašlat a jen zírat.), která se zvedala, zvedala a jentak mimochodem si přitom něco vyprávěla (možná si i dělala legraci, nikdy nevíte, co proč vyšinuté mozky dělají). K výtvarné stránce - film zcela jasně dodržuje určitou barvenou paletu - skládá se z jasných barev (všímejte si jejich přítomnosti ve většině scén točených panoramaticky, všímejte si, jak paradoxně jsou postavy oblečené, všímejte si schválně přehnané krve). Podle mě to není znouzectnost - když má někdo peníze, aby najmul možná sto, sto padesát lidí komparsu (a nemluvím jen o kriplech, jak ty lidi láskyplně nazýváte), ví sestakrametsky, co dělá.... Škoda, že já to nevim taky. ()

Pitryx

Zpočátku to bylo hodně dobré, ale po nějaké době se tu něco pokazilo a ztratilo to glanc. Ne, že bych se vysloveně nudil, ale přestal jsem se soustředit. Možná to bylo tím, že je snímek přece jen moc dlouhý. Nevím. Je to trochu podobné „Svaté hoře“, ale o dost slabší. ()

SirGawain

Asi na mý hodnocení moc nedávejte důraz, protože se mi u toho podařilo krásně v sálu usnout. V době kdy jsem byl ještě vzhůru jsem ale prožíval dost peklo...Jestli je záměrem tohohle surrealistickýho westernu aby to na vás nepůsobilo nijak pozitivně, tak u mě se mu to povedlo výborně. Cejtil jsem se, jako bych se měl každou chvíli zbláznit a následně se odstřelit....Protože film podle mě splnil, co si nejspíše dali jeho tvůrci cíl mu míň než ty tři hvězdičky dát nemůžu a to i přestože bych docela chtěl. Jestli ale moc surrealistický filmy nemusíte, klidně si všechny tři hvězdičky odečtěte. ;) ()

Bazilich

Po shlédnutí Krtka jsem pochopila, oč je lepší než obdobně tématicky laděný snímek Jaro, léto, podzim, zima... a jaro - který je vlastně dost kýčovitý, vzhledem k tomu, že se vystříhá takřka veškerých trapností a zoufalství života, takže diváka moc "nepotrápí". Pokud překonáte prvotní znechucení a dojem, že film opravdu nedává smysl, začnete se ve zpočátku jednoduchých podobenstvích orientovat. Příběh a podtext košatí s každou scénou, každé rozluštění "co tím asi režisér myslel" umožňuje hlouběji soucítit s postavami, až fyzicky prožívat jejich zoufalství z debility života. Jednotlivé scény jsou dost doslovné ve své symbolice a přitom vizuálně přitažlivé, realistické. Kvůli podobným filmům vždy lituju, že je tu jen pětihvězdičkové hodnocení - jak pak sakra zřetelně oddělit zrno od plev? ()

Palisander

Zorro, JežišoBuddha a Superman v jednom s prvkami fetišistickej nemej grotesky, alebo paródia ale neviem na čo. Najviac mi to pripomínalo tureckú prerábkovú školu :o). ()

psychohippo

V 65% filmu jsem to už nedal a vypnul... Mozek mi vypnul, protože se snažil chápat. Blbost. Kdybych to viděl ve dvaceti v kině, byl bych fascinován. Ve čtyřiceti jsem si šel lehnout... Ale přesto budu ten film doporučovat, stojí za to alespoň jej ochutnat. I skrze znechucení poznáme se... ()

blondboss

Ďalší, tentokrát westernový bizár od úchyláka Jodorowského, ktorého filmy z duše neznášam. Je to ale asi aj pochvala, pretože nie každý dokáže oceniť bizarné veci a totálne odlišný prístup k točeniu filmu ako takého. Mne osobne tento štýl dramaticky nesedí, ale to neznamená, že sa to nemôže uchytiť. Každý má svoju úchylku. 35 % ()

jopal

Priznavam, ze mozem byt trosku obmedzeny, ale uz len uvod, kedy ide naobliekany "otec" s holym synom som nejako nepochopil, ale co uz... ()

Kkahunaa

Cesta jako symbol přerodu, změny, vývoje. Lidské lopocení, hledání smyslu kdekoliv to je možné. Touha zdokonalovat se. To vše jsou neoddělitelná témata, která jistě hloubají v každém z nás. Je však možné v jednom životě dojít z nuly do sta procent? Zlepšuje se každá entita s proudem plynoucího času? Nebo je “existence” zakousnutý had do sebe sama, samsára, nekonečně opakující se možnosti v jiném hávu, čase, prostoru? Surrealistický snímek “Krtek” ryje hluboko, pojďme odkrývat existenciální stratigrafii společně s ním… ()

Majoslav11

Surrealistické westernové dobrodružstvo ma približne do polovice filmu neuveriteľne bavilo. Vôbec to nie je zle zahrané, hudba trochu pokulháva, ale je čarovná. Neuveriteľné množstvo symbolizmu a kreatívnych nápadov, pekné farby a lokácie. Výborná kamera pracuje pre potreby filmu. V druhej polovici sa to ale zlomí. "Dej" si vyžaduje neustále moju koncentráciu a ja sa začínam strácať. A takisto nudiť, stopáž je vražedná pri takomto type filmu. Jodorowsky je vskutku pojem. Prvý z prvých "Midnight Movies", teším sa na Holy Mountain. Kvôli stopáži za 4 hviezdy. ()

lingering

Ježiš, to bylo neskutečný! Co k tomu dodat... Nějak jsem poslední dobou neměl štěstí na dobrý filmy, ale tahle genialitka mi spravila chuť ()