Tichý běh

(neoficiálny názov)
  • USA Silent Running

Příběh se odehrává v budoucnosti na gigantické vesmírné lodi. Pěstují se zde lesy, které již na zemi nemohou dále existovat. Stará se o ně vědecký personál, včetně Freemana Lowella. Když je obdržen příkaz lesy zničit, Lowell se ve své lásce k nim rozhoduje zabít své pohrdavé kolegy a les zachránit. Jedinými společníky mu zůstává trojice malých robotů. Otázkou je, co bude s Lowellem a jeho lesem dál...

Film je režijní prvotinou Douglase Trumbulla, který stál u zrodu speciálních efektů ve filmech Blade Runner a Blízká setkání třetího druhu. (-bad-mad-wolf-)

Axident

Vzhledem k technologickému pokroku na dnešek už velmi úsměvná ekologická sci-fi agitka o rok starší než já, režírovaná tvůrcem speciálních efektů v o deset let mladším, kultovním Blade Runneru (a je to vidět). Pobavilo - robůtci, modýlky... (Shodou náhod, hlavní hrdina - Bruce Dern, zde 36 - hraje toho stařičkého dědulu (79) v křesle v momentálně uváděném Tarantinově The Hateful Eigh ()

Iriquindae

Takový film jsem ještě neviděl, po pár dnech měním hodnocení nahoru na ****. Scénář je velmi naivní, místy dokonce hloupý, je tu spousta velkých logických seků. Nicméně ve mně film zanechal pár zvláštních pocitů, i když jsem se hodně bránil. Na podivném asociálním hipíkovi v armádě, který pluje vesmírem v lodi s malými robůtky a stará se o les v kopuli, totiž asi opravdu něco je. ()

Pekisan

Hlany hrdina je typek ako z nejakej sektackej osado farmy, kde sa zenia s 12 rocnymi dievcatkami, aby...mali viac dievcatiek a jedno pekne rano si vsetci daju velke nazdravie a vypiju svoj posledny hromadny caj. Chalan je prvu hodinu permanentne nasrany (vacsinou pravom) a druhu zas uplne mimo (tiez pravom). Palce tak ostava drzat len trom androidom, blizkym bratrancom krpco robota zo Star Wars.....hodil som flasu do mora a nevedel som ci ju niekto najde....obcas pekne myslienky s velmi pomalym tempom, co mi prekvapujuco vobec nevadilo. Na svoj vek vyzera vesmirna lod velmi originalne ako aj niektore sci-fi vychytavky. Film nie je, hlavne pre svoje tempo a jeho charakter, pre kazdeho, ale je to "neza" a to ja zerem. ()

Zet

Což o to, film to byl docela zajímavý, ovšem jen do té doby, (POZOR, SPOILER) než zhruba v půlce Lowell zlikvidoval své kolegy. Pak už se bohužel téměř nic kloudného nedělo. Škoda. ()

-tHESWINe-

Dnes bychom na Silent Running nahlíželi jako na komorní nízkorozpočtovku, hádám že v době kdy se natáčelo asi tak brané nebylo. Ale pro mě to fungovalo, trochu mi sice nesedla ta hudba, ale jinak to bylo super. Pravda, jednoduché (co si budeme povídat, takový Moon má taky triviální zápletku a Dark Star se nedostává o moc dál), je pravda že postavy (postava) byly docela plytké a vlastně i ty problémy které řešili jsou k smíchu ... ale zase se musí vzít v úvahu ten kumšt, už třeba jen ti roboti, jsou to sice odporné tupé deprimované krabice, které bychom dneska bez problémů radši vyrenderovali, ale tehdy to musel někdo sestrojit ... a ono to navíc chodí :). ()

Duke90

Nic moc jsem od Silent Running neočekával a nakonec se mi dostalo nečekaně moc! Opravdu moc! Abych u konce filmu cítil dojetí, jako bych se díval na utrpení mých blízkých přátel a rodiny, to je opravdu silné kafe, když se jedná o záchranu poslední zeleně v kosmické lodi. Ale Douglasu Trumbullovi se to vážně podařilo a rozhodně mě potěšil daleko více než třeba Vesmírná Odysea Stanleyho Kubricka z r. 1968. S postavou Bruce Derna pro mě nebyl nejmenší problém se nadmíru ztotožnit a to se nepovažuji za žádného vyšinutého šílence nebo vraha. On zkrátka neměl na vybranou a vlastně se snažil zachránit část normálního světa, který se nějakým záhadným způsobem za normální přestal považovat. Nicméně jsem velmi překvapený a tento film považuji za jedno z nejlepších sci-fi vůbec. ()

Pitryx

Snímek jsem viděl poprvé 11. září 1994 na stanici Sat pod názvem „Lautlos im Weltraum“. Nejprve tedy můj tehdejší komentář:  „Trapný, podprůměrný film se stále se opakujícími záběry na rakety.“  ++++++++++++  Nu, dnes bych takový komentář nenapsal, i když s jeho podstatou stále souhlasím. Tehdy jsem si nevšímal silně ekologického podtextu. Ale ani nyní mne moc nenadchl, a to tedy že jsem nějaký ekolog. Jako další věc k mému starému komentáři je to, že se na film občas dívat dá, není to jen pohled na rakety. Bohužel je dějově až příliš statický, takže v podstatě není čím být nadšený. Nuže, závěrečné hodnocení je tedy za dvacet kusů ze sta. ()

Blazkowicz

V podstatě nudný film, ve kterém se nic neděje. Síla ale bude jinde a to konkrétně v hlavní pointě. Vedle toho skvělé hrající hlavní hrdina, interiéry/exteriéry a roztomilý robůtci, kterých mi bylo fakt líto. 3-* ()

JesterKruger

Po tomto filmu jsem si uvědomil několik věcí. Počátek sedmdesátých let (co se týče kinematografie) se snaží hrát na city (jako třeba takový Ben z roku 1972. U toho jsem extrémně brečel). Opravdu o naši zemi bychom měli pečovat. Spousta lidem je tohle ale jedno. Ono každý filmový fanoušek má žebříček svých nejvíc oblíbených filmů. Ale po filmech jako je třeba Tanec s vlky, Karate Tiger 5, a po Silent Running, fakt nevím, jestli mi na to žebříček 10 oblíbených filmů (v mém případě 20 filmů, jelikož 10 je pro mě málo) stačí. Protože Tichý běh (Silent Running) je dokonalý film, kterému fakt nic nechybí. Efekty, herci, prostě tomu nic nechybí!!!! I chvílemi jsem se kapku cítil při tomto filmu smutně. Těchto 5*, které tu na tento film dávám je plnohodnotných. Velký palec nahoru pro tento film. ()

Pavlo

Nečakane dobrý film, ktorý pôsobí nadčasovo. Téma, ktorá je tu rozoberaná, je stále aktuálna a príbeh veľmi zaujímavo poňatý. Vizuálna stránka je na dané roky perfektná, efekty takisto a aj herecké výkony pozdvihujú snímku na vyšší level. Určite odporúčam každému fanúšikovi sci-fi. ()

kriplozoik

+ výprava + návrhy lodí a interiéru + robůtci (kteří ve filmu zřejmě dostali víc prostoru než vedlejší herci) a speciální efekty - příliš mnoho nelogismů (rostliny potřebují světlo, vážně to náš ekoterorista nevěděl? A ve vzdálenosti Slunce-Saturn je vše o.k. (v reálu nikoli) a o pár set km dál (což je méně než promile této vzdálenosti) už ne? A to, že za neustálého světla bez střídání s nocí rostliny hynou, je zřejmě také detail. A mnohé další.) - neuvěřitelná plochost a schématičnost všech postav - s ubývajícím časem mě to čím dál víc přestávalo bavit a začínalo otravovat, škoda zabít takový pěkný nápad ()

violik

Velmi zajímavý námět. Boj za poslední zelené údolí, roztomilí robůtci a následné odhodlání. Na svoje léta na mě opravdu zapůsobil ()

StarFsh

Greenpeace uvádza... Silent Running. Zápletka tohoto filmu by bola celkom zaujímavá, keby nebola sprasená mizerným scenárom, plným logických kopancov a podpriemernými hereckými výkonmi. Lenže bohužiaľ je to také, aké to je. Po akčnejšom úvode prichádza len nuda, ktorú nedokáže oživiť ani epizóda z umierajúcim lesom. Ak bolo zámerom ekológov unudiť týmto filmom svojich odporcov k smrti, tak sa im to podarilo. 2.5* ()

CaptainPixel

Solidni eko vyplach. Terorista jde pres mrtvoly, protoze nechce prijit o sve kyticky a zajicky, se kteryma se 8 let smajchloval. Proc cely 2 hvezdy a ne odpad? Za herecky vykon hlavni postavy (ac nesympatickej tak uveritelnej), a za propracovany roboty. ()

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)